Rozdział 5 - Identyfikacja i rejestracja zwierząt - System identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1815 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 września 2023 r.

Rozdział  5

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

1. 
Termin, o którym mowa w:
1)
art. 13:
a)
ust. 1 rozporządzenia 2021/520 - wynosi 7 dni,
b)
ust. 2 rozporządzenia 2021/520 - wynosi 60 dni;
2)
art. 14 ust. 1 rozporządzenia 2021/520 - wynosi 180 dni;
3)
art. 15 ust. 1 rozporządzenia 2021/520 - wynosi 37 dni;
4)
art. 16 ust. 1 rozporządzenia 2021/520 - wynosi 9 miesięcy, z tym że termin ten nie ma zastosowania w odniesieniu do jeleniowatego, o którym mowa w art. 16 ust. 4 rozporządzenia 2021/520, które podlega identyfikacji przed opuszczeniem siedziby stada;
5)
art. 21 ust. 1 rozporządzenia 2021/963 - wynosi 12 miesięcy, z tym że termin ten nie ma zastosowania w odniesieniu do koniowatego, o którym mowa w art. 60 ust. 1 rozporządzenia 2019/2035, które podlega identyfikacji przed opuszczeniem obszaru parku narodowego albo parku krajobrazowego.
2. 
W przypadku gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada, w której się urodziła, i przebywa w tej siedzibie stada dłużej niż 30 dni, posiadacz świni niezwłocznie, jednak nie później niż przed opuszczeniem przez tę świnię tej siedziby stada, dodatkowo oznakowuje tę świnię numerem identyfikacyjnym zgodnym z numerem siedziby stada, w której ta świnia przebywa dłużej niż 30 dni.
1. 
Zgłoszenia do komputerowej bazy danych informacji o zdarzeniach dotyczących zwierząt, których obowiązek zgłoszenia do komputerowej bazy danych wynika z przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 lub przepisów ustawy, dokonuje się w terminie 7 dni od dnia wystąpienia danego zdarzenia, chyba że przepisy wymienione w art. 1 pkt 1, przepisy ustawy lub przepisy odrębne stanowią inaczej.
2. 
Zgłoszenia do komputerowej bazy danych informacji o zdarzeniach dotyczących zwierząt, których obowiązek zgłoszenia do komputerowej bazy danych wynika z przepisów wymienionych w art. 1 pkt 1 lub przepisów ustawy, dokonuje posiadacz, a w zakresie unieszkodliwienia zwłok zwierzęcia - podmiot prowadzący zakład przetwórczy lub spalarnię, chyba że przepisy wymienione w art. 1 pkt 1, przepisy ustawy lub przepisy odrębne stanowią inaczej.
3. 
Posiadacz koniowatego może dokonać zgłoszenia do komputerowej bazy danych informacji, o których mowa w ust. 1, dotyczących koniowatych za pośrednictwem związku hodowców koniowatych, z tym że w takim przypadku do zgłoszenia do komputerowej bazy danych ten posiadacz dołącza kopię oświadczenia o skorzystaniu z pośrednictwa tego związku hodowców.

Informacje dotyczące urodzenia:

1)
wielbłądowatego i jeleniowatego zgłasza się do komputerowej bazy danych w terminie określonym w art. 25 ust. 1 pkt 4, lecz nie później niż przed opuszczeniem siedziby stada, w której się urodziły;
2)
owcy i kozy zgłasza się do komputerowej bazy danych w terminie określonym w art. 25 ust. 1 pkt 2, lecz nie później niż przed opuszczeniem siedziby stada, w której się urodziły;
3)
świni zgłasza się do komputerowej bazy danych w terminie określonym w art. 25 ust. 1 pkt 3, lecz nie później niż przed opuszczeniem siedziby stada, w której się urodziła;
4)
koniowatego zgłasza się do komputerowej bazy danych w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia, a w przypadku, o którym mowa w art. 42 ust. 3 - w terminie określonym w tym przepisie.
1. 
Posiadacz bydła przemieszczonego do siedziby stada z państwa trzeciego przekazuje kierownikowi biura dokument potwierdzający pochodzenie bydła z państwa trzeciego w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia do komputerowej bazy danych informacji o jego przemieszczeniu.
2. 
Posiadacz bydła przemieszczonego do siedziby stada z innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego przekazuje kierownikowi biura paszport bydła wydany w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia do komputerowej bazy danych informacji o jego przemieszczeniu.
1. 
Posiadacz bydła informuje kierownika biura o zamiarze przemieszczenia bydła do innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego w terminie 5 dni przed planowanym dniem przemieszczenia.
2. 
Kierownik biura wydaje bezpłatnie posiadaczowi bydła paszport bydła w terminie 3 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1.
3. 
Posiadacz bydła odbiera paszport bydła osobiście, chyba że w informacji, o której mowa w ust. 1, złoży kierownikowi biura oświadczenie, w którym wyrazi zgodę na doręczenie mu paszportu bydła za pośrednictwem placówki pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 896, 1933 i 2042) przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru lub wyrazi zgodę na udostępnienie paszportu bydła w systemie teleinformatycznym Agencji, w którym jest prowadzona komputerowa baza danych.
4. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, wzór paszportu bydła, mając na względzie cele określone w art. 108 ust. 4 lit. a i b oraz ust. 5 lit. a rozporządzenia 2016/429.

