Rozdział 6 - Nadzór oraz kontrola w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt - System identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1815 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 września 2023 r.

Rozdział  6

Nadzór oraz kontrola w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt

1. 
Organy Inspekcji Weterynaryjnej sprawują nadzór w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
2. 
Sprawując nadzór, o którym mowa w ust. 1, organy Inspekcji Weterynaryjnej:
1)
przeprowadzają kontrole na miejscu w siedzibie stada, rzeźni, zakładzie drobiu, zakładzie przetwórczym lub spalarni w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz prowadzenia dokumentacji dotyczącej zwierząt;
2)
mogą zabezpieczyć unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny do czasu wskazania przez właściciela koniowatego lub posiadacza koniowatego będącego podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, miejsca pobytu koniowatego, jeżeli podczas kontroli stwierdzono, że w siedzibie stada nie znajduje się koniowaty, który zgodnie z informacjami zawartymi w komputerowej bazie danych powinien się w niej znajdować.
3. 
Wojewódzki lekarz weterynarii właściwy ze względu na siedzibę związku hodowców koniowatych może przeprowadzać kontrolę w miejscu prowadzenia działalności przez związek hodowców koniowatych w zakresie prowadzenia identyfikacji koniowatych i wydawania unikalnych dożywotnich dokumentów identyfikacyjnych.
1. 
Agencja może przeprowadzać w siedzibie stada, o której mowa w art. 15 ust. 2 pkt 1, kontrole w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz prowadzenia dokumentacji dotyczącej zwierząt.
2. 
Zdjęcie wykonane i przesłane przez stronę postępowania z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez Agencję, w tym zdjęcie geotagowane będące zdjęciem zawierającym informacje o długości i szerokości geograficznej miejsca wykonania tego zdjęcia, ustalonych na podstawie dostępnych systemów pozycjonowania satelitarnego, stanowi dowód tego, co zostało zobrazowane na tym zdjęciu oraz zapisane w pliku zawierającym to zdjęcie. Zdjęcie przesłane z wykorzystaniem tej aplikacji ma charakter dokumentu, o którym mowa w art. 76 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 i 803).
1. 
Czynności kontrolne mogą wykonywać osoby posiadające pisemne imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli wydane odpowiednio przez:
1)
powiatowego lekarza weterynarii;
2)
dyrektora oddziału regionalnego Agencji.
2. 
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera określenie miejsca i zakresu kontroli oraz podstawy prawnej do jej przeprowadzenia.
3. 
Przed przystąpieniem do wykonania czynności kontrolnych osoba upoważniona do przeprowadzenia kontroli okazuje upoważnienie, o którym mowa w ust. 1.
4. 
Osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli mają prawo do:
1)
wstępu do siedziby stada, rzeźni, zakładu drobiu, zakładu przetwórczego lub spalarni;
2)
dostępu do zwierząt podlegających identyfikacji i rejestracji;
3)
żądania pisemnych lub ustnych informacji związanych z zakresem kontroli;
4)
wglądu do dokumentów związanych z zakresem kontroli, sporządzania z nich odpisów, wyciągów, kopii lub fotokopii oraz zabezpieczania tych dokumentów, a także żądania wydruków z dokumentów prowadzonych przy zastosowaniu systemów informatycznych.
5. 
Osoba wykonująca czynności kontrolne sporządza z tych czynności protokół kontroli.
6. 
Protokół kontroli podpisuje osoba wykonująca czynności kontrolne oraz podmiot kontrolowany lub osoba przez niego upoważniona. W przypadku odmowy podpisania protokołu kontroli przez posiadacza lub osobę przez niego upoważnioną ten protokół podpisuje tylko osoba wykonująca czynności kontrolne, umieszczając w tym protokole adnotację o tej odmowie.
7. 
