Rozdział 3 - Instalacje spalania i współspalania odpadów - Standardy emisyjne z instalacji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.163.1584

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lipca 2005 r.

Rozdział  3

Instalacje spalania i współspalania odpadów

§  16.
1.
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 7, do instalacji spalania i współspalania odpadów.
2.
Przez instalacje spalania odpadów rozumie się instalacje wykorzystywane do termicznego przekształcania odpadów lub produktów ich wstępnego przetwarzania, z odzyskiem lub bez odzysku wytwarzanej energii cieplnej. Obejmuje to spalanie poprzez utlenianie odpadów, jak również inne procesy przekształcania termicznego odpadów, takie jak piroliza, zgazowanie i proces plazmowy, o ile substancje powstające podczas przekształcania są następnie spalane.
3.
Przez instalacje współspalania odpadów rozumie się każdą instalację, której głównym celem jest wytwarzanie energii lub produktów materialnych, w której wraz z paliwami spalane są odpady w celu odzyskania zawartej w nich energii lub w celu ich unieszkodliwienia. Jeżeli w instalacji jednocześnie wraz z paliwami spalane są odpady inne niż niebezpieczne w ilości nie większej niż 1 % masy tych paliw, to do instalacji tej nie stosuje się przepisów niniejszego rozdziału.
4.
Przez istniejące instalacje spalania lub współspalania odpadów rozumie się:
1)
instalacje użytkowane, dla których decyzję wydano przed dniem 28 grudnia 2002 r., lub
2)
instalacje, dla których decyzje wydano przed dniem 28 grudnia 2002 r., jeżeli zostaną oddane do użytku nie później niż do dnia 28 grudnia 2003 r., lub
3)
instalacje, dla których wniosek o wydanie decyzji złożono przed dniem 28 grudnia 2002 r., jeżeli zostaną oddane do użytku nie później niż do dnia 28 grudnia 2004 r.
5.
Decyzja, o której mowa w ust. 4, oznacza decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub, gdy taka decyzja nie była wymagana, decyzję o pozwoleniu na budowę.
6.
Wniosek o wydanie decyzji, o którym mowa w ust. 4, oznacza wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lub, gdy taka decyzja nie była wymagana, zawiadomienie o zamiarze przystąpienia do użytkowania.
7.
Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:
1)
instalacji, w których spalane lub współspalane są tylko następujące rodzaje odpadów:
a)
roślinne z rolnictwa i leśnictwa,
b)
roślinne z przemysłu przetwórstwa spożywczego, jeżeli odzyskuje się wytwarzaną energię cieplną,
c)
włókniste, roślinne z procesu produkcji pierwotnej masy celulozowej i z procesu produkcji papieru z masy, jeżeli odpady te są spalane w miejscu produkcji, a wytwarzana energia cieplna jest odzyskiwana,
d)
drewno, z wyjątkiem drewna zanieczyszczonego impregnatami i powłokami ochronnymi, które mogą zawierać związki chlorowcoorganiczne lub metale ciężkie, oraz drewna pochodzącego z odpadów budowlanych lub z rozbiórki,
e)
korek,
f)
promieniotwórcze,
g)
pochodzące z poszukiwań i eksploatacji zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego na platformach wydobywczych oraz spalane na tych platformach,
h)
zwierzęce;
2)
instalacji doświadczalnych wykorzystywanych do prac badawczo-rozwojowych, prac naukowych i prób mających na celu usprawnienie procesu spalania, przerabiających mniej niż 50 Mg odpadów rocznie.
§  17.
1.
Standardy emisyjne z instalacji spalania odpadów określa załącznik nr 5 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Standardy emisyjne z istniejących instalacji spalania odpadów komunalnych, obowiązujące do dnia 27 grudnia 2005 r., określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
3.
Standardy emisyjne z istniejących instalacji spalania odpadów, w których spalane są oleje odpadowe mające wartość opałową nie mniejszą niż 30 MJ/kg oraz zawierające mniej niż 50 ppm (0,05 ‰) polichlorowanych węglowodorów aromatycznych i mniej niż 0,3 % siarki, obowiązujące do dnia 27 grudnia 2005 r., określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
4.
