Art. 57. - [Prawo do świadczeń specjalistycznych na podstawie skierowania] - Świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.2561 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 21 kwietnia 2023 r.
Art. 57. [Prawo do świadczeń specjalistycznych na podstawie skierowania]
1.
Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.1a.
Jeżeli w wyniku finansowanych ze środków publicznych badań przesiewowych wykonywanych u dzieci stwierdzono występowanie chorób wrodzonych, udzielanie ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych w zakresie leczenia tych chorób następuje bez skierowania, o którym mowa w ust. 1.2.
Skierowanie, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagane do świadczeń:1)
ginekologa i położnika;2)
dentysty;3)
(uchylony);4)
wenerologa;5)
onkologa;6)
(uchylony);7)
psychiatry;8)
dla osób chorych na gruźlicę;9)
dla osób zakażonych wirusem HIV;10)
dla inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych, kombatantów, żołnierzy zastępczej służby wojskowej, działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz osób deportowanych do pracy przymusowej;10a)
dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych;11)
w zakresie leczenia uzależnień:a)
dla osób zgłaszających się z powodu uzależnienia,b)
dla osób zgłaszających się z powodu współuzależnienia - osób spokrewnionych lub niespokrewnionych z osobą uzależnioną, wspólnie z nią zamieszkujących i gospodarujących, oraz osób, których stan psychiczny powstał na skutek pozostawania w związku emocjonalnym z osobą uzależnioną;12)
dla uprawnionego żołnierza lub pracownika, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, oraz uprawnionego żołnierza lub pracownika, którego ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;13)
dla weterana poszkodowanego, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, oraz dla weterana poszkodowanego, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;14)
dla osób, o których mowa w art. 47 ust. 1a i 1b;15)
psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci i młodzieży.3.
Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielane również w poradni przyszpitalnej.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (66)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (66)
- Kiedy wymagane jest skierowania na zabieg udzielany na zasadach komercyjnych w warunkach szpitalnych?
- Czy pacjent na podstawie skierowania ma prawo leczyć się w dowolnym miejscu w kraju?
- Czy lekarz w podmiocie leczniczym prowadzącym szpital, udzielający świadczeń a podstawie umowy z NFZ, jest uprawniony do wystawienia skierowania do poradni przyszpitalnej?
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (5)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (5)
- III SA/Łd 885/18 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi
- III SA/Kr 1278/17, Instrukcyjny charakter terminu złożenia wniosku o potwierdzenie prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej. - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie
- II SA/Ke 596/17 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach