Rozdział 4 - Zarządzanie ryzykiem - Szczegółowe warunki techniczne i organizacyjne dla firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, i banków powierniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.855

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 2017 r.

Rozdział  4

Zarządzanie ryzykiem

§  25. 
1. 
Firmą inwestycyjną w rozumieniu niniejszego rozdziału jest firma inwestycyjna niebędąca firmą, o której mowa w art. 95 ust. 2 rozporządzenia 575/2013, lub domem maklerskim, o którym mowa w art. 110a ust. 1 pkt 4 ustawy.
2. 
Firma inwestycyjna opracowuje i wdraża system zarządzania ryzykiem związanym z działalnością prowadzoną przez firmę inwestycyjną oraz systemami i procesami stosowanymi przez nią w prowadzonej działalności, którego celem jest identyfikacja, zarządzanie oraz monitorowanie ryzyka w działalności firmy inwestycyjnej. W ramach systemu zarządzania ryzykiem firma inwestycyjna opracowuje i wdraża zasady oraz procedury zarządzania ryzykiem.
3. 
W przypadku gdy uzasadnia to rozmiar lub rodzaj prowadzonej działalności, firma inwestycyjna wyodrębnia w swojej strukturze organizacyjnej niezależną od obarczonej ryzykiem działalności operacyjnej jednostkę realizującą funkcję zarządzania ryzykiem, do której zadań należy:
1)
wdrożenie systemu, o którym mowa w ust. 2;
2)
doradzanie zarządowi firmy inwestycyjnej w zakresie zarządzania ryzykiem oraz
3)
przekazywanie zarządowi firmy inwestycyjnej, w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku, pisemnych sprawozdań z funkcjonowania systemu, o którym mowa w ust. 2, zawierających w szczególności wskazanie środków podejmowanych w ramach zarządzania ryzykiem.
4. 
W firmie inwestycyjnej prowadzącej działalność w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rada nadzorcza otrzymuje regularne, pisemne sprawozdania z funkcjonowania systemu, o którym mowa w ust. 2. Przepis ten stosuje się także do firm inwestycyjnych prowadzących działalność w formie spółki komandytowo-akcyjnej, jeżeli została w nim ustanowiona rada nadzorcza.
5. 
Firma inwestycyjna monitoruje adekwatność i skuteczność wdrożonego systemu, o którym mowa w ust. 2, jak również stopień, w jakim pracownicy firmy inwestycyjnej stosują się do zasad i procedur wprowadzanych przez ten system.
§  26. 
1. 
System, o którym mowa w § 25 ust. 2, podlega regularnej weryfikacji pod kątem adekwatności i skuteczności, a także w celu wyeliminowania nieprawidłowości w tym systemie. Weryfikacji systemu dokonuje zarząd firmy inwestycyjnej.
2. 
W przypadku wyodrębnienia jednostki, o której mowa w § 25 ust. 3, w ramach wykonywania nadzoru, rada nadzorcza bierze pod uwagę zarówno informacje przedstawiane przez zarząd, jak też sprawozdania, o których mowa w § 25 ust. 4, otrzymywane bezpośrednio od tej jednostki.
§  27. 
1. 
Przepisy niniejszego rozdziału dotyczące zarządu firmy inwestycyjnej stosuje się odpowiednio do:
1)
komplementariuszy, którym przysługuje prawo prowadzenia spraw spółki - w przypadku domu maklerskiego w formie spółki komandytowo-akcyjnej;
2)
komplementariuszy albo wspólników, którym przysługuje prawo prowadzenia spraw spółki - w przypadku firmy inwestycyjnej w formie spółki komandytowej, spółki partnerskiej albo spółki jawnej.
2. 
Przepisy niniejszego rozdziału dotyczące rady nadzorczej firmy inwestycyjnej stosuje się odpowiednio do komplementariuszy albo wspólników, którym przysługuje prawo prowadzenia spraw spółki - w przypadku firmy inwestycyjnej w formie spółki komandytowej, spółki partnerskiej albo spółki jawnej.
3. 
Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do zagranicznej firmy inwestycyjnej.
§  28. 
W przypadku banku prowadzącego działalność maklerską system zarządzania ryzykiem banku obejmuje również działalność maklerską prowadzoną przez bank oraz działalność maklerską powierzoną przez bank podmiotom trzecim.