Część 3 - PRZEPISY UPOSAŻENIOWE. - Stosunek służbowy, uposażenie i zaopatrzenie emerytalne pracowników "Polskiego Monopolu Tytoniowego", "Państwowego Monopolu Spirytusowego" i "Polskiego Monopolu Solnego".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.4.28

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1934 r.

CZĘŚĆ  III.

PRZEPISY UPOSAŻENIOWE.

§  76. 8
Ustanawia się dla pracowników monopolów 14 grup uposażenia.

Wysokość uposażenia miesięcznego oznaczona w złotych w poszczególnych grupach wynosi:

wIgrupie-1.000złotych
"II"-850"
"III"-725"
"IV"-625"
"V"-525"
"VI"-440"
"VII"-370"
"VIII"-310"
"IX"-265"
"X"-220"
"XI"-180"
"XII"-155"
"XIII"-130"
"XIV"-100"
§  77. 9
Pracownicy monopolów zatrudnieni w m. st. Warszawie otrzymują 10% dodatek do płac określonych w § 76.

Szefowie działów, kierownicy biur i eksperci w Dyrekcjach monopolów oraz kierownicy monopolowych zakładów produkcji otrzymują ponadto dodatek funkcyjny w następującej wysokości:

szefowie działów-300złotychmiesięcznie
kierownicy biur i eksperci50-150""
kierownicy monopolowych zakładów produkcji50-300""

O wysokości dodatków funkcyjnych, przyznawanych kierownikom biur, ekspertom i kierownikom monopolowych zakładów produkcji, w granicach wskazanych w ustępie poprzednim, decyduje Minister Skarbu.

Dodatki funkcyjne nie przysługują pracownikom, zawieszonym w pełnieniu służby oraz tym, którym pełnienie obowiązków szefów działów, kierowników biur, ekspertów lub kierowników monopolowych zakładów produkcji zostało powierzone tylko zastępczo.

§  78.
Niezależnie od płac wskazanych w §§ 76 i 77 Dyrekcje monopolów mogą za zgodą i na zasadach; zatwierdzonych przez Ministra Skarbu przyznawać pracownikom premje lub nagrody pieniężne za szczególnie dodatnie wyniki pracy lub za pracę poza normalnemi godzinami służbowemi.
§  79.
Przyznanie pracownikowi określonej grupy uposażenia powinno być dokonywane w drodze zarządzenia pisemnego.

Posuniecie pracownika do wyższej grupy uposażenia wymaga zgody Ministra Skarbu w przypadkach, gdy pracownik miałby awansować więcej niż o jedną grupę uposażenia lub też, gdy awansowanie miałoby nastąpić wcześniej niż po upływie roku od przyznania pracownikowi posiadanej grupy uposażenia.

§  80. 10
Uposażenie pracowników monopolów płatne jest w terminie, ustalonym dla wypłaty uposażeń funkcjonarjuszów państwowych.

Prawo do otrzymania uposażenia powstaje dla wstępujących do służby w monopolach od dnia faktycznego objęcia służby, przyczem w tym przypadku przy obliczaniu należnych pracownikowi płac dziennych za płacę dzienną uważa się płacę równą 1/30 miesięcznego uposażenia.

W razie posunięcia do wyższej grupy uposażenia, uposażenie wyższe przysługuje pracownikowi od najbliższego terminu płatności.

§  81.
Pracownicy zwolnieni ze służby zatrzymują uposażenie pobrane za miesiąc, w którym stosunek służbowy został rozwiązany, choćby rozwiązanie tego stosunku nastąpiło nie z końcem, a w ciągu danego miesiąca.

Ta sama zasada ma zastosowanie w razie wygaśnięcia stosunku służbowego przez śmierć pracownika.

Pracownicy wydaleni ze służby oraz ci, którzy porzucili służbę samowolnie, obowiązani są do zwrotu uposażenia wpłaconego ponad dzień wydalenia lub porzucenia służby.

§  82.
Dyrekcja monopolu może przydzielać pracownikom z urzędu lub na ich prośbę tytułem części uposażenia służbowego, mieszkania w domach stanowiących własność, dzierżawionych lub użytkowanych przez monopole.

Minister Skarbu ustali w drodze zarządzenia wykaz stanowisk, z zajmowaniem których Dyrekcje monopolów mogą połączyć przymus mieszkania w pomieszczeniach monopolu i przydzielać mieszkania z urzędu.

Należność za mieszkanie, przydzielone tytułem części uposażenia w pomieszczeniach monopolów potrąca się przy wypłacie uposażenia; normy obliczenia tej należności ustala Minister Skarbu.

W przypadku rozwiązania stosunku służbowego lub też przeniesienia do innej miejscowości lub do innego monopolu, pracownik powinien, na żądanie Dyrekcji monopolu opuścić przydzielone mu przez Dyrekcję tytułem części uposażenia mieszkanie najdalej w ciągu 3-ch miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku służbowego lub przeniesienia, a to pod rygorem zastosowania do niego środków, przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu przymusowem w administracji (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 342).

§  83.
Szoferzy i woźni po przesłużeniu pół roku, otrzymują corocznie bezpłatnie ubranie służbowe oraz co 3 lata płaszcz.
§  84.
Pracownicy monopolów otrzymują:
1)
w razie delegacyj służbowych do miejscowości położonej poza zwykłem, miejscem służbowem:
a)
diety,
b)
zwrot kosztów podróży;
2)
w razie przeniesienia z urzędu do innej miejscowości, koszty przesiedlenia, obejmujące:
a)
zasiłek w wysokości 2-miesięcznego uposażenia, określonego w § 76 - dla utrzymujących rodzinę, 1-miesięcznego - dla samotnych
b)
zwrot kosztów podróży dla przeniesionego i. członków jego rodziny (żona, dzieci oraz pasierby, pozostające na utrzymaniu pracownika),
c)
zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego.

Przy przeniesieniach na prośbę pracownika przyznania w całości lub w części powyższych kosztów przesiedlenia zależy od uznania Dyrekcji monopolu.

§  85. 11
Diety dzienne wynoszą:
dlapracownikówIgrupyuposażenia-25
""II i III""-20"
""IV-VII""-15"
""VIII i IX""-12"
""X i XI""-10"
""XII i XIII""- 9"
""XIV""- 8".

Jednostką obliczania diet jest 24-godzinny okres czasu, liczony od chwili wyjazdu do powrotu pracownika z delegacji służbowej, przyczem przekroczenia 24 - godzinnych okresów czasu, o ile stanowią nic mniej niż 6 godzin, liczy się za jeden taki okres.

Delegacja, trwająca krócej niż 12 godzin, nie daje pracownikowi prawa doi diet; powyżej 12 do 24 godzin, daje prawo do pełnej diety.

§  86.
Zwrot kosztów podróży obejmuje: cenę biletu jazdy koleją, statkiem lub innemi środkami komunikacji, oraz koszty dojazdu na dworzec lub do przystani i zpowrotem, jak również wydatki na tragarzy, a w przypadkach odpowiednie uzasadnionych również zwrot kosztów bagaży.

Pracownikom I - III grupy uposażenia zwraca się cenę biletów I klasy kolei lub statku, IV - IX grupy uposażenia - II klasy, X - XIV grupy uposażenia - III klasy.

Jeżeli na statku są tylko dwie klasy, cenę biletu I klasy zwraca się również pracownikom IV - IX grupy uposażenia, II zaś Masy - pracownikom X - XIV grupy uposażenia. Dyrekcja monopolu może przyznawać pracownikom zwrot dopłat za miejsca sypialnie.

Tytułem pokrycia kosztów dojazdu na dworzec i z dworca lub do przystani i z przystani oraz wydatków na tragarzy, wypłaca się ryczałt w wysokości po 4 zł za dojazd w danej miejscowości tam i zpowrotem łączone.

§  87.
W przypadkach, gdy delegacje służbowe w określonym rejonie należą do stałych obowiązków pracownika, Dyrekcja monopolu może wypłacać pracownikom zamiast należności przewidzianych w § 84 pkt. 1 ryczałt według norm ustalonych przez Ministra Skarbu.
§  88.
Pracownikom, przebywającym na delegacji w jednej i tej samej miejscowości dłużej niż 2 tygodnie, wypłaca się diety w wysokości ustalonej w § 85, t. j. cale diety tylko przez pierwsze 2 tygodnie, licząc od dnia następującego po dniu przybycia do miejsca pobytu na delegacji, przez, następne 6 tygodni diety zmniejszone dla utrzymujących rodzinę o 20%, dla samotnych - o 40%, po upływie zaś tego czasu diety zmniejszone dla utrzymujących rodzinę o 30%, dla samotnych - o 50%.

Delegacje służbowe nie mogą bez zgody Ministra Skarbu trwać dłużej niż 3 miesiące.

§  89.
Koszty przewozu urządzenia domowego przy przeniesieniach służbowych muszą być udowodnione oryginalnemi listami przewozowemi, rachunkami lub kwitami.
§  90.
Pracownikom delegowanym oraz przeniesionym do innej miejscowości przysługuje prawo do zaliczki do wysokości przypuszczalnych kosztów delegacji lub przesiedlenia.
§  91. 12
(uchylony).
§  92.
Pracownikowi, którego stałą siedzibą służbową jer t zakład -monopolu mieszczący się za granicą, Dyrekcja monopolu za zgodą Ministra Skarbu może przyznać poza uposażeniem pobieranem przez pracownika w myśl postanowień § 76 dodatek, odpowiadający większym ewentualnie kosztom utrzymania, specjalnemu rodzajowi funkcyj lub też wydatkom reprezentacyjnym.
8 § 76 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1934 r. (Dz.U.34.9.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1934 r.
9 § 77 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1934 r. (Dz.U.34.9.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1934 r.
10 § 80 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1934 r. (Dz.U.34.9.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1934 r.
11 § 85 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1934 r. (Dz.U.34.9.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1934 r.
12 § 91 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1934 r. (Dz.U.34.9.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1934 r.