Rozdział 4 - Fundusze własne, gospodarka wewnętrzna, rachunkowość i sprawozdawczość NBP. - Statut Narodowego Banku Polskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.7.57

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1987 r.

Rozdział  4

Fundusze własne, gospodarka wewnętrzna, rachunkowość i sprawozdawczość NBP.

Funduszami własnymi NBP są: fundusz statutowy, fundusz środków trwałych, fundusz rezerwowy i fundusze specjalne.

Fundusz statutowy NBP wynosi 50.000 mln zł i tworzony jest z zysku.

Fundusz środków trwałych NBP stanowi pokrycie wartości środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz innych wartości trwałych, pomniejszonych o wartość ich zużycia. Zwiększenie lub zmniejszenie stanu tego funduszu następuje w wyniku zmiany wartości rzeczywistej środków trwałych.

Fundusz rezerwowy NBP tworzy się z odpisów z rocznego zysku, w wysokości wpływów ze stosowania podwyższonego oprocentowania od kredytów bankowych z przeznaczeniem na pokrycie mogących powstać strat bilansowych. Fundusz rezerwowy tworzy się do wysokości funduszu statutowego. Dalsze wpływy na fundusz rezerwowy mogą być dokonywane tylko wówczas, gdy fundusz rezerwowy został w całości lub w części zużyty na pokrycie strat.

1.
Funduszami specjalnymi NBP są:
1)
fundusz inwestycyjny,
2)
fundusz dewizowy,
3)
fundusz premiowy,
4)
zakładowy fundusz nagród,
5)
zakładowy fundusz socjalny,
6)
zakładowy fundusz mieszkaniowy.
2.
Fundusz inwestycyjny tworzy się z odpisów amortyzacyjnych oraz innych źródeł określonych odrębnymi przepisami. Fundusz ten jest uzupełniany odpisem z rocznego zysku w wysokości 1%. Rada Ministrów może podwyższyć wysokość tego odpisu. Fundusz inwestycyjny jest przeznaczony na finansowanie nakładów związanych z uruchomieniem nowych oddziałów, modernizację oraz zakupy maszyn i urządzeń. Decyzje o inwestycjach własnych podejmuje Prezes NBP. Inwestycje NBP nie są limitowane.
3.
Fundusz dewizowy tworzony jest z wpływów uzyskiwanych przez NBP z tytułu własnych operacji walutowych oraz 50% premii uzyskiwanych ze sprzedaży monet i numizmatów. Fundusz dewizowy jest przeznaczony na zakup niezbędnych dla NBP maszyn specjalistycznych, urządzeń, części do maszyn i zakup materiałów eksploatacyjnych oraz na inne wydatki dewizowe. Dysponentem funduszu dewizowego jest Prezes NBP.
4.
Fundusz premiowy tworzy się z odpisów z zysku do wysokości 10% funduszu płac. Fundusz premiowy przeznacza się na premie regulaminowe dla pracowników.
5.
Zakładowy fundusz nagród, zakładowy fundusz socjalny i zakładowy fundusz mieszkaniowy tworzy się na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
6. 2
Zasady wykorzystywania funduszów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 ustala Prezes NBP, a funduszu wymienionego w ust. 1 pkt 3 - Prezes NBP w porozumieniu z radami pracowniczymi, zasady zaś wykorzystywania funduszów wymienionych w ust. 1 pkt 4-6 regulują odrębne przepisy.
7.
NBP, za zgodą i na zasadach określonych przez Radę Ministrów, może tworzyć inne fundusze specjalne.

NBP prowadzi wewnętrzną gospodarkę finansową na podstawie planów dochodów i kosztów, z uwzględnieniem założeń narodowego planu społeczno-gospodarczego.

Wielkość funduszu płac jest ustalana w relacji do wzrostu zadań bankowych. Zasady kształtowania funduszu płac ustala Prezes NBP, w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.

NBP prowadzi księgowość według planu kont i zasad dostosowanych do ogólnie obowiązujących przepisów.

1.
Bilans i sprawozdanie roczne NBP, po rozpatrzeniu przez Radę Banków, Prezes NBP, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego po okresie sprawozdawczym, przestawia do zatwierdzenia Radzie Ministrów.
2.
Rada Ministrów, na wniosek Ministra Finansów, powołuje komisję rewizji bilansu, której zadaniem jest zbadanie i ocena bilansu rocznego NBP.

Część zysku bilansowego NBP, pozostająca po dokonaniu przewidzianych statutem odpisów na fundusze w wysokości określonej przez Radę Ministrów, podlega odprowadzeniu do budżetu państwa.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1982 r.

2 Art. 44 ust. 6:

- zmieniony przez art. 15 ustawy z dnia 10 lipca 1985 r. o rocznych nagrodach z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi (Dz.U.85.32.141) z dniem 23 lipca 1985 r.

- zmieniony przez art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 24 października 1986 r. o zakładowych funduszach socjalnym i mieszkaniowym w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Dz.U.86.39.192) z dniem 1.01.1987 r.