Sposób zastąpienia wpisów do ksiąg wieczystych, które pozostały w posiadaniu niemieckich władz.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.43.299

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 1925 r.
o sposobie zastąpienia wpisów do ksiąg wieczystych, które pozostały w posiadaniu niemieckich władz.

Na podstawie § 92 niemieckiej ordynacji hipotecznej i art. 14 ustawy 7. dnia 23 czerwca 1921 r. o wprowadzeniu dekretów, ustaw sejmowych i rozporządzeń Rządu oraz o dalszem uzgodnieniu ustawodawstwa na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 75, poz. 511) postanawia się co następuje:
Dla nieruchomości położonych w Polsce, które zapisane są w księgach wieczystych pozostałych w posiadaniu władz niemieckich - obowiązują przepisy §§ 2 i 3.
Wydział ksiąg wieczystych zbada na podstawie dokumentów, któremi rozporządza, czy wpis do księgi wieczystej potrzebny do zmiany prawa, o który proszono we wnioskach, które już wpłynęły i które w przyszłości wpływać będą jest dopuszczalny. Wnioskowi należy odmówić, jeżeli to badanie wykaże, że wpis jest niedopuszczalny. W przeciwnym razie należy wniosek uznać za dopuszczalny i o tem wnioskodawcę zawiadomić. Z chwilą zawiadomienia o dopuszczalności wniosek ma dla zmiany prawa ten sam skutek, jaki jest połączony z wpisem do księgi wieczystej.

Po otrzymaniu karty księgi wieczystej, należy zmianę prawa wpisać, jeżeli z treści księgi wieczystej się okaże, że wniosek o wpis był uzasadniony. Jeżeli zaś wpis nie nastąpi, należy dla zgłoszonego wniosku wpisać ostrzeżenie lub sprzeciw.

W jaki sposób należy postąpić celem przywrócenia karty księgi wieczystej postanowią szczegółowe, w tym względzie wydać się mające, przepisy.

Wydział ksiąg wieczystych ma prowadzić wykaz wpisów, które po myśli § 2 ustęp 1 uznano za dopuszczalne. Wgląd do tego wykazu jest dozwolony każdemu, kto wykaże uprawniony interes.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Poznaniu i w Toruniu.
Wykonanie tego rozporządzenia powierza się Ministrowi Sprawiedliwości.