Rozdział 5 - Tryb i warunki postępowania towarzystwa w zakresie prowadzenia działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo - Sposób, tryb oraz warunki prowadzenia działalności przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.1312

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 2019 r.

Rozdział  5

Tryb i warunki postępowania towarzystwa w zakresie prowadzenia działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo

Kontakty z klientami w zakresie prowadzenia działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych i specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo

§  36. 
1. 
Towarzystwo, prowadząc działalność pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, może, na wniosek klienta profesjonalnego, złożony w formie pisemnej albo w postaci elektronicznej, albo mimo braku takiego wniosku traktować klienta profesjonalnego jak klienta detalicznego.
2. 
Towarzystwo informuje klienta profesjonalnego przed przyjęciem od niego pierwszego zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo o zasadach traktowania klientów profesjonalnych i o przysługującym mu uprawnieniu do złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
§  37. 
W przypadku traktowania klienta profesjonalnego jak klienta detalicznego stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia określające zasady traktowania przez towarzystwo klientów detalicznych.
§  38. 
1. 
Towarzystwo, w zakresie działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, może, na wniosek podmiotu innego niż klient profesjonalny, o którym mowa w art. 2 pkt 13a lit. a-m ustawy, złożony w formie pisemnej albo w postaci elektronicznej, traktować go jak klienta profesjonalnego, jeżeli podmiot ten wykaże, że posiada wiedzę i doświadczenie pozwalające na podejmowanie właściwych decyzji inwestycyjnych oraz właściwą ocenę ryzyka związanego z tymi decyzjami.
2. 
Warunek, o którym mowa w ust. 1, uważa się za zachowany, w przypadku gdy dany podmiot spełnia co najmniej dwa z poniższych wymogów:
1)
zawierał transakcje nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych o znacznej wartości, ze średnią częstotliwością co najmniej 10 transakcji na kwartał w ciągu czterech ostatnich kwartałów;
2)
wartość portfela jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych posiadanych przez tego klienta łącznie ze środkami pieniężnymi wchodzącymi w jego skład wynosi co najmniej równowartość w złotych 500 000 euro;
3)
pracuje lub pracował w sektorze finansowym przez co najmniej rok na stanowisku, które wymaga wiedzy zawodowej dotyczącej jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, lub dotyczącej działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu takich jednostek uczestnictwa.
3. 
Zarząd towarzystwa pisemnie określa kryteria ustalenia znacznej wartości, o której mowa w ust. 2 pkt 1, biorąc pod uwagę co najmniej:
1)
wartość transakcji nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zawieranych przez danego klienta oraz wartość takich transakcji zawieranych przez wszystkich klientów tego towarzystwa;
2)
strukturę klientów towarzystwa zawierających transakcje nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych;
3)
ocenę, czy wartość transakcji nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zawieranych przez danego klienta jest wystarczająca, aby dawać podstawy, poprzez odpowiednią ekspozycję na ryzyko, do zdobycia przez tego klienta wiedzy i doświadczenia w zakresie zawierania transakcji nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, które będą istotnie wykraczały poza doświadczenie i wiedzę klientów detalicznych zawierających takie transakcje;
4)
charakter i rodzaj jednostek uczestnictwa, których dotyczą zawierane transakcje;
5)
konieczność zapewnienia, aby ustalona znaczna wartość nie stanowiła nadmiernej zachęty dla klientów detalicznych do zmiany statusu na klienta profesjonalnego.
4. 
Towarzystwo dokumentuje analizy będące podstawą ustalenia znacznej wartości na podstawie kryteriów, o których mowa w ust. 3, oraz sposób uwzględnienia przez towarzystwo czynników wymienionych w tym przepisie.
5. 
Kryteria, o których mowa w ust. 3, oraz ustalona na ich podstawie znaczna wartość, podlegają okresowemu przeglądowi, co najmniej raz w roku, celem weryfikacji ich aktualności i adekwatności. Towarzystwo dokumentuje wyniki przeprowadzanych przeglądów.
6. 
Równowartość kwoty wyrażonej w euro, o której mowa w ust. 2 pkt 2, jest ustalana przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu poprzedzającym datę złożenia wniosku.
7. 
Towarzystwo przed uwzględnieniem wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązane poinformować klienta występującego z wnioskiem o zasadach traktowania klientów profesjonalnych.
8. 
Warunkiem uwzględnienia przez towarzystwo wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest złożenie przez podmiot występujący z wnioskiem, pisemnego oświadczenia o znajomości zasad traktowania przez towarzystwo klientów profesjonalnych oraz o skutkach zastosowania tych zasad.
9. 
Towarzystwo zobowiązuje swoich klientów do przekazywania informacji o zmianach danych, które mają wpływ na możliwość traktowania danego klienta jak klienta profesjonalnego.
10. 
W przypadku powzięcia informacji, że klient przestał spełniać wymogi, o których mowa w ust. 2, towarzystwo podejmuje działania zmierzające do zmiany statusu tego klienta na potrzeby działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo.
11. 
