Rozdział 4 - Świadectwo służby i opinia o służbie - Szczegółowe prawa i obowiązki oraz przebieg służby policjantów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2269 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 października 2023 r.

Rozdział  4

Świadectwo służby i opinia o służbie

§  25.  [Wydanie i treść świadectwa służby]
1. 
Przełożony właściwy w sprawach osobowych lub osoba przez niego upoważniona wydaje świadectwo służby bezpośrednio policjantowi albo osobie przez niego upoważnionej na piśmie, w dniu zwolnienia ze służby. Odbierający świadectwo służby potwierdza ten fakt na kopii czytelnym podpisem oraz datą.
2. 
Jeżeli wydanie świadectwa służby w dniu zwolnienia ze służby nie jest możliwe, przełożony właściwy w sprawach osobowych nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zwolnienia ze służby przesyła je policjantowi albo osobie przez niego upoważnionej, za pośrednictwem poczty lub doręcza w inny sposób.
3. 
Świadectwo służby zawiera informacje niezbędne do ustalenia uprawnień wynikających ze stosunku służbowego i uprawnień z ubezpieczenia społecznego, dotyczące:
1)
charakteru służby (kandydacka, kontraktowa, przygotowawcza lub stała) oraz okresu jej pełnienia, a także nazwę jednostki organizacyjnej Policji;
2)
zajmowanego ostatnio stanowiska służbowego lub pełnionych funkcji;
3)
ustania stosunku służbowego, w tym podstawy prawnej zwolnienia ze służby;
4)
liczby dni urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego wykorzystanego przez policjanta, przysługującego za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek służbowy;
5)
okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia;
6)
urlopu wychowawczego wykorzystanego w okresie służby oraz okresu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem po zwolnieniu ze służby ze względu na ważny interes służby albo likwidację jednostki organizacyjnej Policji lub jej reorganizację połączoną ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie do innej jednostki lub na niższe stanowisko nie jest możliwe, a także przysługujących z tego tytułu uprawnień na podstawie art. 44a ustawy;
7)
wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy, zwolnienia od zajęć służbowych, o którym mowa w § 8;
8)
potrąceń z uposażenia na zasadach określonych w art. 127 ustawy;
9)
okresu otrzymywania świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 117 ust. 3 ustawy;
10)
uprawnień związanych z przywróceniem do służby na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy;
11)
uprawnień przysługujących policjantowi na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy.
4. 
W świadectwie służby zamieszcza się także informacje o wysokości i składnikach uposażenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach, jeżeli policjant złożył w tej sprawie pisemny wniosek co najmniej 7 dni przed zwolnieniem ze służby. W razie złożenia wniosku już po zwolnieniu ze służby wydaje się nowe świadectwo służby w terminie 7 dni od dnia złożenia tego wniosku.
5. 
Kopię świadectwa służby przechowuje się w aktach osobowych policjanta. W uzasadnionych przypadkach przełożony, o którym mowa w ust. 1, wydaje odpis tego świadectwa.
6. 
Wzór formularza świadectwa służby stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  26.  [Wydanie świadectwa służby a rozliczenie się policjanta z obowiązków służbowych]
Świadectwo służby wydaje się bez względu na rozliczenie się policjanta z obowiązków służbowych.
§  27.  [Wydanie świadectwa służby w przypadku śmierci policjanta]
Przełożony właściwy w sprawach osobowych w przypadku ustania stosunku służbowego z powodu śmierci policjanta niezwłocznie wydaje świadectwo służby i włącza je do akt osobowych policjanta. Świadectwo służby wydaje się członkowi rodziny policjanta, o którym mowa w art. 77 ust. 1 ustawy, lub osobie będącej spadkobiercą policjanta, na ich pisemny wniosek.
§  28.  [Sprostowanie świadectwa służby]
1. 
Policjant zwolniony ze służby może złożyć wniosek o sprostowanie świadectwa służby w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. Wniosek składa się przełożonemu właściwemu w sprawach osobowych, który wydał świadectwo służby.
2. 
Przełożony właściwy w sprawach osobowych, uwzględniając wniosek o sprostowanie świadectwa służby, wydaje nowe świadectwo służby w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku. Odmowa sprostowania świadectwa służby wymaga pisemnego uzasadnienia.
§  29.  [Usunięcie z akt osobowych policjanta poprzednio sporządzonego świadectwa służby]
Przełożony właściwy w sprawach osobowych w przypadkach, o których mowa w § 25 ust. 4 i § 28 ust. 2, najpóźniej w dniu wydania nowego świadectwa służby, usuwa z akt osobowych policjanta poprzednio sporządzone świadectwo służby i niszczy je wraz z wcześniej wydanym egzemplarzem.
§  30.  [Wydanie nowego świadectwa służby w przypadku zmiany rozkazu personalnego o zwolnieniu ze służby]
Przełożony właściwy w sprawach osobowych w przypadku zmiany rozkazu personalnego o zwolnieniu ze służby wydaje nowe świadectwo służby, jeżeli zmiany te mają wpływ na treść wcześniej wydanego świadectwa. Przepisy § 25 ust. 1, § 27 oraz § 29 stosuje się odpowiednio.
§  31.  [Wydanie i treść opinii o służbie]
1. 
Na pisemny wniosek policjanta kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych lub upoważniona przez niego osoba przygotowuje niezwłocznie, w oparciu o akta osobowe policjanta, opinię o służbie, zwaną dalej "opinią".
2. 
Wzór opinii stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Opinię wydaje przełożony właściwy w sprawach osobowych.
4. 
Opinia powinna w szczególności zawierać:
1)
stopień, imię, nazwisko, imię ojca, datę i miejsce urodzenia;
2)
okres służby;
3)
kwalifikacje i wykształcenie;
4)
nazwę jednostki organizacyjnej Policji i ostatnio zajmowane stanowisko służbowe oraz ocenę wywiązywania się z obowiązków służbowych;
5)
szczególne osiągnięcia zawodowe, nagrody i wyróżnienia, a także ordery i odznaczenia uzyskane w okresie służby;
6)
naruszenia dyscypliny służbowej i kary, które nie zostały zatarte;
7)
pouczenie o prawie do złożenia odwołania.
§  32.  [Odwołanie od opinii o służbie]
1. 
Policjant, który nie zgadza się z treścią opinii, może w terminie 7 dni od daty otrzymania opinii wnieść na piśmie odwołanie do wyższego przełożonego za pośrednictwem przełożonego właściwego w sprawach osobowych, który wydał opinię. W przypadku wydania opinii przez Komendanta Głównego Policji, od opinii takiej służy odwołanie do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2. 
Przełożony właściwy w sprawach osobowych, który wydał opinię, może uwzględnić odwołanie i wydać nową opinię. W przypadku nieuwzględnienia odwołania przełożony przesyła je wyższemu przełożonemu wraz z opinią oraz własnym stanowiskiem w sprawie.
3. 
Wyższy przełożony w terminie miesiąca od dnia wniesienia odwołania:
1)
uwzględnia odwołanie i uchyla opinię w całości lub w części oraz nakazuje przełożonemu właściwemu w sprawach osobowych, który wydał zaskarżoną opinię, wydanie nowej opinii, określając w pisemnym wystąpieniu, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy jej wydaniu, albo
2)
nie uwzględnia odwołania.
4. 
Odmowa uwzględnienia odwołania wymaga pisemnego uzasadnienia.
5. 
W przypadku wydania nowej opinii przełożony właściwy w sprawach osobowych, który wydał opinię, niszczy poprzednio sporządzoną opinię.