Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w niektórych państwach kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.181.1516

Akt utracił moc
Wersja od: 21 września 2005 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 30 sierpnia 2005 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w niektórych państwach kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ich ponoszenia,
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia

- w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych, zwanego dalej "postępowaniem".

§  2.
1.
Staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadza się dla poszczególnych górniczych zawodów regulowanych, zwanych dalej "zawodami górniczymi".
2.
Jeżeli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji do wykonywania więcej niż jednego zawodu górniczego, staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadza się osobno dla każdego zawodu górniczego.
§  3.
1.
Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności stwierdza się w postanowieniu wydanym w toku postępowania przez właściwy organ określony w przepisach ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1548, z późn. zm.2)), zwany dalej "organem prowadzącym postępowanie".
2.
Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, określa długość stażu adaptacyjnego oraz ustala jego program.
3.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
§  4.
Organ prowadzący postępowanie, po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 3, przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 3 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych przez wnioskodawcę kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i praktyce zawodowej odpowiednio:
1)
przedsiębiorcy w rozumieniu art. 6 pkt 6 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z późn. zm.3)), zwanego dalej "przedsiębiorcą", w którego zakładzie górniczym w rozumieniu art. 6 pkt 7 wymienionej ustawy, zwanego dalej "zakładem górniczym", będzie odbywany staż adaptacyjny, albo
2)
komisji egzaminacyjnej przygotowującej i przeprowadzającej test umiejętności, powołanej przez organ prowadzący postępowanie, zwanej dalej "komisją egzaminacyjną".
§  5.
Organ prowadzący postępowanie upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw administracji publicznej informacje o:
1)
wymaganiach kwalifikacyjnych dla każdego zawodu górniczego;
2)
przedsiębiorcach oraz zakładach górniczych, w których można odbyć staż adaptacyjny.
§  6.
Staż adaptacyjny i test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.

Staż adaptacyjny

§  7.
1.
Wnioskodawca, przed wystąpieniem z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego, zwanego dalej "stażem", przekazuje przedsiębiorcy, u którego zamierza odbywać staż, kopię postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
Przedsiębiorca, na podstawie otrzymanej kopii postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, sporządza dokument zawierający zobowiązanie do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.
3.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 2, przedsiębiorca określa w szczególności:
1)
rodzaj stosunku prawnego, jaki zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
termin, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3)
okres, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
obowiązki, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.
4.
Okres, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, nie może być krótszy niż długość stażu.
§  8.
1.
Wnioskodawca we wniosku o odbycie stażu wskazuje przedsiębiorcę, u którego zamierza odbywać staż.
2.
Wnioskodawca do wniosku o odbycie stażu dołącza dokument, o którym mowa w § 7 ust. 2.
§  9.
1.
Staż odbywa się zgodnie z programem stażu.
2.
Program stażu jest ustalany po szczegółowej analizie dotychczas posiadanych umiejętności wynikających z dokumentacji zgromadzonej w toku postępowania oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny do spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych w przepisach regulacyjnych dla wskazanego przez wnioskodawcę zawodu górniczego.
3.
Ustalając program stażu, uwzględnia się w szczególności:
1)
dotychczasową praktykę zawodową wnioskodawcy i wymagania kwalifikacyjne stawiane dla wskazanego przez wnioskodawcę zawodu górniczego;
2)
organizację i zasady funkcjonowania zakładu górniczego, w tym w zakresie porządku i dyscypliny pracy, obowiązujące w tym zakładzie przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego, a także występujące zagrożenia;
3)
długość stażu.
§  10.
1.
Rozpoczęcie odbywania stażu następuje w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z przedsiębiorcą.
2.
Wnioskodawca zawiadamia organ prowadzący postępowanie o terminie rozpoczęcia odbywania stażu.
§  11.
Prawidłowy przebieg stażu zapewnia kierownik ruchu zakładu górniczego.
§  12.
1.
Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być osoba kierownictwa lub dozoru ruchu zakładu górniczego, posiadająca kwalifikacje równorzędne albo wyższe od kwalifikacji, o uznanie których występuje wnioskodawca.
2.
Opiekun stażu jest wyznaczany przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
3.
Zmiana opiekuna stażu następuje:
1)
z powodu braku możliwości dalszego pełnienia czynności przez opiekuna stażu;
2)
na umotywowany wniosek wnioskodawcy złożony nie później niż na 3 miesiące przed dniem zakończenia odbywania stażu;
3)
na umotywowany wniosek opiekuna stażu złożony nie później niż na 3 miesiące przed dniem zakończenia odbywania stażu.
4.
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 3, kierownik ruchu zakładu górniczego niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna stażu i zawiadamia o tym wnioskodawcę oraz organ prowadzący postępowanie.
§  13.
Opiekun stażu w trakcie odbywania stażu:
1)
określa zadania wykonywane przez wnioskodawcę;
2)
sprawuje kontrolę realizacji powierzonych wnioskodawcy obowiązków;
3)
udziela, w razie potrzeby, wskazówek dotyczących realizacji powierzonych wnioskodawcy obowiązków;
4)
gromadzi informacje o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu.
§  14.
1.
Opiekun stażu, za pośrednictwem kierownika ruchu zakładu górniczego, przekazuje przedsiębiorcy informacje o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu.
2.
Terminy przekazywania informacji, o których mowa w ust. 1, ustala przedsiębiorca.
§  15.
W trakcie odbywania stażu wnioskodawca:
1)
realizuje program stażu;
2)
przestrzega porządku organizacyjno-prawnego obowiązującego u przedsiębiorcy.
§  16.
Organ prowadzący postępowanie wykonuje nadzór nad odbywaniem stażu w szczególności przez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu;
2)
kontrolę warunków odbywania stażu;
3)
kontrolę obecności wnioskodawcy w trakcie odbywania stażu;
4)
obserwację pracy wykonywanej przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu;
5)
kontrolę postępów wnioskodawcy w przysposobieniu do samodzielnego wykonywania zawodu górniczego;
6)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
§  17.
1.
Oceny umiejętności nabytych przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu dokonuje opiekun stażu wraz z kierownikiem ruchu zakładu górniczego, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia odbywania stażu.
2.
Dokonując oceny, o której mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę, czy wnioskodawca uzyskał:
1)
umiejętność wykonywania wymaganych dla danego zawodu górniczego czynności w ruchu zakładu górniczego;
2)
znajomość obowiązujących w danym zakładzie górniczym przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego, występujących zagrożeń, a także porządku i dyscypliny pracy;
3)
znajomość sposobu postępowania w sytuacjach awaryjnych;
4)
znajomość sposobu bezpiecznego wykonywania pracy.
3.
Ocena, o której mowa w ust. 1, jest dokonywana w formie raportu opiekuna stażu i kierownika ruchu zakładu górniczego; raport zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu górniczego albo o jego braku.
4.
Raport, o którym mowa w ust. 3, jest przekazywany przez przedsiębiorcę, w terminie 3 dni od dnia jego otrzymania:
1)
wnioskodawcy, na adres wskazany we wniosku o odbycie stażu;
2)
organowi prowadzącemu postępowanie.
§  18.
1.
Koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu są ustalane kwotowo przez przedsiębiorcę, stosownie do programu i długości stażu, w szczególności w oparciu o wydatki na pokrycie kosztów materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych, kosztów organizacyjno-technicznych oraz kosztów zajęć szkoleniowych zapewniających realizację programu stażu, a także przewidywany zakres obowiązków opiekuna stażu.
2.
Wnioskodawca uiszcza koszty, o których mowa w ust. 1, jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach, na rachunek bieżący przedsiębiorcy.
§  19.
1.
W uzasadnionych przypadkach, na umotywowany wniosek złożony przez wnioskodawcę, przed dokonaniem oceny, o której mowa w § 17 ust. 1, organ prowadzący postępowanie może przedłużyć staż na czas określony, nieprzekraczający, łącznie z odbytym już stażem, dwóch lat.
2.
Do przedłużonego stażu stosuje się odpowiednio przepisy § 7-18.