W przypadku gdy podmiot kontrolowany lub osoba przez niego upoważniona nie zgadzają się z ustaleniami zawartymi w protokole kontroli, mogą w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego protokołu zgłosić, na piśmie, odpowiednio powiatowemu lekarzowi weterynarii lub dyrektorowi oddziału regionalnego Agencji zastrzeżenia do ustaleń zawartych w tym protokole.
8. 
W przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 2 pkt 2, powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję o zabezpieczeniu unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, określając w tej decyzji termin na wskazanie przez właściciela koniowatego lub posiadacza koniowatego będącego podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, miejsca pobytu koniowatego. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu. Po bezskutecznym upływie terminu określonego w decyzji powiatowy lekarz weterynarii z urzędu unieważnia unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny i odsyła ten dokument związkowi hodowców koniowatych, który go wydał.
9. 
W przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 3, organy Inspekcji Weterynaryjnej informują związek hodowców koniowatych o wynikach przeprowadzonej kontroli.
10. 
Po przeprowadzeniu kontroli powiatowy lekarz weterynarii albo dyrektor oddziału regionalnego Agencji wydaje decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych uchybień, określając termin ich usunięcia.
11. 
Jeżeli decyzja, o której mowa w ust. 10, nakazująca usunięcie stwierdzonych uchybień w zakresie oznakowania zwierzęcia lub zaopatrzenia zwierzęcia odpowiednio w paszport bydła lub unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny, lub inne wymagane dokumenty nie została wykonana w terminie określonym w tej decyzji, powiatowy lekarz weterynarii na podstawie oceny ryzyka dla zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności może nakazać, w drodze decyzji, zabicie tego zwierzęcia bez odszkodowania i unieszkodliwienie jego zwłok na koszt posiadacza.
12. 
Jeżeli podczas przeprowadzania kontroli zostanie ustalone, że w siedzibie stada znajduje się nieoznakowane zwierzę, którego pochodzenia nie można potwierdzić, powiatowy lekarz weterynarii na podstawie oceny ryzyka dla zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności może nakazać, w drodze decyzji, zabicie tego zwierzęcia bez odszkodowania i unieszkodliwienie jego zwłok na koszt posiadacza.
13. 
Podmiot kontrolowany lub osoba przez niego upoważniona umożliwiają przeprowadzenie kontroli, w tym wstęp do siedziby stada, zakładu drobiu, rzeźni, zakładu przetwórczego lub spalarni, oraz udzielają osobie wykonującej czynności kontrolne pomocy niezbędnej przy wykonaniu tych czynności, w tym przygotowują do kontroli dokumenty, zwierzęta i pomieszczenia, w których przebywają zwierzęta.
14. 
W przypadku niewykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 13, osoba wykonująca czynności kontrolne może odstąpić od przeprowadzenia kontroli.
15. 
W przypadku odstąpienia od przeprowadzenia kontroli w protokole kontroli umieszcza się adnotację o uniemożliwieniu przeprowadzenia kontroli z winy podmiotu kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej.
16. 
Jeżeli w wyniku kontroli, o której mowa w art. 48 ust. 2 pkt 1, zostały stwierdzone rozbieżności między informacjami zawartymi w komputerowej bazie danych a stanem faktycznym, Agencja wzywa podmiot kontrolowany do ich wyjaśnienia w terminie wskazanym w wezwaniu.
1. 
Organy Inspekcji Weterynaryjnej, Agencja oraz związki hodowców koniowatych współpracują w zakresie zapewnienia prawidłowego funkcjonowania komputerowej bazy danych.
2. 
Szczegółowe warunki i sposób współpracy, o której mowa w ust. 1, określa porozumienie zawarte między Prezesem Agencji, Głównym Lekarzem Weterynarii oraz związkami hodowców koniowatych.

Po przeprowadzeniu kontroli, o których mowa w art. 48 ust. 2 pkt 1 lub art. 49 ust. 1, Agencja niezwłocznie dokonuje aktualizacji informacji zawartych w komputerowej bazie danych zgodnie z danymi zawartymi w protokole kontroli.