Dla użytkowanych istniejących instalacji spalania odpadów innych niż komunalne i niebezpieczne standardy emisyjne, o których mowa w ust. 1, obowiązują od dnia 28 grudnia 2005 r.
§  18.
1.
Standardy emisyjne z instalacji współspalania odpadów ustala się w sposób określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Standardy emisyjne z instalacji współspalania odpadów, w przypadku gdy moc cieplna ze spalania odpadów niebezpiecznych przekracza 40 % nominalnej mocy cieplnej tej instalacji, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
3.
Standardy emisyjne z instalacji współspalania odpadów, w przypadku współspalania niepoddanych przeróbce mieszanych odpadów komunalnych, z wyjątkiem odpadów innych niż niebezpieczne, o kodach 20 01 i 20 02, wymienionych w katalogu odpadów stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206), określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4.
Dla użytkowanych instalacji, których celem jest wytwarzanie energii lub produktów materialnych i które rozpoczną współspalanie odpadów innych niż komunalne lub niebezpieczne nie później niż do dnia 28 grudnia 2004 r., standardy emisyjne, o których mowa w ust. 1, obowiązują od dnia 28 grudnia 2005 r.
§  19.
1.
Uznaje się, z zastrzeżeniem § 21, standardy emisyjne z instalacji spalania odpadów za dotrzymane, jeżeli w przypadku prowadzenia ciągłych pomiarów wielkości emisji substancji spełnione są jednocześnie następujące warunki:
1)
średnie dobowe wartości stężeń pyłu, substancji organicznych w postaci gazów i par w przeliczeniu na całkowity węgiel organiczny, chlorowodoru, fluorowodoru, dwutlenku siarki oraz tlenku azotu i dwutlenku azotu w przeliczeniu na dwutlenek azotu, a w przypadku tlenku węgla 97 % średnich dobowych wartości stężeń w ciągu roku kalendarzowego, licząc od początku roku, nie przekraczają standardów emisyjnych tych substancji określonych, jako średnie dobowe, w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
2)
średnie trzydziestominutowe wartości stężeń pyłu, substancji organicznych w postaci gazów i par w przeliczeniu na całkowity węgiel organiczny, chlorowodoru, fluorowodoru, dwutlenku siarki oraz tlenku azotu i dwutlenku azotu w przeliczeniu na dwutlenek azotu nie przekraczają wartości A standardów emisyjnych tych substancji, określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia, lub 97 % średnich trzydziestominutowych wartości stężeń tych substancji w ciągu roku kalendarzowego, licząc od początku roku, nie przekracza wartości B standardów emisyjnych tych substancji, określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
3)
średnie trzydziestominutowe wartości stężeń tlenku węgla nie przekraczają wartości A standardu emisyjnego tej substancji, określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia, lub 95 % średnich dziesięciominutowych wartości stężeń tej substancji w ciągu 24 godzin nie przekracza wartości B standardu emisyjnego tej substancji, określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2.
Uznaje się standardy emisyjne z instalacji współspalania odpadów za dotrzymane, jeżeli w przypadku prowadzenia ciągłych pomiarów wielkości emisji substancji średnie dobowe wartości stężeń pyłu, substancji organicznych w postaci gazów i par w przeliczeniu na całkowity węgiel organiczny, chlorowodoru, fluorowodoru, dwutlenku siarki, tlenku azotu i dwutlenku azotu w przeliczeniu na dwutlenek azotu oraz tlenku węgla nie przekraczają standardów emisyjnych ustalonych w sposób określony załączniku nr 8 do rozporządzenia.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, dodatkowo średnie wartości stężeń w okresie pomiarowym ustalonym dla metali ciężkich oraz dioksyn i furanów nie mogą przekraczać standardów emisyjnych określonych odpowiednio w załącznikach nr 5 i 8 do rozporządzenia.
4.
Dokonując oceny dotrzymywania warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, z wyłączeniem warunków określonych dla tlenku węgla, uwzględnia się okresy faktycznej pracy instalacji, w tym okresy jej rozruchu i zatrzymywania, o ile w trakcie ich trwania spalane są odpady, lecz nie uwzględnia się, wpływających na zwiększenie emisji substancji, zakłóceń w pracy urządzeń ochronnych do 60 godzin w roku kalendarzowym, licząc od początku roku.
