Art. 40. - [Przywrócenie własności upaństwowionych nieruchomości] - Stosunek Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1874 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 września 2023 r.
Art.  40.  [Przywrócenie własności upaństwowionych nieruchomości]
1. 
Na wniosek Kościoła i jego osób prawnych wszczyna się postępowanie w przedmiocie przywrócenia im własności upaństwowionych nieruchomości lub ich części, niepozostających w ich władaniu, o których mowa w art. 39 ust. 1 pkt 1, bez względu na podstawę prawną i tryb upaństwowienia, z wyłączeniem nieruchomości wywłaszczonych po 1945 r., za które odszkodowanie zostało podjęte.
2. 
Jeżeli przywrócenie kościelnym osobom prawnym własności nieruchomości wymienionych w ust. 1 lub ich części nie jest możliwe, przedmiotem postępowania jest:
1)
przyznanie odpowiedniej nieruchomości zamiennej;
2)
przyznanie odszkodowania ustalonego według przepisów o wywłaszczaniu nieruchomości - w razie niemożności przyznania nieruchomości, o której mowa w pkt 1.
3. 
Przedmiotem postępowania może być również przekazanie własności nieruchomości lub ich części w celu przywrócenia w nich sprawowania kultu religijnego lub działalności kościelnych osób prawnych w zakresie, o którym mowa w art. 13 i 23.
4. 
Regulacja nie może naruszać:
1)
przepisów ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. Nr 3, poz. 17, z późn. zm.);
2)
praw nabytych przez osoby trzecie, w szczególności przez inne kościoły i związki wyznaniowe.
5. 
Majątek nieruchomy, przekazany na własność gminie w trybie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. poz. 191, z późn. zm.), podlega postępowaniu, o którym mowa w ust. 1-4.