W przypadku powzięcia informacji, że klient przestał spełniać warunki pozwalające na uznanie go jako klienta profesjonalnego, zgodnie z art. 2 pkt 13a lit. a-m ustawy, towarzystwo podejmuje działania zmierzające do zmiany statusu klienta, chyba że klient złoży wniosek, o którym mowa w ust. 1, i spełnia warunki, o których mowa w tym przepisie. Towarzystwo niezwłocznie informuje klienta przy użyciu trwałego nośnika informacji, iż przestaje go traktować jak klienta profesjonalnego.
§  39. 
1. 
Towarzystwo opracowuje i wdraża pisemną procedurę postępowania w przypadkach złożenia wniosków, o których mowa w § 36 ust. 1 i § 38 ust. 1, oraz w przypadkach, o których mowa w § 38 ust. 10 i 11.
2. 
Towarzystwo informuje klienta lub potencjalnego klienta przy użyciu trwałego nośnika informacji o uprawnieniu do wystąpienia z wnioskami, o których mowa w § 36 ust. 1 i § 38 ust. 1.
§  40. 
1. 
W przypadku gdy towarzystwo przekazuje klientowi informacje przy użyciu trwałego nośnika informacji, użycie nośnika innego niż papier jest dopuszczalne, jeżeli klient, mając możliwość wyboru pomiędzy przekazaniem informacji na papierze albo za pomocą innego trwałego nośnika informacji, wskazuje wyraźnie ten drugi sposób.
2. 
W przypadku gdy towarzystwo przekazuje klientom informacje za pośrednictwem strony internetowej towarzystwa, nie kierując ich indywidualnie do klienta, korzystanie z tego sposobu przekazu jest dopuszczalne, jeżeli są spełnione następujące warunki:
1)
klient posiada regularny dostęp do Internetu; podanie przez klienta jego adresu poczty elektronicznej na potrzeby prowadzenia działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo uważa się za posiadanie przez niego takiego dostępu;
2)
klient udzielił wyraźnej zgody na przekazywanie informacji w taki sposób;
3)
jednocześnie z zamieszczeniem informacji na stronie internetowej towarzystwa klient zostanie powiadomiony w postaci elektronicznej o adresie strony internetowej towarzystwa oraz o miejscu na tej stronie, gdzie jest opublikowana informacja;
4)
towarzystwo zapewni aktualność przekazywanej informacji;
5)
informacja będzie dostępna na stronie internetowej towarzystwa przez czas niezbędny do tego, aby klient mógł się z nią zapoznać.
§  41. 
1. 
Informacje kierowane przez towarzystwo do klientów lub potencjalnych klientów w związku z prowadzeniem działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, powinny być rzetelne, nie mogą budzić wątpliwości ani wprowadzać w błąd.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, kierowane do klienta detalicznego lub potencjalnego klienta detalicznego albo rozpowszechniane w sposób umożliwiający takim klientom zapoznanie się z nimi:
1)
zawierają firmę towarzystwa oraz nazwę organu nadzoru, który udzielił towarzystwu zezwolenia na wykonywanie działalności polegającej na pośrednictwie w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo;
2)
są przedstawione w sposób zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy, do którego są kierowane lub który może się z nimi zapoznać;
3)
nie mogą ukrywać, umniejszać ani przedstawiać w sposób niejasny istotnych elementów, stwierdzeń lub ostrzeżeń ani prezentować potencjalnych korzyści płynących z danej działalności pośrednictwa lub danych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, jeżeli jednocześnie w sposób uczciwy i wyraźny nie wskazują zagrożeń, jakie są związane z daną działalnością pośrednictwa lub danymi jednostkami uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo;
4)
zawierają informację o kosztach i opłatach związanych z działalnością pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, a w przypadku gdy informacje te odnoszą się do konkretnego funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez to towarzystwo także informację o wysokości maksymalnego wynagrodzenia tego towarzystwa za zarządzanie danym funduszem inwestycyjnym otwartym lub specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym.
3. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, nie mogą wykorzystywać nazwy żadnego organu nadzoru w sposób, który może wskazywać lub sugerować, że organ nadzoru zatwierdził lub zaakceptował sposób prowadzenia przez towarzystwo działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo lub dane jednostki uczestnictwa.
4. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, mogą się odnosić do konkretnego przypadku opodatkowania, jeżeli wyraźnie wskazują, że takie opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji klienta i może ulec zmianie.
5. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, nie mogą być sprzeczne z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym oraz odpowiednio w kluczowych informacjach dla inwestorów, w informacji dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego albo w dokumencie zawierającym kluczowe informacje, bądź umniejszać znaczenia informacji zawartych w tych dokumentach.
6. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, powinny wskazywać miejsce i sposób, w jaki klienci lub potencjalni klienci mogą uzyskać prospekt informacyjny oraz odpowiednio kluczowe informacje dla inwestorów, informację dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego albo dokument zawierający kluczowe informacje, a także język, w którym dane dokumenty są dostępne.
§  42. 
1. 
