Statut medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.44.329

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 1951 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1951 r.
Statut medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 26 maja 1951 r. o medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 256) zarządza się, co następuje:
1.
Odznakę medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" tworzy wieniec laurowy o średnicy 34 mm, na który nałożone są dwa skrzyżowane miecze. W środku wieńca, na pokrytej czerwoną emalią tarczy okrągłej o średnicy 16 mm nałożony jest srebrny orzeł, w otoku zaś na białej emalii - napis "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny". W dolnej części wieńca laurowego umieszczona jest w tarczy owalnej na czerwonej emalii cyfra rzymska V, X lub XV - zależnie od stopnia medalu. Miecze i wieniec laurowy są koloru brązowego, srebrnego lub złotego - zależnie od stopnia medalu. Odwrotna strona medalu jest gładka.
2.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na wstążce, przewleczonej przez metalowy uchwyt, znajdujący się u góry odznaki medalu.
3.
Wstążka medalu "Siły Zbrojne w Służba Ojczyzny" szerokości 35 mm składa się z pięciu pionowych pasów czerwonych, poprzedzielanych czterema pionowymi pasami białymi.
4.
Wzór rysunkowy odznaki medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" i wstążki zawiera załącznik do rozporządzenia.
1.
Do okresu czasu służby wojskowej w Siłach Zbrojnych uzasadniającego nadanie medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" zalicza się:
1)
czynną służbę wojskową odbytą w Siłach Zbrojnych po dniu 22 lipca 1944 r.,
2)
czynną służbę wojskową odbytą w polskich formacjach wojskowych, zorganizowanych na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich po dniu 13 maja 1943 r.,
3)
służbę w oddziałach Gwardii Ludowej i Armii Ludowej,
4)
przerwy w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, o ile w tym okresie żołnierz pełnił służbę w organach bezpieczeństwa publicznego.
2.
Do okresu czasu służby wojskowej w Siłach Zbrojnych uzasadniającego nadanie medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nie zalicza się czasokresów:
1)
odbywania zasadniczej służby wojskowej,
2)
służby wojskowej w charakterze ucznia szkoły kształcącej na oficerów zawodowych,
3)
służby wojskowej w charakterze słuchacza akademii wojskowej,
4)
przebywania w stanie zmiennym oddziałów karnych,
5)
odbywania ćwiczeń wojskowych (przeszkolenia).
3.
Przepis ust. 2 pkt 2 i 3 nie dotyczy służby wojskowej, pełnionej przez żołnierza zawodowego w charakterze ucznia szkoły kształcącej na oficerów zawodowych lub słuchacza akademii wojskowej.
Warunkiem nadania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" jest - obok przesłużenia wymaganego czasokresu służby w Siłach Zbrojnych określonej w § 2 ust. 1 i 3 - posiadanie przez żołnierza nienagannej opinii.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nadaje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej, a żołnierzom wojsk wewnętrznych - na wniosek Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.
Uprawnionymi do występowania w drodze służbowej z wnioskami o nadanie medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" są w stosunku do podległych im żołnierzy w czynnej służbie wojskowej dowódcy oddziałów (równorzędni) i wyżsi.
1.
Do poszczególnych stopni medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się generałów, oficerów i podoficerów zawodowych w zależności od nienagannego przesłużenia wymaganego czasokresu służby w Siłach Zbrojnych, liczonego do dnia 12 października tego roku kalendarzowego, w którym medal ma być nadany.
2.
Do brązowego medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy, którzy przesłużyli w Siłach Zbrojnych 5, 6, 7, 8 i 9 lat.
3.
Do srebrnego medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy, którzy przesłużyli w Siłach Zbrojnych 10, 11, 12, 13 i 14 lat.
4.
Do złotego medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy, którzy przesłużyli w Siłach Zbrojnych 15 i więcej lat.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" będzie nadawany corocznie w dniu 12 października - w dniu Wojska Polskiego.
Odznakę medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" wręcza odznaczonemu żołnierzowi Minister Obrony Narodowej, a żołnierzowi wojsk wewnętrznych - Minister Bezpieczeństwa Publicznego lub władze wojskowe przez nich upoważnione. Z odznaką wręcza się odznaczonemu żołnierzowi legitymację medalu.
Do czasu ustawowego ustalenia kolejności noszenia odznaczeń brązowy medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na lewej piersi po brązowym medalu "Zasłużonym na Polu Chwały".
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK