Rozdział 1 - Wymagania bezpieczeństwa i higieny służby wobec organizatorów i uczestników ćwiczeń lub szkolenia - Szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.180.1115

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 2008 r.

Rozdział  1

Wymagania bezpieczeństwa i higieny służby wobec organizatorów i uczestników ćwiczeń lub szkolenia

§  30.
Organizator ćwiczeń lub szkolenia zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki ich prowadzenia.
§  31.
1.
Strażak uczestniczy w ćwiczeniach lub szkoleniu po uprzednim ukończeniu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny służby i okazaniu aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do pełnienia służby.
2.
W przypadku specjalistycznych ćwiczeń lub szkolenia strażak dodatkowo okazuje orzeczenie lekarskie o zdolności do odbywania specjalistycznych ćwiczeń.
§  32.
1.
Przygotowując, a następnie prowadząc ćwiczenia lub szkolenie, eliminuje się okoliczności zagrażające życiu lub zdrowiu strażaka, a w szczególności:
1)
nie prowadzi się ćwiczeń lub szkolenia w miejscach o dużym natężeniu ruchu bez uprzedniego zabezpieczenia tych miejsc;
2)
nie prowadzi się ćwiczeń na powierzchni akwenu i pod powierzchnią akwenu w miejscach niebezpiecznych bez właściwego nadzoru oraz sprzętu ratunkowego;
3)
nie prowadzi się ćwiczeń lub szkolenia na wysokości i poniżej poziomu terenu oraz z użyciem statku powietrznego, bez zapewnienia strażakowi bezpieczeństwa i bez środków łączności;
4)
nie wykorzystuje się osób do pozoracji podczas ćwiczeń lub szkolenia na wysokości i poniżej poziomu terenu oraz na wodzie i pod wodą, jeżeli zagrażałoby to ich życiu lub zdrowiu.
2.
Teren ćwiczeń lub szkolenia zabezpiecza się przed dostępem osób postronnych niebiorących udziału w ćwiczeniach lub szkoleniu.
§  33.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń lub szkolenia prowadzący je:
1)
sprawdza obiekt i stanowisko, w którym będą prowadzone ćwiczenia lub szkolenie, oraz sprzęt przeznaczony do ćwiczeń, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości - powoduje ich usunięcie;
2)
sprawdza, czy wszyscy uczestnicy ćwiczeń lub szkolenia posiadają wymagane środki ochrony indywidualnej;
3)
omawia ich przebieg, a także organizację łączności i sposób przekazania decyzji o ich przerwaniu;
4)
omawia warunki bezpieczeństwa związane z występującymi zagrożeniami.
§  34.
1.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń lub szkolenia strażak dokonuje oceny sprawności używanych środków ochrony indywidualnej.
2.
W przypadku stwierdzenia podczas ćwiczeń lub szkolenia niesprawności środków, o których mowa w ust. 1, strażak informuje o tym prowadzącego, który wymienia niesprawne środki ochrony indywidualnej na sprawne.
§  35.
Strażak uczestniczący w ćwiczeniach lub szkoleniu niezwłocznie zgłasza prowadzącemu odniesione obrażenia oraz zauważone zagrożenia dla życia lub zdrowia.
§  36.
Prowadzący ćwiczenia lub szkolenie przerywa je w razie stwierdzenia:
1)
niebezpieczeństwa zagrażającego życiu lub zdrowiu uczestników;
2)
uchybień organizacyjno-technicznych;
3)
nieprawidłowego wykonywania elementów ćwiczeń lub szkolenia oraz nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny służby.
§  37.
1.
Nie stosuje się kryterium czasowego w zakresie:
1)
ćwiczeń z użyciem:
a)
linek i linkowych aparatów ratowniczych,
b)
worów i rękawów ratowniczych,
c)
sprzętu ochrony dróg oddechowych,
d)
ubrań izolujących cały organizm,
e)
drabin i podnośników;
2)
dźwigania i przenoszenia ciężarów o masie większej niż połowa dopuszczalnych wartości określonych przez normy ręcznego dźwigania i przenoszenia ciężarów;
3)
rozwijania i zwijania po drabinach użytego do zajęć sprzętu;
4)
obsługi urządzeń elektrycznych pod napięciem;
5)
przecinania, rozłupywania lub rozbijania przedmiotów albo materiałów;
6)
zdejmowania sprzętu z dachu samochodu pożarniczego;
7)
eksploatacji specjalistycznego sprzętu ratownictwa chemicznego, ekologicznego i technicznego;
8)
zajęć na wodzie i na wysokości oraz poniżej poziomu terenu;
9)
zajęć z użyciem psów ratowniczych.
2.
Zakazu stosowania kryterium czasowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 i 9, nie stosuje się podczas egzaminów, testów i sprawdzianów.
§  38.
Dla każdego stanowiska do ćwiczeń lub szkolenia opracowuje się instrukcję bezpieczeństwa, z którą zapoznaje się strażaka.
§  39.
Bezpieczne i higieniczne warunki prowadzenia zajęć wychowania fizycznego, sportu pożarniczego oraz innych konkurencji i gier sportowych określają przepisy ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675) oraz regulaminy poszczególnych dyscyplin i gier sportowych.