Sposób, szczegółowy zakres i terminy przekazywania do Narodowego Banku Polskiego danych niezbędnych do ustalania polityki pieniężnej i okresowych ocen sytuacji pieniężnej państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.271

Akt utracił moc
Wersja od: 4 marca 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 3 marca 2014 r.
w sprawie sposobu, szczegółowego zakresu i terminów przekazywania do Narodowego Banku Polskiego danych niezbędnych do ustalania polityki pieniężnej i okresowych ocen sytuacji pieniężnej państwa

Na podstawie art. 23 ust. 2c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2013 r. poz. 908 i 1036) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa sposób, szczegółowy zakres i terminy przekazywania do Narodowego Banku Polskiego, zwanego dalej "NBP", danych niezbędnych do ustalania polityki pieniężnej i okresowych ocen sytuacji pieniężnej państwa przez:
1)
towarzystwa funduszy inwestycyjnych, w imieniu funduszy inwestycyjnych, którymi zarządzają;
2)
spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie o funduszach - rozumie się przez to ustawę z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 157);
2)
funduszu inwestycyjnym - rozumie się przez to fundusz inwestycyjny, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o funduszach;
3)
subfunduszu - rozumie się przez to subfundusz, o którym mowa w art. 159 ustawy o funduszach;
4)
podmiocie rynku funduszy inwestycyjnych - rozumie się przez to fundusz inwestycyjny lub subfundusz;
5)
towarzystwie - rozumie się przez to towarzystwo funduszy inwestycyjnych, o którym mowa w art. 38 ust. 1 ustawy o funduszach;
6)
funduszu funduszy - rozumie się przez to fundusz inwestycyjny lub subfundusze wydzielone w funduszu inwestycyjnym lokujące co najmniej 50% swoich aktywów w tytułach uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania, o których mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r. poz. 94);
7)
instrumentach finansowych - rozumie się przez to instrumenty, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
8)
depozycie bankowym - rozumie się przez to wkład pieniężny, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.);
9)
instrumentach rynku pieniężnego - rozumie się przez to instrumenty, o których mowa w art. 2 pkt 21 ustawy o funduszach;
10)
krótkiej sprzedaży - rozumie się przez to technikę inwestycyjną, o której mowa w art. 107 ust. 1 pkt 2 ustawy o funduszach;
11)
terminie pierwotnym - rozumie się przez to:
a)
czas obowiązywania umów, z których wynikają instrumenty finansowe, liczony od dnia zawarcia umowy do dnia, w którym upływa termin jej rozliczenia,
b)
okres od daty emisji do daty wykupu lub umorzenia - w przypadku dłużnych papierów wartościowych,
c)
okres spłaty określony w umowie - w przypadku należności i zobowiązań,
d)
termin spłaty ostatniej raty, określony w umowie - w przypadku należności lub zobowiązań rozłożonych na raty;
12)
pozostałym okresie zapadalności - rozumie się przez to okres pozostały do terminu zapadalności danego instrumentu dłużnego;
13)
raporcie sprawozdawczym - rozumie się przez to zestaw formularzy sprawozdawczych przekazywanych do NBP;
14)
okresie sprawozdawczym - rozumie się przez to okres, za który sporządza się raport sprawozdawczy;
15)
kodzie ISIN - rozumie się przez to kod instrumentu finansowego, który jest określony w standardzie ISO 6166;
16)
kasie - rozumie się przez to spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, o której mowa w art. 2 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1450);
17)
Kasie Krajowej - rozumie się przez to Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową, o której mowa w art. 41 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
§  3. 
Dane przekazywane do NBP sporządza się na podstawie zapisów w księgach rachunkowych podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych, kasy lub Kasy Krajowej, a także innych dokumentów źródłowych, obrazujących stan faktyczny.

Podmioty rynku funduszy inwestycyjnych

Raporty sprawozdawcze

§  4. 
1. 
Towarzystwo wypełnia raport sprawozdawczy w imieniu podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych, którym zarządza.
2. 
Raport sprawozdawczy zawiera dane według ostatniej wyceny dostępnej w okresie sprawozdawczym, dokonanej zgodnie z postanowieniami statutu, określonej w przepisach rozporządzenia wydanego na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 i 613), lub zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej.
§  5. 
1. 
Towarzystwo, w imieniu podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych, którym zarządza, sporządza raport sprawozdawczy na formularzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Towarzystwo, w imieniu funduszu inwestycyjnego z wydzielonymi subfunduszami, sporządza raport sprawozdawczy odrębnie dla tego funduszu oraz dla każdego z subfunduszy, z uwzględnieniem ust. 3.
3. 
Towarzystwo, w imieniu funduszu inwestycyjnego, o którym mowa w ust. 2, sporządza raport sprawozdawczy dla tego funduszu wyłącznie na formularzu FIN.01, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Towarzystwo, w imieniu funduszu inwestycyjnego otwartego, sporządza raport sprawozdawczy na formularzach: FIN.02-FIN.11, FIN.14-FIN.16 oraz FIN.21-FIN.25, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5. 
Towarzystwo, w imieniu specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego, sporządza raport sprawozdawczy na formularzach: FIN.02-FIN.12, FIN.14-FIN.16 oraz FIN.21-FIN.25, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6. 
Towarzystwo, w imieniu funduszu inwestycyjnego zamkniętego, niebędącego funduszem sekurytyzacyjnym, sporządza raport sprawozdawczy na formularzach: FIN.02-FIN.12, FIN.14 oraz FIN.17-FIN.25, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
7. 
Towarzystwo, w imieniu funduszu sekurytyzacyjnego, sporządza raport sprawozdawczy na formularzach: FIN.02-FIN.07, FIN.09-FIN.11, FIN.13, FIN.14 oraz FIN.17-FIN.25, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
8. 
Towarzystwo, w imieniu podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych, sporządza raport sprawozdawczy na formularzu FIN.01, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia:
1)
przed przekazaniem pierwszego raportu sprawozdawczego;
2)
po dokonaniu zmiany danych objętych formularzem FIN.01 identyfikujących podmiot rynku funduszy inwestycyjnych lub danych osób reprezentujących podmiot rynku funduszy inwestycyjnych.
§  6. 
Towarzystwo, w imieniu podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych, którym zarządza, sporządza:
1)
miesięczne raporty sprawozdawcze tych podmiotów rynku funduszy inwestycyjnych, które dokonują wyceny swoich aktywów zgodnie z postanowieniami statutu raz w miesiącu lub częściej,
2)
kwartalne raporty sprawozdawcze tych podmiotów rynku funduszy inwestycyjnych, które dokonują wyceny swoich aktywów zgodnie z postanowieniami statutu rzadziej niż raz w miesiącu

- z wyjątkiem § 5 ust. 8, począwszy od danych za okres, w którym dokonano pierwszej wyceny aktywów podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych.

