Sposób ustalania ceny progu, ceny zagranicznej i stawki opłaty wyrównawczej na towary rolne i spożywcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.69.299

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1994 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1994 r.
w sprawie sposobu ustalania ceny progu, ceny zagranicznej i stawki opłaty wyrównawczej na towary rolne i spożywcze.

Na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o opłacie wyrównawczej od niektórych towarów rolnych i spożywczych przywożonych z zagranicy (Dz. U. Nr 43, poz. 160) zarządza się, co następuje:
1.
Cena progu towaru rolnego i spożywczego jest ustalana na podstawie interwencyjnej ceny produktu rolnego, stosowanej przez Agencję Rynku Rolnego.
2.
Cenę progu towaru rolnego i spożywczego, dla którego nie jest stosowana przez Agencję Rynku Rolnego cena interwencyjna, ustala się na podstawie informacji o cenach notowanych i udostępnianych przez Główny Urząd Statystyczny.
3.
W razie braku notowań cen towarów rolnych lub spożywczych przez Główny Urząd Statystyczny, cenę progu ustala się na podstawie informacji o cenach, podawanych przez Państwową Inspekcję Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych lub inne instytucje państwowe stosujące zasady metodyczne statystyki cen przyjęte przez Główny Urząd Statystyczny.
4.
W informacjach o cenach, udostępnianych przez jednostki, o których mowa w ust. 2 i 3, podaje się:
1)
średnie ceny skupu dla towarów rolnych, obserwowane z częstotliwością siedmiodniową - obliczane jako średnie ważone ceny dnia ilością sprzedanych towarów,
2)
średnie ceny, łącznie z należnym podatkiem od towarów i usług, uzyskiwane przez producentów towarów spożywczych w okresie czternastodniowym - obliczane jako średnie ważone ceny ilością sprzedanych produktów.
Cena progu może być zmieniona, jeżeli średnie ceny skupu lub średnie ceny uzyskiwane przez producentów uległy zmianom o więcej niż 5% w okresie co najmniej 7 dni w stosunku do ich poziomu przyjętego za podstawę ustalania ceny progu.
1.
Cena zagraniczna towaru rolnego i spożywczego jest ustalana na podstawie analizy zagranicznych notowań giełdowych oraz analizy faktur towarów przywożonych z krajów, z których pochodzą największe dostawy importowanego towaru, a ich suma stanowi ponad 50% importu objętego analizą.
2.
Podstawą ustalania ceny zagranicznej według notowań giełdowych są dane co najmniej z jednej giełdy europejskiej lub o średnich cenach dostępnych z kilku giełd, których analizę notowań prowadzi Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, na podstawie notowań Reutera lub innych agencji informacyjnych. Do ceny ustalanej na podstawie analizy zagranicznych notowań giełdowych dolicza się koszty ubezpieczenia i transportu towaru do granicy, wynikające z szacunkowej stawki procentowej w stosunku do tej ceny, z uwzględnieniem stawek stosowanych w transporcie międzynarodowym.
3.
Podstawą ustalania ceny zagranicznej według analizy faktur są wyniki dokonywanego przez Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego badania danych z faktur, zapisanych w Jednolitych dokumentach administracyjnych SAD, według nomenklatury obowiązującej w Taryfie celnej importowej, zarejestrowanych w Systemie Informacyjnym SAD, prowadzonym przez Centrum Informatyki Handlu Zagranicznego.
4.
Cena zagraniczna, o której mowa w ust. 3, wraz z kosztami transportu i ubezpieczenia towaru do granicy Polski, jest obliczana dla danego towaru jako iloraz kategorii "Wartość statystyczna" do "Masa netto" lub "Ilość" w okresie, o którym mowa w § 4.
5.
Jeżeli cena towaru ustalona na podstawie zagranicznych notowań giełdowych jest co najmniej o 10% wyższa od przeciętnej ceny ustalonej na podstawie analizy faktur lub gdy brak jest zagranicznych notowań giełdowych, cena zagraniczna jest ustalana na podstawie analizy faktur towarów przywożonych z zagranicy.
1.
Cenę zagraniczną towaru ustala się z częstotliwością nie dłuższą niż trzydziestodniowa, na podstawie danych z okresu co najmniej 7 dni.
2.
Cena zagraniczna towaru może być zmieniona, jeżeli podstawa jej wyliczania z poprzedniego okresu, wymieniona w § 3, uległa zmianie o więcej niż 2%.
Stawkę opłaty wyrównawczej na towary rolne i spożywcze ustala się jako dodatnią różnicę między ceną progu a ceną zagraniczną powiększoną o cło według stawek celnych podstawowych, a w razie ich braku - według stawek celnych autonomicznych, oraz o podatki i opłaty, jakie obciążają towary przywożone z zagranicy.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.