Test umiejętności

§  20.
1.
Test umiejętności, zwany dalej "testem", jest przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku.
2.
Terminy przeprowadzania testu wyznacza organ prowadzący postępowanie oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw administracji publicznej, nie później niż na 6 miesięcy przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
§  21.
Wnioskodawca składa wniosek o przeprowadzenie testu nie później niż na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
§  22.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia wnioskodawcę, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu, o terminie i miejscu przeprowadzenia testu, jego tematyce oraz wysokości opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu.
§  23.
1.
Koszty przeprowadzenia testu są ustalane kwotowo przez organ prowadzący postępowanie, w oparciu o rzeczywiste wydatki ponoszone z tytułu egzaminowania wnioskodawców, w szczególności wydatki na pokrycie kosztów wynajęcia sali i druku arkuszy testów oraz innych kosztów organizacyjno-technicznych przeprowadzenia testu, a także w oparciu o liczbę złożonych wniosków o przeprowadzenie testu oraz liczbę zawodów górniczych, dla których będzie przeprowadzony test.
2.
Opłatę z tytułu kosztów przeprowadzenia testu uiszcza się na rachunek bieżący - subkonto dochodów urzędu organu prowadzącego postępowanie lub gotówką do kasy urzędu tego organu.
3.
Wnioskodawca okazuje dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w ust. 2, przed przystąpieniem do testu.
§  24.
Wnioskodawca, nie później niż na 14 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu, może wystąpić do przewodniczącego komisji egzaminacyjnej z umotywowanym wnioskiem o przeprowadzenie testu w kolejnym terminie; przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia niezwłocznie wnioskodawcę o przesunięciu terminu przeprowadzenia testu.
§  25.
1.
Test jest opracowywany przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
2.
Do opracowania testu stosuje się odpowiednio przepis § 9 ust. 2.
§  26.
1.
Test jest przeprowadzany w formie pisemnej z zachowaniem zasady anonimowości.
2.
Jeżeli ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu z zachowaniem zasady anonimowości, test jest przeprowadzany w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu; ocena takiego testu jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu.
§  27.
1.
Test składa się z nie więcej niż stu zagadnień lub pytań.
2.
Każde z zagadnień lub pytań zawiera nie mniej niż trzy możliwości rozwiązania lub odpowiedzi.
3.
Co najmniej 90 % zagadnień lub pytań zawiera jedno rozwiązanie prawidłowe albo jedną odpowiedź prawidłową; pozostałe zagadnienia lub pytania mogą zawierać więcej niż jedno rozwiązanie prawidłowe albo więcej niż jedną odpowiedź prawidłową.
§  28.
Zagadnienia i pytania oraz możliwości rozwiązań albo odpowiedzi są umieszczane na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu, ostemplowanych przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§  29.
1.
Rozwiązania zagadnień oraz odpowiedzi na pytania są punktowane.
2.
Za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia oraz każdą prawidłową odpowiedź na pytanie ustala się jednakową liczbę punktów; w przypadku gdy więcej niż jedno rozwiązanie lub odpowiedź są prawidłowe, dla zdobycia punktów za takie zagadnienie lub pytanie należy wskazać wszystkie prawidłowe rozwiązania lub odpowiedzi.
3.
Kryteria oceny testu, wymienione w ust. 2, są dostępne dla wnioskodawcy w komisji egzaminacyjnej oraz umieszczane na arkuszu testu.
§  30.
1.
Wynik testu określa się jako pozytywny albo negatywny.
2.
Za pozytywny uznaje się wynik testu, jeżeli wnioskodawca uzyska więcej niż 70 % punktów możliwych do uzyskania.
§  31.
1.
Oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności dokonuje komisja egzaminacyjna w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia przeprowadzenia testu.
2.
Ocena, o której mowa w ust. 1, jest dokonywana przez sprawdzenie testu oraz ustalenie jego wyniku.
§  32.
Z przeprowadzonego testu niezwłocznie po dokonaniu oceny, o której mowa w § 30, komisja egzaminacyjna sporządza protokół zawierający w szczególności:
1)
wskazanie wnioskodawcy;
2)
skład komisji egzaminacyjnej;
3)
wynik testu;
4)
podpisy członków komisji egzaminacyjnej.
§  33.
Komisja egzaminacyjna przekazuje, w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w § 32:
1)
wnioskodawcy, na adres wskazany we wniosku o przeprowadzenie testu - informację o wyniku testu;
2)
organowi prowadzącemu postępowanie - ocenę wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności wraz z protokołem, o którym mowa w § 32.
§  34.
1.
Nieprzystąpienie przez wnioskodawcę do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.
2.
Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3.
Wnioskodawca, w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu, może złożyć przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej pisemne oświadczenie o przyczynie nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie.
4.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej dokonuje niezwłocznie oceny zasadności przyczyny nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie, wskazanej przez wnioskodawcę, kierując się przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy; o dokonanej ocenie informuje wnioskodawcę w terminie 3 dni od dnia jej dokonania.
5.
W przypadku nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie z uzasadnionej przyczyny przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia wnioskodawcę, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia kolejnego testu, o terminie i miejscu przeprowadzenia testu oraz jego tematyce.
6.
W przypadku negatywnego testu, na wniosek złożony przez wnioskodawcę, organ prowadzący postępowanie umożliwia ponowne jednokrotne przystąpienie do testu w najbliższym terminie.
7.
Do ponownego przystąpienia do testu stosuje się odpowiednio przepisy § 20-34 ust. 1-5.

Przepis końcowy

§  35.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 76, poz. 725).
§  36.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
_________

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436 i Nr 283, poz. 2818 oraz z 2005 r. Nr 19, poz. 164).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568 i Nr 190, poz. 1864, z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 69, poz. 624, Nr 91, poz. 873, Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1206, Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2702 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 33, poz. 288, Nr 155, poz. 1298 i Nr 169, poz. 1414 i 1417.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 117, poz. 1007, Nr 153, poz. 1271, Nr 166, poz. 1360 i Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 223, poz. 2219, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 90, poz. 758, Nr 163, poz. 1362, Nr 167, poz. 1398 i Nr 175, poz. 1462.