Strój adwokatów przy rozprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.97.839

Akt utracił moc
Wersja od: 8 listopada 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 października 1932 r.
o stroju adwokatów przy rozprawach.

Na podstawie art. 8 i 28 prawa o ustroju adwokatury z dnia 7 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 733) określam szczegóły stroju adwokatów przy rozprawach w sposób następujący:
Strojem adwokatów przy rozprawach jest toga i biret.

Adwokaci wkładają biret na głowę tylko podczas wygłaszania mowy obrończej.

Toga jest suknią fałdzistą z lekkiego czarnego materjału wełnianego, sięgającą powyżej kostek dwadzieścia pięć centymetrów od ziemi i ma u góry odcinany karczek szerokości dwudziestu jeden centymetrów. Toga u dołu ma w obwodzie dwa metry siedemdziesiąt centymetrów do dwóch metrów siedemdziesiąt osiem centymetrów i od karczka w dół ułożona jest w kontrafałdy po trzy na obydwu przodach togi i siedem na plecach. Środkowa kontrafałda na plecach togi posiada fałdy po obu stronach, a pozostałe są wszywane do karczka w kierunku rękawów.

Kołnierz togi jest okrągły płasko wyłożony, zapinany pod szyję na haftkę. Szerokość kołnierza wynosi z tyłu szesnaście centymetrów a z przodu osiemnaście centymetrów. Końce kołnierza są ścięte, tworząc wycięcie w formie kąta prostego. Toga zapinana jest na pięć guzików rogowych, krytych.

Rękawy togi u góry ułożone są w siedem do dziewięć kontrafałd, tworzących bufy. Rękawy mają u dołu w obwodzie siedemdziesiąt pięć centymetrów i skrojone są w ten sposób, że po odwinięciu tworzą mankiet szerokości dziesięciu centymetrów, przymocowany z przodu do szwa rękawa. Wewnątrz rękawa przy przegubie ręki umieszczony jest zatrzask, na który można rękaw zapinać.

Przody togi po obu stronach wewnętrznych mają podszycie (listwy) z tego samego materjału co toga, szerokości dziesięciu centymetrów.

Przód togi, boki i karczek są szyte podwójną stebnówką szerokości pół centymetra, a karczek togi podszyty jest czarną podszewką.

Przy kołnierzu togi wszyty jest żabot z czarnego jedwabiu długości dwudziestu jeden centymetrów, szerokości u dołu dwudziestu ośmiu centymetrowi ułożony w trzynaście kontrafałd, z których środkowa szerokości dwóch centymetrów posiada fałdy po obu stronach, a pozostałe biegną w kierunku rękawów. Żabot z prawej strony togi jest zapinany na guziczek.

Biret ma główkę skrojoną kulisto, wysokości w środku siedemnastu centymetrów i brzeg sztywny w dolnej części przymocowany do główki; obwód górnej części brzegu jest o sześć do ośmiu centymetrów większy od dolnej części brzegu, skutkiem czego brzeg u góry luźno odstaje. Brzeg biretu składa się z czterech równych części, w środku łukowato wyciętych tak, że wysokość każdej z tych części wynosi w środku siedem centymetrów, a po obu stronach dziesięć centymetrów.

Kołnierz i mankiety togi mają dookoła wypustkę z czarnego aksamitu, której szerokość wynosi pół centymetra; taką samą wypustkę ma u dołu i góry brzeg biretu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.; z dniem tym tracą moc przepisy, dotyczące przedmiotu unormowanego niniejszem rozporządzeniem.