Towarzystwo w zakresie prowadzonej działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych i specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo zamieszcza na stronie internetowej towarzystwa informacje dotyczące towarzystwa oraz prowadzonej działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo obejmujące:
1)
firmę towarzystwa;
2)
oświadczenie potwierdzające, że towarzystwo posiada zezwolenie na prowadzenie działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, oraz nazwę organu nadzoru, który udzielił mu takiego zezwolenia;
3)
sposoby komunikowania się klienta z towarzystwem;
4)
dane teleadresowe pozwalające na bezpośredni kontakt klienta z towarzystwem;
5)
podstawowe zasady składania reklamacji przez klientów i sposób ich załatwiania przez towarzystwo;
6)
podstawowe zasady postępowania towarzystwa w przypadku powstania konfliktu interesów oraz informację, że na żądanie klienta mogą mu zostać przekazane szczegółowe informacje o tych zasadach;
7)
koszty i opłaty związane z działalnością pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo;
8)
wysokość maksymalnego wynagrodzenia towarzystwa za zarządzanie danym funduszem inwestycyjnym oraz zasady naliczania i pobierania wynagrodzenia uzależnionego od wyniku funduszu inwestycyjnego, jeżeli takie wynagrodzenie jest przewidziane w statucie danego funduszu;
9)
sposoby przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu do towarzystwa;
10)
podstawowe zasady prowadzenia działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo.
2. 
Na żądanie klienta zgłoszone przed przyjęciem pierwszego zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, towarzystwo przekazuje temu klientowi informacje, o których mowa w ust. 1, przy użyciu trwałego nośnika informacji.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, informacje, o których mowa w ust. 1, mogą być przekazane klientowi także po przyjęciu zlecenia, w przypadku gdy na wniosek klienta zlecenie zostało przyjęte przy użyciu środków porozumiewania się na odległość, które uniemożliwiają przekazanie informacji określonych w ust. 1 przed przyjęciem zlecenia.
§  43. 
Towarzystwo przed przyjęciem zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo informuje klienta przy użyciu trwałego nośnika informacji o istniejących konfliktach interesów związanych z prowadzeniem działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, chyba że struktura organizacyjna towarzystwa oraz jego regulacje wewnętrzne zapewniają, że w przypadku powstania konfliktu interesów nie dojdzie do naruszenia interesu klienta. Informacja zawiera dane pozwalające klientowi na podjęcie świadomej decyzji o złożeniu zlecenia lub o skorzystaniu z działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo w przyszłości.
§  44. 
Towarzystwo, niezwłocznie po dokonaniu zmian, informuje klienta o istotnych zmianach w informacjach, o których mowa w § 42 ust. 1, jeżeli zmiany te są istotne ze względu na charakter prowadzonej działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo. Jeżeli informacja, której zmiana dotyczy, została przekazana przy użyciu trwałego nośnika informacji, zawiadomienie o zmianie przekazuje się na takim nośniku.

Promowanie prowadzonej działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo

§  45. 
1. 
Informacje upowszechniane przez towarzystwo w celu reklamy lub promocji prowadzonej przez nie działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo są w sposób niebudzący wątpliwości oznaczane jako informacje upowszechniane w celu reklamy lub promocji.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, kierowane przez towarzystwo do klientów lub potencjalnych klientów powinny być przedstawione w sposób przejrzysty oraz spełniać wymogi, o których mowa w § 41 ust. 1, a w przypadku gdy są kierowane do klienta detalicznego lub potencjalnego klienta detalicznego albo rozpowszechniane w sposób umożliwiający takim klientom zapoznanie się z nimi, także wymogi, o których mowa w § 41 ust. 2.
3. 
Jeżeli informacje, o których mowa w ust. 1, wskazują korzyści, które można osiągnąć w związku z nabyciem jednostek uczestnictwa danego funduszu, to w sposób równorzędny powinny także wskazywać na poziom ryzyka inwestycyjnego związanego z tymi jednostkami uczestnictwa.
4. 
Jeżeli informacje, o których mowa w ust. 1, mogą stanowić podstawę podjęcia przez klientów decyzji o skorzystaniu z działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, powinny one zawierać taki zakres danych oraz zostać przedstawione w taki sposób, aby mogli oni zrozumieć specyfikę tej działalności oraz jednostek uczestnictwa będących jej przedmiotem, a także ryzyko związane z nimi. Informacje takie mogą być przekazywane w formie ujednoliconej i powinny zawierać w szczególności dane o:
1)
towarzystwie oraz prowadzonej przez nie działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo;
2)
jednostkach uczestnictwa będących przedmiotem takiej działalności;
3)
kosztach i opłatach związanych z taką działalnością.
5. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, nie mogą być sprzeczne z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym oraz odpowiednio w kluczowych informacjach dla inwestorów, w informacji dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego albo w dokumencie zawierającym kluczowe informacje, bądź umniejszać znaczenia informacji zawartych w tych dokumentach.
6. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, powinny wskazywać miejsce i sposób, w jaki klienci lub potencjalni klienci mogą uzyskać prospekt informacyjny oraz odpowiednio kluczowe informacje dla inwestorów, informację dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego albo dokument zawierający kluczowe informacje, a także język, w którym dane dokumenty są dostępne.
§  46. 
1. 
Informacje, o których mowa w § 45 ust. 1, mogą obejmować porównanie prowadzonej przez towarzystwo działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo bądź porównanie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, w zbywaniu i odkupywaniu których towarzystwo pośredniczy, z innymi podobnymi usługami, instrumentami finansowymi lub indeksami, jeżeli:
1)
porównanie jest miarodajne i przedstawione w sposób rzetelny;
2)
zostały wskazane źródła informacji wykorzystanych do porównania;
3)
zostały wskazane główne fakty i założenia wykorzystane przy dokonywaniu porównania;
4)
porównanie jest uzasadnione między innymi celem inwestycyjnym funduszu, jego polityką inwestycyjną lub zasadami naliczania i pobierania wynagrodzenia za zarządzanie funduszem.