§  7. 
Ostatnim dniem okresu sprawozdawczego, na który sporządza się miesięczny lub kwartalny raport sprawozdawczy, jest ostatni dzień odpowiedniego miesiąca lub kwartału roku kalendarzowego.
§  8. 
1. 
Towarzystwo, w imieniu podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych, w celu dokonania korekty przekazanych danych, sporządza nowy raport sprawozdawczy zawierający dane prawidłowe za okres, którego dotyczy korekta. Nowy raport sprawozdawczy zawiera wyłącznie te formularze, na których wprowadzono korekty danych.
2. 
Towarzystwo, w imieniu podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych, po dokonaniu przeglądu półrocznego sprawozdania finansowego oraz po zbadaniu rocznego sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta sporządza raporty sprawozdawcze odpowiednio: według stanu na koniec pierwszego półrocza roku obrotowego oraz według stanu na koniec roku obrotowego. Raport sprawozdawczy stanowi zestaw wyłącznie tych formularzy, które zawierają dane skorygowane w wyniku odpowiednio przeglądu lub badania.

Grupy podmiotów rynku funduszy inwestycyjnych

§  9. 
1. 
Towarzystwo przekazuje raport sprawozdawczy, w którym klasyfikuje fundusz inwestycyjny lub subfundusze wydzielone w funduszu inwestycyjnym, którymi zarządza, według kryterium polityki inwestycyjnej, do jednej z następujących grup:
1)
fundusze hedgingowe;
2)
subfundusze hedgingowe;
3)
fundusze nieruchomości;
4)
subfundusze nieruchomości;
5)
fundusze akcyjne;
6)
subfundusze akcyjne;
7)
fundusze dłużnych papierów wartościowych;
8)
subfundusze dłużnych papierów wartościowych;
9)
fundusze zrównoważone;
10)
subfundusze zrównoważone;
11)
fundusze stabilnego wzrostu;
12)
subfundusze stabilnego wzrostu;
13)
fundusze pozostałe;
14)
subfundusze pozostałe.
2. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz hedgingowy, jeżeli zgodnie ze statutem lub prowadzoną polityką inwestycyjną spełnia łącznie następujące warunki:
1)
prowadzi politykę inwestycyjną uwzględniającą co najmniej dwa spośród poniższych kryteriów:
a)
stosuje zaawansowane techniki inwestycyjne, mające na celu osiąganie dodatniego wyniku inwestycyjnego, niezależnie od tendencji rynkowych,
b)
systematycznie korzysta z mechanizmów pozwalających na generowanie dużych zysków przy relatywnie małych zainwestowanych środkach własnych, poprzez zaciąganie kredytów lub pożyczek o znacznym udziale w aktywach funduszu lub poprzez wykorzystanie instrumentów pochodnych, lub poprzez zastosowanie innych technik inwestycyjnych, przy czym łączna ekspozycja funduszu przy uwzględnieniu stosowania tych mechanizmów istotnie przewyższa wartość aktywów funduszu,
c)
wykorzystuje w dużym stopniu krótką sprzedaż instrumentów finansowych;
2)
towarzystwo zarządzające funduszem pobiera wynagrodzenie za zarządzanie, uzależnione od wyników inwestycyjnych funduszu.
3. 
Do grupy funduszy lub subfunduszy hedgingowych zalicza się w szczególności fundusze funduszy hedgingowych.
4. 
Jeżeli fundusz inwestycyjny lub subfundusz nie spełnia warunków określonych w ust. 2 lub 3, zaliczenie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych do grupy, o której mowa w ust. 1 pkt 3-14, następuje na podstawie:
1)
kryterium podstawowego, które stanowi postanowienie w statucie funduszu inwestycyjnego, wskazujące rodzaj funduszu lub subfunduszu lub takie określenie zasad polityki inwestycyjnej, które umożliwia jednoznaczne zdefiniowanie rodzaju funduszu lub subfunduszu;
2)
kryterium pomocniczego, które stanowią zadeklarowane w statucie funduszu inwestycyjnego limity inwestycyjne, z zastrzeżeniem ust. 8-14.
5. 
Kryterium pomocnicze stosuje się w przypadku, jeżeli nie jest możliwe zastosowanie kryterium podstawowego. W przypadku niezgodności klasyfikacji dokonanej na podstawie kryterium podstawowego i pomocniczego stosuje się kryterium podstawowe.
6. 
Za minimalny limit inwestycyjny przyjmuje się deklarowany przez fundusz inwestycyjny w statucie minimalny udział aktywów, które podmiot rynku funduszy inwestycyjnych inwestuje w jeden typ lokat.
7. 
Za maksymalny limit inwestycyjny przyjmuje się deklarowany przez fundusz inwestycyjny w statucie maksymalny udział aktywów, które podmiot rynku funduszy inwestycyjnych inwestuje w jeden typ lokat.
8. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz nieruchomości, jeżeli statut funduszu inwestycyjnego ustala minimalny limit inwestycji bezpośrednich lub pośrednich w nieruchomości na poziomie co najmniej 50% aktywów. Przez inwestycje pośrednie w nieruchomości rozumie się nabycie akcji lub udziałów spółek, których przedmiotem działalności jest kupno lub sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, przy czym nabyte akcje lub udziały stanowią co najmniej 50% kapitału zakładowego spółki i nie są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym.
9. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz akcyjny, jeżeli statut funduszu inwestycyjnego ustala minimalny limit inwestycyjny dla akcji lub udziałów, z wyjątkiem określonych w ust. 8, na poziomie wyższym niż 50% aktywów.
10. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz dłużnych papierów wartościowych, jeżeli statut funduszu inwestycyjnego ustala minimalny limit inwestycyjny dla dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego na poziomie wyższym niż 50% aktywów.
11. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz zrównoważony, jeżeli statut funduszu inwestycyjnego ustala minimalne limity inwestycyjne funduszu lub subfunduszu w akcje, inne udziałowe instrumenty finansowe lub udziały, z wyjątkiem określonych w ust. 8, w przedziale od powyżej 20% do 50% aktywów włącznie, a maksymalny limit inwestycyjny funduszu lub subfunduszu w akcje, inne udziałowe instrumenty finansowe lub udziały, z wyjątkiem określonych w ust. 8, w przedziale od powyżej 40% do 70% aktywów włącznie. Minimalne limity inwestycyjne dla pozostałych typów lokat nie przekraczają 50% aktywów.
12. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz stabilnego wzrostu, jeżeli statut funduszu inwestycyjnego ustala minimalne limity inwestycyjne funduszu lub subfunduszu w akcje, inne udziałowe instrumenty finansowe lub udziały, z wyjątkiem określonych w ust. 8, w przedziale od powyżej 20% do 40% aktywów włącznie, a maksymalny limit inwestycyjny funduszu lub subfunduszu w akcje, inne udziałowe instrumenty finansowe lub udziały, z wyjątkiem określonych w ust. 8, nie przekracza 40% aktywów. Minimalne limity inwestycyjne dla pozostałych typów lokat nie przekraczają 50% aktywów.
13. 
Jeżeli w statucie funduszu inwestycyjnego nie zostały zadeklarowane limity inwestycyjne, o których mowa w ust. 8-12, a postanowienia statutu jednoznacznie wskazują, że spełniony jest jeden z warunków określonych w ust. 8-12, fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio, zgodnie z ust. 8-12.
14. 
Fundusze inwestycyjne lub subfundusze, które nie spełniają warunków określonych w ust. 2 i 3 albo w ust. 8-13, klasyfikuje się jako fundusze lub subfundusze pozostałe.
15. 
Fundusz funduszy klasyfikuje się na podstawie kryterium podstawowego lub pomocniczego, o których mowa w ust. 4. W przypadku zastosowania kryterium pomocniczego fundusz funduszy klasyfikuje się do tej grupy podmiotów rynku funduszy inwestycyjnych, których jednostki uczestnictwa, certyfikaty inwestycyjne lub inne tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania stanowią więcej niż 50% aktywów. W przypadku gdy nie jest możliwe wskazanie takiej grupy, fundusz funduszy klasyfikuje się do grupy funduszy pozostałych.
§  10. 
1. 
Towarzystwo przekazuje raport sprawozdawczy, w którym klasyfikuje fundusz inwestycyjny lub subfundusze wydzielone w funduszu inwestycyjnym, którymi zarządza, do jednej z następujących grup, według kryterium geograficznego alokacji aktywów:
1)
fundusze aktywów krajowych;
2)
subfundusze aktywów krajowych;
3)
fundusze aktywów zagranicznych;
4)
subfundusze aktywów zagranicznych.
2. 
Fundusz inwestycyjny lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz aktywów krajowych albo fundusz lub subfundusz aktywów zagranicznych, na podstawie postanowienia w statucie funduszu inwestycyjnego. Jeżeli postanowienia określają, że udział lokat określonych w art. 147 ust. 1 i 2 ustawy o funduszach lub instrumentów finansowych, których emitentami lub dysponentami są instytucje krajowe, w wartości aktywów funduszu lub subfunduszu jest większy lub równy 50%, fundusz lub subfundusz klasyfikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz aktywów krajowych. W pozostałych przypadkach fundusz lub subfundusz kwalifikuje się odpowiednio jako fundusz lub subfundusz aktywów zagranicznych.

Przekazywanie raportów sprawozdawczych

§  11. 
1. 
Towarzystwo, w imieniu podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych, przekazuje raporty sprawozdawcze określone w § 5 ust. 3-8 oraz w § 8.
2. 
Towarzystwo przekazuje raporty sprawozdawcze w terminie do dwudziestego drugiego dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym, którego raport dotyczy, z zastrzeżeniem § 12 i 13. Jeżeli dwudziesty drugi dzień miesiąca jest dniem wolnym od pracy, raporty sprawozdawcze przekazuje się w terminie do pierwszego dnia roboczego po dwudziestym drugim dniu miesiąca.
§  12. 
Towarzystwo przekazuje raporty sprawozdawcze, które zawierają dane skorygowane w wyniku przeglądu lub badania, odpowiednio: nie później niż w terminie 2 miesięcy i 15 dni kalendarzowych od daty zakończenia pierwszego półrocza roku obrotowego i nie później niż w terminie 5 miesięcy od daty zakończenia roku obrotowego.
§  13. 
Dane wykazywane w formularzu FIN.01 są przekazywane:
1)
nie później niż na jeden dzień roboczy przed przekazaniem pierwszego raportu sprawozdawczego;
2)
niezwłocznie po dokonaniu zmiany danych objętych formularzem FIN.01 identyfikujących podmiot rynku funduszy inwestycyjnych lub danych osób reprezentujących podmiot rynku funduszy inwestycyjnych.
§  14. 
Towarzystwo przekazuje raporty sprawozdawcze opatrzone identyfikatorem podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych nadanym przez NBP.
§  15. 
1. 
Raporty sprawozdawcze są przekazywane w postaci elektronicznej na portal sprawozdawczy NBP: sprawozdawczosc.nbp.pl.
2. 
Dostęp do portalu sprawozdawczego odbywa się przy użyciu certyfikatu wydanego nieodpłatnie przez NBP.

Szczególne wymogi sprawozdawcze

§  16. 
1. 
Dane, ujęte w księgach rachunkowych w walucie obcej w raporcie sprawozdawczym, wykazuje się w walucie polskiej.
2. 
Dane dotyczące stanów, ujęte w księgach rachunkowych w walucie obcej, na koniec okresu sprawozdawczego w raporcie sprawozdawczym wykazuje się według ostatniego dostępnego średniego kursu obowiązującego w danym okresie sprawozdawczym, ogłaszanego dla danej waluty przez NBP.
3. 
Dane dotyczące transakcji, ujęte w księgach rachunkowych w walucie obcej, w raporcie sprawozdawczym wykazuje się według średniego kursu ogłoszonego dla danej waluty przez NBP, obowiązującego w dniu ujęcia transakcji w księgach rachunkowych podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych.
4. 
Jeżeli wartości stanów lub transakcji dotyczące podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych są wyrażone w walutach, dla których NBP nie ogłasza kursu, ich wartość należy określić w relacji do wskazanej przez podmiot rynku funduszy inwestycyjnych waluty, dla której jest ogłoszony średni kurs przez Narodowy Bank Polski.
5. 
Liczbę udziałowych papierów wartościowych, udziałów, certyfikatów inwestycyjnych oraz jednostek uczestnictwa i innych tytułów uczestnictwa w raporcie sprawozdawczym wykazuje się w wartościach rzeczywistych, z dokładnością do trzech cyfr po przecinku.
6. 
Dane dotyczące wartości zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa lub wydania i wykupienia certyfikatów inwestycyjnych wykazuje się w raporcie sprawozdawczym jako sumę wartości transakcji ustalonych zgodnie z zasadami wyceny aktywów oraz ustalania zobowiązań określonymi w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
§  17. 
Dane dotyczące stanów na początek okresu sprawozdawczego, wykazywane w formularzach sprawozdawczych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w raporcie sprawozdawczym, wprowadza się w wysokości stanów wykazywanych na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.
§  18. 
Towarzystwo jest obowiązane do przekazywania do NBP wyjaśnień zaistniałych zmian metodyki sporządzania raportów sprawozdawczych w postaci elektronicznej wskazanej przez NBP.
§  19. 
Towarzystwo przekazuje do NBP w postaci elektronicznej wskazanej przez NBP:
1)
informacje umożliwiające określenie pełnej charakterystyki papierów wartościowych z kodem ISIN w przypadku braku możliwości jej ustalenia przez NBP;
2)
dodatkowe informacje umożliwiające uzupełnienie charakterystyki papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych bez kodu ISIN w przypadku braku możliwości jej ustalenia przez NBP.