5.
W przypadkach prowadzenia okresowych pomiarów wielkości emisji substancji, standardy emisyjne uznaje się za dotrzymane, jeśli wartości średnie uzyskane w wyniku pomiaru nie przekraczają tych standardów.
6.
Dla pojedynczego wyniku pomiaru wielkości emisji substancji, wartości 95 % przedziału ufności nie powinny przekraczać następujących wartości, wyrażonych w procentach standardu emisyjnego:
1)
10 % - w przypadku tlenku węgla;
2)
20 % - w przypadku dwutlenku siarki;
3)
20 % - w przypadku dwutlenku azotu;
4)
30 % - w przypadku pyłu całkowitego;
5)
30 % - w przypadku całkowitego węgla organicznego;
6)
40 % - w przypadku chlorowodoru;
7)
40 % - w przypadku fluorowodoru.
7.
Wielkości emisji średniej dobowej wyznaczane są na podstawie wartości średnich trzydziestominutowych lub dziesięciominutowych stężeń substancji, zmierzonych w czasie eksploatacji instalacji, z uwzględnieniem okresów rozruchu i zatrzymywania, o ile podczas ich trwania spalane są odpady, po odjęciu wartości przedziału ufności, określonego w ust. 6.
8.
Wyniki pomiarów z każdej doby, w której więcej niż pięć średnich trzydziestominutowych wartości stężeń substancji jest nieważnych z powodu niesprawności lub konserwacji systemu do pomiarów ciągłych, są unieważniane. W ciągu roku kalendarzowego nie może być z tego powodu unieważnionych więcej niż dziesięć średnich dobowych wartości stężeń substancji.
9.
O każdym przypadku niedotrzymania warunków, o których mowa w ust. 1 i 3 oraz § 21 ust. 1, prowadzący instalację informuje w ciągu 24 godzin właściwy organ ochrony środowiska.
10.
O każdym przypadku niedotrzymania warunków, o których mowa w ust. 1 i 3 oraz § 21 ust. 1, właściwy organ ochrony środowiska informuje niezwłocznie ministra właściwego do spraw środowiska.
§  20.
Poinformowania, o którym mowa w § 19 ust. 9 i 10, dokonuje się za pośrednictwem publicznych sieci telekomunikacyjnych oraz w formie pisemnej, podając co najmniej rodzaj i lokalizację instalacji oraz prowadzącego instalację, rodzaj substancji, której standard emisyjny został przekroczony, czas wystąpienia zdarzenia i przewidywany okres jego trwania.
§  21.
1.
Do dnia 27 grudnia 2005 r., w przypadku prowadzenia ciągłych pomiarów wielkości emisji substancji, uznaje się standardy emisyjne z istniejących instalacji spalania odpadów komunalnych za dotrzymane, jeżeli jednocześnie są spełnione następujące warunki:
1)
średnie jednogodzinne wartości stężeń tlenku węgla nie przekraczają standardu emisyjnego tej substancji, określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia, oraz co najmniej 90 % średnich dziesięciominutowych wartości stężeń tlenku węgla, występujących w ciągu 24 godzin pracy instalacji o nominalnej zdolności przerobowej odpadów nie mniejszej niż 1 Mg/h, w tym okresów rozruchu i zatrzymywania, o ile w ich trakcie spalane są odpady, nie przekracza 150 mg/m3u, przy zawartości 11 % tlenu w gazach odlotowych;
2)
średnie wartości stężeń pyłu i chlorowodoru, odniesione do siedmiu dni kalendarzowych, nie przekraczają standardów emisyjnych tych substancji, określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia;
3)
średnie dobowe wartości stężeń pyłu i chlorowodoru nie przekraczają o więcej niż 30 % standardów emisyjnych tych substancji, określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
2.
Sprawdzając warunki, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się tylko te godziny, w których instalacja faktycznie pracuje, w tym okresy rozruchu i zatrzymywania instalacji, o ile w ich trakcie spalane są odpady.
3.
