Rozdział 2 - Sposób zwiększania dotacji na utrzymanie potencjału badawczego oraz jej ustalania z tytułu zdarzenia losowego - Sposób ustalania wysokości dotacji i rozliczania środków finansowych na utrzymanie potencjału badawczego oraz na badania naukowe lub prace rozwojowe oraz zadania z nimi związane, służące rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.1443

Akt utracił moc
Wersja od: 19 sierpnia 2017 r.

Rozdział  2

Sposób zwiększania dotacji na utrzymanie potencjału badawczego oraz jej ustalania z tytułu zdarzenia losowego

§  9. 
1. 
Minister, na wniosek jednostki naukowej, może zwiększyć w trakcie roku budżetowego dotację na utrzymanie potencjału badawczego ponad kwotę ustaloną zgodnie z algorytmem, o którym mowa w § 4 ust. 1, w przypadku szczególnych potrzeb tej jednostki, wynikających z prowadzonych przez nią badań naukowych lub prac rozwojowych związanych z:
1)
koniecznością pilnego wykonania przez jednostkę naukową badań naukowych lub prac rozwojowych szczególnie istotnych dla realizacji polityki naukowej, naukowo-technicznej lub innowacyjnej państwa, biorąc pod uwagę specyfikę i uwarunkowania działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej prowadzonej przez jednostkę naukową;
2)
koniecznością podjęcia, po restrukturyzacji przeprowadzonej w roku poprzedzającym rok przyznania dotacji bazowej, nowych zadań mających na celu podniesienie efektywności działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej, uwzględniając wpływ tych zadań na rozwój innowacyjnej gospodarki;
3)
realizacją zadania związanego z zapewnieniem warunków udziału niepełnosprawnych naukowców i uczestników studiów doktoranckich w realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych.
2. 
We wniosku o zwiększenie dotacji na utrzymanie potencjału badawczego, który może być złożony w każdym czasie, jednostka naukowa przedstawia informacje określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia, uzasadniając szczególne potrzeby wynikające z prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych, wnioskowaną kwotę zwiększenia dotacji i uzasadnienie kosztów, jakie mają być sfinansowane z tej dotacji. Do wniosku jednostka naukowa dołącza dokumenty potwierdzające okoliczności uzasadniające zwiększenie dotacji na utrzymanie potencjału badawczego.
3. 
Minister podejmuje decyzję o zwiększeniu dotacji na utrzymanie potencjału badawczego po zasięgnięciu opinii zespołu, uwzględniając kryteria, o których mowa w art. 18 ust. 6 ustawy.
4. 
Wysokość zwiększenia dotacji na utrzymanie potencjału badawczego z tytułów, o których mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 25% kwoty dotacji bazowej, ustalonej zgodnie z algorytmem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
Minister przyznaje dotację na utrzymanie potencjału badawczego z tytułu zdarzenia losowego, po uzyskaniu opinii zespołu, biorąc pod uwagę:
1)
nieprzewidywalność zdarzenia losowego, z tytułu którego jednostka ubiega się o środki finansowe;
2)
wpływ zdarzenia losowego na możliwość realizacji przez jednostkę naukową badań naukowych lub prac rozwojowych;
3)
niemożność uniknięcia zdarzenia losowego mimo zachowania należytej staranności przez jednostkę naukową;
4)
zakres i koszt działań, jakie jednostka naukowa zamierza sfinansować z przyznanej dotacji na utrzymanie potencjału badawczego;
5)
wysokość dotacji bazowej przyznanej jednostce naukowej na dany rok;
6)
możliwość sfinansowania działań związanych z usunięciem skutków zdarzenia losowego z innych źródeł.
2. 
We wniosku o przyznanie dotacji na utrzymanie potencjału badawczego z tytułu zdarzenia losowego, który może być złożony w każdym czasie, jednostka naukowa wskazuje wnioskowaną kwotę tej dotacji oraz przedstawia informacje uzasadniające potrzebę jej przyznania, których szczegółowy zakres określa załącznik nr 5 do rozporządzenia. Do wniosku jednostka naukowa dołącza dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia losowego.
§  11. 
1. 
Wnioski, o których mowa w § 9 ust. 2 i § 10 ust. 2, jednostka naukowa składa w systemie.
2.  4
 Jednostka naukowa składa dodatkowo informację określoną w części A załącznika nr 4 albo 5 do rozporządzenia w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, na elektroniczną skrzynkę podawczą ministra, albo w postaci papierowej na adres urzędu obsługującego ministra.
§  12. 
Środki finansowe przyznane na podstawie § 9 i § 10 nie są uwzględniane przy ustalaniu dotacji bazowej na następny rok.
4 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 sierpnia 2017 r.