Oddział 1 - Towary, podlegające zgłoszeniu. - Statystyka celna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.107.783

Akt utracił moc
Wersja od: 3 maja 1929 r.

1.

Towary, podlegające zgłoszeniu.

§  1.
Towary i inne przedmioty przywożone i wywożone przez granice, polskiego obszaru celnego oraz przewożone przez polski obszar celny (transito) podlegają obowiązkowi zgłoszenia dla celów statystyki celnej.
§  2.
Od obowiązku zgłoszenia statystycznego wolne są:
1)
Towary i przedmioty w ilości poniżej 250 gr. niepodlegające ocleniu.
2)
Środki płatnicze, tak krajowe jak i zagraniczne z wyjątkiem monet złotych i srebrnych.
3)
Papiery wartościowe.
4)
Krajowe towary przewożone z polskiego obszaru celnego przez zagraniczny obszar celny do innych miejscowości na polskim obszarze celnym.
5)
Towary i przedmioty przewożone przez polski obszar celny pocztą oraz w ruchu podróżnych.
6)
Towary, mylnie przywiezione do polskiego obszaru celnego statystycznie niezgłoszone w przywozie, które wprost lub po krótkiern przechowaniu ich w składach granicznych wracają z powrotem zagranicą.
7)
Towary mylnie wywiezione z polskiego obszaru celnego niezgłoszone statystycznie w wywozie, a wracające z powrotem do polskiego obszaru celnego.
8)
Produkty rybołóstwa polskich rybaków, uzyskane z wód wzdłuż własnego wybrzeża morskiego lub na nadgranicznych rzekach lub wodach.
9)
Produkty gospodarstw przeciętych linją celną oraz przedmioty i narzędzia gospodarcze związane z prowadzeniem tych gospodarstw.
10)
Zwierzęta domowe, pędzone na paszę lub do wykonywania chwilowych robót, jakoteż przychówek z tych zwierząt oraz masło i ser.
11)
Przedmioty przeznaczone do bezpośredniego użytku zwierzchników państw obcych, podczas ich chwilowego pobytu oraz przedmioty uwierzytelnionych zastępców dyplomatycznych obcych państw.
12)
Przybory urzędowe, jako to: flagi, godła, pieczęcie i druki, przeznaczone dla uwierzytelnionych na obszarze celnym zastępców dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych.
13)
Przedmioty niezbędnie potrzebne przy rokowaniach, rozprawach, dochodzeniach i innych urzędowych czynnościach władz publicznych.
14)
Ordery i medale wystawowe nadane przez rządy państw zagranicznych.
15)
Wzory i próby towarów, nienadające się do innego użytku.
16)
Przedmioty używane, które podróżni, funkcjonarjusze publicznych zakładów przewozowych, woźnice, flisacy i lotnicy mają przy sobie do swego osobistego użytku oraz wykonywania zawodu; żywność i lekarstwa potrzebne w czasie podróży, o ile przedmioty te pod względem jakości i ilości odpowiadają potrzebie i stosunkom osób podróżujących.
17)
Środki przewozowe wprowadzone do czasowego użytku, jako to: wagony kolejowe, wozy, statki, samochody, rowery i samoloty, wraz z przedmiotami służącemi do ich wewnętrznego urządzenia lub potrzebnemi do utrzymania ich w ruchu, jakoteż inne środki transportowe, jak taczki, kosze, putnie i t.p., uprząż i okrycia zwierząt wierzchowych, pociągowych i jucznych o ile te środki i przedmioty były już używane i służą wyłącznie do przewozu lub przenoszenia towarów.
18)
Trumny ze zwłokami, urny z popiołami zwłok wraz z należącemi do nich wieńcami i kwiatami; wieńce, kwiaty oraz przedmioty, przeznaczone do utrzymania lub ozdoby grobów.
19)
Zabytki starożytności, dzieła sztuki oraz środki i preparaty naukowe, przeznaczone do zbiorów publicznych i zakładów naukowych.
20)
Materjał budowlany, przybory potrzebne do utrzymania ruchu i wogóle do wykonania służby na położonych przy linji celnej, drogach łącznikowych i stacjach kolei zagranicznych.

Następujące towary i przedmioty pod warunkiem, iż zostały zwolnione od cła.

21)
Ruchomości używane osób przesiedlających się do polskiego obszaru celnego po dłuższym pobycie zagranicą.
22)
Wyprawy ślubne osób, które wskutek zawarcia związku małżeńskiego z osobą na polskim obszarze celnym stale zamieszkałą, przesiedlają się. do tego obszaru.
23)
Przedmioty używane, otrzymane w spadku.
24)
Rzeczy przeznaczone do własnego użytku pogorzelców, osób dotkniętych powodzią lub poszkodowanych wskutek innych klęsk elementarnych, jako to: środki spożywcze, ubrania, sprzęty domowe, przedmioty służące do odbudowy lub prowadzenia gospodarstwa, tudzież rzeczy niezbędnie potrzebne do celów akcji ratowniczej, prowadzonej przez zagraniczne organizacje filantropijne.
25)
Opakowania zewnętrzne i wewnętrzne, jako to: beczki, skrzynie, kufry, butle żelazne, kosze, flaszki, worki i t.p. wywożone zagranicę jeśli mają wrócić z powrotem do kraju oraz opakowania wracające zagranicę.
26)
Opakowania zewnętrzne i wewnętrzne, jako to: beczki, butle żelazne, worki i t.p., które nadchodzą z zagranicy do kraju, jeżeli wywiezione zostaną napowrót zagranicę oraz opakowania, wracające zagranicę.