Rozdział 3 - Wymogi egzaminacyjne, niezbędne szkolenia oraz praktyki - Świadectwa operatora urządzeń radiowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.99

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 stycznia 2015 r.

Rozdział  3

Wymogi egzaminacyjne, niezbędne szkolenia oraz praktyki

§  7.
1.
Zakres wymogów egzaminacyjnych oraz niezbędnych szkoleń dla osób ubiegających się o świadectwo operatora urządzeń radiowych określa:
1)
w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej - załącznik nr 4 do rozporządzenia;
2)
w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej - załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2.
Zakres wymogów egzaminacyjnych dla osób ubiegających się o świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  8.
1.
O świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej może ubiegać się osoba, która odbyła szkolenie w organizacji szkolenia lotniczego lub w ośrodku szkoleniowym w zakresie odpowiadającym wymogom egzaminacyjnym dla danego rodzaju świadectwa, określonym w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osoby, która w okresie 12 miesięcy przed przystąpieniem do egzaminu wykonywała w ramach swoich obowiązków służbowych czynności operatora urządzeń radiowych na pokładzie statku powietrznego lub w stacji lotniskowej, w wymiarze co najmniej 10 godzin, potwierdzone przez pracodawcę w formie zaświadczenia.
§  9.
O świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2-4, może ubiegać się osoba, która odbyła szkolenie w ośrodku szkoleniowym w zakresie odpowiadającym wymogom egzaminacyjnym dla danego rodzaju świadectwa, określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  10.
1.
O odnowienie świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-4, może ubiegać się osoba, która złożyła wniosek o odnowienie świadectwa w czasie jego ważności lub nie później niż w ciągu 12 miesięcy od dnia utraty ważności świadectwa.
2.
Osoba ubiegająca się o odnowienie świadectwa, o którym mowa w ust. 1, dołącza do wniosku wyciąg z książeczki żeglarskiej oraz zaświadczenie wydane przez kapitana statku albo dowódcę jednostki pływającej, potwierdzające pracę na morzu z wykonywaniem odpowiednich dla danego świadectwa funkcji operatora odpowiedzialnego za radiokomunikację na wypadek zdarzeń niebezpiecznych, w ciągu co najmniej 12 miesięcy w okresie 5 lat przed dniem upływu ważności posiadanego świadectwa.
3.
W przypadku braku wyciągu z książeczki żeglarskiej oraz zaświadczenia, o którym mowa w ust. 2, osoba ubiegająca się o odnowienie świadectwa, o którym mowa w ust. 1, powinna zdać egzamin w zakresie określonym w ust. 10 załącznika nr 5 do rozporządzenia.
§  11.
1.
O świadectwo radioelektronika drugiej klasy (GMDSS) może ubiegać się osoba, która odbyła 3-miesięczną praktykę na statku morskim w zakresie obsługi urządzeń GMDSS i pełnienia funkcji operatora urządzeń radiowych.
2.
O świadectwo radioelektronika pierwszej klasy (GMDSS) może ubiegać się osoba, która:
1)
posiada świadectwo radioelektronika drugiej klasy (GMDSS);
2)
odbyła 12-miesięczną praktykę polegającą na wykonywaniu czynności radioelektronika drugiej klasy na statkach morskich lub w stacjach nadbrzeżnych wykorzystujących urządzenia GMDSS, w tym nie mniej niż 9 miesięcy na statkach morskich.
§  12.
1.
Potwierdzeniem odbycia wymaganej praktyki, o której mowa w § 11, jest wpis w książeczce żeglarskiej lub zaświadczenie wydane przez osobę odpowiedzialną za pracę stacji nadbrzeżnej.
2.
Potwierdzeniem odbycia wymaganego szkolenia jest zaświadczenie o odbyciu szkolenia wydane odpowiednio przez organizację szkolenia lotniczego albo ośrodek szkoleniowy.