Szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli oraz określenie szkół i wypadków, w których można zatrudniać nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.29.206

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1982 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 24 sierpnia 1982 r.
w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudniać nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 i Nr 25, poz. 187) zarządza się, co następuje:
Kwalifikacje do nauczania w szkołach w zakresie wykształcenia posiada osoba, która ukończyła szkołę wyższą lub inną szkołę i ma przygotowanie pedagogiczne albo ukończyła szkołę kształcącą nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego zajmowania zgodnie z przepisami rozporządzenia są to wystarczające kwalifikacje.
1.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowawczych w przedszkolach i innych placówkach przedszkolnych posiada osoba, która ukończyła studia wyższe o kierunku pedagogika przedszkolna lub studium wychowania przedszkolnego.
2.
Kwalifikacje, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która:
1)
ma kwalifikacje do nauczania w szkołach podstawowych lub średnich i ukończyła studium pedagogiczne z zakresu wychowania przedszkolnego albo
2)
uzyskała co najmniej świadectwo dojrzałości oraz ukończyła studium pedagogiczne z zakresu wychowania przedszkolnego.
1.
Kwalifikacje do nauczania w szkołach podstawowych ma osoba, która ukończyła studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym albo studia wyższe bez tego przygotowania i studium pedagogiczne.
2.
W terminie do dnia 31 sierpnia 1990 r. kwalifikacje do nauczania w szkołach podstawowych można uzyskać również przez uzyskanie świadectwa dojrzałości i ukończenie studium pedagogicznego.
Kwalifikacje do nauczania w liceach ogólnokształcących posiada osoba, która w zakresie specjalności odpowiadającej jednemu z przedmiotów nauczania w liceum ukończyła:
1)
studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym i posiada tytuł zawodowy magistra albo
2)
studia wyższe bez przygotowania pedagogicznego i posiada tytuł zawodowy magistra oraz ukończyła studium pedagogiczne.
1.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów pedagogicznych w studiach wychowania przedszkolnego posiada osoba, która ukończyła studia wyższe o kierunku pedagogika lub psychologia i ma tytuł zawodowy magistra oraz odbyła co najmniej trzyletnią praktykę w przedszkolu lub w innej placówce przedszkolnej.
2.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów zawodowych oraz do prowadzenia zajęć praktycznych w pedagogicznych studiach technicznych posiada osoba, która ma kwalifikacje do nauczania tych przedmiotów w szkołach zawodowych.
1.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów pedagogicznych w pedagogicznych studiach technicznych posiada osoba, która ukończyła studia wyższe o kierunku pedagogika lub psychologia i ma tytuł zawodowy magistra oraz odbyła co najmniej trzyletnią praktykę pedagogiczną w szkole zawodowej lub ogólnokształcącej.
2.
Kwalifikacje do nauczania metodyki praktycznego nauczania zawodu w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada osoba, która ukończyła studia wyższe odpowiedniego kierunku oraz odbyła co najmniej dwuletnią praktykę pedagogiczną w szkołach zawodowych odpowiedniego rodzaju.
1.
Kwalifikacje do nauczania praktycznej nauki zawodu danej specjalności w szkołach zawodowych posiada osoba, która w zakresie tej specjalności ukończyła:
1)
pedagogiczne studium techniczne albo
2)
technikum lub liceum zawodowe i uzyskała świadectwo dojrzałości oraz ukończyła studium pedagogiczne, albo
3)
studia wyższe oraz studium pedagogiczne,

a ponadto posiada co najmniej 2-letnią praktykę zawodową nienauczycielską odpowiadającą nauczanej specjalności oraz kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

2.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów zawodowych w szkołach zawodowych posiada osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe odpowiedniego kierunku albo
2)
posiada świadectwo uznane za równorzędne w celach kwalifikacyjnych

oraz ukończyła kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli studia te nie obejmowały przygotowania pedagogicznego, warunkiem uzyskania kwalifikacji jest ukończenie studium pedagogicznego.