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa

§  20. 
1. 
Kasa przekazuje Kasie Krajowej dane sporządzone na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Kasa przekazuje Kasie Krajowej dane sporządzone na formularzach: PD001, PD002 i PD003, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, do końca 21 dnia miesiąca po upływie miesiąca, którego dane dotyczą. Dane są sporządzane według stanu na koniec każdego dnia miesiąca jako zestawienie obejmujące wszystkie dni kalendarzowe miesiąca.
3. 
Kasa przekazuje Kasie Krajowej dane sporządzone na formularzach PD004 i PD005, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, do końca 21 dnia miesiąca po upływie miesiąca, którego dane dotyczą. Dane są sporządzane według stanu na ostatni dzień miesiąca.
4. 
Formularze: PD001, PD002, PD003, PD004 i PD005, których wzory określa załącznik nr 2 do rozporządzenia, wypełnia się zgodnie z dodanymi do nich objaśnieniami, zawartymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
5. 
Kasa rozpoczynająca działalność w innym dniu niż pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca sporządza dane, o których mowa w ust. 2 i 3, za pierwszy pełny miesiąc prowadzenia działalności.
§  21. 
1. 
Kasa Krajowa przekazuje miesięczny raport sprawozdawczy zawierający dane zagregowane, o których mowa w § 20 ust. 2, na formularzach: PD001, PD002 i PD003, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, do końca 25 dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym, którego te dane dotyczą.
2. 
Kasa Krajowa przekazuje raport sprawozdawczy zawierający dane zagregowane, o których mowa w § 20 ust. 3, na formularzach PD004 i PD005, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, do końca 25 dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym, którego te dane dotyczą.
§  22. 
Kasa Krajowa przekazuje miesięczny raport sprawozdawczy zawierający dane sporządzone na formularzach: PD001, PD002 i PD003, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, do końca 22 dnia miesiąca po upływie okresu sprawozdawczego, którego dane dotyczą. Dane są sporządzane według stanu na koniec każdego dnia miesiąca jako zestawienie obejmujące wszystkie dni kalendarzowe miesiąca.
§  23. 
1. 
Dane, o których mowa w § 21 ust. 1 i § 22, ujęte w księgach rachunkowych w walucie obcej, wykazuje się w złotych, po przeliczeniu według średniego kursu ogłoszonego przez NBP dla danej waluty i obowiązującego w danym dniu.
2. 
Dane, o których mowa w § 21 ust. 2, ujęte w księgach rachunkowych w walucie obcej, wykazuje się w złotych, po przeliczeniu według średniego kursu ogłoszonego przez NBP dla danej waluty i obowiązującego w ostatnim dniu miesiąca.
§  24. 
Kasa Krajowa przekazuje raport sprawozdawczy zawierający dane na formularzu PD006 według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia:
1)
w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zrzeszenia się kasy w Kasie Krajowej;
2)
niezwłocznie po powzięciu informacji o zmianie danych.
§  25. 
W przypadku zmiany danych, będących skutkiem wystąpienia zmian w księgach rachunkowych kas albo Kasy Krajowej, mających wpływ na dane sprawozdawcze Kasa Krajowa uwzględnia dokonane zmiany i przekazuje:
1)
miesięczny raport sprawozdawczy, o którym mowa odpowiednio w § 21 ust. 1 - w terminie do 15 dnia okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej, którego dane dotyczą, wskazanego na portalu internetowym, udostępnionym przez NBP;
2)
miesięczny raport sprawozdawczy, o którym mowa w § 21 ust. 2 - w terminie do 25 dnia miesiąca po upływie okresu sprawozdawczego, którego te dane dotyczą, a jeżeli korekta nastąpi po tym terminie - w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania informacji o zmianach.
§  26. 
1. 
W przypadku zmiany danych, będących skutkiem wystąpienia zmian w księgach rachunkowych, kasy po dokonaniu badania rocznego sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, przekazują do Kasy Krajowej dane, o których mowa w § 20 ust. 3, według stanu na ostatni dzień roku obrotowego, w terminie 10 dni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ kasy do tego uprawniony.
2. 
Kasa Krajowa przekazuje raport sprawozdawczy zawierający dane zagregowane, o których mowa w ust. 1, w terminie do dnia 31 lipca roku następującego po roku, którego dane dotyczą.
§  27. 
1. 
Kasa Krajowa przekazuje raport sprawozdawczy w postaci elektronicznej.
2. 
Raport sprawozdawczy, o którym mowa:
1)
w § 21 ust. 1 i w § 22 - Kasa Krajowa przekazuje przez portal internetowy: sis.nbp.pl, udostępniony przez NBP;
2)
w § 21 ust. 2 i § 24 - Kasa Krajowa przekazuje na adres poczty elektronicznej, udostępniony przez NBP.

Przepisy przejściowe i końcowe

§  28. 
1. 
Raporty sprawozdawcze, o których mowa w § 21 i 22, Kasa Krajowa sporządza i przekazuje po raz pierwszy za miesiąc luty 2014 r.
2. 
Dane, o których mowa w § 20 ust. 2, kasy sporządzają i przekazują do Kasy Krajowej po raz pierwszy za miesiąc luty 2014 r.
§  29. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu, szczegółowego zakresu i terminów przekazywania do Narodowego Banku Polskiego danych niezbędnych do ustalania polityki pieniężnej i okresowych ocen sytuacji pieniężnej państwa (Dz. U. Nr 221, poz. 1740).
§  30. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

FORMULARZE SPRAWOZDAWCZE I OBJAŚNIENIA DO FORMULARZY - PODMIOTY RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

I. 

Wzory formularzy

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON
Formularz FIN.01

Dane identyfikujące podmiot rynku funduszy inwestycyjnych

Lp.Dane podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
WyszczególnienieDane o podmiocie
12
1Pełna nazwa towarzystwa funduszy inwestycyjnych zarządzającego

podmiotem rynku funduszy inwestycyjnych

2Pełna nazwa podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
3Adres towarzystwa funduszy inwestycyjnych
4REGON towarzystwa funduszy inwestycyjnych
5REGON funduszu
6Rodzaj podmiotu według kryterium prawnego
7Rodzaj podmiotu według kryterium polityki inwestycyjnej
8Rodzaj podmiotu według kryterium geograficznego alokacji aktywów
9Fundusz z wydzielonymi subfunduszami
10Fundusz z różnymi kategoriami jednostek uczestnictwa
11Fundusz funduszy
12Fundusz powiązany
13REGON funduszu podstawowego
14Fundusz rynku pieniężnego
15Fundusz portfelowy
16Fundusz aktywów niepublicznych
17Fundusz sekurytyzacyjny
18Częstotliwość wyceny aktywów rzadziej niż raz na miesiąc
Lp.Dane osób reprezentujących podmiot rynku funduszy inwestycyjnych
WyszczególnienieOsoba do kontaktuOsoba zatwierdzająca raport
123
19Imię i nazwisko
20Instytucja
21Stanowisko
22Telefon służbowy
23E-mail służbowy

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.02

Bilans podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych dane zagregowane

Sprawozdanie zaokres
Lp.WyszczególnienieStan na koniec okresu
12
1Aktywa ogółem
2Dłużne papiery wartościowe
3Udziałowe instrumenty finansowe
4Depozyty i pożyczki udzielone
5Instrumenty pochodne
6Rzeczowe aktywa trwałe
7Pozostałe aktywa
8Zobowiązania
9Aktywa netto
10Kapitał funduszu
11Kapitał wpłacony
12Kapitał wypłacony

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.03

Udziałowe instrumenty finansowe z kodem ISIN

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISINLiczba papierów

(stan na początek

okresu)

Wartość bilansowa

(stan na początek

okresu)

