Art. 8. - Stosunki służbowe nauczycieli szkół artystycznych i zakładów szkolenia artystycznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.5.40

Akt utracił moc
Wersja od: 25 stycznia 1951 r.
Art.  8.
1.
Czas służby liczy się od dnia rzeczywistego objęcia służby.
2.
W razie bezpośredniego przejścia do służby nauczycielskiej z państwowej służby cywilnej lub ze służby wojskowej czas służby nauczycielskiej liczy się - jeżeli ustawa z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli nie stanowi inaczej - od dnia zwolnienia z poprzednich obowiązków służbowych.
3.
W przypadkach, gdy służba nauczycielska była przerywana, czas służby liczy się od dnia rzeczywistego objęcia służby po ostatniej przerwie.
4.
Minister Kultury i Sztuki może zaliczyć do służby nauczycielskiej w całości lub w części czas, spędzony w służbie przed przerwą.
5.
Do służby nauczycielskiej zalicza się w całości czas pracy kontraktowej, podczas której nauczyciel otrzymał nominację, wraz z przerwami wakacyjnymi łączącymi się bezpośrednio z okresem pracy, jeżeli nauczyciel kontraktowy uczył przynajmniej czternaście godzin tygodniowo.
6.
Minister Kultury i Sztuki może zaliczyć do służby nauczycielskiej w całości lub w części czas pracy, podczas którego nauczyciel kontraktowy uczył mniej, aniżeli czternaście godzin tygodniowo, oraz czas pracy kontraktowej przerywanej.
7.
Przepisów ust. 4, 5 i 6 nie stosuje się przy obliczaniu czasu służby nauczycielskiej do wysługi emerytalnej.
8.
Nauczycielowi szkoły artystycznej może Minister Kultury i Sztuki za zgodą Ministra Finansów zaliczyć do służby nauczycielskiej poprzedzający służbę nauczycielską czas pracy zawodowej, jeżeli ta praca zawodowa przysposobiła go do wykonywania czynności w szkole lub w zakładzie szkolenia artystycznego, a także czas pracy, odbytej w szkołach państwowych państw obcych.
9.
Czas stałej służby nauczycielskiej liczy się od dnia, oznaczonego w dekrecie ustalenia.