Art. 16. - [Uprawnienia do sprawdzania tachografów cyfrowych] - System tachografów cyfrowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.891 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 3 września 2018 r.
Art.  16.  [Uprawnienia do sprawdzania tachografów cyfrowych]
1. 
Sprawdzać tachografy cyfrowe może tylko technik warsztatu posiadający uprawnienie w tym zakresie.
2. 
Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, jest zaświadczenie wydawane przez Prezesa GUM na okres 4 lat, na wniosek zainteresowanego. Zaświadczenie wydaje się, jeżeli zainteresowany:
1)
zdał z wynikiem pozytywnym egzamin z zakresu sprawdzania tachografów cyfrowych;
2)
nie był prawomocnie skazany za przestępstwo przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu, wymiarowi sprawiedliwości, porządkowi publicznemu, ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu lub obrotowi gospodarczemu.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania wnioskodawcy;
2)
numer ewidencyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL), a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL - numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę organu, który wydał ten dokument;
3)
numer identyfikacji podatkowej (NIP);
4)
datę i miejsce sporządzenia wniosku;
5)
podpis wnioskodawcy.
4. 
Do wniosku dołącza się informację z Krajowego Rejestru Karnego w przedmiocie niekaralności uzyskaną nie wcześniej niż na 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku.
5. 
Egzamin z zakresu sprawdzania tachografów cyfrowych przeprowadza po uiszczeniu opłaty komisja powołana przez Prezesa GUM.
6. 
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia:
1)
wzór zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do sprawdzania tachografów cyfrowych,
2)
zakres i tryb przeprowadzania egzaminu z zakresu sprawdzania tachografów cyfrowych,
3)
sposób wynagradzania członków komisji egzaminacyjnej

- kierując się koniecznością zapewnienia nadzoru nad wydawaniem zaświadczeń i potrzebą ich odpowiedniego zabezpieczenia przed fałszowaniem, właściwego przygotowania zawodowego i kwalifikacji techników warsztatu sprawdzających tachografy cyfrowe oraz rodzajem wykonywanych czynności egzaminacyjnych i nakładem pracy członków komisji egzaminacyjnej.

7. 
Prezes GUM lub upoważniony przez niego organ administracji miar może, na podstawie umów cywilnoprawnych, organizować i prowadzić szkolenia w zakresie tachografów cyfrowych.
8. 
W przypadku stwierdzenia posługiwania się przez technika warsztatu kartą warsztatową niezgodnie z zakresem lub poza miejscem świadczenia usług określonych w zezwoleniu, z zastrzeżeniem art. 13 ust. 3, Prezes GUM cofa, w trybie decyzji administracyjnej, uprawnienie dla technika warsztatu.
9. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 8, ponowne ubieganie się o wydanie uprawnienia jest możliwe nie wcześniej niż po upływie 4 lat od dnia, w którym decyzja o cofnięciu uprawnienia stała się ostateczna.