3.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów ogólnokształcących w szkołach zawodowych posiada osoba, która ma kwalifikacje do nauczania w liceach ogólnokształcących.
4.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów zawodowych w zasadniczych szkołach zawodowych posiada również osoba, która ukończyła pedagogiczne studium techniczne lub studium nauczycielskie odpowiedniej specjalności, a ponadto kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
5.
Kwalifikacje do nauczania w szkołach zawodowych przedmiotów zawodowych nie objętych programem szkół wyższych lub szkół kształcących nauczycieli posiada osoba, która uzyskała świadectwo dojrzałości albo dyplom mistrzowski w danej specjalności (przygotowanie równorzędne), a ponadto ukończyła studium pedagogiczne oraz kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kwalifikacje do nauczania w szkołach specjalnych (podstawowych, liceach ogólnokształcących i zawodowych) posiada osoba mająca kwalifikacje do nauczania odpowiednio w szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących i zawodowych, a ponadto przygotowanie pedagogiczne o kierunku pedagogika specjalna albo ukończyła studia wyższe w szkole kształcącej nauczycieli o kierunku pedagogika specjalna.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowawczych w przedszkolach specjalnych posiada osoba, która ma kwalifikacje określone w § 2, a ponadto ukończyła studium pedagogiczne z zakresu pedagogika specjalna albo ma kwalifikacje do nauczania w szkołach specjalnych i ukończyła studium pedagogiczne z zakresu wychowania przedszkolnego.
1.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowawczych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych specjalnych, leczniczo-wychowawczych i leczniczo-opiekuńczych lub resocjalizacyjnych posiada osoba mająca kwalifikacje określone w § 8 i 9.
2.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowawczych w domach dziecka, internatach, w domach wczasów dziecięcych lub w pogotowiach opiekuńczych dla dzieci i młodzieży posiada osoba, która ma kwalifikacje do nauczania w szkołach podstawowych lub średnich i ukończyła studium pedagogiczne z zakresu opieki nad dzieckiem.
3.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowawczych w placówkach, o których mowa w ust. 2, posiada również osoba, która ukończyła studia wyższe o kierunku pedagogika.
4.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowawczych w internatach posiada również osoba, która ma kwalifikacje do nauczania w szkole, przy której prowadzony jest internat.
5.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowawczych w domach dziecka z dziećmi w wieku od 3 do 5 lat posiada również osoba, która ma kwalifikacje określone w § 2.
1.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w placówkach wychowania pozaszkolnego i zajęć pozalekcyjnych w szkołach w zakresie danej specjalności posiada osoba, która:
1)
ma kwalifikacje do nauczania w liceach ogólnokształcących lub w szkołach zawodowych albo
2)
ukończyła średnią szkołę zawodową i uzyskała świadectwo dojrzałości, a ponadto ukończyła studium pedagogiczne w odpowiednim zakresie.
2.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć wychowawczych w ogrodach jordanowskich, placach gier i zabaw, posiada również osoba, która ma kwalifikacje określone w § 2.
1.
Kwalifikacje do nauczania przysposobienia obronnego w szkołach ponadpodstawowych, z zastrzeżeniem ust. 2, posiada osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe i ma tytuł zawodowy magistra w specjalności przygotowującej do nauczania tego przedmiotu albo
2)
ukończyła studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym i ma tytuł podchorążego rezerwy, albo
3)
ukończyła studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym i studium pedagogiczne z zakresu przygotowania obronnego, albo
4)
uzyskała świadectwo dojrzałości i ma stopień wojskowy oficera rezerwy, a ponadto ukończyła studium pedagogiczne w zakresie przysposobienia obronnego.
2.
Kwalifikacje do nauczania przysposobienia obronnego w szkołach podstawowych i zasadniczych szkołach zawodowych posiada osoba, która:
1)
ma kwalifikacje określone w ust. 1 albo
2)
ukończyła studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym i w ramach tych studiów odbyła szkolenie wojskowe lub obronne, albo
3)
uzyskała świadectwo dojrzałości oraz stopień wojskowy chorążego rezerwy lub podoficera rezerwy i ukończyła studium pedagogiczne w zakresie przysposobienia obronnego, albo
4)
uzyskała świadectwo dojrzałości i ukończyła studium pedagogiczne w zakresie przysposobienia obronnego.
1.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć bibliotekarskich w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych posiada osoba, która ukończyła studia wyższe o kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa ze specjalnością biblioteki szkolne i pedagogiczne i posiada tytuł zawodowy magistra albo ukończyła studia wyższe o kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, posiada tytuł zawodowy magistra oraz ukończyła studium pedagogiczne.
2.
Kwalifikacje do zajęć bibliotekarskich w szkołach posiada również osoba, która ma kwalifikacje do nauczania w danej szkole, a ponadto ukończyła studium podyplomowe o kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa albo studium pedagogiczne z zakresu bibliotekarstwa.
3.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć bibliotekarskich w szkole podstawowej, w placówce opiekuńczo-wychowawczej, w placówce wychowania pozaszkolnego posiada również osoba, która ukończyła liceum bibliotekarskie lub policealne studium bibliotekarskie.
4.
Kwalifikacje do pracy w bibliotece pedagogicznej posiada osoba, która ukończyła wyższe studia o kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa oraz posiada tytuł zawodowy magistra albo ukończyła studium podyplomowe o kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa ze specjalnością biblioteki szkolne i pedagogiczne.
1.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów artystycznych lub do prowadzenia zajęć artystycznych w szkołach posiada osoba, która ukończyła wyższą szkołę artystyczną o kierunku pedagogicznym odpowiadającą danemu przedmiotowi artystycznemu lub zajęciom artystycznym albo inne wyższe studia artystyczne i studium pedagogiczne.
2.
Kwalifikacje do nauczania przedmiotów artystycznych lub do prowadzenia zajęć artystycznych w szkołach, o których mowa w § 2, 5, 9 i 10, posiada również osoba, która
1)
uzyskała świadectwo dojrzałości w szkole artystycznej o kierunku nauczycielskim albo
2)
uzyskała świadectwo dojrzałości w innej szkole artystycznej oraz ukończyła studium pedagogiczne.
Warunki zdrowotne do wykonywania zawodu nauczycielskiego spełnia osoba, która przed podjęciem pracy przedstawi zaświadczenie społecznego zakładu służby zdrowia, stwierdzające posiadanie warunków fizycznych i zdrowotnych umożliwiających prawidłowe wykonywanie pracy nauczycielskiej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.