Rozdział 2 - Kontrola celna towarów wprowadzanych na polski obszar celny i wyprowadzanych z polskiego obszaru celnego - Sposoby i warunki wykonywania kontroli celnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.154.1007

Akt utracił moc
Wersja od: 21 maja 1999 r.

Rozdział  2

Kontrola celna towarów wprowadzanych na polski obszar celny i wyprowadzanych z polskiego obszaru celnego

§  6.
Jeżeli organ celny stwierdzi, że deklaracja skrócona obejmująca towary przedstawione organowi celnemu nie spełnia wymogów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 42 § 3 Kodeksu celnego, lub gdy wraz z przedstawieniem towaru nie została złożona deklaracja skrócona albo dokumenty, które mogą być wykorzystane w charakterze tej deklaracji, a organ celny nie odstąpił od wymogu złożenia deklaracji skróconej, towar składa się w magazynie celnym, w depozycie urzędu celnego lub w innym miejscu wskazanym przez organ celny.
§  7.
1.
W wypadku przywozu lub wywozu towarów, których posiadanie, obrót lub rozpowszechnianie umowy międzynarodowe lub przepisy odrębne uzależniają od spełnienia określonych wymogów, organ celny kontroluje spełnienie tych wymogów przed przyjęciem zgłoszenia celnego, a w wypadku jeżeli nadanie towarom przeznaczenia celnego nie wymaga dokonania zgłoszenia celnego - przed nadaniem przeznaczenia celnego.
2.
Jeżeli objęcie towaru procedurą celną wymaga pozwolenia, którego uzyskanie przewidują przepisy, o których mowa w ust. 1, funkcjonariusz celny obowiązany jest w szczególności:
1)
dokonać na oryginale pozwolenia adnotacji o ilości lub wartości przywożonego lub wywożonego towaru,
2)
dokonać na oryginale pozwolenia adnotacji o całkowitym wykorzystaniu pozwolenia, jeżeli przywieziony lub wywieziony został w całości towar objęty pozwoleniem,
3)
zwrócić oryginał pozwolenia zgłaszającemu oraz dołączyć kserokopię pozwolenia wraz z dokonanymi adnotacjami do karty zgłoszenia celnego, zatrzymywanej przez organ celny.
3.
Przepisów ust. 2 nie stosuje się, jeżeli przepisy odrębne określają inny sposób postępowania.
§  8.
1.
W wypadku przywozu towarów podlegających oznaczeniu znakami akcyzy na podstawie przepisów o oznaczaniu wyrobów znakami akcyzy, funkcjonariusz celny w szczególności może sprawdzić, czy znaki akcyzy:
1)
są autentyczne,
2)
zostały nałożone prawidłowo,
3)
nie są uszkodzone.
2.
W wypadku przywozu na polski obszar celny towarów, na które polskie znaki akcyzy nałożono za granicą, funkcjonariusz celny sprawdza, czy znaki te zostały wywiezione z polskiego obszaru celnego zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§  9.
1.
W wypadku podejmowania czynności kontroli celnej dotyczącej przywożonych lub wywożonych przesyłek pocztowych, funkcjonariusz celny może w szczególności kontrolować dokumenty pocztowe, w tym wykazy i deklaracje, oraz sprawdzać liczbę przywożonych lub wywożonych paczek z liczbą wskazaną w wykazie zdawczym.
2.
Rewizję celną przesyłek pocztowych i pobieranie próbek towarów w nich przesyłanych przeprowadza się w obecności zgłaszającego lub pracownika urzędu pocztowego.
§  10.
1.
W wypadku przywozu lub wywozu towarów transportem przesyłowym, takim jak rurociągi, gazociągi i sieć energetyczna, funkcjonariusz celny porównuje dane zawarte w zgłoszeniu celnym z danymi z protokołów odczytu wskazań urządzeń pomiarowych, stosowanych przy tym transporcie.
2.
W wypadku przywozu lub wywozu towarów transportem, o którym mowa w ust. 1, funkcjonariusz celny może uczestniczyć w czynnościach związanych z odczytem wskazań urządzeń pomiarowych, a udział w tych czynnościach potwierdza w protokole odczytu.
§  11.
1.
