Art. 8. - Stan wyjątkowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.17.108

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 1937 r.
Art.  8.
(1)
W czasie trwania stanu wyjątkowego Minister Spraw Wewnętrznych może w porozumieniu z interesowanymi ministrami wydawać wyjątkowe rozporządzenia i zarządzenia co do:
1)
wyrabiania i broni, amunicja, materiałów wybuchowych oraz innych narzędzi i substancyj, mogących służyć do napaści lub obrany,
2)
przebywania i zachowywania się w miejscach publicznych, używania odznak i mundurów, dokonywania zdjęć fotograficznych,
3)
urządzania zgromadzeń i imprez, połączonych ze skupieniem się ludności,.
4)
dowodów osobistych i meldunków,
5)
kontroli, ograniczenia lub zamknięcia ruchu osobowego i towarowego na drogach lądowych, wodnych i powietrznych oraz komunikacji pocztowej, telegraficznej i telefonicznej i radiowej,
6)
wyrobu, obrotu, posiadania i używania wszelkich urządzeń, mogących służyć do porozumiewania się na odległość,
7)
zaopatrzenia ludności w artykuły pierwszej potrzeby,
8)
ochrony i utrzymania prawidłowego działania środków komunikacyjnych i środków łączności wraz z przynależnymi urządzeniami, urzędów i instytucji rządowych i samorządowych, wreszcie - wszelkich zakładów i przedsiębiorstw, których normalna działalność leży w interesie publicznym.
(2)
Rozporządzenia i zarządzenia wyjątkowe mogą wprowadzać osobiste i rzeczowe świadczenia ludności, nie przekraczające jednak zakresu świadczeń, zastrzeżonych przepisami na rzecz wojska w okresie wojennym. Jako świadczenia osobiste można wprowadzić bez« płatne pełnienie pomocniczej służby bezpieczeństwa przez ludność miejscową, pod nadzorem władz gminnych i odpowiedzialnością gminy za szkody i straty, wynikłe z zaniedbania obowiązków tej służby. Odpowiedzialność i wysokość odszkodowania ustala wojewódzka władza administracji ogólnej, przy czym może ona nakazać egzekucję na rzecz poszkodowanego w trybie administracyjnym. Przyznanie tego odszkodowania nie narusza praw poszkodowanego do dochodzenia dalszych szkód na drodze sądowej. Gmina ma zwrotne roszczenie do osób, z których winy szkoda powstała.
(3)
Przepisy art. 1 stosuje się odpowiednio do rozporządzeń i zarządzeń wyjątkowych.
(4)
W rozporządzeniu lub zarządzeniu wyjątkowym można przekazywać uprawnienia, przewidziane w artykule niniejszym, wojewódzkim i powiatowym władzom administracji ogólnej.