Oddział 4 - Tryb i warunki postępowania przy dokonywaniu oceny oraz weryfikacji spełniania przez osoby, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, wymogów w zakresie posiadania odpowiedniej wiedzy, kompetencji i doświadczenia oraz tryb i warunki postępowania w zakresie utrzymywania i doskonalenia wiedzy i kompetencji tych osób - Sposób, tryb oraz warunki prowadzenia działalności przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.1312

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 2019 r.

Oddział  4

Tryb i warunki postępowania przy dokonywaniu oceny oraz weryfikacji spełniania przez osoby, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, wymogów w zakresie posiadania odpowiedniej wiedzy, kompetencji i doświadczenia oraz tryb i warunki postępowania w zakresie utrzymywania i doskonalenia wiedzy i kompetencji tych osób

§  90. 
1. 
Towarzystwo jest obowiązane uzyskać od osoby, o której mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, która ma świadczyć na jego rzecz pracę wymaganą do prawidłowego świadczenia usług, o których mowa w art. 45 ust. 2 i ust. 3 pkt 1a albo art. 45 ust. 2a i ust. 3 pkt 1 ustawy, niezbędne dokumenty i informacje w celu ustalenia posiadanego przez tę osobę poziomu wiedzy, kompetencji i doświadczenia, odpowiednio w zakresie wskazanym w § 89 ust. 1 albo 2.
2. 
W przypadku nieotrzymania dokumentów i informacji, o których mowa w ust. 1, towarzystwo nie dopuszcza osoby do samodzielnego świadczenia na jego rzecz pracy wymaganej do prawidłowego świadczenia usług, o których mowa w art. 45 ust. 2 i ust. 3 pkt 1a albo art. 45 ust. 2a i ust. 3 pkt 1 ustawy.
§  91. 
1. 
W przypadku nieposiadania odpowiedniej wiedzy, kompetencji bądź doświadczenia przez osobę, o której mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, osoba ta może świadczyć pracę wymaganą do prawidłowego świadczenia usług wyłącznie pod nadzorem upoważnionej osoby, o której mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, posiadającej odpowiednią wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie.
2. 
Osoba upoważniona do sprawowania nadzoru, o którym mowa w ust. 1, powinna posiadać odpowiednie zasoby czasowe, aby móc efektywnie sprawować powierzony jej nadzór.
3. 
Zakres nadzoru, o którym mowa w ust. 1, powinien być dostosowany do zakresu i charakteru czynności, które ma wykonywać osoba nieposiadająca odpowiedniej wiedzy, kompetencji bądź doświadczenia, oraz posiadanych przez nią wiedzy, kompetencji oraz dotychczasowego doświadczenia.
4. 
Osoba upoważniona do sprawowania nadzoru, o którym mowa w ust. 1, ponosi odpowiedzialność za wykonanie przez osobę świadczącą pod jej nadzorem pracę wymaganą do prawidłowego świadczenia usług, czynności w sposób prawidłowy, w tym zgodny z przepisami prawa i regulacjami wewnętrznymi towarzystwa.
5. 
W przypadku gdy osoba nieposiadająca odpowiedniej wiedzy, kompetencji bądź doświadczenia pozostająca pod nadzorem sporządza raport odpowiedniości, o którym mowa w art. 83g ust. 3 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, osoba upoważniona do sprawowania nad tą osobą nadzoru, o którym mowa w ust. 1, podpisuje ten raport.
6. 
Osoba nieposiadająca odpowiedniej wiedzy, kompetencji bądź doświadczenia nie może świadczyć pracy wymaganej do prawidłowego świadczenia usług, pod nadzorem przez łączny okres dłuższy niż 4 lata.
§  92. 
1. 
W przypadku gdy osoba, o której mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, nie posiada odpowiedniej wiedzy bądź kompetencji, w celu ich uzyskania towarzystwo kieruje tę osobę na szkolenie organizowane:
1)
w ramach struktury towarzystwa (szkolenie wewnętrzne) lub
2)
przez właściwy podmiot inny niż towarzystwo (szkolenie zewnętrzne).
