Świadectwa homologacji i warunki uzyskania zgody na zastosowanie urządzeń telekomunikacyjnych w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.10.61

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 1986 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 20 lutego 1986 r.
w sprawie świadectw homologacji i warunków uzyskania zgody na zastosowanie urządzeń telekomunikacyjnych w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa.

Na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
Wprowadzenie do jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa urządzeń, sprzętu, kabli i przewodów telekomunikacyjnych, zwanych dalej "urządzeniami", może nastąpić po wydaniu świadectwa homologacji i uzyskaniu zgody na ich zastosowanie. W szczególności dotyczy to:
1)
telekomunikacyjnych aparatów końcowych (przewodowych i bezprzewodowych),
2)
urządzeń komutacyjnych,
3)
urządzeń teletransmisyjnych,
4)
urządzeń teleinformatycznych,
5)
kabli telekomunikacyjnych,
6)
nadawczych urządzeń radiofonicznych i telewizyjnych,
7)
antenowych instalacji zbiorowych,
8)
radiofonicznych i telewizyjnych urządzeń odbiorczych produkcji krajowej pod względem zakresów częstotliwości i kompatybilności elektromagnetycznej,
9)
urządzeń radiokomunikacji stałej (w tym linii radiowych) oraz ruchomej,
10)
urządzeń radiokomunikacji, radiofonii i telewizji satelitarnej,
11)
telekomunikacyjnych urządzeń zasilających,
12)
urządzeń pomiarowo-badaniowych niezbędnych w procesie eksploatacji sieci telekomunikacyjnej.
Świadectwo homologacji jest dokumentem stwierdzającym, że urządzenie spełnia wymagania techniczne i eksploatacyjne, określone dla jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa.
1.
Świadectwa homologacji wydaje Instytut Łączności na podstawie badań homologacyjnych. Świadectwa homologacji wydaje się producentom lub jednostkom reprezentującym producenta albo posiadaczom urządzeń, zlecającym badania.
2.
Zgodę na zastosowanie urządzeń w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa wydaje Minister Łączności na podstawie świadectw homologacji.
1.
Badania homologacyjne prowadzi Instytut Łączności. Badania homologacyjne mają na celu określenie, czy badane urządzenie może być stosowane w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa, i obejmują między innymi ocenę parametrów urządzenia, sprawdzenie realizowanych funkcji oraz stwierdzenie, że urządzenie to nie wprowadza zakłóceń.
2.
Zakres, tryb, miejsce i czas badań homologacyjnych ustala Instytut Łączności w uzgodnieniu z jednostką zlecającą badania.
3.
Instytut Łączności może wydać w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach świadectwo homologacji na podstawie analizy dostarczonej mu dokumentacji technicznej bez prowadzenia badań homologacyjnych.
1.
Świadectwa homologacji są wydawane na poszczególne typy urządzeń. Okres ważności świadectwa homologacji wynosi pięć lat od daty jego wystawienia i może być przedłużany.
2.
Protokoły, wyniki badań homologacyjnych oraz wszelkie związane z nimi dokumenty są przechowywane w Instytucie Łączności i mogą być udostępniane jednostkom zlecającym te badania, a także - za zgodą dyrektora Instytutu Łączności - innym zainteresowanym jednostkom.
1.
Wniosek o udzielenie zgody na zastosowanie urządzeń w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa zgłasza do Ministerstwa Łączności producent, jednostka reprezentująca producenta lub posiadacz urządzenia. Do wniosku należy dołączyć świadectwo homologacji.
2.
W szczególnych przypadkach zgoda może być udzielona bez wymagania załączenia świadectwa homologacji dla danego urządzenia.
Zgoda na zastosowanie urządzeń w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa wydawana jest na czas określony lub na czas nie określony.
Udzielenie zgody na zastosowanie urządzeń produkcji krajowej w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa powinno być odnotowane w karcie wyrobu urządzenia (np. w kracie gwarancyjnej), natomiast urządzenie powinno być ocechowane trwałym znakiem według następujących wzorów:
1)
wzór adnotacji: "Wyrób dopuszczony przez Ministra Łączności do stosowania w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa",
2)
wzór znaku: "PPTT".
Jeżeli w urządzeniach, dla których wydano zgodę na zastosowanie w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa, dokonano zmian konstrukcyjnych lub technologicznych, należy uzyskać ponownie świadectwo homologacji oraz zgodę na zastosowanie.
Urządzenia dopuszczone do stosowania w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa na podstawie dotychczasowych przepisów nie wymagają świadectw homologacji i zgody na ich zastosowanie.
Traci moc zarządzenie nr 9 Ministra Łączności z dnia 2 kwietnia 1981 r. w sprawie homologacji urządzeń i kabli telekomunikacyjnych (Dziennik Łączności Nr 2, poz. 6).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.