§ 6. - Szczegółowe sposoby postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się organizmu Aromia bungii (Faldermann).

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.1986

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 października 2019 r.
§  6. 
Jeżeli w strefie porażenia i strefie bezpieczeństwa w wyniku obserwacji i kontroli, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 3, w okresie co najmniej 5 kolejnych lat zostanie potwierdzone występowanie organizmu szkodliwego, a wojewódzki inspektor, na podstawie prowadzonych obserwacji i kontroli, stwierdzi, że zwalczenie organizmu szkodliwego nie jest możliwe, zwiększa odległość granicy strefy bezpieczeństwa do co najmniej 4 km od granicy strefy porażenia i na obszarach tych:
1)
zaprzestaje się prowadzenia działań, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2;
2)
wojewódzki inspektor:
a)
nakazuje niezwłoczne zniszczenie porażonych roślin i roślin wykazujących objawy porażenia, wraz z systemem korzeniowym, jeżeli zostały stwierdzone chodniki larwalne poniżej szyjki korzeniowej tych roślin; w przypadku gdy wystąpienie organizmu szkodliwego stwierdzono po zakończeniu okresu lotu organizmu szkodliwego, niszczenie porażonych roślin oraz roślin wykazujących objawy porażenia przeprowadza się przed rozpoczęciem kolejnego okresu lotu organizmu szkodliwego,
b)
zakazuje przemieszczania poza obszar strefy porażenia i strefy bezpieczeństwa roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów, które w wyniku kontaktu z porażonymi roślinami mogły zostać porażone,
c)
cofa zakaz, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2,
d)
zakazuje sadzenia na otwartej przestrzeni roślin podatnych na porażenie, z wyłączeniem miejsca produkcji spełniającego wymagania, o których mowa w art. 7 ust. 2-5 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2018/1503.