2. 
Ukończenie szkolenia, o którym mowa w ust. 1, powinno zostać potwierdzone dokumentem potwierdzającym pozytywną weryfikację wiedzy bądź kompetencji z zakresu objętego szkoleniem (certyfikat). Na podstawie takiego certyfikatu towarzystwo uznaje, że osoba posiada odpowiednią wiedzę bądź kompetencje do świadczenia pracy wymaganej do prawidłowego świadczenia usług.
3. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, w przypadku gdy osoba, o której mowa w ust. 1:
1)
odbędzie szkolenie we własnym zakresie oraz
2)
uzyska certyfikat, o którym mowa w ust. 2.
§  93. 
W przypadku gdy osoba, o której mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, nie posiada odpowiedniego doświadczenia w zakresie świadczenia pracy wymaganej do prawidłowego:
1)
świadczenia usług, o których mowa w art. 45 ust. 2a oraz ust. 3 pkt 1 i 1a ustawy, dotyczących obligacji skarbowych oraz instrumentów finansowych wskazanych w art. 83h ust. 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, osoba ta w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu doświadczenia świadczy pracę pod nadzorem przez okres co najmniej 6 miesięcy;
2)
świadczenia usług, o których mowa w art. 45 ust. 2a oraz ust. 3 pkt 1 i 1a ustawy, dotyczących instrumentów finansowych innych niż wskazane w pkt 1, osoba ta w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu doświadczenia świadczy pracę pod nadzorem przez okres co najmniej 12 miesięcy;
3)
świadczenia usług, o których mowa w art. 45 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy, dotyczących obligacji skarbowych oraz instrumentów finansowych wskazanych w art. 83h ust. 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, osoba ta w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu doświadczenia świadczy pracę pod nadzorem przez okres co najmniej 18 miesięcy;
4)
świadczenia usług, o których mowa w art. 45 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy, dotyczących instrumentów finansowych innych niż wskazane w pkt 3, osoba ta w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu doświadczenia świadczy pracę pod nadzorem przez okres co najmniej 24 miesięcy.
§  94. 
1. 
Towarzystwo jest obowiązane w sposób pisemny określić zakres obowiązków osób, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, sprawujących nadzór, o którym mowa w § 91 ust. 1, oraz osób, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, świadczących pracę pod tym nadzorem.
2. 
Towarzystwo jest obowiązane zapewnić wyodrębnienie organizacyjne osób, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, świadczących pracę na rzecz towarzystwa, wymaganą do prawidłowego świadczenia usług, o których mowa w art. 45 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 1a ustawy, od osób, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, świadczących pracę na rzecz towarzystwa, wymaganą do prawidłowego świadczenia usług, o których mowa w art. 45 ust. 2 pkt 1, ust. 2a oraz ust. 3 pkt 1 ustawy.
§  95. 
1. 
Towarzystwo jest obowiązane zapewnić, aby osoby, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, znały, rozumiały i stosowały przez cały okres ich wykonywania odpowiednie regulacje prawne oraz wewnętrzne regulacje tego towarzystwa związane z wykonywanymi czynnościami.
2. 
W celu realizacji wymogu, o którym mowa w ust. 1, towarzystwo jest obowiązane zapewnić w szczególności:
1)
regularny udział osób, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, w doskonaleniu zawodowym lub szkoleniach w zakresie zasad i trybu wykonywania usług wynikających z przepisów ustawy, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi lub innych ustaw mających zastosowanie do działalności towarzystwa, przepisów wydanych na ich podstawie, a także przepisów rozporządzenia 596/2014, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 648/2012 lub innych bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej mających zastosowanie do działalności towarzystwa;
2)
regularny udział osób, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, w szkoleniach dotyczących cech i charakterystyki instrumentów finansowych będących przedmiotem usług świadczonych przez towarzystwo;
3)
regularną ocenę wiedzy i kompetencji posiadanych przez osoby, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, w tym również przez monitorowanie sposobu wykonywania czynności z zakresu świadczenia usług.
§  96. 
Towarzystwo w zależności od potrzeb, nie rzadziej niż raz w roku, jest obowiązane przeprowadzać przegląd wiedzy i kompetencji posiadanych przez osoby, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, uwzględniając ich rozwój i zdobyte doświadczenie oraz wprowadzone zmiany w przepisach prawa mających zastosowanie do wykonywanych przez nie czynności, a w przypadku zaistnienia takiej potrzeby, podejmować działania niezbędne do przestrzegania przez te osoby wprowadzonych zmian w przepisach prawa bądź uzupełnienia braków wiedzy i kompetencji.
§  97. 
1. 
Towarzystwo jest obowiązane ustanowić i wdrożyć politykę w zakresie:
1)
przeprowadzania szkoleń i potwierdzania wiedzy i kompetencji;
2)
zasad i kryteriów wyboru podmiotu, o którym mowa w § 92 ust. 1 pkt 2.
2. 
Polityka, o której mowa w ust. 1, zawiera co najmniej:
1)
określenie środków finansowych oraz zasobów kadrowych przeznaczonych na potrzeby dokonywania weryfikacji wiedzy;
2)
procedurę i sposoby identyfikacji potrzeb szkoleniowych osób, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, będące podstawą kierowania ich na szkolenie, o którym mowa w § 92 ust. 1.
3. 
Zakres i procedura przeprowadzania szkolenia, o którym mowa w § 92 ust. 1, oraz potwierdzania wiedzy osoby, o której mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, powinny obejmować co najmniej obszary wskazane w § 89 ust. 1. Forma, czas przeznaczony na szkolenie oraz sposób jego przeprowadzenia powinny być dostosowane do zakresu objętego szkoleniem.
4. 
Potwierdzanie wiedzy powinno odbywać się w sposób obiektywny, gwarantujący sprawdzenie wiedzy z obszarów wskazanych w § 89 ust. 1, przy zachowaniu poufności pytań i anonimowości osób, których wiedza podlega weryfikacji.
5. 
Polityka, o której mowa w ust. 1, podlega zatwierdzeniu przez zarząd towarzystwa.
6. 
Towarzystwo jest obowiązane podejmować działania mające na celu utrzymanie oraz doskonalenie przez osoby, o których mowa w art. 45 ust. 4d ustawy, posiadanej wiedzy i kompetencji, w szczególności przez ich uczestnictwo w regularnym doskonaleniu zawodowym lub szkoleniach, a także w szkoleniach wymaganych przed rozpoczęciem świadczenia przez towarzystwo nowych usług lub nowych instrumentów finansowych będących ich przedmiotem.
7. 
Towarzystwo jest obowiązane podejmować działania, o których mowa w ust. 6, niezależnie od działań, które byłyby podejmowane w następstwie przeglądu, o którym mowa w § 96.
§  98. 
Przepisy niniejszego rozdziału nie mają zastosowania do osób, które na rzecz towarzystwa:
1)
wyłącznie udzielają klientom lub potencjalnym klientom informacji, gdzie mogą oni zapoznać się z informacjami na temat usług świadczonych przez towarzystwo i instrumentów finansowych będących ich przedmiotem, lub
2)
wyłącznie dystrybuują materiały promocyjne i reklamowe dotyczące usług świadczonych przez towarzystwo lub instrumentów finansowych będących ich przedmiotem, lub
3)
wyłącznie przekazują na żądanie klienta lub potencjalnego klienta dokumenty dotyczące usług świadczonych przez towarzystwo lub instrumentów finansowych będących ich przedmiotem, lub
4)
nie wykonują czynności stanowiących przedmiot usług i nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem lub potencjalnym klientem, w tym również telefonicznie lub przez wykorzystywanie elektronicznych kanałów komunikacji.