W przypadku zagrożenia wystąpieniem lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania i określenia obszaru zapowietrzonego, obszaru zagrożonego lub innego obszaru objętego ograniczeniami, ustanowionego zgodnie z przepisami rozporządzenia 2016/429 oraz przepisami Unii Europejskiej wydanymi na podstawie rozporządzenia 2016/429, informacje o zdarzeniach dotyczących świń, z wyłączeniem urodzenia, zgłasza się do komputerowej bazy danych w terminie 2 dni od dnia wystąpienia danego zdarzenia.

1. 
Posiadacz świni dokonuje spisu świń przebywających w siedzibie stada, obejmującego liczbę świń oraz opis stosowanego modelu produkcji i systemu utrzymywania świń, co najmniej raz na sześć miesięcy, nie później jednak niż w dniu 30 czerwca oraz w dniu 31 grudnia danego roku.
2. 
Posiadacz świni zgłasza do komputerowej bazy danych informacje objęte spisem, o którym mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia dokonania tego spisu.
1. 
Zgłoszenia do komputerowej bazy danych urodzenia koniowatego dokonuje właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, i wraz z tym zgłoszeniem składa wniosek o wydanie unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego.
2. 
Do zgłoszenia do komputerowej bazy danych urodzenia koniowatego dołącza się oświadczenie potwierdzające, że zgłoszenie składa właściciel koniowatego albo - w przypadku gdy zgłoszenia dokonuje posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963 - kopię umowy zawartej z właścicielem koniowatego zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963.
3. 
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
4. 
W przypadku koniowatego, o którym mowa w art. 60 ust. 1 rozporządzenia 2019/2035, zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje dyrektor parku narodowego albo dyrektor parku krajobrazowego nie później niż 150 dni przed planowanym dniem opuszczenia przez koniowatego obszaru parku narodowego albo parku krajobrazowego.
5. 
Agencja przekazuje związkowi hodowców koniowatych informację o zgłoszeniu do komputerowej bazy danych urodzenia koniowatego wraz z wnioskiem o wydanie unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego w terminie 2 dni od dnia wprowadzenia do komputerowej bazy danych informacji zawartych w tym zgłoszeniu.
6. 
Właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, może dokonać zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, oraz złożyć wniosek o wydanie unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego za pośrednictwem związku hodowców koniowatych, z tym że w takim przypadku do zgłoszenia do komputerowej bazy danych i do tego wniosku ten właściciel koniowatego albo ten posiadacz dołącza kopię oświadczenia o skorzystaniu z pośrednictwa tego związku hodowców, a przepisu ust. 5 nie stosuje się.
1. 
Związek hodowców koniowatych identyfikuje koniowatego, którego urodzenie zostało zgłoszone do komputerowej bazy danych, w tym dokonuje oznakowania koniowatego środkiem identyfikacji, nadaje mu numer identyfikacyjny i wydaje mu unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny.
2. 
Czynności związane z identyfikacją koniowatego są wykonywane przez lekarza weterynarii lub osobę, o których mowa w art. 13 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, którzy zawarli ze związkiem hodowców koniowatych pisemną umowę dotyczącą wykonywania tych czynności.
3. 
Przed wykonaniem czynności związanych z identyfikacją koniowatego osoba wykonująca te czynności odbiera od właściciela koniowatego albo od posiadacza koniowatego będącego podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, zaświadczenie o wykonaniu sztucznego unasienniania albo świadectwo pokrycia klaczy, która jest matką identyfikowanego koniowatego, lub zaświadczenie o przeniesieniu zarodka wydane na podstawie przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, lub wynik badania markerów genetycznych potwierdzających pochodzenie koniowatego, o ile dopuszcza to program hodowlany danej rasy, sprawdza poprawność tych dokumentów i dołącza je do dokumentacji dotyczącej unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego.
4. 
Przy wykonywaniu czynności związanych z identyfikacją koniowatego właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, udziela osobie wykonującej te czynności niezbędnej pomocy.
5. 
Jeżeli dokumenty wskazane w ust. 3 nie zostały przekazane osobie wykonującej czynności związane z identyfikacją koniowatego lub dokumenty te nie są poprawne, lub właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, nie udziela osobie wykonującej te czynności niezbędnej pomocy przy ich wykonywaniu, odstępuje się od wykonania tych czynności. O odstąpieniu od wykonania czynności związanych z identyfikacją koniowatego osoba wykonująca te czynności informuje niezwłocznie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce położenia siedziby stada, w której są wykonywane te czynności.