TransakcjeZmiana

wyceny

Różnice

kursowe

Pozostałe

zmiany

Liczba papierów

(stan na koniec

okresu)

Wartość bilansowa

(stan na koniec

okresu)

zakupsprzedaż
12345678910
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.04

Dłużne papiery wartościowe z kodem ISIN

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISINWartość

nominalna

(stan na początek

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na początek

okresu)

TransakcjeZmiana

wyceny

Różnice

kursowe

Pozostałe

zmiany

Wartość

nominalna

(stan na koniec

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na koniec

okresu)

zakupsprzedaż
12345678910
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.05

Udziałowe instrumenty finansowe bez kodu ISIN

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO

kraju

emitenta

Sektor

emitenta

Kod ISO

waluty

Typ udziałowego

instrumentu

finansowego

Liczba

papierów

(stan na

początek

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na

początek

okresu)

TransakcjeZmiana

wyceny

Różnice kursowePozostałe

zmiany

Liczba

papierów

(stan na

koniec

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na

koniec

okresu)

zakupsprzedaż
12345678910111213
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.06

Dłużne papiery wartościowe bez kodu ISIN

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO

kraju

emitenta

Sektor

emitenta

Kod ISO

waluty

Termin

pierwotny

Wartość

nominalna

(stan na

początek

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na

początek

okresu)

TransakcjeZmiana

wyceny

Różnice

kursowe

Pozostałe

zmiany

Wartość

nominalna

(stan na

koniec

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na

koniec

okresu)

zakupsprzedaż
12345678910111213
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.07

Depozyty

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO

kraju

partnera

operacji

Sektor partnera

operacji

Kod ISO walutyTermin pierwotnyWartość

nominalna

(stan na początek

okresu)

Wartość

nominalna

(stan na koniec

okresu)

123456
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.08

Należności z tytułu udzielonych pożyczek, z wyłączeniem należności z tytułu

zakupionych papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO

kraju

partnera

operacji

Sektor partnera

operacji

Kod ISO

waluty

Termin pierwotnyWartość

nominalna

(stan na początek

okresu)

Wartość

nominalna

(stan na koniec

okresu)

123456
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.09

Należności z tytułu zakupionych papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO

kraju

partnera

operacji

Sektor partnera

operacji

Kod ISO

waluty

Wartość

nominalna

(stan na początek

okresu)

Wartość

nominalna

(stan na koniec

okresu)

12345
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.10

Instrumenty pochodne asymetryczne (opcje) aktywa

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO

kraju

partnera

operacji

Rodzaj

instrumentu

pochodnego

ze względu

na instrument

bazowy

Call/PutKod ISO

waluty 1

Kod ISO

waluty 2

Wartość

nominalna

(stan na

początek

okresu)

Wartość

rynkowa

(stan na

początek

okresu)

TransakcjeZmiana

wyceny

Różnice

kursowe

Pozostałe

zmiany

Wartość

nominalna

(stan na

koniec

okresu)

Wartość

rynkowa

(stan na

koniec

okresu)

zakupsprzedaż
1234567891011121314
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.11

Instrumenty pochodne symetryczne aktywa

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod

ISO

kraju

partnera

operacji

Rodzaj

instrumentu

pochodnego

ze względu

na

instrument

bazowy

Kod ISO

waluty 1

Kod ISO

waluty 2

Wartość

nominalna

(stan na

początek

okresu)

Wartość

rynkowa

(stan na

początek

okresu)

TransakcjeZmiana

wyceny

Różnice

kursowe

Pozostałe

zmiany

Wartość

nominalna

(stan na

koniec

okresu)

Wartość

rynkowa

(stan na

koniec

okresu)

zakupsprzedaż
12345678910111213
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.12

Rzeczowe aktywa trwałe

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO kraju

partnera

operacji

Kod ISO

waluty

Wartość bilansowa

(stan na początek

okresu)

TransakcjeWartość bilansowa

(stan na koniec

okresu)

zakupsprzedaż
123456
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.13

Wierzytelności sekurytyzowane, z wyłączeniem sekurytyzowanych papierów dłużnych

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO kraju

inicjatora

sekurytyzacji

Sektor

inicjatora

sekurytyzacji

Kod ISO

waluty

Wartość

nominalna

(stan na

początek

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na

początek

okresu)

TransakcjeZmiana

wyceny

Różnice

kursowe

Pozostałe

zmiany

Wartość

nominalna

(stan na

koniec

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na

koniec

okresu)

zakupsprzedaż
123456789101112
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.14

Pozostałe aktywa

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO kraju

partnera operacji

Kod ISO walutyWartość bilansowa

(stan na początek

okresu)

Wartość bilansowa

(stan na koniec

okresu)

1234
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.15

Jednostki uczestnictwa z kodem ISIN

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISINKod ISO kraju

inwestora

Sektor inwestoraLiczba jednostek

uczestnictwa

(stan na początek

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na początek

okresu)

TransakcjeLiczba jednostek

uczestnictwa

(stan na koniec

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na koniec

okresu)

zbycieumorzenie
123456789
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.16

Jednostki uczestnictwa bez kodu ISIN

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO kraju

inwestora

Sektor inwestoraKod ISO walutyLiczba jednostek

uczestnictwa

(stan na początek

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na początek

okresu)

TransakcjeLiczba jednostek

uczestnictwa

(stan na koniec

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na koniec

okresu)

zbycieumorzenie
123456789
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.17

Certyfikaty inwestycyjne imienne z kodem ISIN

Sprawozdanie zaokres
Lp.Typ certyfikatu

inwestycyjnego

Kod ISINKod ISO kraju

inwestora

Sektor

inwestora

Liczba

certyfikatów

inwestycyjnych

(stan na początek

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na początek

okresu)

TransakcjeLiczba

certyfikatów

inwestycyjnych

(stan na koniec

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na koniec

okresu)

zbycieumorzenie
12345678910
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.18

Certyfikaty inwestycyjne na okaziciela z kodem ISIN

Sprawozdanie zaokres
Lp.Typ certyfikatu

inwestycyjnego

Kod ISINKod ISO kraju

inwestora

Sektor

inwestora

Liczba

certyfikatów

inwestycyjnych

(stan na początek

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na początek

okresu)

TransakcjeLiczba

certyfikatów

inwestycyjnych

(stan na koniec

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na koniec

okresu)

zbycieumorzenie
12345678910
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.19

Certyfikaty inwestycyjne imienne bez kodu ISIN

Sprawozdanie zaokres
Lp.Typ certyfikatu

inwestycyjnego

Kod ISO

kraju

inwestora

Sektor

inwestora

Kod ISO

waluty

Liczba

certyfikatów

inwestycyjnych

(stan na początek

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na początek

okresu)

TransakcjeLiczba

certyfikatów

inwestycyjnych

(stan na koniec

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na koniec

okresu)

zbycieumorzenie
12345678910
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.20

Certyfikaty inwestycyjne na okaziciela bez kodu ISIN

Sprawozdanie zaokres
Lp.Typ certyfikatu

inwestycyjnego

Kod ISO

kraju

inwestora

Sektor

inwestora

Kod ISO

waluty

Liczba

certyfikatów

inwestycyjnych

(stan na początek

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na początek

okresu)

TransakcjeLiczba

certyfikatów

inwestycyjnych

(stan na koniec

okresu)

Wartość

bilansowa

(stan na koniec

okresu)

zbycieumorzenie
12345678910
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.21

Zobowiązania z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO kraju

partnera

operacji

Kod ISO

waluty

Termin

pierwotny

Wartość bilansowa

(stan na początek

okresu)

Wartość bilansowa

(stan na koniec

okresu)

12345
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.22

Instrumenty pochodne asymetryczne (opcje) zobowiązania

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod

ISO

kraju partnera

operacji

Rodzaj

instrumentu

pochodnego

ze względu

na instrument

bazowy

Call/PutKod

ISO

waluty

1

Kod

ISO

waluty

2

Wartość

nominalna

(stan na

początek

okresu)

Wartość

rynkowa

(stan na

początek

okresu)

TransakcjeZmiana

wyceny

Różnice

kursowe

Pozostałe

zmiany

Wartość

nominalna

(stan na

koniec

okresu)

Wartość

rynkowa

(stan na

koniec

okresu)

zakupsprzedaż
1234567891011121314
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.24

Pozostałe zobowiązania

Sprawozdanie zaokres
Lp.Kod ISO

waluty

Wartość bilansowa

(stan na początek

okresu)

Wartość bilansowa

(stan na koniec

okresu)

123
1
2
...
n

)

Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych
Numer identyfikacyjny REGON

Formularz FIN.25

Odsetki, z wyłączeniem odsetek od dłużnych papierów wartościowych

Sprawozdanie zaokres
Lp.KategoriaOdsetki

(stan na początek

okresu)

Odsetki

naliczone

Odsetki

zapłacone

Odsetki

(stan na koniec

okresu)

12345
1Odsetki od udzielonych pożyczek oraz od

innych należności

2Odsetki od otrzymanych kredytów i pożyczek

oraz od innych zobowiązań

3Odsetki od depozytów złożonych

)

II. 

Objaśnienia do formularzy - część ogólna

1.
Każdy formularz sprawozdawczy podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych jest oznaczany numerem identyfikacyjnym podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych nadanym przez NBP.
2.
Każdy formularz sprawozdawczy funduszu inwestycyjnego jest oznaczany numerem REGON funduszu.
3.
W każdym formularzu sprawozdawczym subfunduszu pola przewidziane na wpis numeru REGON należy pozostawić niewypełnione.
4.
W formularzach sprawozdawczych wypełnia się pola niewypełnione kolorem szarym.
5.
W formularzach sprawozdawczych:
a)
dane wartościowe należy wykazywać w pełnych złotych; w szczególności przez dane wartościowe rozumie się dane wykazywane w pozycjach: wartość bilansowa, wartość rynkowa, wartość nominalna, transakcje, zmiany wyceny, różnice kursowe, pozostałe zmiany, odsetki,
b)
liczbę certyfikatów inwestycyjnych i liczbę jednostek uczestnictwa należy wykazywać z dokładnością do trzech cyfr po przecinku,
c)
liczbę udziałowych instrumentów finansowych należy wykazywać z dokładnością do trzech cyfr po przecinku.
6.
Liczbę udziałowych instrumentów finansowych, certyfikatów inwestycyjnych i jednostek uczestnictwa oraz dane wartościowe zapisuje się w formularzach sprawozdawczych, w formie ciągu cyfr bez znaków oddzielających. Dla wartości niebędących liczbami całkowitymi stosuje się przecinek oddzielający część całkowitą liczby od części ułamkowej.
7.
Wartości ujemne zapisuje się w formularzach sprawozdawczych ze znakiem minus bezpośrednio przed liczbą. W kolumnach: Zmiany wyceny, Różnice kursowe, Pozostałe zmiany dane wyrażone w wartościach ujemnych należy poprzedzić znakiem minus "-".
8.
W formularzu sprawozdawczym FIN.02 kategorie, które nie występują w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych, należy oznaczyć symbolem "0".
9.
W formularzach sprawozdawczych o numerach: FIN.05, FIN.06, FIN.10, FIN.11, FIN.13, FIN.22, FIN.23 w każdym wierszu powinna być spełniona następująca reguła rachunkowa: stan początkowy + transakcje zakup-transakcje sprzedaż + zmiany wyceny + różnice kursowe + pozostałe zmiany = stan końcowy.
10.
W przypadku gdy w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych nie występuje kategoria, dla której jest przewidziany określony formularz sprawozdawczy, podmiot jest obowiązany przesłać ten formularz niewypełniony.
11.
W formularzach sprawozdawczych dla każdego wypełnianego wiersza należy wypełnić wszystkie pozycje w wierszu.
12.
Formularz FIN.01 należy wypełnić:
a)
nie później niż na jeden dzień roboczy przed przekazaniem przez towarzystwo, w imieniu podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych, pierwszego raportu sprawozdawczego,
b)
niezwłocznie po dokonaniu zmiany danych identyfikujących podmiot rynku funduszy inwestycyjnych, określonych na formularzu FIN.01.
13.
W formularzach sprawozdawczych o numerach FIN.03 i FIN.04 należy odrębnie wykazywać dane dotyczące każdego instrumentu finansowego posiadającego kod ISIN.
14.
W formularzach sprawozdawczych o numerach: FIN.05, FIN.06, FIN.07, FIN.08, FIN.09, FIN.10, FIN.11, FIN.12, FIN.13, FIN.14, FIN.15, FIN.16, FIN.17, FIN.18, FIN.19, FIN.20, FIN.21, FIN.22, FIN.23, FIN.24 oraz FIN.25 dane należy wykazywać w ujęciu zagregowanym według stanu na koniec okresu sprawozdawczego dla poszczególnych wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach każdego formularza sprawozdawczego. Poszczególne przekroje są opisane w "Zestawieniu pojęć występujących w formularzach":
a)
w formularzu FIN.05 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Udziałowych instrumentów finansowych bez kodu ISIN ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju emitenta, Sektor emitenta, Kod ISO waluty, Typ udziałowego instrumentu finansowego,
b)
w formularzu FIN.06 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Dłużnych papierów wartościowych bez kodu ISIN ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju emitenta, Sektor emitenta, Kod ISO waluty, Termin pierwotny,
c)
w formularzu FIN.07 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Depozytów ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju partnera operacji, Sektor partnera operacji, Kod ISO waluty, Termin pierwotny,
d)
w formularzu FIN.08 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Należności z tytułu udzielonych pożyczek, z wyłączeniem należności z tytułu zakupionych papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju partnera operacji, Sektor partnera operacji, Kod ISO waluty, Termin pierwotny,
e)
w formularzu FIN.09 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Należności z tytułu zakupionych papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju partnera operacji, Sektor partnera operacji, Kod ISO waluty,
f)
w formularzu FIN.10 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Instrumentów pochodnych asymetrycznych (opcji) - aktywa ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju partnera operacji, Rodzaj instrumentu pochodnego ze względu na instrument bazowy, Call/Put, Kod ISO waluty 1, Kod ISO waluty 2,
g)
w formularzu FIN.11 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Instrumentów pochodnych symetrycznych - aktywa ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju partnera operacji, Rodzaj instrumentu pochodnego ze względu na instrument bazowy, Kod ISO waluty 1, Kod ISO waluty 2,
h)
w formularzu FIN.12 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Rzeczowych aktywów trwałych ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju partnera operacji, Kod ISO waluty,
i)
w formularzu FIN.13 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Wierzytelności, z wyłączeniem sekurytyzowanych papierów dłużnych ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju inicjatora sekurytyzacji, Sektor inicjatora sekurytyzacji, Kod ISO waluty,
j)
w formularzu FIN.14 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Pozostałych aktywów ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju partnera operacji, Kod ISO waluty,
k)
w formularzu FIN.15 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Jednostek uczestnictwa z kodem ISIN ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISIN, Kod ISO kraju inwestora, Sektor inwestora,
l)
w formularzu FIN.16 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Jednostek uczestnictwa bez kodu ISIN ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju inwestora, Sektor inwestora, Kod ISO waluty,
m)
w formularzu FIN.17 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Certyfikatów inwestycyjnych imiennych z kodem ISIN ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Typ certyfikatu inwestycyjnego, Kod ISIN, Kod ISO kraju inwestora, Sektor inwestora,
n)
w formularzu FIN.18 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Certyfikatów inwestycyjnych na okaziciela z kodem ISIN ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Typ certyfikatu inwestycyjnego, Kod ISIN, Kod ISO kraju inwestora, Sektor inwestora,
o)
w formularzu FIN.19 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Certyfikatów inwestycyjnych imiennych bez kodu ISIN ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Typ certyfikatu inwestycyjnego, Kod ISO kraju inwestora, Sektor inwestora, Kod ISO waluty,
p)
w formularzu FIN.20 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Certyfikatów inwestycyjnych na okaziciela bez kodu ISIN ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Typ certyfikatu inwestycyjnego, Kod ISO kraju inwestora, Sektor inwestora, Kod ISO waluty,
r)
w formularzu FIN.21 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Zobowiązań z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju partnera operacji, Kod ISO waluty, Termin pierwotny,
s)
w formularzu FIN.22 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Instrumentów pochodnych asymetrycznych (opcji) - zobowiązania ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju partnera operacji, Rodzaj instrumentu pochodnego ze względu na instrument bazowy, Call/Put, Kod ISO waluty 1, Kod ISO waluty 2,
t)
w formularzu FIN.23 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Instrumentów pochodnych symetrycznych - zobowiązania ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdej kombinacji wariantów przekrojów wskazanych w kolumnach: Kod ISO kraju partnera operacji, Rodzaj instrumentu pochodnego ze względu na instrument bazowy, Kod ISO waluty 1, Kod ISO waluty 2,
u)
w formularzu FIN.24 w poszczególnych wierszach należy wpisać dane dotyczące Pozostałych zobowiązań ujętych w bilansie podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych w danym okresie sprawozdawczym; dane te należy wykazać w ujęciu zagregowanym, oddzielnie dla każdego kodu ISO waluty.
15.
W formularzach sprawozdawczych o numerach FIN.02 i FIN.25 dane należy wykazywać w ujęciu zagregowanym według stanu na koniec okresu sprawozdawczego.

III. 

Zestawienie pojęć występujących w formularzach

Lp.PojęcieOpis pojęciaNr formularzaWartości dopuszczalne wpisuUwagi
Pojęcia identyfikujące podmiot rynku funduszy inwestycyjnych
1Fundusz aktywów niepublicznychFundusz w rozumieniu art. 196 ustawy o funduszachFIN.01* tak

* nie

2Fundusz funduszyRodzaj podmiotu ustala się zgodnie z § 2 pkt 6 niniejszego rozporządzeniaFIN.01* tak

* nie

3Fundusz podstawowyFundusz w rozumieniu art. 170 ustawy o funduszachFIN.01* tak

* nie

4Fundusz portfelowyFundusz w rozumieniu art. 179 ustawy o funduszachFIN.01* tak

* nie

5Fundusz powiązanyFundusz w rozumieniu art. 170 ustawy o funduszachFIN.01* tak

* nie

6Fundusz rynku pieniężnegoFundusz w rozumieniu art. 178 ustawy o funduszachFIN.01* tak

* nie

Dotyczy również subfunduszu.
7Fundusz sekurytyzacyjnyFundusz w rozumieniu art. 183 ustawy o funduszachFIN.01* tak

* nie

Dotyczy również subfunduszu.
8Fundusz z różnymi kategoriami jednostek uczestnictwaFundusz w rozumieniu art. 158 ustawy o funduszachFIN.01* tak

* nie

9Rodzaj podmiotu według kryterium geograficznego alokacji aktywówRodzaj podmiotu ustala się zgodnie z § 10 niniejszego rozporządzeniaFIN.01* AK - aktywów krajowych

* AZ - aktywów zagranicznych

10Rodzaj podmiotu według kryterium polityki inwestycyjnejRodzaj podmiotu ustala się zgodnie z § 9 niniejszego rozporządzeniaFIN.01* AK - akcyjny

* DP - dłużnych papierów wartościowych

* ZR - zrównoważony

* SW - stabilnego wzrostu

* NR - nieruchomości

* FH - hedgingowy

* PO - pozostały

11Rodzaj podmiotu według kryterium prawnegoRodzaj podmiotu w rozumieniu ustawy o funduszachFIN.01* FIO - otwarty

* SFIO - specjalistyczny otwarty

* FIZ - zamknięty

* ND - nie dotyczy

Dla subfunduszu należy wybrać wartość wpisu: "nie dotyczy".
Definicje grup podmiotów
12Sektor emitenta/ Sektor inicjatora sekurytyzacji/ Sektor inwestora/ Sektor partnera operacjiGrupa jednostek instytucjonalnych wyodrębnionych zgodnie z Europejskim Systemem Rachunków Narodowych i Regionalnych (ESA 95) w rozumieniu rozporządzenia Rady (WE) nr 2223/96 z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 96.310.1, z późn. zm).FIN.06

FIN.07

FIN.08

FIN.15

FIN.16

FIN.17

FIN.18

FIN.19

FIN.20

* M - monetarne instytucje finansowe z wyjątkiem funduszy rynku pieniężnego

* A - fundusze rynku pieniężnego

* R - instytucje rządowe i samorządowe

* W - pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe, z wyjątkiem funduszy inwestycyjnych i podmiotów zajmujących się sekurytyzacją

* T - fundusze inwestycyjne, z wyjątkiem sekurytyzacyjnych funduszy inwestycyjnych

* S - sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne

* I - podmioty zajmujące się sekurytyzacją, inne niż fundusze sekurytyzacyjne

* U - instytucje ubezpieczeniowe, reasekuracji i fundusze emerytalne

* P - przedsiębiorstwa

* G - gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych

Monetarne instytucje finansowe1 - instytucje finansowe, których działalność polega na przyjmowaniu depozytów lub bliskich substytutów depozytów od podmiotów innych niż monetarne instytucje finansowe oraz na udzielaniu kredytów lub inwestowaniu w papiery wartościowe na własny rachunek. Zalicza się tu banki (w tym: krajowe banki komercyjne i spółdzielcze, Narodowy Bank Polski, Europejski Bank Centralny oraz krajowe banki centralne innych krajów), spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz fundusze rynku pieniężnego. Do grupy tej zalicza się również Bank Rozrachunków Międzynarodowych Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Inwestycyjny.