Do dnia 27 grudnia 2005 r., w przypadku istniejących instalacji spalania odpadów komunalnych, przepisy § 19 ust. 5-8 stosuje się odpowiednio.
§  22.
1.
W przypadku wystąpienia zakłóceń w procesach technologicznych i operacjach technicznych dotyczących eksploatacji instalacji spalania lub współspalania odpadów, powodujących przekroczenie standardów emisyjnych, o których mowa w § 17 i 18, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz § 23:
1)
wstrzymuje się podawanie odpadów do instalacji;
2)
nie później niż w czwartej godzinie trwania zakłóceń rozpoczyna się procedurę zatrzymywania instalacji w trybie przewidzianym w instrukcji obsługi instalacji.
2.
Podawanie odpadów do instalacji spalania lub współspalania odpadów wstrzymuje się natychmiast, z jednoczesnym natychmiastowym rozpoczęciem procedury zatrzymywania instalacji w trybie przewidzianym w instrukcji obsługi instalacji, z zastrzeżeniem § 23, jeżeli:
1)
temperatura w komorze spalania spadnie poniżej 850°C lub w przypadku spalania odpadów niebezpiecznych zawierających ponad 1 % związków fluorowcoorganicznych, w przeliczeniu na chlor - poniżej 1.100°C, lub
2)
łączny czas występowania zakłóceń, o których mowa w ust. 1, przekroczy 60 godzin w roku kalendarzowym, z tym że ograniczenie to obowiązuje dla każdej linii technologicznej instalacji spalania lub współspalania odpadów wyposażonej w odrębne urządzenia ochronne ograniczające wprowadzanie substancji do powietrza.
3.
Podawanie odpadów do instalacji spalania odpadów wstrzymuje się natychmiast, z jednoczesnym natychmiastowym rozpoczęciem procedury zatrzymywania pracy instalacji w trybie przewidzianym w instrukcji obsługi instalacji, z zastrzeżeniem § 23, także w przypadku gdy średnia trzydziestominutowa wartość stężenia pyłu przekracza 150 mg/m3u, przy zawartości 11 % tlenu w gazach odlotowych, lub średnie trzydziestominutowe wartości stężenia tlenku węgla oraz substancji organicznych w postaci gazów i par w przeliczeniu na całkowity węgiel organiczny przekraczają odpowiednio 100 mg/m3u i 20 mg/m3u, przy zawartości 11 % tlenu w gazach odlotowych.
§  23.
1.
Do dnia 27 grudnia 2005 r., w przypadku wystąpienia zakłóceń w procesach technologicznych i operacjach technicznych dotyczących eksploatacji istniejących instalacji spalania odpadów komunalnych, powodujących przekroczenie standardów emisyjnych, o których mowa w § 17 ust. 2, pracę instalacji wstrzymuje się niezwłocznie w trybie przewidzianym w instrukcji obsługi instalacji, nie później niż w ósmej godzinie trwania zakłóceń, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Do dnia 27 grudnia 2005 r. pracę istniejącej instalacji spalania odpadów komunalnych wstrzymuje się natychmiast w trybie przewidzianym w instrukcji obsługi instalacji, jeżeli:
1)
stężenie pyłu przekroczy 600 mg/m3u, przy zawartości 11 % tlenu w gazach odlotowych, lub
2)
temperatura w komorze spalania spadnie poniżej 850°C, lub
3)
łączny czas występowania zakłóceń, o których mowa w ust. 1, przekroczy 96 godzin w roku kalendarzowym, z tym że ograniczenie to obowiązuje dla każdej linii technologicznej instalacji spalania odpadów komunalnych wyposażonej w odrębne urządzenia ochronne, ograniczające wprowadzanie substancji do powietrza.
§  24.
Do dnia 27 grudnia 2005 r. zawartość tlenu w gazach odlotowych wynosi co najmniej 3 %, w przypadku istniejących instalacji spalania wyłącznie odpadów niebezpiecznych płynnych albo zmieszanych substancji gazowych i stałych sypkich, pochodzących ze wstępnego przetwarzania odpadów niebezpiecznych przy niedoborze tlenu, jeżeli moc cieplna ze spalania substancji gazowej stanowi ponad 50 % nominalnej mocy cieplnej instalacji.