Statystyka ruchu naturalnego ludności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.68.422

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1949 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 października 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Skarbu o statystyce ruchu naturalnego ludności.

Na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 239), zmienionego dekretem z dnia 22 października 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 393), oraz art. 9 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
Urzędnicy stanu cywilnego są obowiązani przesyłać właściwej terytorialnie powiatowej władzy administracji ogólnej kwartalne sprawozdania imienne o zarejestrowanych w księgach stanu cywilnego małżeństwach, urodzeniach i zgonach. Sprawozdania te winny być sporządzane na formularzach statystycznych i według instrukcji ustalonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego po uzgodnieniu z Ministrami Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych.
Osoby, zgłaszające się do sporządzenia aktów w urzędach stanu cywilnego, obowiązane są dodatkowo udzielać informacji, nie podlegających wpisowi do ksiąg stanu cywilnego, a koniecznych do należytego wypełnienia formularzy statystycznych małżeństw, urodzeń i zgonów.
Sprawozdania imienne winny być przesyłane przez urzędników stanu cywilnego właściwej terytorialnie powiatowej władzy administracji ogólnej najpóźniej w terminach następujących: za pierwszy kwartał do dnia 15 kwietnia, za drugi do dnia 15 lipca, za trzeci do dnia 15 października i za czwarty do dnia 15 stycznia każdego roku.
Powiatowa władza administracji ogólnej kontroluje zupełność i dokładność danych zawartych w sprawozdaniach imiennych, sporządza wykazy powiatowe według wzorów ustalonych przez Prezes Głównego Urzędu Statystycznego i przesyła te wykazy wraz ze sprawozdaniami imiennymi do Głównego Urzędu Statystycznego najpóźniej w terminach następujących: za pierwszy kwartał do dnia 15 maja, za drugi do dnia 15 sierpnia, za trzeci do dnia 15 listopada, za czwarty do dnia 15 lutego każdego roku.
Urzędnicy stanu cywilnego obowiązani są na żądanie powiatowej władzy administracji ogólnej lub Głównego Urzędu Statystycznego udzielać wszelkich informacji i wyjaśnień, dotyczących zupełności i dokładności danych, zawartych w przesłanych sprawozdaniach imiennych, jak również dokonywać w tych sprawozdaniach niezbędnych uzupełnień i poprawek.
Za zgodą Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w gminach miejskich posiadających własne biura statystyczne urzędnicy stanu cywilnego będą przesyłać sprawozdania imienne bezpośrednio do tych biur i to bądź w terminach przewidzianych w § 3 niniejszego rozporządzenia, bądź w okresach krótszych, przy czym na odnośne biura statystyczne przechodzą w całości funkcje powiatowych władz administracji ogólnej wynikające z §§ 4 i 5 niniejszego rozporządzenia.

W gminach miejskich, którym zostaną przyznane powyższe uprawnienia, mogą być za zgodą Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stosowane formularze uzupełnione pytaniami dodatkowymi.

(skreślony).
Główny Urząd Statystyczny dostarcza formularzy dla statystyki ruchu naturalnego ludności.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może zarządzić uzupełniające badania z zakresu ruchu naturalnego ludności na obszarze całego Państwa lub jego części za okres od dnia 1 stycznia 1939 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 skreślony przez § 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1950 r. (Dz.U.50.4.32) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1949 r.