6. 
W odniesieniu do koni rasy trakeńskiej dopuszcza się stosowanie alternatywnej metody identyfikacji, o której mowa w art. 59 ust. 1 lit. b rozporządzenia 2019/2035.
7. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, alternatywną metodę identyfikacji, o której mowa w art. 59 ust. 1 lit. b rozporządzenia 2019/2035, dopuszczoną na podstawie ust. 6, mając na względzie zapewnienie możliwości weryfikacji tożsamości koniowatych, zapobieżenie wielokrotnemu wydawaniu unikalnych dożywotnich dokumentów identyfikacyjnych oraz zapewnienie zgodności tej metody z wymaganiami określonymi w art. 16 rozporządzenia 2021/963.
8. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa udostępnia i podaje do publicznej wiadomości informacje, o których mowa w art. 16 ust. 3 rozporządzenia 2021/963, zgodnie z tym przepisem.
1. 
Związek hodowców koniowatych może wydać kartę plastikową lub kartę elektroniczną, o których mowa w art. 20 ust. 1 rozporządzenia 2021/963.
2. 
Agencja może udostępnić aplikację, o której mowa w art. 20 ust. 2 rozporządzenia 2021/963.
1. 
Związek hodowców koniowatych dokonuje zgłoszenia do komputerowej bazy danych informacji dotyczących unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, tymczasowego dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, duplikatu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, oraz zastępczego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 26 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, w terminie 7 dni od dnia wydania odpowiednio unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, tymczasowego dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, duplikatu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, oraz zastępczego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 26 ust. 1 rozporządzenia 2021/963.
2. 
W przypadku, o którym mowa w art. 41 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, związek hodowców koniowatych zgłasza do komputerowej bazy danych informację, czy koniowate jest czy nie jest przeznaczone do uboju w celu spożycia przez ludzi, w terminie 2 dni od dnia pozyskania tej informacji, chyba że posiadacz koniowatego zgłosił do komputerowej bazy danych tę informację zgodnie z tym przepisem.
1. 
W przypadku uboju z konieczności albo zabicia z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, albo śmierci koniowatego w innych okolicznościach unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny towarzyszy tuszy tego koniowatego albo jego zwłokom odpowiednio do rzeźni, zakładu przetwórczego albo spalarni.
2. 
W przypadku określonym w ust. 1 podmiot prowadzący rzeźnię, zakład przetwórczy lub spalarnię unieważnia unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. b rozporządzenia 2021/963 i zwraca ten unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny organowi, o którym mowa w art. 27 ust. 1 lit. c ppkt (ii) rozporządzenia 2021/963, zgodnie z tym przepisem.
3. 
Agencja przekazuje związkowi hodowców koniowatych, który wydał unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny, informację o śmierci koniowatego w terminie 2 dni od dnia pozyskania tej informacji.
4. 
W przypadku gdy unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny został wydany przez związek hodowców koniowatych działający na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego, podmiot prowadzący rzeźnię, zakład przetwórczy lub spalarnię zgłasza do komputerowej bazy danych informację o śmierci koniowatego nie później niż w terminie 7 dni od dnia odpowiednio uboju z konieczności albo zabicia z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, albo śmierci koniowatego w innych okolicznościach.
5. 
W przypadku uboju z konieczności albo zabicia z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, albo śmierci koniowatego w innych okolicznościach podmiot prowadzący rzeźnię, zakład przetwórczy lub spalarnię:
1)
odzyskuje i niszczy elektroniczny identyfikator pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii;
2)
zgłasza do komputerowej bazy danych numer zniszczonego elektronicznego identyfikatora w terminie 2 dni od dnia jego zniszczenia.
6. 
W przypadku odebrania przez zakład przetwórczy lub spalarnię zwłok koniowatego, którym nie towarzyszy unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny, podmiot prowadzący zakład przetwórczy lub spalarnię informuje o tym powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu przetwórczego lub spalarni.

