Stosowanie przepisów ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy do osób stale wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.35.177

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1967 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 sierpnia 1967 r.
w sprawie stosowania przepisów ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy do osób stale wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy.

Na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza, co następuje:
Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób stale wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, a w szczególności na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia albo umowy agencyjnej.
Za stałe wykonywanie pracy uważa się jej wykonywanie wyłącznie na podstawie umowy, które ma trwać co najmniej trzy miesiące, jak również jednorazowo krócej, ale odnawianej okresowo.
W zakresie ustalonym rozporządzeniem stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91), zwanej dalej "ustawą", jeżeli:
1)
praca jest wykonywana na terenie zakładu pracy albo poza terenem zakładu, ale w urządzeniu do niego należącym (np. w kiosku lub innym punkcie sprzedaży albo skupu lub punkcie usługowym) albo w innym miejscu uzgodnionym z zakładem pracy, z którym umowa została zawarta,
2)
praca jest wykonywana w miejscu innym niż wymienione w pkt 1 za pomocą maszyn, narzędzi i innych środków należących do zakładu pracy.
Do osób wykonujących pracę, o której mowa w § 3 pkt 1, stosuje się przepisy art. 13, 15, 17, 18 ust. 1, art. 19, 25, 30 i 36-38 ustawy.
Do osób wykonujących pracę, o której mowa w § 3 pkt 2, stosuje się przepisy art. 15, 17, 25, 30 i 36 ustawy.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych mogą w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej wprowadzać obowiązek przeprowadzania badań lekarskich wstępnych i okresowych przy zatrudnianiu niektórych kategorii osób, o których mowa w § 1.
1.
Osobom wykonującym pracę, o której mowa w § 3, zakład pracy obowiązany jest przydzielać bezpłatnie odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, określone w art. 31 ust. 1 ustawy.
2.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac i zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych określają rodzaje prac, przy których przysługuje odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, rodzaje przydzielanej odzieży i sprzętu oraz zasady ich naprawy i konserwacji.
Nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy osób wykonujących pracę, o której mowa w § 3 pkt 1, należy do kierownika zakładu pracy.
1.
Zakład pracy obowiązany jest prowadzić rejestrację oraz sprawozdawczość w zakresie wypadków przy pracy, jakim ulegają osoby objęte przepisami rozporządzenia, wykonujące pracę, o której mowa w § 3 pkt 1.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych określi sposób prowadzenia rejestracji i sprawozdawczości z wypadków, o których mowa w ust. 1.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych mogą wprowadzić obowiązek stosowania niektórych przepisów rozporządzenia do poszczególnych grup osób wykonujących pracę nakładczą.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1968 r.