Rozdział 2 - Warunki weterynaryjne wymagane przy pozyskiwaniu mleka surowego - Szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy pozyskiwaniu, przetwórstwie, składowaniu i transporcie mleka oraz przetworów mlecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.117.1011

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 2002 r.

Rozdział  2

Warunki weterynaryjne wymagane przy pozyskiwaniu mleka surowego

§  2. 
Mleko surowe powinno pochodzić od:
1)
krów i bawolic:
a)
z gospodarstw produkcyjnych wolnych od gruźlicy (Bovine tuberculosis) i brucelozy (Bovine brucellosis),
b)
u których nie występują objawy chorób zakaźnych przenoszonych na człowieka za pośrednictwem mleka,
c)
o dobrym ogólnym stanie zdrowia, bez widocznych objawów chorobowych, wycieku z narządów rodnych, biegunki z gorączką i zapalenia wymienia,
d)
które nie wykazują uszkodzeń wymienia mających wpływ na jakość mleka,
e)
których mleko posiada właściwe cechy organoleptyczne,
f)
które dają co najmniej 2 litry mleka dziennie,
g)
którym nie podawano substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi, mogących przechodzić do mleka, lub u których minął okres karencji po podaniu takich substancji,
2)
owiec i kóz:
a)
z gospodarstw produkcyjnych wolnych od brucelozy (Brucella melitensis),
b)
które spełniają wymagania określone w pkt 1 lit. b)-e) i g).
§  3. 
1. 
Mleko surowe pochodzące od krów nie powinno zawierać w 1 ml więcej niż 100.000 drobnoustrojów oznaczonych metodą płytkową w temperaturze 30°C i więcej niż 400.000 komórek somatycznych oznaczonych metodą ilościową.
2. 
Mleko surowe pochodzące od owiec, kóz lub bawolic, jeżeli przeznaczone jest do produkcji mleka spożywczego z mleka poddawanego obróbce cieplnej lub przetworów mlecznych z mleka poddawanego obróbce cieplnej, nie powinno zawierać w 1 ml więcej niż 1.500.000 drobnoustrojów oznaczonych metodą płytkową w temperaturze 30°C.
3. 
Liczbę drobnoustrojów, o której mowa w ust. 1, ustala się dla okresu dwóch miesięcy na podstawie średniej geometrycznej wyników badań co najmniej dwóch próbek pobranych w ciągu miesiąca.
4. 
Liczbę komórek somatycznych, o której mowa w ust. 1, ustala się dla okresu trzech miesięcy na podstawie średniej geometrycznej wyników badań co najmniej jednej próbki pobranej w ciągu miesiąca.
§  4. 
1. 
Do mleka surowego nie można dodawać wody.
2. 
Zakład mleczarski prowadzi badania punktu zamarzania mleka surowego na podstawie losowo pobieranych próbek w momencie przelewania mleka do cysterny w punkcie odbioru.
3. 
Jeżeli wyniki badania, o którym mowa w ust. 2, wykażą, że do mleka surowego została dodana woda, do badania punktu zamarzania pobiera się próbki mleka bezpośrednio w gospodarstwie produkcyjnym.
4. 
Jeżeli wyniki badania, o którym mowa w ust. 2, wykażą, że wody nie dodano, mleko surowe może być użyte do produkcji mleka spożywczego lub przetworów mlecznych.
§  5. 
Jeżeli mleko surowe po przyjęciu do punktu odbioru, zakładu obróbki cieplnej lub zakładu mleczarskiego nie zostanie poddane obróbce cieplnej w ciągu 4 godzin od przyjęcia, powinno być schłodzone do temperatury nie wyższej niż 6°C i przechowywane w tej temperaturze aż do momentu obróbki cieplnej.