Art. 17. - [Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej] - Świadczenia rodzinne.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.615 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 1 lutego 2023 r.
Art. 17. [Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej]
1.
Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:1)
matce albo ojcu,2)
opiekunowi faktycznemu dziecka,3)
osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,4)
innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
1a.
Osobom, o których mowa w ust. 1 pkt 4, innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:1)
rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;2)
nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;3)
nie ma osób, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.1b. 21
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:1)
nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub2)
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.2.
(uchylony).2a.
(uchylony).2b.
(uchylony).2c.
(uchylony).2d.
(uchylony).3.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 2458,00 zł 22 miesięcznie.3a.
Kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 stycznia.3b.
Waloryzacja polega na zwiększeniu kwoty świadczenia pielęgnacyjnego o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w dniu 1 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.3c.
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego ustalanego w sposób określony w ust. 3b zaokrągla się do pełnych złotych w górę.3d.
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego na następny rok kalendarzowy podlega ogłoszeniu w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w terminie do dnia 15 listopada każdego roku.4.
Kwotę świadczenia pielęgnacyjnego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.5.
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:1)
osoba sprawująca opiekę:a) 23
ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,b)
ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;2)
osoba wymagająca opieki:a)
pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,b)
została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu;3)
na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury;4)
(uchylony);5)
na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego lub prawo do zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;6)
na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.6.
Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego.21 Z dniem 23 października 2014 r. art. 17 ust. 1b w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, został uznany za niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13 (Dz.U.2014.1443).
22 Kwota podana zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 1 listopada 2022 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2023 (M.P.2022.1070).
23 Art. 17 ust. 5 pkt lit. a częściowo został uznany za niezgodny z art. 71 ust. 1 zdanie drugie w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. akt SK 2/17 (Dz.U.2019.1257) z dniem 9 stycznia 2020 r. Zgodnie z tym wyrokiem wymieniony wyżej przepis traci moc w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1464)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1464)
- Czy osoba będąca właścicielem gospodarstwa rolnego powyżej 1 ha, nie odprowadzająca składek do KRUS, dzierżawiąca to gospodarstwo innej osobie może przejść na świadczenie pielęgnacyjne?
- Czy przyznać matce świadczenie pielęgnacyjne, czy powinna zrezygnować w ZUS z zasiłku macierzyńskiego po utracie zatrudnienia?
- Czy przysługuje przedłużone prawo do zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego z ustawy covidowej?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (12)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (7)
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (5)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (9355)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (9341)
- III SA/Kr 1194/22, Związek między rezygnacją z zatrudnienia a sprawowaniem opieki - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie
- I OSK 377/22, Pozostawanie w związku małżeńskim a dopuszczalność przyznania świadczenia pielęgnacyjnego - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
- I OSK 354/22, Pozostawanie w związku małżeńskim a dopuszczalność przyznania świadczenia pielęgnacyjnego - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (9)
- K8INT46, Stanowisko w sprawie interpretacji przepisów dotyczących świadczeń pielęgnacyjnych z tytułu opieki nad chorymi - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- SPS-023-26962/14, Stanowisko MPiPS w sprawie wyrównania wysokości świadczeń pobieranych przez rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali z pracy w celu sprawowania nad nimi opieki - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- SPS-023-20769/11, Stanowisko MPiPS w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób niepełnosprawnych, które pozostają w związku małżeńskim. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (46)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (6)
Komentarze liczba obiektów na liście: (3)
Linie orzecznicze liczba obiektów na liście: (5)
- Uzyskiwanie przez opiekuna emerytury a prawo do świadczenia pielęgnacyjnego
- Czy korzystanie z urlopu wychowawczego po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka jest formą rezygnacji z zatrudnienia w kontekście prawa do świadczenia pielęgnacyjnego?
- Przysługiwanie świadczenia pielęgnacyjnego opiekunowi dorosłej osoby niepełnosprawnej, której niepełnosprawność nie powstała przed 18 rokiem życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia