Sposób ustalania nadwyżki środków finansowych Polskiej Agencji Kosmicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.2392

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 grudnia 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU, PRACY I TECHNOLOGII 1
z dnia 14 grudnia 2020 r.
w sprawie sposobu ustalania nadwyżki środków finansowych Polskiej Agencji Kosmicznej

Na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
1. 
Nadwyżkę środków finansowych Polskiej Agencji Kosmicznej, zwanej dalej "Agencją", stanowią środki finansowe pochodzące ze źródeł, o których mowa w ust. 2, niewykorzystane do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego.
2. 
Przy ustalaniu nadwyżki środków finansowych Agencji uwzględnia się:
1)
uzyskane dochody, pochodzące ze źródeł innych niż budżet państwa, oraz wydatki poniesione przez Agencję, z wyjątkiem wydatków na realizację zadań, na które Agencja otrzymała środki pochodzące z budżetu państwa;
2)
środki finansowe zgromadzone na rachunkach bankowych na koniec danego roku budżetowego, z wyjątkiem dywidend, niewykorzystanych środków z dotacji podlegających zwrotowi, środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, oraz środków finansowych o ograniczonej możliwości dysponowania:
a)
zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
b)
wadiów,
c)
kaucji gwarancyjnych i zabezpieczeń należytego wykonania umów,
d)
przedpłat dokonanych przez kontrahentów Agencji, które znajdują się na rachunkach bankowych Agencji na koniec danego roku budżetowego,
e)
nadpłat i wpłat omyłkowo dokonanych na rachunek Agencji,
f)
środków zgromadzonych na rachunku VAT, o którym mowa w art. 62a ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1896 i 2320).
3. 
Przy ustalaniu nadwyżki środków finansowych Agencji środki podlegające rozliczeniu pomniejsza się o ustalone na koniec roku budżetowego:
1)
zobowiązania podatkowe i celne, z wyłączeniem zobowiązań podatkowych, które będą sfinansowane ze środków określonych w ust. 2 pkt 2 lit. f;
2)
zobowiązania z tytułu ubezpieczeń społecznych i wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
3)
zobowiązania z tytułu naliczonych a niewypłaconych wynagrodzeń;
4)
zobowiązania z tytułu odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych;
5)
inne zobowiązania wymagalne z terminem płatności do dnia 31 marca roku następnego, z wyłączeniem zobowiązań związanych ze środkami pieniężnymi nieuwzględnionymi przy ustalaniu nadwyżki.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Rozwoju, Pracy i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii (Dz. U. poz. 1718).