Rozdział 7 - Przepisy przejściowe i końcowe - Świadectwa operatora urządzeń radiowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.57.599

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 2001 r.

Rozdział  7

Przepisy przejściowe i końcowe

§  21.
1.
Wydane na podstawie dotychczasowych przepisów na czas określony świadectwa uprawniające do obsługi urządzeń radiokomunikacyjnych w radiowej służbie lotniczej oraz w radiowej służbie morskiej i żeglugi śródlądowej zachowują ważność przez okres, na który zostały wydane.
2.
Zachowują ważność na czas nieokreślony wydane na podstawie dotychczasowych przepisów świadectwo ograniczone operatora radiotelefonisty - pasmo VHF, wydane na czas nieokreślony, i świadectwo ograniczone operatora GMDSS na polski obszar morza A1 w radiowej służbie morskiej i żeglugi śródlądowej oraz świadectwa radiooperatorów w radiowej służbie amatorskiej.
3.
Wymianie na świadectwa określone w rozporządzeniu, na zasadach określonych w § 3 ust. 2, podlegają wydane na podstawie dotychczasowych przepisów świadectwa uprawniające do obsługi urządzeń radiokomunikacyjnych:
1)
w radiowej służbie lotniczej - z zastrzeżeniem ust. 4,
2)
w radiowej służbie morskiej i żeglugi śródlądowej:
a)
radioelektronika pierwszej klasy,
b)
radioelektronika drugiej klasy,
c)
ogólne operatora GMDSS,
d)
ograniczone operatora GMDSS.
4.
Świadectwa radiotelegrafisty pierwszej i drugiej klasy w radiowej służbie lotniczej, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, podlegają wymianie na świadectwo ogólne operatora radiotelefonisty.
5.
Wydane na podstawie dotychczasowych przepisów świadectwa operatorów urządzeń radiowych w radiowej służbie morskiej i żeglugi śródlądowej:
1)
ogólne radiooperatora,
2)
operatora radiotelegrafisty pierwszej klasy,
3)
operatora radiotelegrafisty drugiej klasy,
4)
ogólne operatora radiotelefonisty,
5)
ograniczone operatora radiotelefonisty,
6)
ograniczone operatora radiotelefonisty - pasmo VHF - wydane na czas określony,

podlegają wymianie na świadectwo operatora radiotelefonisty VHF nie później niż w terminie 12 miesięcy po upływie terminu ważności tych świadectw.

§  22.
1.
Na wniosek osoby zainteresowanej ważne świadectwa radioelektronika i operatora GMDSS w radiowej służbie morskiej i żeglugi śródlądowej, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, podlegają wymianie na odpowiednie świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej, określone w rozporządzeniu.
2.
Na wniosek osoby zainteresowanej ważne świadectwo uzdolnienia w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej podlega wymianie na zgodne z wnioskiem świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, określone w rozporządzeniu.
§  23.
Osobę, która przed dniem wejścia w życie rozporządzenia odbyła wymagane szkolenie, uznaje się za spełniającą określone w rozporządzeniu wymagania do przystąpienia do egzaminu.
§  24.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 31 stycznia 1996 r. w sprawie rodzajów oraz warunków i trybu wydawania świadectw uprawniających do obsługi urządzeń radiokomunikacyjnych oraz wysokości opłat za te świadectwa (Dz. U. Nr 18, poz. 86, z 1997 r. Nr 42, poz. 268 i z 1998 r. Nr 33, poz. 182),
2)
rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 14 listopada 1995 r. w sprawie wysokości opłat za egzaminy osób ubiegających się o wydanie świadectwa uprawniającego do obsługi urządzeń radiokomunikacyjnych (Dz. U. Nr 132, poz. 649).
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.