Rozdział 3 - Renta rodzinna. - Świadczenia pieniężne przysługujące w razie wypadków przy pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.3.8

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1972 r.

Rozdział  3.

Renta rodzinna.

Renta rodzinna po pracowniku (renciście), który zmarł wskutek wypadku, przysługuje osobom spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej na podstawie przepisów, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2-4.

1.
Renta rodzinna wynosi miesięcznie następujący procent kwoty renty, jaka w chwili śmierci przysługiwała lub przysługiwałaby pracownikowi (renciście) zaliczonemu do II grupy inwalidów (art. 4 ust. 1 pkt 2), jeżeli do renty rodzinnej jest uprawniona:
1)
jedna osoba - 60%,
2)
dwie osoby - 75%,
3)
trzy lub więcej osób - 85%.
2.
Osobie uprawnionej do renty rodzinnej i zaliczonej do I grupy inwalidów przysługuje ponadto dodatek do tej renty w wysokości 200 zł miesięcznie.
1.
Osobie pobierającej rentę rodzinną po pracowniku (renciście) zmarłym wskutek wypadku zawiesza się prawo do renty na czas osiągania zarobku z tytułu zatrudnienia lub dochodu z innych źródeł na zasadach określonych w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
2.
Wdowie po pracowniku (renciście), który zmarł wskutek wypadku, jaki miał miejsce w czasie wykonywania pracy górniczej lub pracy równorzędnej z pracą górniczą, osiągającej zarobek z tytułu zatrudnienia lub dochód z innych źródeł, nie zawiesza się prawa do renty rodzinnej, jeżeli wdowa ta spełnia warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej na podstawie przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
3.
Wdowie po pracowniku (renciście), który zmarł wskutek wypadku, o którym mowa w ust. 2, nie spełniającej warunków wymaganych do uzyskania renty rodzinnej na podstawie przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, a osiągającej zarobek z tytułu zatrudnienia lub dochód z innych źródeł, wypłaca się rentę rodzinną zmniejszoną o 15%.