Stosunek Państwa do Kościoła Metodystycznego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.46.259

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1945 r.

DEKRET
z dnia 16 października 1945 r.
o stosunkach Państwa do Kościoła Metodystycznego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Kościół Metodystyczny w Rzeczypospolitej Polskiej korzysta jako równouprawniony z innymi wyznaniami z pełnej wolności wyznawania swej wiary oraz wykonywania swojego kultu religijnego.

Kościół Metodystyczny w Rzeczypospolitej Polskiej jest kościołem samodzielnym i niezależnym od jakiejkolwiek obcokrajowej zwierzchności.

W ramach obowiązującego prawa Kościół Metodystyczny w Rzeczypospolitej Polskiej rządzi się własnym statutem, który podlega zatwierdzeniu przez Radę Ministrów.

Kościół Metodystyczny w Rzeczypospolitej Polskiej jako całość oraz jego poszczególne parafie są osobami prawnymi i mogą zgodnie z obowiązującymi ustawami państwowymi nabywać majątek ruchomy i nieruchomy, zbywać lub obciążać go i zarządzać nim.

Do czasu jednolitego uregulowania prowadzenia aktów stanu cywilnego w całym Państwie duchowni Kościoła Metodystycznego zajmujący stanowiska pastorów prowadzą księgi stanu cywilnego (metrykalne), stosownie do obowiązujących przepisów państwowych i w granicach przez nie ustalonych oraz pod nadzorem właściwych władz państwowych.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Administracji Publicznej i Ministrowi Sprawiedliwości.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.