2. 
Informacje, o których mowa w § 45 ust. 1, mogą wskazywać wyniki osiągnięte w przeszłości w związku z inwestowaniem w dany instrument finansowy lub w związku z określonym indeksem lub z prowadzeniem określonej działalności, jeżeli:
1)
wskazane wyniki nie są najważniejszym elementem informacji;
2)
są rzetelne i obejmują dane za okres ostatnich 5 lat lub za cały okres, w którym umożliwiano nabycie danego instrumentu finansowego, ustalano dany indeks lub prowadzono daną działalność, jeżeli jest to okres krótszy niż 5 lat lub też okres dłuższy, wybrany według uznania towarzystwa; w każdym przypadku jednak informacje o wynikach muszą być oparte o pełne okresy dwunastomiesięczne;
3)
w sposób wyraźny wskazują okres, za jaki dane są przedstawiane, oraz źródło tych danych;
4)
zawierają wyraźne ostrzeżenie, że przedstawione dane odnoszą się do wyników w przeszłości i że wyniki te nie stanowią gwarancji ich osiągnięcia w przyszłości;
5)
wskazują walutę obcą wraz z ostrzeżeniem, że ewentualne zyski mogą ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu wskutek zmian kursu walutowego - w przypadku gdy wskazanie opiera się na kwotach wyrażonych w walucie obcej;
6)
opisany jest wpływ, jaki na ten wynik mają prowizje, opłaty i inne obciążenia związane z daną działalnością - w przypadku gdy wskazanie opiera się na wynikach brutto.
3. 
Informacje, o których mowa w § 45 ust. 1, mogą się odnosić do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, jeżeli dotyczą określonego instrumentu finansowego lub indeksu oraz:
1)
symulacja wyników osiągniętych w przeszłości opiera się na rzeczywistych wynikach osiągniętych w przeszłości w związku z inwestowaniem w jeden lub w kilka instrumentów finansowych lub w związku z indeksami, które są tożsame lub stanowią podstawę instrumentu finansowego, którego informacje dotyczą;
2)
w stosunku do rzeczywistych wyników w przeszłości, o których mowa w pkt 1, są spełnione warunki określone w ust. 2 pkt 1-3, 5 i 6;
3)
zawierają wyraźne ostrzeżenie, że dane odnoszą się do symulacji wyników w przeszłości i że wyniki te nie stanowią gwarancji ich osiągnięcia w przyszłości.
4. 
Informacje, o których mowa w § 45 ust. 1, mogą się odnosić do wyników przyszłych, jeżeli:
1)
nie są oparte na symulacji wyników w przeszłości ani nie odwołują się do takiej symulacji;
2)
są oparte na uzasadnionych założeniach wynikających z obiektywnych danych;
3)
są oparte na wynikach brutto i ujawniają wpływ, jaki na te wyniki będą miały prowizje, opłaty i inne obciążenia związane z daną działalnością;
4)
zawierają wyraźne ostrzeżenie, że przedstawiane prognozy nie stanowią gwarancji przyszłych wyników.

Prowadzenie przez towarzystwo działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo

§  47. 
Towarzystwo prowadzi działalność pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo na podstawie regulaminu określającego sposób i warunki prowadzenia działalności w zakresie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, w szczególności:
1)
sposób identyfikacji klientów;
2)
sposób postępowania w kontaktach z klientami osób pozostających z towarzystwem w stosunku pracy, zlecenia lub innym stosunku prawnym o podobnym charakterze;
3)
sposób przekazywania klientom informacji dotyczących funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, w związku z którymi jest prowadzona działalność;
4)
sposób prowadzenia działalności w zakresie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo oraz wskazanie miejsc prowadzenia przez towarzystwo tej działalności;
5)
tryb i warunki składania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, dyspozycji i innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu inwestycyjnym otwartym lub specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym zarządzanym przez towarzystwo za pośrednictwem telefonu, telefaksu oraz w postaci elektronicznej, w szczególności sposób identyfikacji osób składających takie zlecenia, dyspozycje lub oświadczenia woli związane z uczestnictwem w funduszu oraz sposób potwierdzania takich zleceń, dyspozycji lub oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu;
6)
terminy przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa do funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo;
7)
sposób wykonywania działalności przez osoby, o których mowa w art. 33 ust. 1 ustawy, uwzględniający obowiązki towarzystwa w zakresie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo;
8)
sposoby i terminy wnoszenia przez klienta opłat i prowizji związanych z pośrednictwem w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo wykonywanym na rzecz klienta oraz sposób i tryb określania ich wysokości;
9)
sposoby i terminy załatwiania skarg składanych przez klienta;
10)
tryb, terminy i warunki zmiany regulaminu, a także sposób informowania klienta o tych zmianach.
§  48. 
1. 
Towarzystwo przyjmujące zlecenia nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, dyspozycje lub inne oświadczenie woli związane z uczestnictwem w funduszu inwestycyjnym otwartym lub specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym zarządzanym przez towarzystwo klientów przekazywane za pomocą telefonu, telefaksu oraz w postaci elektronicznej zapewnia:
1)
poufność składanych zleceń, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu, w szczególności ich zabezpieczenie przed odsłuchaniem lub odczytaniem przez osoby nieuprawnione;
2)
integralność składanych zleceń, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu, w szczególności ich zabezpieczenie przed modyfikacją lub usunięciem przez osoby nieuprawnione;
3)
zabezpieczenie przed możliwością ich składania przez osoby nieuprawnione, w szczególności przez ustalenie odrębnego identyfikatora lub hasła dla każdego klienta;
4)
rejestrację daty i czasu otrzymania zlecenia, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu;
5)
możliwość potwierdzenia klientowi faktu złożenia zlecenia, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu - z wyłączeniem zleceń, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu składanych za pośrednictwem telefonu.
2. 
Towarzystwo dokłada należytej staranności w celu zapewnienia sprawnej obsługi klientów w zakresie przyjmowania zleceń, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu w sposób określony w ust. 1, w szczególności towarzystwo może przyjmować takie zlecenia, dyspozycje lub inne oświadczenia woli związane z uczestnictwem w funduszu po uprzedniej identyfikacji osoby składającej zlecenie, dyspozycję lub inne oświadczenie woli związane z uczestnictwem w funduszu zgodnej z zasadami ustalonymi między towarzystwem a tym klientem.
§  49. 
1. 
Towarzystwo w zakresie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo przyjmuje zlecenia nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, dyspozycje lub inne oświadczenia woli związane z uczestnictwem w funduszu inwestycyjnym otwartym lub specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym zarządzanym przez towarzystwo zawierające w szczególności:
1)
dane, ustalone z klientem, umożliwiające jednoznaczną identyfikację klienta;
2)
datę i czas wystawienia;
3)
oznaczenie funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo oraz liczbę jednostek uczestnictwa tego funduszu inwestycyjnego będących przedmiotem zlecenia nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa albo kwoty brutto, za jaką mają zostać nabyte jednostki uczestnictwa, albo jaka ma zostać uzyskana w ramach realizacji zlecenia odkupienia jednostek uczestnictwa funduszu otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo;
4)
oznaczenie funduszu oraz przedmiot dyspozycji lub innego oświadczenia woli związanego z uczestnictwem w funduszu inwestycyjnym otwartym lub specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym zarządzanym przez towarzystwo;
5)
podpis klienta lub jego pełnomocnika, z zastrzeżeniem ust. 3 - w przypadku zleceń, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu w formie pisemnej.
2. 
Upoważniony pracownik towarzystwa potwierdza przyjęcie przez towarzystwo zlecenia nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu, o których mowa w ust. 1, w sposób określony w regulaminie, o którym mowa w § 47, z zastrzeżeniem, iż w przypadku zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu składanych w formie pisemnej potwierdzenie następuje poprzez złożenie przez upoważnionego pracownika towarzystwa podpisu na dokumencie zawierającym zlecenie nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa, dyspozycję lub inne oświadczenie woli związane z uczestnictwem w funduszu.
3. 
Jeżeli w jednym dokumencie zamieszczono więcej niż jedno zlecenie nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa, o którym mowa w ust. 1, powinien on zawierać wyraźne określenie liczby zleceń. W takim przypadku wystarczające jest złożenie jednego podpisu klienta lub jego pełnomocnika.
4. 
W przypadku gdy zlecenie nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa, dyspozycja lub inne oświadczenie woli związane z uczestnictwem w funduszu, o którym mowa w ust. 1, jest składane przez pełnomocnika klienta, powinno ono również zawierać wskazanie danych umożliwiających jednoznaczną identyfikację osoby składającej takie zlecenie, dyspozycję lub inne oświadczenie woli związane z uczestnictwem w funduszu.
5. 
Obowiązek potwierdzenia klientowi przyjęcia zlecenia, o którym mowa w ust. 2, nie ma zastosowania do zleceń, dyspozycji i innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu składanych za pośrednictwem telefonu.
§  50. 
Towarzystwo prowadzi rejestr zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, dyspozycji lub innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w funduszu inwestycyjnym otwartym lub specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym zarządzanym przez towarzystwo złożonych przez klientów, na rzecz których prowadzi działalność pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo.
§  51. 
1. 
Towarzystwo przed przyjęciem zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo uzyskuje od klienta informacje o:
1)
poziomie jego wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego w zakresie niezbędnym do oceny, czy jednostki uczestnictwa oferowane w ramach działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo są dla niego odpowiednie, obejmującym:
a)
specyfikę inwestowania w jednostki uczestnictwa oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w te instrumenty finansowe,
b)
charakter, wielkość i częstotliwość dokonywania transakcji instrumentami finansowymi dokonywanych przez klienta oraz okres, w którym były dokonywane,
c)
poziom wykształcenia, zawód wykonywany obecnie lub zawód wykonywany poprzednio, jeżeli jest to istotne dla dokonania oceny;
2)
sytuacji finansowej klienta, w tym zdolności do ponoszenia strat, z uwzględnieniem:
a)
określonej wartości procentowej wysokości straty, jaką klient jest w stanie ponieść,
b)
istnienia dodatkowych zobowiązań klienta, w szczególności w związku z nabyciem lub odkupieniem jednostek uczestnictwa;
3)
celach inwestycyjnych klienta, w tym poziomie akceptowanego ryzyka.
2. 
Jeżeli na podstawie informacji uzyskanych od klienta towarzystwo oceni, że jednostki uczestnictwa oferowane w ramach działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo nie są odpowiednie dla klienta, niezwłocznie informuje o tym klienta.
3. 
W przypadku gdy klient nie przedstawia informacji, o których mowa w ust. 1, lub przedstawia informacje niewystarczające, towarzystwo informuje klienta, że klient uniemożliwia mu dokonanie oceny, czy jednostki uczestnictwa oferowane w ramach działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo są dla niego odpowiednie.
4. 
Towarzystwo nie może bezpośrednio lub pośrednio zachęcać klienta do odmowy przekazania informacji, o których mowa w ust. 1.
5. 
Przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania, w przypadku gdy:
1)
spełnione zostały łącznie następujące warunki:
a)
przedmiotem zlecenia nabycia będą wyłącznie jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez dane towarzystwo,
b)
zlecenie nabycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo zostało złożone z wyłącznej inicjatywy klienta,
c)
przed przyjęciem przez towarzystwo zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo klient został poinformowany o możliwości dokonania przez nie oceny, czy taki instrument finansowy oferowany w ramach działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo jest odpowiedni dla klienta i klient wyraził zgodę na odstąpienie od dokonania takiej oceny, albo
2)
towarzystwo pozyskało od klienta informacje, o których mowa w ust. 1, w ramach świadczenia usługi na rzecz tego klienta i informacje te pozostają aktualne.
6. 
Przepisów ust. 1-5 nie stosuje się, w przypadku gdy towarzystwo uzna, że składający zlecenie nabycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo klient profesjonalny posiada niezbędne doświadczenie i wiedzę pozwalające na zrozumienie i dokonanie oceny ryzyka związanego z danymi jednostkami uczestnictwa oferowanymi w ramach działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo.
§  52. 
1. 
Towarzystwo pośrednicząc w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, stosując rozwiązania przewidziane w niniejszym oddziale, uwzględnia charakter jednostek uczestnictwa oraz grupy docelowej.
2. 
Towarzystwo opracowuje, wdraża, stosuje oraz poddaje regularnym przeglądom rozwiązania i procedury zapewniające zgodność jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo z potrzebami, cechami i celami określonej grupy docelowej, a także odpowiedniość zamierzonej strategii dystrybucji dla określonej grupy docelowej.
3. 
Towarzystwo opracowuje, wdraża, stosuje oraz poddaje przeglądowi rozwiązania i procedury służące zapewnieniu zgodności procesu pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo z wymogami dotyczącymi właściwego zarządzania konfliktami interesów, w tym stosowaną polityką wynagrodzeń, o której mowa w art. 47a ust. 1 ustawy, w szczególności towarzystwo zapewnia, aby jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, w których zbywaniu i odkupywaniu pośredniczy, nie miały negatywnego wpływu na grupę docelową ani nie stanowiły zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania lub stabilności rynków finansowych.
4. 
Towarzystwo pośredniczące w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo dokonuje analizy możliwości wystąpienia ewentualnych konfliktów interesów, w szczególności ocenia, czy w wyniku nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa mogą wystąpić negatywne skutki dla klienta należącego do grupy docelowej.
5. 
Przed podjęciem decyzji o pośredniczeniu w zbywaniu jednostek uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, towarzystwo ocenia, czy dane jednostki uczestnictwa mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania lub stabilności rynków finansowych.
§  53. 
1. 
Towarzystwo określa grupę docelową w odniesieniu do jednostek uczestnictwa każdego funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo na etapie ustalania celów biznesowych i strategii dystrybucji, przed rozpoczęciem prowadzenia działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego.
2. 
Towarzystwo określa grupę docelową w odniesieniu do jednostek uczestnictwa każdego funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa, którego pośredniczy.
3. 
W ramach procesu, o którym mowa w ust. 2, towarzystwo określa także wszystkie grupy klientów, których potrzebom, cechom i celom dane jednostki uczestnictwa nie odpowiadają, ustalając w ten sposób negatywną grupę docelową.
4. 
