Oddział B - Sprawdzanie i zatwierdzanie operatów pomiarowych. - Sprawdzanie i zatwierdzanie operatów pomiarowych w pracach, związanych z przebudową ustroju rolnego na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.50.509

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 1924 r.

B.

Sprawdzanie i zatwierdzanie operatów pomiarowych.

§  9.
Wydziały techniczne okręgowych urzędów ziemskich dokonywują sprawdzenia przedkładanych operatów pomiarowych i wydają w tym względzie opinje (orzeczenia) techniczne zgodnie z obowiązującemi w tym przedmiocie przepisami technicznemi.
§  10.
Operaty pomiarowe, w których ujawnione zostaną poważniejsze błędy lub braki, winny być przy odnośnem piśmie zwrócone wykonawcom, względnie stronom interesowanym, w celu ich poprawienia albo przerobienia, zależnie od ważności i ilości błędów. Drobne poprawki i uzupełnienia mogą być wprowadzone w okręgowych urzędach ziemskich.
§  11.
Opinje (orzeczenia) techniczne z dokonanego sprawdzenia, podpisane przez geometrę sprawdzającego i przez kierownika wydziału technicznego, wraz z obliczeniami dokonanemi przy sprawdzaniu, winny być dołączane do operatów pomiarowych. Drobne poprawki i uzupełnienia dokonane w dowodach pomiarowych przez okręgowy urząd ziemski winny być ujawnione w orzeczeniu technicznem.
§  12.
Dowody pomiarowe, uznane za sporządzone zgodnie z obowiązującemi przepisami technicznemi, we wszystkich pracach związanych z przebudową ustroju rolnego, za wyjątkiem parcelacji majątków prywatnych, kierownik wydziału technicznego okręgowego urzędu ziemskiego poświadcza, zaopatrując je w napisy podług wzorów następujących:
a)
"Pierworys (plan) niniejszy sporządzony prawidłowo i zgodnie z obowiązującą instrukcją techniczną".
b)
"Rejestr niniejszy sporządzony prawidłowo i zgodnie z planem".

Napisy powyższe powinny być zaopatrzone datą i podpisem kierownika wydziału technicznego.

§  13.
W pracach związanych z parcelacją majątków prywatnych dowody pomiarowe poświadcza okręgowy urząd ziemski, zaopatrując je w napisy podług wzorów następujących:
a)
"Pierworys (pian) niniejszy sporządzony zgadnie z obowiązującą instrukcją techniczną i zezwoleniem na przeniesienie tytułu własności z dnia .............. 192 ..... r. № ......"
b)
"Rejestr niniejszy zgodny z planem i zezwoleniem na przeniesienie tytułu własności z dnia .............. 192 ..... r. № ......"

Napisy powyższe powinny być zaopatrzone podpisami prezesa okręgowego urzędu ziemskiego i kierownika wydziału technicznego, datą oraz pieczęcią urzędu.

§  14.
Szkice pierworysów i rejestry pomiarowe, wymienione w paragrafie 2-im, nie podlegają ścisłej rewizji technicznej, jednakże zgodność takowych z dobrowolną urnową, względnie orzeczeniem komisji szacunkowo-rozjemczej, winna być stwierdzona przez zaopatrzenie tych dowodów pomiarowych w napisy następujące:
a)
"Szkic niniejszy jest zgodny z dobrowolną umową z dnia ......... r. ...... (z orzeczeniem komisji szacunkowo-rozjemczej z dnia ......... r. ......)",
b)
"Niniejszy rejestr pomiarowy jest zgodny ze szkicem i z dobrowolną umową z dnia ......... r. ...... (z orzeczeniem komisji szacunkowo-rozjemczej z dnia ......... r. ......)

Napisy te powinny być podpisane przez kierownika wydziału technicznego i zaopatrzone w datę (bez pieczęci urzędu).

§  15.
Poświadczone zgodnie z § 12-ym dowody pomiarowe w pracach scaleniowych, wykonanych na podstawie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. № 92 poz. 718) oraz w pracach związanych z parcelacją majątków państwowych, podlegają zatwierdzeniu przez okręgowy urząd ziemski na wniosek pisemny kierownika wydziału technicznego.
§  16.
Na zatwierdzanych przez okręgowy urząd ziemski zgodnie z § 15-ym pierworysach i planach ostatecznych, oraz na rejestrach pomiarowych należy

umieszczać napis: "Zatwierdzono ......... dnia. ......... roku". Napis ten winien być zaopatrzony podpisem prezesa okręgowego urzędu ziemskiego oraz pieczęcią Urzędu.

§  17.
Poświadczone zgodnie z § 12 dowody pomiarowe w pracach związanych z likwidacją serwitutów, podziałem wspólnot i zamianą gruntów, oraz w pracach komasacyjnych wykonanych nie na podstawie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. № 92 poz. 718 art. 44) winny być przesyłane do Ministerstwa Reform Rolnych w celu ostatecznego ich rozpoznania i zatwierdzenia.
§  18.
Po ostatecznem rozpoznaniu dowodów pomiarowych wymienionych w § 17 i stwierdzeniu, że takowe, zostały sporządzone zgodnie z obowiązującemi przepisami technicznemi, Ministerstwo Reform Rolnych, na wniosek pisemny naczelnika wydziału inspekcyjno-pomiarowego, zatwierdza takowe, zaopatrując je w napisy: "Zatwierdzono ......... dnia. ......... roku".

Napis ten winien być zaopatrzony podpisami dyrektora departamentu regulacji rolnych i pomiarów i naczelnika wydziału inspekcyjno-pomiarowego oraz pieczęcią Ministerstwa.

§  19.
Gdy przy ostatecznem rozpoznaniu dowodów pomiarowych ujawnione zostaną braki, Ministerstwo Reform Rolnych, zależnie od ważności i ilości braków, albo samo wprowadza odpowiednie poprawki, albo zwraca operat pomiarowy do właściwego okręgowego urzędu ziemskiego z żądaniem ich poprawienia lub przerobienia zgodnie z § 10-ym.