§ 4. - Statut wzorowego administrowania i wypłata przez upoważnione instytucje finansowe wynagrodzeń za przymusowo wykupione lub przejęte na rzecz Państwa nieruchomości ziemskie, złożonych do depozytu sądowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.3.19

Akt utracił moc
Wersja od: 23 stycznia 1930 r.
§  4.
1)
Instytucja finansowa obowiązana jest każdą złożoną do depozytu sumę gotówkową oprocentować według takiej stopy procentowej, jaką instytucja ta stosuje do normalnie oprocentowanych wkładów a vista, lokując te sumy na rachunkach a vista lub oszczędnościowych.
2)
Kapitał łożony w obligacjach renty ziemskiej, oprocentowują kupony, które instytucja finansowa winna w należytym czasie spieniężać, a uzyskaną gotówkę zaliczać na rzecz masy depozytowej jako procent.
3)
Kapitał złożony w skryptach dłużnych Skarbu Państwa, oprocentowuje się opłacanym od skryptów przez Skarb Państwa procentem, który instytucja finansowa winna w należytym czasie podnosić i zaliczać na rzecz masy depozytowej jako narosły procent.
4)
Narosłe procenty (cz. l, 2 i 3) oprocentowuje instytucja finansowa po ich zrealizowaniu lub dopisaniu narówni z częścią gotówkową depozytu (cz. 1).
5)
Obligacje 5% państwowej renty ziemskiej, wylosowane w czasie trwania depozytu, oraz przypadające do amortyzacji raty skryptów dłużnych Skarbu Państwa instytucja finansowa winna niezwłocznie po zapadnięciu odnośnych terminów płatności zrealizować i zaliczyć na poczet części gotówkowej kapitału.
6)
Składane do depozytu sądowego poszczególne raty wynagrodzenia za przymusowo wykupioną (przejętą) nieruchomość (cz. 2 art. 31 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej) będą zaliczone na dobro masy depozytowej danej nieruchomości, jako łączny depozyt i zapisywane na konto, które było otwarte przy przyjęciu do depozytu I-ej raty wynagrodzenia.