Rozdział 4 - Nadzór nad funkcjonowaniem systemu oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa - System oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.747 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 kwietnia 2022 r.

Rozdział  4

Nadzór nad funkcjonowaniem systemu oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa

1. 
Nadzór nad funkcjonowaniem systemu oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa sprawują organy sprawujące nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem oraz organy nadzorujące jednostki badawcze i jednostki certyfikujące.
2. 
Nadzór nad funkcjonowaniem systemu oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa obejmuje:
1)
sprawowanie nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku;
2)
sprawowanie nadzoru nad działalnością jednostek badawczych oraz jednostek certyfikujących w zakresie prowadzenia przez te jednostki działań związanych z oceną zgodności wyrobów.

Sprawowanie nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku obejmuje:

1)
zgłoszenie wyrobu przez dostawcę do organu sprawującego nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem;
2)
potwierdzenie zgodności wyrobu ze specyfikacją techniczną.
1. 
W zależności od cech i parametrów technicznych wyrobów oraz ich znaczenia dla obronności i bezpieczeństwa państwa czynności, o których mowa w art. 17 ust. 2 pkt 1, mogą obejmować:
1)
monitorowanie i ocenę procesów i wyrobów realizowanych przez dostawcę;
2)
ocenę systemu zarządzania jakością dostawcy na zgodność z właściwymi normami międzynarodowymi lub wymaganiami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącymi zapewnienia jakości, w odniesieniu do realizowanej umowy na dostawę wyrobu seryjnego.
2. 
Udział organu sprawującego nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem w czynnościach wymienionych w ust. 1 określa każdorazowo umowa na dostawę wyrobu na rzecz komórek lub jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, a także na rzecz organów, komórek i jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
1. 
Jeżeli czynności, o których mowa w art. 18-19, potwierdzają dane zawarte w deklaracji zgodności OiB wyrobu, organ sprawujący nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem stwierdza ten fakt stosowną adnotacją na tej deklaracji.
2. 
Jeżeli czynności, o których mowa w art. 18-19, nie potwierdzają danych zawartych w deklaracji zgodności OiB wyrobu, organ sprawujący nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem nie dokonuje adnotacji na deklaracji zgodności OiB.
3. 
Wyrób nie może zostać wprowadzony do użytku bez adnotacji, o której mowa w ust. 1.

Minister Obrony Narodowej, minister właściwy do spraw wewnętrznych, każdy w zakresie swojej właściwości, określą, w drodze rozporządzeń:

1)
organy prowadzące w ich imieniu nadzór nad wyrobem,
2)
szczegółowy sposób sprawowania nadzoru nad czynnościami związanymi z wyrobem wprowadzanym do użytku w komórkach i jednostkach organizacyjnych sobie podległych lub przez siebie nadzorowanych

- uwzględniając cechy i parametry techniczne wyrobów oraz ich znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa, a także specyfikę zadań tych komórek i jednostek organizacyjnych.

Organ nadzorujący jednostki badawcze i certyfikujące, w zakresie dokonywania przez te jednostki oceny zgodności wyrobów:

1)
przeprowadza badanie funkcjonowania jednostek badawczych i jednostek certyfikujących, w zakresie spełniania przez te jednostki wymagań, o których mowa w art. 14 ust. 1;
2)
dokonuje oceny prowadzenia przez jednostki badawcze i jednostki certyfikujące procesów oceny zgodności wyrobów, na podstawie analizy:
a)
zgodności ich systemów zarządzania jakością z wymaganiami określonymi w Polskich Normach, dotyczącymi zakresu działania tych jednostek,
b)
sposobu posługiwania się przez nie certyfikatem akredytacji OiB,
c)
przeprowadzonych przez te jednostki procesów oceny zgodności,
d)
kwalifikacji i uprawnień personelu tych jednostek,
e)
ich wyposażenia umożliwiającego właściwe wykonanie zadań administracyjnych i technicznych związanych z oceną zgodności;
3)
prowadzi szkolenia i akcje informacyjne dla personelu jednostek badawczych i jednostek certyfikujących z zakresu oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na cele obronności i bezpieczeństwa państwa.

Nadzór nad jednostkami badawczymi i jednostkami certyfikującymi posiadającymi akredytację OiB, w zakresie przeprowadzania oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności lub bezpieczeństwa państwa, sprawuje Minister Obrony Narodowej.

W przypadku posiadania przez jednostkę badawczą lub jednostkę certyfikującą akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, organ nadzorujący jednostki badawcze i jednostki certyfikujące może odstąpić od podjęcia w stosunku do tych jednostek czynności, o których mowa w art. 22 pkt 1 i 2, a działania związane z prowadzeniem nadzoru nad ich działalnością ograniczyć do sprawdzenia:

1)
ważności i zakresu akredytacji udzielonej przez Polskie Centrum Akredytacji;
2)
prowadzenia przez jednostkę badawczą lub jednostkę certyfikującą procesów oceny zgodności wyrobów z grup wymienionych w art. 6 ust. 2.
1. 
Nadzór nad działalnością jednostek badawczych i jednostek certyfikujących w zakresie działań związanych z oceną zgodności wyrobów prowadzi się na podstawie planu sporządzanego przez organ nadzorujący jednostki badawcze i jednostki certyfikujące.
2. 
Plan, o którym mowa w ust. 1, powinien uwzględniać wykonanie czynności wskazanych w art. 22 pkt 1 i 2 w stosunku do jednostek badawczych i jednostek certyfikujących, w okresie ważności udzielonych tym jednostkom akredytacji OiB, nie rzadziej jednak niż raz w roku kalendarzowym.
3. 
W przypadku:
1)
zaistnienia zmian znacząco wpływających na działalność jednostki badawczej lub jednostki certyfikującej, dotyczących w szczególności ich struktury własności, składu personelu oraz, w przypadku jednostki badawczej, wyposażenia,
2)
powzięcia przez organ nadzorujący jednostki badawcze i jednostki certyfikujące informacji wskazujących, że jednostka badawcza lub jednostka certyfikująca nie spełnia wymagań określonych w art. 14 ust. 1

- czynności wskazane w art. 22 pkt 1 i 2 wykonuje się w stosunku do tych jednostek niezwłocznie.

1. 
Jednostki badawcze i jednostki certyfikujące są obowiązane do:
1)
informowania organu nadzorującego jednostki badawcze i jednostki certyfikujące o zmianach dotyczących systemu zarządzania jakością oraz zmianach znacząco wpływających na działalność tych jednostek, a w szczególności dotyczących zmiany struktury własności, wyposażenia oraz składu personelu;
2)
stosowania certyfikatu w działaniach związanych z prowadzeniem oceny zgodności wyrobów.
2. 
Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb sprawowania nadzoru nad jednostkami badawczymi i jednostkami certyfikującymi, organ sprawujący w jego imieniu nadzór nad działalnością jednostek badawczych i jednostek certyfikujących oraz zadania tego organu, mając na uwadze zasady nadzoru nad funkcjonowaniem systemu oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.