Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie geologii.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2004.94.926
Akt utracił mocWersja od: 30 kwietnia 2004 r.
Rozdział 3
Test umiejętności
Test umiejętności
§ 15.
Test umiejętności przeprowadza Główna Geologiczna Komisja Egzaminacyjna, zwana dalej "komisją egzaminacyjną", składająca się co najmniej z trzech osób, powołana w trybie rozporządzenia, o którym mowa w § 2 pkt 4.§ 16.
O terminie i miejscu testu umiejętności zawiadamia się wnioskodawcę, co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności.§ 17.
1.
Koszty związane z przeprowadzeniem testu umiejętności ustala organ, przy którym działa komisja egzaminacyjna, o której mowa w § 15, nie później niż 14 dni przed dniem przeprowadzenia testu, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez organ z tytułu przeprowadzania testu umiejętności, z uwzględnieniem wydatków związanych z wynagrodzeniem członków zespołu egzaminacyjnego oraz wydatków organizacyjno-technicznych testu.2.
Wnioskodawca uiszcza właściwą kwotę z tytułu kosztów, o których mowa w ust.1, na rachunek bankowy lub w kasie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw środowiska, po otrzymaniu zawiadomienia o terminie egzaminu, o którym mowa w § 16.3.
Przystępując do testu umiejętności, wnioskodawca okazuje dokument potwierdzający wniesienie kosztów, o których mowa w ust. 2.4.
Nieuiszczenie kosztów, o których mowa w ust. 2, powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do odbycia testu umiejętności.5.
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności, koszty, o których mowa w ust. 2, nie podlegają zwrotowi.6.
Na wniosek osoby, która z ważnych, odpowiednio udokumentowanych przyczyn losowych, nie przystąpiła do testu umiejętności, koszty, o których mowa w ust. 2, podlegają zwrotowi.§ 18.
Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.§ 19.
1.
Test umiejętności opracowuje komisja egzaminacyjna.2.
Test umiejętności składa się co najmniej z sześćdziesięciu pytań, umożliwiających sprawdzenie znajomości przepisów prawa w dziedzinie prawa geologicznego i górniczego, prawa wodnego, prawa budowlanego, prawa ochrony środowiska - w zakresie niezbędnym do wykonywania danego zawodu w dziedzinie geologii, a także wykazanie umiejętności zastosowania wiedzy zawodowej.3.
Zakres przedmiotowy testu umiejętności dostosowuje się indywidualnie dla każdego wnioskodawcy do danego zawodu w dziedzinie geologii, w którym ma nastąpić uznanie kwalifikacji.4.
Test umiejętności składa się z dwóch etapów: pisemnego, przeprowadzonego w formie testu, oraz ustnego.5.
Test umiejętności trwa nie dłużej niż 120 minut.6.
Do etapu ustnego dopuszcza się osoby, które w etapie pisemnym odpowiedziały poprawnie na co najmniej 75 % pytań.7.
Etap ustny obejmuje trzy pytania, sprawdzające znajomość przepisów i umiejętności, o których mowa w ust. 2 i trwa nie dłużej niż 45 minut. Zaliczenie etapu ustnego następuje po udzieleniu prawidłowych opisowych odpowiedzi na co najmniej dwa pytania.8.
Wynik testu umiejętności określa się jako "pozytywny" albo "negatywny".9.
O wyniku testu umiejętności komisja egzaminacyjna rozstrzyga większością głosów. W razie równej liczby głosów o wyniku testu rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.10.
Z przeprowadzonego testu umiejętności sporządza się protokół, w którym podaje się imiona i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej nadzorujących przebieg testu, czas rozpoczęcia i zakończenia testu oraz ważniejsze okoliczności, jakie nastąpiły w jego trakcie. Do protokółu dołącza się testy, listę osób przystępujących do testu oraz końcowe wyniki.§ 20.
Wynik przeprowadzonego testu umiejętności przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przekazuje wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie trzech dni od ustalenia wyniku.§ 21.
1.
W przypadku negatywnego wyniku testu, na wniosek złożony przez wnioskodawcę, organ prowadzący postępowanie umożliwia powtórne jednokrotne przystąpienie do testu w najbliższym terminie.2.
Do powtórnego przystąpienia do testu przepisy § 15-20 stosuje się odpowiednio.§ 22.
1.
Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności.2.
Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.3.
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności lub do jego etapu ustnego z uzasadnionej przyczyny, przepis § 19 stosuje się odpowiednio.4.
Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.