§ 1. - Statystyka stanu zatrudnienia w przemyśle.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.115.759

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1921 r.
§  1. 1
Wszystkie państwowe, komunalne i prywatne (stale lub sezonowe) zakłady przemysłowe: górnicze, hutnicze, fabryczne oraz rzemieślnicze, o ile posiadają motor lub o ile nie posiadając motoru, zatrudniają powyżej pięciu robotników, obowiązane są w ciągu dwuch tygodni od ogłoszenia niniejszego rozporządzenia podać do wiadomości inspektora pracy (w b. dzielnicy pruskiej inspektora przemysłowego): firmę, adres, rodzaj produkcji, liczbę zatrudnionych robotników oraz liczbę personelu kierowniczego i urzędniczego, jako też siłę posiadanych motorów w H. P.

W przyszłości każdy nowootwarty zakład, odpowiadający warunkom ustępu pierwszego, obowiązany będzie podać do wiadomości inspektor pracy (inspektora przemysłowego) powyżej wyszczególnione dane w ciągu dwuch tygodni od daty uruchomienia zakładu lub od chwili, w której zakład będzie odpowiadał warunkom, wskazanym w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu.

Na wypadek zawieszenia lub zaprzestania produkcji zakłady, wymienione w ustępie pierwszym, mają obowiązek zawiadomić o fakcie zawieszenia lub zaprzestania produkcji w ciągu dwuch tygodni właściwego inspektora pracy (inspektora przemysłowego) i podać przyczynę zamknięcia zakładu lub zawieszenia produkcji.

Po wznowieniu pracy, względnie po ponownem otwarciu zakładu, należy postąpić w myśl drugiego ustępu niniejszego paragrafu.

Zawiadomienia, wspomniane w niniejszym paragrafie, składać należy w dwuch egzemplarzach.

1 § 1 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 25 stycznia 1921 r. w sprawie sprostowania omyłki w tekście rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 1920 roku w przedmiocie statystyki stanu zatrudnienia w przemyśle (Dz.U.21.13.77) z dniem 8 lutego 1921 r.