Posiadacz oraz właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, udziela kierownikowi biura informacji związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt w terminie wyznaczonym przez kierownika biura.

1. 
Zgłoszenia do komputerowej bazy danych informacji o wydanym unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym oraz informacji określonych w art. 109 ust. 1 lit. d rozporządzenia 2016/429 i art. 64 rozporządzenia 2019/2035 związek hodowców koniowatych dokonuje w terminie 7 dni od dnia wydania unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego.
2. 
Jeżeli unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym, właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, zwraca ten dokument w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia tej niezgodności związkowi hodowców koniowatych, który go wydał, w celu wydania nowego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego. Koszt wydania nowego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego ponosi związek hodowców koniowatych, który wydał unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny zawierający informacje niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym.
3. 
Właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, a w przypadku koniowatego, o którym mowa w art. 60 ust. 1 rozporządzenia 2019/2035 - dyrektor parku narodowego albo dyrektor parku krajobrazowego odbiera unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny osobiście, chyba że złoży związkowi hodowców koniowatych, wydającemu unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny, oświadczenie, w którym wyrazi zgodę na doręczenie tego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego za pośrednictwem placówki pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru.
1. 
W przypadku gdy w wyniku kontroli, o których mowa w art. 48 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 lub art. 49 ust. 1, lub kontroli, o których mowa w art. 116 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/ 74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/ EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, z późn. zm.), zostanie stwierdzone, że unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu 2021/963 lub związek hodowców koniowatych, który wydaje te dokumenty, prowadzi działania niezgodnie z rozporządzeniem 2021/963, na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii minister właściwy do spraw rolnictwa, w drodze decyzji, zakazuje związkowi hodowców koniowatych wydawania unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego.
2. 
W przypadku gdy decyzja, o której mowa w ust. 1, stała się ostateczna:
1)
unikalne dożywotnie dokumenty identyfikacyjne w standardowym formacie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 lit. a rozporządzenia 2021/963, wydaje i dostarcza związek hodowców koniowatych uznany do prowadzenia księgi hodowlanej koni rasy polski koń zimnokrwisty;
2)
związek hodowców koniowatych, który dotychczas wydawał i dostarczał unikalne dożywotnie dokumenty identyfikacyjne, przekazuje niezwłocznie dokumentację związaną z tymi dokumentami związkowi hodowców koniowatych uznanemu do prowadzenia księgi hodowlanej koni rasy polski koń zimnokrwisty.
1. 
W przypadkach określonych w art. 25 ust. 1 i art. 26 ust. 1 rozporządzenia 2021/963 właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, składa do związku hodowców koniowatych za pośrednictwem kierownika biura wniosek o wydanie duplikatu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, albo zastępczego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 26 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia zdarzeń określonych w art. 25 ust. 1 i art. 26 ust. 1 rozporządzenia 2021/963.
2. 
W przypadku określonym w art. 24 ust. 1 rozporządzenia 2021/963 właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, składa do związku hodowców koniowatych wniosek o wydanie tymczasowego dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 1 rozporządzenia 2021/963.
3. 
W przypadku określonym w art. 68 rozporządzenia 2019/2035 właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, składa do związku hodowców koniowatych za pośrednictwem kierownika biura wniosek o wydanie nowego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego.
4. 
Przepisy dotyczące unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego stosuje się odpowiednio do duplikatu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, oraz zastępczego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 26 ust. 1 rozporządzenia 2021/963.

W przypadku zmiany właściciela koniowatego:

1)
unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny jest przekazywany nowemu właścicielowi koniowatego wraz z przeniesieniem posiadania tego koniowatego;
2)
nowy właściciel koniowatego:
a)
przedstawia unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny związkowi hodowców koniowatych, który go wydał, a ten związek hodowców dokonuje w unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym zmiany wpisu dotyczącego właściciela koniowatego,
b)
przedstawia umowę, na podstawie której zostało przeniesione prawo własności koniowatego, albo składa pisemne oświadczenie o nabyciu koniowatego, które zawiera imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres poprzedniego właściciela koniowatego

- w terminie 7 dni od dnia dokonania zmiany właściciela koniowatego;