W wypadku towarów przywożonych lub wywożonych przez podróżnych, funkcjonariusz celny może w szczególności:
1)
ustalać tożsamość osoby fizycznej, w tym kontrolować dokumenty uprawniające do przekraczania granicy państwowej,
2)
przeprowadzać rewizję celną bagażu,
3)
przeprowadzać graniczną kontrolę dewizową, w tym potwierdzać zgłoszenia przywozu dewiz na zasadach określonych w przepisach odrębnych,
4)
przeszukiwać osoby fizyczne.
2. 1
Jeżeli przepisy prawa celnego ograniczają uprawnienie do korzystania ze zwolnienia od cła przez osoby wielokrotnie przekraczające granicę państwową, funkcjonariusz celny wymaga przy zgłaszaniu towaru podlegającego zwolnieniu od cła złożenia deklaracji według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  12.
1.
Złożenie towarów w magazynie celnym lub wyprowadzenie towarów z magazynu celnego dokonywane jest w obecności funkcjonariusza celnego, a jeżeli jest to niemożliwe - po uprzednim powiadomieniu organu celnego.
2.
Funkcjonariusz celny potwierdza złożenie towarów w magazynie celnym lub wyprowadzenie towarów z magazynu celnego w ewidencji towarowej prowadzonej w tym magazynie.
§  13.
1.
W celu ustalenia, czy środek transportu albo towary na nim przewożone zostały wprowadzone na polski obszar celny zgodnie z przepisami prawa celnego, organ celny może zatrzymać środek transportu i podjąć inne czynności z zakresu kontroli celnej.
2.
Do zatrzymania środka transportu przemieszczającego się po drodze, w celu podjęcia czynności w ramach kontroli celnej, stosuje się odpowiednio zasady określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, a uprawnionymi do tej czynności są umundurowani funkcjonariusze celni.
3.
Zatrzymanie środków transportu, innych niż środki transportu przemieszczające się po drodze, odbywa się przy udziale innych służb lub instytucji, a w szczególności:
1)
policji,
2)
Straży Granicznej,
3)
służb lotniczych i morskich,
4)
służb administracji kolei państwowych.
4.
Po zatrzymaniu środka transportu organ celny może w szczególności:
1)
kontrolować dokumenty i dane dotyczące środka transportu oraz osoby kierującej pojazdem, z wyłączeniem dokumentów uprawniających do kierowania środkiem transportu, z zastrzeżeniem ust. 5,
2)
kontrolować dokumenty dotyczące przewożonych towarów,
3)
sprawdzać zamknięcia celne, jeżeli z dokumentów wynika, że zostały one nałożone,
4)
przeprowadzać rewizję środka transportu i towarów.
5.
Organ celny może kontrolować dokumenty uprawniające do kierowania środkiem transportu, jeżeli osoba kontrolowana nie posiada innych dokumentów pozwalających określić jej tożsamość albo występuje uzasadniona wątpliwość co do ich autentyczności.
§  14.
1.
Zamknięcia celne mogą być nakładane na towary, opakowania lub środki transportu, w szczególności gdy:
1)
ze względu na warunki procedury celnej jest to niezbędne dla zachowania tożsamości towarów,
2)
towary, którym nadano przeznaczenie celne wprowadzenia do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego, są przewożone z urzędu celnego do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego,
3)
towary objęte procedurą składu celnego są przemieszczane do innego składu celnego,
4)
towary znajdujące się w wolnym obszarze celnym lub w składzie wolnocłowym są przewożone do innego wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego,
5)
towary składowane czasowo są przewożone do innego miejsca znajdującego się pod dozorem celnym,
6)
towary wprowadzone na polski obszar celny przewożone są drogą celną określoną przez organ celny,
7)
towary są złożone w magazynie celnym bez zabezpieczenia kwoty wynikającej z długu celnego.
2.
Zamknięcia celne mogą być nakładane na pomieszczenia, składy celne lub magazyny celne zwłaszcza w wypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że towary w nich znajdujące się mogą zostać usunięte spod dozoru celnego.
3.
Funkcjonariusz celny, który nałożył zamknięcia celne, obowiązany jest udokumentować liczbę i rodzaj nałożonych zamknięć celnych i ich cechy identyfikacyjne.
4.
Zamknięć celnych nie nakłada się w wypadku, gdy towary:
1)
znajdują się na statkach morskich, z wyjątkiem broni palnej, materiałów wybuchowych, amunicji, środków obezwładniających, napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych i używek,
2)
są przewożone zgodnie z przepisami o przewozach bez opakowań, w otwartych wagonach, otwartych barkach lub innych środkach przewozowych, zwłaszcza gdy są to towary masowe,
3)
posiadają cechy pozwalające w sposób nie budzący wątpliwości ustalić ich tożsamość, takie jak numery fabryczne w sposób trwały umieszczone na towarze, albo gdy zgłaszający przedstawił opis, rysunki lub zdjęcia fotograficzne towaru.
5.
Organ celny może zezwolić na usuwanie lub niszczenie zamknięć celnych w szczególności przez:
1)
osobę zwolnioną z obowiązku przedstawiania towarów w urzędzie celnym - na podstawie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej lub innego pozwolenia organu celnego,
2)
inne osoby - na podstawie pozwolenia organu celnego na usuwanie lub zniszczenie zamknięć celnych.
6.
Osoby, o których mowa w ust. 5, mogą zdjąć lub zniszczyć zamknięcia celne zgodnie z warunkami określonymi w pozwoleniu i pod warunkiem zawiadomienia organu celnego o rodzaju, ilości i cechach identyfikacyjnych zamknięć celnych w trybie i terminie określonym w pozwoleniu.
7.
Organ celny może zobowiązać do zawiadomienia organu celnego o stwierdzeniu naruszenia, usunięcia lub zniszczenia zamknięć celnych, bez zgody organu celnego, każdą osobę będącą w posiadaniu towaru lub środka transportu lub osobę odpowiedzialną za wykonanie obowiązków wynikających z wprowadzenia towarów do wolnego obszaru celnego albo ze złożenia towarów w magazynie celnym, składzie celnym lub innym miejscu znajdującym się pod dozorem celnym.
8.
Jeżeli w wyniku sprawdzenia zamknięć celnych funkcjonariusz celny stwierdzi ich uszkodzenie, usunięcie lub zniszczenie dokonane bez zgody organu celnego, zobowiązany jest sporządzić protokół.
9.
W wypadku gdy niemożliwe jest nałożenie zamknięć celnych, a zachowanie tożsamości towaru jest niezbędne do przestrzegania warunków procedury celnej lub istnieje uzasadnione podejrzenie, że towar może zostać usunięty spod dozoru celnego, organ celny może zarządzić konwój celny lub strzeżenie towarów.
§  15.
1.
Organ celny może zarządzić konwój celny, w szczególności gdy:
1)
istnieje uzasadnione podejrzenie, że towary mogą nie zostać dostarczone do urzędu celnego albo miejsca uznanego lub wyznaczonego przez organ celny,
2)
kwota długu celnego mogącego powstać w związku z przewozem towarów w ramach procedury tranzytu jest wyższa niż kwota zabezpieczona,
3)
procedurą tranzytu objęte są towary niekrajowe, których przemieszczanie ma się zakończyć poza polskim obszarem celnym,
4)
istnieje potrzeba zachowania tożsamości towaru, a nie jest możliwe nałożenie zamknięć celnych,
5)
w ramach procedury tranzytu przewożone są towary, których przywóz jest związany ze zwiększonym ryzykiem.
2.
W wypadku zarządzenia konwoju sporządza się protokół, który jest rejestrowany w rejestrze prowadzonym w urzędzie celnym.
3.
Organy celne mogą zlecać wykonanie niektórych czynności w ramach konwoju celnego wyspecjalizowanym jednostkom działającym w zakresie ochrony osób lub mienia.
§  16.
Organ celny może zarządzić strzeżenie towarów, w szczególności gdy:
1)
towar wprowadzony na polski obszar celny na skutek nieprzewidzianych okoliczności lub działania siły wyższej nie może ostać dostarczony do granicznego urzędu celnego albo miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny,
2)
towar wprowadzony na polski obszar celny wymaga przeładunku,
3)
towar czasowo składowany nie może zostać przekazany ani do depozytu celnego, ani do magazynu celnego.
1 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lutego 1998 r. (Dz.U.98.24.129) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 1998 r.