Rozdział 2 - Wypłata przez zakład pracy wynagrodzenia pracownikom powołanym do czynnej służby wojskowej. - Szczególne uprawnienia żołnierzy i ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.44.318

Akt utracił moc
Wersja od: 4 kwietnia 1975 r.

Rozdział  2.

Wypłata przez zakład pracy wynagrodzenia pracownikom powołanym do czynnej służby wojskowej.

§  16.
1.
Pracownik powołany do czynnej służby wojskowej zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia od zakładu pracy:
1)
w razie powołania:
a)
do zasadniczej służby wojskowej,
b)
do długoterminowej zasadniczej służby wojskowej,
c)
do okresowej służby wojskowej

- za okres do końca miesiąca kalendarzowego, w którym rozpoczął odbywanie tej służby, a jeżeli okres ten wynosi mniej niż dwa tygodnie - za okres dwóch tygodni;

d) 2
na przeszkolenie wojskowe odbywane w ramach wojskowego szkolenia studentów na okres dłuższy niż 3 miesiące.
2)
w razie powołania (wezwania):
a)
na ćwiczenia wojskowe,
b) 3
na przeszkolenie wojskowe odbywane w ramach wojskowego szkolenia studentów na okres nie dłuższy niż 3 miesiące,
c)
na przeszkolenie na obozie szkoleniowym w ramach wojskowego szkolenia poborowych,
d)
do innej służby uzasadnionej potrzebami obrony lub interesem Państwa w ramach wojskowego szkolenia poborowych

- za czas pracy opuszczony z powodu odbywania czynnej służby wojskowej, nie dłużej jednak niż do końca miesiąca kalendarzowego, w którym rozpoczął odbywanie tej służby.

2.
Pracownik odbywający czynną służbę wojskową, określoną w ust. 1 pkt 2, poczynając od następnego miesiąca kalendarzowego, zachowuje za czas pracy opuszczony z powodu odbywania tej służby prawo do wynagrodzenia od zakładu pracy w wysokości:
1)
50% wynagrodzenia, jeżeli nie utrzymuje rodziny;
2)
60% wynagrodzenia, jeżeli utrzymuje jednego członka rodziny;
3)
75% wynagrodzenia, jeżeli utrzymuje dwóch członków rodziny;
4)
85% wynagrodzenia, jeżeli utrzymuje trzech lub więcej członków rodziny.
3.
Pracownik powołany (wezwany) na jednodniowe ćwiczenia wojskowe zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia od zakładu pracy za czas pracy opuszczony z powodu odbywania tych ćwiczeń.
4.
Prawo do pełnego wynagrodzenia przysługuje również żołnierzowi rezerwy powołanemu do pełnienia w ramach ćwiczeń wojskowych funkcji dowódczych i instruktorskich związanych z prowadzeniem zajęć szkoleniowych w ramach wojskowego szkolenia poborowych lub szkolenia poborowych w oddziałach samoobrony - pod warunkiem, że odbycie tych ćwiczeń spowodowało konieczność opuszczenia przez niego pracy.
5.
W razie powołania pracownika do służby wojskowej, określonej w ust. 1 pkt 1, zakład pracy jest obowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy.
§  17.
1.
Członkami rodziny pozostającymi na utrzymaniu pracownika są:
1)
małżonek;
2)
dzieci własne, przysposobione i pasierbowie oraz dzieci obce przyjęte na utrzymanie i wychowanie - do ukończenia 16 lat życia, a jeżeli uczęszczają do szkół - do ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 lat życia, jeżeli zaś są inwalidami I lub II grupy - bez względu na wiek;
3)
rodzeństwo, jeżeli odpowiada warunkom określonym w pkt 2;
4)
rodzice i inni wstępni, jeżeli ukończyli: mężczyzna - 65 lat, kobieta - 50 lat życia, a jeżeli są inwalidami lub wychowują przynajmniej jedno dziecko pracownika do ukończenia 16 lat życia - bez względu na wiek.
2.
Dzieci obce uważa się za pozostające na utrzymaniu pracownika, jeżeli zostały przyjęte na utrzymanie i wychowanie przed ukończeniem 16 lat życia.
3.
Nie uważa się za pozostającego na utrzymaniu pracownika członka rodziny, który posiada samodzielne źródło dochodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę najniżej zarabiających pracowników.
§  18.
Osoba wykonująca pracę nakładczą w razie powołania (wezwania) do czynnej służby wojskowej zachowuje prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w § 16, jednak pod warunkiem że podlegała obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w ciągu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiło powołanie (wezwanie) do tej służby. Przepis § 17 stosuje się odpowiednio.
§  19.
Wynagrodzenie przysługujące pracownikowi stosownie do § 16 i § 18 ustala się według zasad przewidzianych dla obliczania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
§  20.
Wynagrodzenie wypłacane stosownie do § 16 ust. 1 nie podlega zwrotowi w całości lub w części i nie może być zaliczone na wynagrodzenie bieżące, choćby pracownik powołany do odbycia czynnej służby wojskowej wskutek wcześniejszego zwolnienia z tej służby lub jej odroczenia powrócił do pracy przed upływem czasu, za który przypadało wypłacone wynagrodzenie.
§  21.
1.
Z wynagrodzenia wypłacanego stosownie do § 16 i § 18 zakład pracy nie może potrącać kwot wypłaconych pracownikowi przez organy wojskowe z tytułu uposażenia przysługującego żołnierzowi w czynnej służbie wojskowej.
2.
Zakład pracy może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia należnego pracownikowi stosownie do § 16 ust. 2 tylko na rzecz roszczeń alimentacyjnych - na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
§  22.
1.
Podstawę do wypłaty wynagrodzenia przewidzianego w § 16 ust. 1 stanowi okazana przez pracownika karta powołania lub wezwanie imienne do czynnej służby wojskowej. W razie potrzeby zakład pracy może sporządzić odpis karty powołania lub wezwania imiennego.
2.
Jeżeli powołanie (wezwanie) pracownika do czynnej służby wojskowej nastąpiło w inny sposób niż przez doręczenie karty powołania lub wezwania imiennego, podstawę do wypłaty wynagrodzenia stanowi okazany przez pracownika inny właściwy dokument stwierdzający powołanie (wezwanie) go do czynnej służby wojskowej.
3.
Podstawę do wypłaty pracownikowi wynagrodzenia zmniejszonego stosownie do § 16 ust. 2 stanowi zaświadczenie według ustalonego wzoru, wydane przez właściwego dowódcę jednostki wojskowej.
4.
Podstawę wypłaty wynagrodzenia przewidzianego w § 16 ust. 3 i 4 stanowi karta powołania lub wezwanie wraz z zamieszczoną na nich adnotacją o stawieniu się do służby.
§  23.
1.
Wypłata przez zakład pracy wynagrodzenia przewidzianego w § 16 ust. 1 powołanemu do odbycia czynnej służby wojskowej pracownikowi powinna nastąpić najpóźniej w dniu odejścia z zakładu pracy w celu stawienia się do służby w nakazanym terminie, niezależnie od ogólnie przyjętego w danym zakładzie pracy terminu wypłaty wynagrodzenia.
2.
Jeżeli powołanie do czynnej służby wojskowej następuje z natychmiastowym terminem stawiennictwa, a zakład pracy nie mógł wypłacić pracownikowi przysługującego mu wynagrodzenia przed udaniem się do miejsca odbywania służby, oraz w innych wypadkach niepobrania przez pracownika wynagrodzenia z zakładu pracy w związku z powołaniem do czynnej służby wojskowej, wynagrodzenie to - na prośbę pracownika - zakład pracy przekazuje mu na swój koszt za pomocą przekazu pocztowego na adres jednostki wojskowej.
3.
Do podjęcia z zakładu pracy nie pobranego wynagrodzenia pracownik powołany do czynnej służby wojskowej może upoważnić wybraną przez siebie osobę.
4.
Jeżeli po ostatecznym rozliczeniu w terminie ogólnie przyjętym okaże się, że pracownikowi przypada do wypłaty jeszcze dalsza kwota, kwotę tę wypłaca się w tym terminie.
§  24.
1.
Przepisy §§ 16-23 dotyczące pracowników powołanych do zasadniczej służby wojskowej stosuje się odpowiednio:
1) 4
do pracowników powołanych do służby wojskowej określonej w § 1 ust. 1 pkt 3;
2)
do pracowników powołanych do czynnej służby wojskowej w razie wprowadzenia stanu bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
2.
Podstawę do wypłaty przez zakład pracy wynagrodzenia pracownikowi powołanemu do czynnej służby wojskowej w razie wprowadzenia stanu bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny może stanowić również karta mobilizacyjna oraz obwieszczenie o powołaniu.
2 § 16 ust. 1 pkt 1 lit. d) dodana przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 5 lipca 1973 r. (Dz.U.73.29.164) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1973 r.
3 § 16 ust. 1 pkt 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 5 lipca 1973 r. (Dz.U.73.29.164) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1973 r.
4 § 24 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 marca 1975 r. (Dz.U.75.10.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 1975 r.