Sposób wykonywania kontroli wysokości odsetek płaconych przez spółdzielnie od wkładów i innych lokat pieniężnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.29.246

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1934 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 23 marca 1934 r.
o sposobie wykonywania kontroli wysokości odsetek płaconych przez spółdzielnie od wkładów i innych lokat pieniężnych.

Na podstawie art. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 29 marca 1933 r. w sprawie wysokości odsetek od wkładów i innych lokat pieniężnych w komunalnych kasach oszczędności i spółdzielniach (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz, 255) zarządza się co następuje:
Kontrolę nad wykonywaniem przez spółdzielnie oraz Centralną Kasę Spółek Rolniczych przepisów, zawartych w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 30 listopada 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 733) o najwyższych granicach odsetek od wkładów i innych lokat pieniężnych, wydanem na podstawie art. 1 ustawy z dnia 29 marca 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 255), oraz przepisów § 1 i 2 rozporządzenia niniejszego porucza się: odnośnie spółdzielni - Przewodniczącemu Rady Spółdzielczej, odnośnie zaś Centralnej Kasy Spółek Rolniczych - Komisarzowi Rządowemu tej instytucji.
Spółdzielnie, przyjmujące wkłady i inne lokaty pieniężne na oprocentowanie, obowiązane są: a) umieścić w ciągu dni 15 od daty wejścia w życie rozporządzenia niniejszego na widocznem miejscu w lokalu Spółdzielni obwieszczenie, wykazujące stopę procentu płaconego od wkładów i innych lokat pieniężnych, b) sporządzać dla Rady Spółdzielczej przy Ministerstwie Skarbu wykazy z końcem każdego kwartału kalendarzowego, a więc na 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia, według ustalonego wzoru, obejmujące stopę procentu płaconego od wkładów i innych lokat pieniężnych.

Wykazy, za każdy ubiegły kwartał, winny być przedstawione Radzie Spółdzielczej najdalej w ciągu pierwszych dni 15 następnego kwartału.

Za dowód przedstawienia uważany będzie dokument stwierdzający nadanie wykazu na pocztę.

Spółdzielnie, uchylające się od wykonania przepisów podanych w § 2 rozporządzenia niniejszego podlegają dodatkowej rewizji (art. 62 ustawy o spółdzielniach z dnia 29 października 1920 r.), przyczem ponoszą koszta rewizji według norm ustalonych w instrukcji Rady Spółdzielczej o kosztach rewizyj spółdzielni.

W tym przypadku rewizji dokonywa Przewodniczący Rady Spółdzielczej, choćby spółdzielnia należała do związku rewizyjnego.

Kontrolę nad spółdzielniami, należącemi do związków rewizyjnych (art. 61 ust. 1 ustawy o spółdzielniach z dnia 29 października 1920 r.) Przewodniczący Rady Spółdzielczej może powierzyć właściwemu związkowi.
Spółdzielnie, należące do związku rewizyjnego, który uzyskał prawo kontroli na podstawie § 4 rozporządzenia niniejszego, przedstawiają Radzie Spółdzielczej wykazy, omówione w §§ 1 i 2 rozporządzenia niniejszego, za pośrednictwem swego związku.
W razie stwierdzenia przekroczenia przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 30 listopada 1933 r. o najwyższych granicach odsetek od wkładów i innych lokat pieniężnych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 733), związek obowiązany jest bezzwłocznie zawiadomić o tem Radę Spółdzielczą.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.