Towarzystwo przy określaniu grupy docelowej bierze pod uwagę kryteria obejmujące co najmniej:
1)
rodzaj klientów, do których dane jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo są skierowane, z uwzględnieniem podziału klientów na klienta profesjonalnego i klienta detalicznego;
2)
wiedzę i doświadczenie w odniesieniu do inwestowania w jednostki uczestnictwa, właściwości tego instrumentu finansowego lub zagadnień związanych z jednostkami uczestnictwa, które powinni posiadać klienci docelowi, aby zrozumieć cechy i ryzyka związane z tym instrumentem finansowym;
3)
sytuację finansową klienta docelowego uwzględniającą:
a)
określoną wartość procentową wysokości straty, jaką klient docelowy jest w stanie ponieść,
b)
istnienie dodatkowych zobowiązań klienta docelowego, w szczególności w związku z nabyciem lub odkupieniem jednostek uczestnictwa;
4)
tolerancję ryzyka oraz zgodności wskaźnika zysku do ryzyka związanego z danymi jednostkami uczestnictwa oraz zakładanej stopy zwrotu z grupą docelową, z uwzględnieniem:
a)
ustalenia i precyzyjnego opisania przez towarzystwo kategorii ryzyka związanego z jednostkami uczestnictwa,
b)
określenia przez towarzystwo ogólnego podejścia klienta docelowego do ryzyka związanego z inwestycją w jednostki uczestnictwa, poprzez przypisanie klienta docelowego do kategorii ryzyka, o których mowa w lit. a,
c)
zastosowania wskaźnika syntetycznego przewidzianego w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 583/2010 z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE w zakresie kluczowych informacji dla inwestorów i warunków, które należy spełnić w przypadku dostarczania kluczowych informacji dla inwestorów lub prospektu emisyjnego na trwałym nośniku innym niż papier lub za pośrednictwem strony internetowej (Dz. Urz. UE L 176 z 10.07.2010, str. 1) lub w przypadku gdy dany fundusz inwestycyjny otwarty lub specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty zarządzany przez towarzystwo jest obowiązany do sporządzania dokumentu zawierającego kluczowe informacje zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP) (Dz. Urz. UE L 352 z 09.12.2014, str. 1, z późn. zm.), ogólnego wskaźnika ryzyka przewidzianego w tym rozporządzeniu;
5)
cele inwestycyjne i potrzeby inwestycyjne klientów, które mają być zaspokojone przez dane jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, z uwzględnieniem ogólnej strategii inwestycyjnej klienta docelowego, obejmującej w szczególności horyzont czasowy inwestycji, przy czym cele i potrzeby klienta mogą zostać uszczegółowione poprzez określenie konkretnych aspektów inwestycji oraz oczekiwań klientów docelowych w odniesieniu do tych aspektów szczegółowych.
5. 
Towarzystwo jest obowiązane do oceny znaczenia każdego z kryteriów i dostosowania szczegółowości określenia grupy docelowej odpowiednio do danych jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, biorąc pod uwagę zależności pomiędzy poszczególnymi kryteriami.
6. 
Towarzystwo jest obowiązane do precyzyjnego zdefiniowania pojęć i terminologii zastosowanej przy określaniu grupy docelowej na podstawie kryteriów, o których mowa w ust. 4.
7. 
Towarzystwo określa grupę docelową w sposób odpowiedni i proporcjonalny, z uwzględnieniem charakteru funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, w którego zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa pośredniczy, uwzględniając także koszty ponoszone przez ten fundusz oraz strukturę opłat ponoszonych w związku z nabyciem lub odkupieniem jednostek uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo.
8. 
W przypadku nieskomplikowanych i łatwo dostępnych jednostek uczestnictwa towarzystwo może określić grupę docelową w sposób mniej szczegółowy, w szczególności:
1)
w przypadku niektórych rodzajów jednostek uczestnictwa wystarczająco porównywalnych pod kątem cech tych jednostek uczestnictwa możliwe jest określenie grupy docelowej na podstawie wspólnego podejścia dotyczącego jednego rodzaju jednostek uczestnictwa;
2)
opis jednego lub więcej kryteriów, o których mowa w ust. 4, może być dokonany w sposób ogólny.
9. 
Przez nieskomplikowane jednostki uczestnictwa rozumie się jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych z wyłączeniem jednostek uczestnictwa oraz tytułów uczestnictwa funduszy, o których mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia Komisji (UE) nr 583/2010 z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE w zakresie kluczowych informacji dla inwestorów i warunków, które należy spełnić w przypadku dostarczania kluczowych informacji dla inwestorów lub prospektu emisyjnego na trwałym nośniku innym niż papier lub za pośrednictwem strony internetowej.
10. 
Towarzystwo określa grupę docelową na wystarczająco szczegółowym poziomie, aby uniknąć uwzględnienia w grupie docelowej jakichkolwiek klientów lub grup klientów, z których potrzebami, cechami i celami dane jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo nie są zgodne.
11. 
W procesie ustalania negatywnej grupy docelowej stosuje się odpowiednio przepisy ust. 2 i 4-10.
§  54. 
Przepisów § 51-53 nie stosuje się do jednostek uczestnictwa, w które inwestowane są środki finansowe gromadzone w pracowniczych planach kapitałowych, o których mowa w ustawie z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215 oraz z 2019 r. poz. 1074), oraz w celu realizacji pracowniczych programów emerytalnych, o których mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 850).
§  55. 
Towarzystwo świadczące na rzecz klienta usługę zarządzania portfelem, w skład którego wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, jest zwolnione z wykonywania obowiązków, o których mowa w § 42, § 43 oraz § 51, wobec tego klienta w zakresie, w jakim obowiązki te zostały wykonane w związku ze świadczeniem tej usługi, jeżeli w ramach usługi zarządzania portfelem, w skład którego wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, do portfela klienta mogą być nabywane jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo.
§  56. 
1. 
Towarzystwo pośredniczące w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo jest obowiązane przeprowadzać analizę scenariuszową danych jednostek uczestnictwa, w ramach której ocenia związane z tym instrumentem finansowym ryzyko niskich wyników dla klientów oraz okoliczności, w jakich takie wyniki mogą wystąpić.
2. 
Analiza, o której mowa w ust. 1, obejmuje opis negatywnych zjawisk rynkowych, ich wpływu na ryzyko niskich wyników dla klientów oraz przewidywanych działań w szczególności, gdyby:
1)
otoczenie rynkowe uległo pogorszeniu;
2)
fundusz inwestycyjny otwarty lub specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty zarządzany przez towarzystwo zbywający i odkupujący dane jednostki uczestnictwa znalazł się w trudnej sytuacji finansowej lub gdyby pojawiło się inne ryzyko związane z tym funduszem;
3)
inwestycja w dane jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo okazała się nieopłacalna z ekonomicznego punktu widzenia;
4)
popyt na jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo był znacznie większy niż przewidywano;
5)
znacznie wzrosła skala składanych zleceń odkupienia jednostek uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo.
3. 
Towarzystwo określa, czy dane jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo spełniają rozpoznane potrzeby, cechy i cele grupy docelowej, w szczególności poprzez zbadanie, czy:
1)
profil ryzyka i zysku tych jednostek uczestnictwa jest zgodny z grupą docelową oraz
2)
zamiar pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu danych jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo jest zdeterminowany przez cechy tych jednostek uczestnictwa przynoszące korzyści grupie docelowej, a nie przez stosowany przez towarzystwo model biznesowy.
4. 
Towarzystwo analizuje strukturę kosztów i opłat proponowaną w odniesieniu do danych jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, w szczególności poprzez zbadanie, czy struktura kosztów lub opłat związanych z jednostkami uczestnictwa jest odpowiednio przejrzysta w odniesieniu do grupy docelowej, w tym czy nie prowadzi do ukrycia kosztów lub opłat lub ich rzeczywistej wysokości lub czy nie jest zbyt skomplikowana.
5. 
Towarzystwo jest obowiązane do określenia strategii dystrybucji w taki sposób, aby strategia dystrybucji zapewniała dotarcie danych jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo do grupy docelowej. Towarzystwo pośredniczące w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo może określić w strategii dystrybucji preferowany sposób składania przez klientów zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, z zastrzeżeniem § 48.
§  57. 
1. 
Towarzystwo pośredniczące w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo, do wykonywania tej działalności zatrudnia osoby posiadające fachową wiedzę niezbędną do zrozumienia właściwości i czynników ryzyka związanych z jednostkami uczestnictwa.
2. 
Towarzystwo przeprowadza regularne, nie rzadziej niż raz w roku, przeglądy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, w których zbywaniu i odkupywaniu pośredniczy, z uwzględnieniem wszystkich zdarzeń, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na potencjalne ryzyko dla określonej grupy docelowej. Towarzystwo w szczególności analizuje, czy jednostki uczestnictwa:
1)
pozostają spójne z potrzebami, cechami i celami grupy docelowej;
2)
są zbywane grupie docelowej;
3)
są zbywane w sposób, który nie jest zgodny z potrzebami, cechami i celami grupy docelowej;
4)
ze względu na cechy lub koszty lub opłaty z nimi związane nie mają negatywnego wpływu na grupę docelową ani nie stanowią zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania lub stabilności rynków finansowych.
3. 
Towarzystwo przeprowadza przegląd jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo w każdym przypadku, gdy jest w posiadaniu informacji o jakimkolwiek zdarzeniu, które mogłoby w znaczący sposób wpłynąć na potencjalne ryzyko dla grupy docelowej.
4. 
Towarzystwo ustanawia i wdraża procedurę, w której określa częstotliwość przeprowadzania przeglądów, o których mowa w ust. 2, w szczególności biorąc pod uwagę politykę inwestycyjną prowadzoną przez dany fundusz inwestycyjny otwarty lub specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty zarządzany przez towarzystwo.
5. 
W procedurze, o której mowa w ust. 4, towarzystwo określa kluczowe zdarzenia, które mogą wpłynąć na potencjalne ryzyko lub oczekiwaną rentowność jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, w szczególności biorąc pod uwagę:
1)
przekroczenie określonego progu wartości aktywów funduszu, który wpłynie na rentowność jednostek uczestnictwa, lub
2)
wysokość aktywów płynnych mogącą wpłynąć na realizację zlecenia odkupienia jednostek uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego zarządzanego przez towarzystwo.
6. 
W przypadku wystąpienia kluczowych zdarzeń, o których mowa w ust. 5, towarzystwo podejmuje działania zaradcze, które w szczególności mogą obejmować:
1)
przekazanie istotnych informacji dotyczących zdarzenia i jego konsekwencji dla jednostek uczestnictwa klientom;
2)
dokonanie zmian w procesie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo;
3)
dokonanie zmiany strategii dystrybucji.
§  58. 
1. 
Zarząd towarzystwa sprawuje kontrolę nad prawidłowym wypełnianiem przez towarzystwo obowiązków określonych w niniejszym oddziale oraz zapewnia, aby sprawozdania dotyczące przestrzegania tych przepisów systematycznie składane zarządowi zawierały informacje na temat pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych lub specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo, w tym informacje dotyczące strategii dystrybucji.
2. 
Rada nadzorcza towarzystwa monitoruje zmiany w procedurach dotyczących prowadzonej przez towarzystwo działalności pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych i specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych zarządzanych przez towarzystwo i dokonuje okresowych przeglądów tych procedur w celu wykrycia ryzyka niewywiązania się przez towarzystwo z obowiązków określonych w niniejszym oddziale.