§ 8. - Świadectwa, dyplomy państwowe i inne druki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.1700

Akt utracił moc
Wersja od: 6 października 2022 r.
§  8. 
1. 
Absolwent szkoły ponadpodstawowej, ponadpodstawowej szkoły średniej i szkoły ponadgimnazjalnej, posiadający wykształcenie średnie lub średnie branżowe, który zdał egzamin maturalny, otrzymuje świadectwo dojrzałości.
2. 
Na świadectwie dojrzałości w części przeznaczonej na wpisanie:
1)
wyników z przedmiotów obowiązkowych - wpisuje się wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym z przedmiotów obowiązkowych;
2)
wyników z przedmiotów dodatkowych:
a)
wpisuje się wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym z przedmiotów dodatkowych - jeżeli absolwent przystępował do egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych,
b)
wstawia się poziomą kreskę - jeżeli absolwent nie przystępował do egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych, w przypadku, o którym mowa w art. 44zzd ust. 4b ustawy.
3. 
Na świadectwie dojrzałości wpisuje się oddzielnie wyniki uzyskane z przedmiotów zdawanych w części ustnej i wyniki uzyskane z przedmiotów zdawanych w części pisemnej egzaminu maturalnego oraz podaje się, z wyjątkiem części ustnej egzaminu maturalnego, poziom, na jakim był zdawany egzamin z danego przedmiotu.
4. 
W przypadku absolwentów, o których mowa w art. 44zze ust. 4 ustawy, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego w części ustnej z języka obcego nowożytnego, jako przedmiotu dodatkowego, na poziomie dwujęzycznym, na świadectwie dojrzałości obok nazwy tego języka wpisuje się "poziom dwujęzyczny".
5. 
W przypadku:
1)
absolwentów niesłyszących, na świadectwie dojrzałości zamiast wyniku egzaminu maturalnego w części ustnej z języka obcego nowożytnego wpisuje się odpowiednio "zwolniony" albo "zwolniona";
2)
absolwentów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub stan zdrowia trwale nie posługują się mową, na świadectwie dojrzałości zamiast wyniku egzaminu maturalnego w części ustnej wpisuje się odpowiednio "zwolniony" lub "zwolniona".
6. 
W przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z nauczaniem języka mniejszości narodowej, na świadectwie dojrzałości, w części dotyczącej wyników części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych, wpisuje się dodatkowo język danej mniejszości narodowej oraz wynik uzyskany z egzaminu z tego języka.
7. 
W przypadku absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych, którzy w części pisemnej egzaminu maturalnego zdawali przedmiot, który był nauczany dwujęzycznie, i przystąpili do rozwiązywania dodatkowych zadań egzaminacyjnych w języku obcym nowożytnym będącym drugim językiem nauczania, na świadectwie dojrzałości wpisuje się oddzielnie wynik uzyskany w części zdawanej w drugim języku nauczania, oznaczając ją jako "część w języku ..." wpisując nazwę drugiego języka nauczania.
8. 
W przypadku absolwentów, o których mowa w art. 44zzd ust. 4b ustawy, na świadectwie dojrzałości, pod częścią przeznaczoną na wpisanie wyników uzyskanych na egzaminie maturalnym z przedmiotów dodatkowych, wpisuje się informację:
1)
"Absolwent spełnia warunki uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika." albo
2)
"Absolwent spełnia warunki uzyskania dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.".
9. 
Absolwent otrzymuje oryginał świadectwa dojrzałości i jeden odpis.
10. 
Odpis, o którym mowa w ust. 9, wydaje się na druku świadectwa dojrzałości, umieszczając na pierwszej stronie w prawym górnym rogu wyraz "ODPIS".