3)
związek hodowców koniowatych, który wydał unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny, zgłasza informację o zmianie właściciela koniowatego do komputerowej bazy danych w terminie 2 dni od dnia dokonania w unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym zmiany wpisu dotyczącego właściciela koniowatego.
1. 
W przypadku przemieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej koniowatego, dla którego unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny został wydany przez związek hodowców koniowatych działający na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego, właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, przekazuje w terminie 7 dni od dnia przemieszczenia koniowatego związkowi hodowców koniowatych unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny w celu sprawdzenia tożsamości koniowatego oraz niezwłocznego zgłoszenia informacji o unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym do komputerowej bazy danych.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w art. 37 rozporządzenia 2021/963, dołącza się tłumaczenie na język polski dokumentów towarzyszących koniowatemu wydanych w państwie trzecim, dokonane przez tłumacza przysięgłego. Tłumaczenia nie dołącza się, jeżeli dokumenty te zostały sporządzone w języku angielskim.
3. 
W przypadku koniowatego urodzonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dla którego unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny został wydany przez związek hodowców koniowatych działający na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego, właściciel koniowatego albo posiadacz koniowatego będący podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, w terminie 7 dni od dnia doręczenia unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego przekazuje go związkowi hodowców koniowatych, o którym mowa w art. 6 ust. 1, w celu sprawdzenia tożsamości koniowatego oraz niezwłocznego zgłoszenia informacji o unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym do komputerowej bazy danych informacji.
1. 
Związek hodowców koniowatych, który wydał unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny, umieszcza w nim, na wniosek właściciela koniowatego albo posiadacza koniowatego będącego podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2021/963:
1)
znak zatwierdzenia, o którym mowa w art. 92 ust. 2 lit. a rozporządzenia 2020/688, wydany przez powiatowego lekarza weterynarii;
2)
licencję, o której mowa w art. 92 ust. 2 lit. b rozporządzenia 2020/688.
2. 
Związek hodowców koniowatych, który wydał unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny, zgłasza do komputerowej bazy danych informację o umieszczeniu, o którym mowa w ust. 1, w terminie 2 dni od dnia dokonania tego umieszczenia.
1. 
Podmiot prowadzący zakład drobiu zgłasza do komputerowej bazy danych:
1)
zwiększenie lub zmniejszenie liczby ptaków i jaj wylęgowych w zakładzie drobiu,
2)
zabicie ptaków z nakazu powiatowego lekarza weterynarii w zakładzie drobiu

- z podaniem liczby ptaków i jaj wylęgowych, których przybyło lub ubyło w zakładzie drobiu, oraz miejsca pochodzenia lub przeznaczenia ptaków lub jaj wylęgowych w terminie 7 dni od dnia wystąpienia tych zdarzeń.

2. 
W przypadku padnięć lub śmierci ptaków w innych okolicznościach niż zabicie z nakazu powiatowego lekarza weterynarii w zakładzie drobiu podmiot prowadzący zakład drobiu zgłasza do komputerowej bazy danych łączną liczbę sztuk ptaków, których ubyło z tych przyczyn w zakładzie drobiu w okresie tygodnia.
3. 
Podmiot prowadzący:
1)
rzeźnię - zgłasza do komputerowej bazy danych ubój ptaków z podaniem co najmniej liczby ptaków poddanych ubojowi oraz numeru zakładu drobiu, z którego pochodziły te ptaki;
2)
zakład przetwórczy lub spalarnię - zgłasza do komputerowej bazy danych unieszkodliwienie zwłok ptaków lub jaj wylęgowych z podaniem co najmniej liczby zwłok ptaków lub jaj wylęgowych poddanych unieszkodliwieniu oraz numeru zakładu drobiu, z którego pochodziły te zwłoki lub te jaja.
4. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, wymagania dla zakładu drobiu, po spełnieniu których podmiot prowadzący zakład drobiu ma obowiązek dokonywania zgłoszeń, o których mowa w ust. 1, mając na względzie potrzebę zapewnienia kontroli przemieszczania ptaków oraz ochronę zdrowia ludzi i zwierząt lub skalę produkcji w zakładzie drobiu.
5. 
W przypadku gdy minister właściwy do spraw rolnictwa określi w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 4, wymagania dla zakładu drobiu, podmiot prowadzący zakład drobiu, który spełnia te wymagania, ma obowiązek dokonywania zgłoszeń, o których mowa w ust. 1.
1. 
Zgłoszenia do komputerowej bazy danych, wnioski, o których mowa w art. 9 ust. 1, art. 14 ust. 3, art. 15 ust. 1, art. 22 ust. 1, art. 32 ust. 1, art. 40 ust. 1 i 3, wniosek, o którym mowa w art. 37 rozporządzenia 2021/963, oraz informację, o której mowa w art. 29 ust. 1, odpowiednio dokonuje się, składa lub przekazuje w postaci elektronicznej za pomocą:
1)
systemu teleinformatycznego Agencji w sposób określony w przepisach o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
2)
środków komunikacji elektronicznej w sposób umożliwiający potwierdzenie tożsamości odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację oraz autentyczność tych zgłoszeń, wniosków i informacji - w sytuacjach wyjątkowych, niewynikających z przyczyn leżących po stronie odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację.
2. 
(uchylony).
3. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia:
1)
(uchylony),
2)
szczegółowy zakres informacji, w tym zakres danych osobowych, jakie są zawarte w zgłoszeniu dokonywanym za pomocą systemu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, we wniosku składanym za pomocą tego systemu lub w informacji przekazywanej za pomocą tego systemu,
3)
szczegółowe wymagania dotyczące potwierdzania tożsamości oraz autentyczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2 - mając na względzie konieczność zapewnienia realizacji celów określonych w art. 108 ust. 4 lit. a i b oraz ust. 5 lit. a rozporządzenia 2016/429, bezpieczeństwa i wiarygodności przesyłanych informacji oraz należytej ochrony danych osobowych.

Związek hodowców koniowatych za:

1)
wykonanie czynności związanych z identyfikacją koniowatego, w tym:
a)
zidentyfikowanie konia zgodnie z zasadami księgi hodowlanej - w przypadku koni pełnej krwi angielskiej, koni czystej krwi arabskiej, koni rasy kłusak oraz kuców szetlandzkich,
b)
zastosowanie środka identyfikacji zgodnie z art. 11 ust. 1 rozporządzenia 2021/963,
c)
dokonanie opisu słownego i graficznego koniowatego,
2)
wydanie i doręczenie:
a)
unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, w tym w przypadku określonym w art. 68 rozporządze nia 2019/2035,
b)
tymczasowego dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 1 rozporządzenia 2021/963,
c)
duplikatu dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 rozporządzenia 2021/963, w tym w przypadku, o którym mowa w art. 25 ust. 1 lit. b rozporządzenia 2021/963,
d)
zastępczego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 26 ust. 1 rozporządzenia 2021/963,
e)
karty plastikowej lub karty elektronicznej,
3)
dokonanie zgłoszeń do komputerowej bazy danych,
4)
wykonanie czynności, o których mowa w art. 30 ust. 1 lit. a-c rozporządzenia 2021/963,
5)
sprawdzenie pochodzenia koniowatego, jeżeli nie przekazano oryginałów dokumentów wskazanych w art. 33 ust. 3 - w przypadku wydawania zastępczego unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 26 ust. 1 rozporządzenia 2021/963,
6)
sprawdzenie pochodzenia koniowatego zgłoszonego do identyfikacji po opuszczeniu na stałe siedziby stada, w której się urodziło, z wyłączeniem przypadku określonego w art. 21 ust. 1 i 2 rozporządzenia 2021/963, jeżeli przekazano oryginały dokumentów wskazanych w art. 33 ust. 3,
7)
sprawdzenie tożsamości koniowatego urodzonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przywiezionego z innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego, dla którego unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny został wydany przez związek hodowców koniowatych działający na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego,
8)
wydanie dodatkowej kartki do unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego,
9)
dokonanie w unikalnym dożywotnim dokumencie identyfikacyjnym wpisu dotyczącego znaku zatwierdzenia, o którym mowa w art. 92 ust. 2 lit. a rozporządzenia 2020/688, lub licencji, o której mowa w art. 92 ust. 2 lit. b rozporządzenia 2020/688,
10)
pośrednictwo w wykonaniu czynności określonych w art. 26 ust. 3 i art. 32 ust. 6

- może pobierać wynagrodzenie pokrywające co najmniej koszty wykonania tych czynności oraz koszty zniszczenia unikalnego dożywotniego dokumentu identyfikacyjnego po zwróceniu go związkowi hodowców koniowatych, który go wydał.

Minister właściwy do spraw rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, środki, o których mowa w art. 269 ust. 1 lit. e rozporządzenia 2016/429, mając na względzie cele określone w art. 108 ust. 4 lit. a i b oraz ust. 5 lit. a rozporządzenia 2016/429.