Fundusze rynku pieniężnego - podmioty w rozumieniu art. 178 ustawy o funduszach, wchodzące w skład monetarnych instytucji finansowych.

Instytucje rządowe i samorządowe: organy władzy publicznej i podległe im jednostki organizacyjne, państwowe osoby prawne oraz inne państwowe jednostki organizacyjne nieobjęte Krajowym Rejestrem Sądowym, których działalność jest finansowana ze środków publicznych w całości lub w przeważającej części (z wyjątkiem przedsiębiorstw państwowych, banków państwowych, spółek prawa handlowego). Do sektora tego zalicza się: ministerstwa i inne instytucje centralne, organy administracji samorządowej (gminne, powiatowe i wojewódzkie) i podlegające im jednostki organizacyjne oraz wszystkie centralne i lokalne jednostki instytucjonalne, których podstawową działalnością jest zabezpieczenie świadczeń społecznych.

Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe:

* Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego są to instytucje finansowe, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe realizowane poprzez zaciąganie zobowiązań w formach innych niż gotówka, depozyty i/lub substytuty depozytów w jednostkach instytucjonalnych innych niż monetarne instytucje finansowe. Zalicza się do nich m.in.: fundusze inwestycyjne, z wyjątkiem funduszy rynku pieniężnego (w rozumieniu art. 178 ustawy o funduszach), towarzystwa funduszy inwestycyjnych, domy maklerskie, przedsiębiorstwa leasingu finansowego, przedsiębiorstwa factoringowe, spółki utworzone w celu sekurytyzacji aktywów, banki w stanie upadłości, likwidacji oraz organizacji, towarzystwa funduszy emerytalnych.

* Pomocnicze instytucje finansowe obejmują instytucje, które nie świadczą usług finansowych, lecz przyczyniają się do ich rozwoju. Do grupy tych instytucji zalicza się m.in.: brokerów ubezpieczeniowych, doradców ubezpieczeniowych i emerytalnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, instytucje prowadzące giełdy papierów wartościowych.

Fundusze inwestycyjne - podmioty w rozumieniu art. 3 ust.1 ustawy o funduszach zaliczane do pozostałych instytucji pośrednictwa finansowego i pomocniczych instytucji finansowych.

Fundusze sekurytyzacyjne - podmioty w rozumieniu art. 183 ust.1 ustawy o funduszach zaliczane do pozostałych instytucji pośrednictwa finansowego i pomocniczych instytucji finansowych.

Podmioty zajmujące się sekurytyzacją inne niż fundusze sekurytyzacyjne - spółki kapitałowe wchodzące w skład pozostałych instytucji pośrednictwa finansowego i pomocniczych instytucji finansowych, utworzone w celu emisji papierów wartościowych, których zabezpieczenie stanowią sekurytyzowane wierzytelności.

Instytucje ubezpieczeniowe, reasekuracji i fundusze emerytalne - podmioty prowadzące działalność na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 950, z późn. zm.) oraz podmioty, działające na podstawie ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 989, z późn. zm.). Nie zalicza się tu jednostek działających w sferze ubezpieczeń społecznych (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Narodowy Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy) oraz jednostek sprawujących nadzór nad rynkiem finansowym (Komisja Nadzoru Finansowego).

Przedsiębiorstwa - jednostki, których główną działalnością jest produkcja dóbr i obrót dobrami lub świadczenie usług niefinansowych, w szczególności przedsiębiorstwa i spółki państwowe, przedsiębiorstwa i spółki prywatne oraz spółdzielnie. Zalicza się tu również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, zatrudniające powyżej 9 osób.

Gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych:

* Do gospodarstw domowych zalicza się osoby lub grupy osób będące konsumentami i/lub producentami wyrobów i usług niefinansowych. Zalicza się tu osoby prywatne, rolników indywidualnych oraz przedsiębiorców indywidualnych, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, zatrudniające do 9 osób włącznie.

Instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych obejmują instytucje, których podstawowe przychody stanowią dobrowolne wpłaty pieniężne lub wkłady w naturze od gospodarstw domowych, dotacje instytucji rządowych i samorządowych oraz dochody z tytułu własności. Do grupy tych instytucji zalicza się m.in.: związki zawodowe, partie polityczne, stowarzyszenia konsumentów, kościoły i związki wyznaniowe, fundusze i fundacje działające na rzecz gospodarstw domowych, instytucje dobroczynne, organizacje pomocy humanitarnej.

FIN.13* M - monetarne instytucje finansowe z wyjątkiem funduszy rynku pieniężnego

* A - fundusze rynku pieniężnego

* R - instytucje rządowe i samorządowe

* O - pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe

* U - instytucje ubezpieczeniowe, reasekuracji i fundusze emerytalne

* P - przedsiębiorstwa

jak wyżej
FIN.09* E - monetarne instytucje finansowe

* Y - inne

jak wyżej
FIN.05* M - monetarne instytucje finansowe, z wyjątkiem funduszy rynku pieniężnego

* A - fundusze rynku pieniężnego

* H - pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe, z wyjątkiem funduszy inwestycyjnych * D - fundusze inwestycyjne

* U - instytucje ubezpieczeniowe, reasekuracji i fundusze emerytalne

* P - przedsiębiorstwa

jak wyżej
Definicje instrumentów finansowych i innych kategorii bilansowych
13Aktywa nettoKategoria w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o funduszachFIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczej.
14Aktywa ogółemKategoria w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.)FIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczych wykazywanych w formularzach: FIN.03, FIN.04, FIN.05, FIN.06, FIN.07, FIN.08, FIN.09, FIN.10, FIN.11, FIN.12, FIN.14. Dodatkowo, w przypadku funduszy sekurytyzacyjnych należy uwzględnić wartość wykazywaną w formularzu FIN.13.
15Certyfikaty inwestycyjne imienneKategoria w rozumieniu ustawy o funduszachFIN.17

FIN.19

liczba/wartośćW kolumnach 5 - 10 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 4.
16Certyfikaty inwestycyjne na okazicielaKategoria w rozumieniu ustawy o funduszachFIN. 18

FIN.20

liczba/wartośćW kolumnach 5 - 10 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 4.
17DepozytyŚrodki zdeponowane w walucie krajowej lub obcej przez podmiot rynku funduszy inwestycyjnych na rachunkach bankowych. Obejmują one:

- depozyty będące elementem lokat,

- depozyty rozliczeniowe, które mogą być w każdej chwili zamienione na gotówkę lub wykorzystane w postaci czeku, polecenia przelewu, zapisu debetowego lub w inny sposób; zalicza się do nich również depozyty jednodniowe typu overnight oraz tomnext i spotnext.

Do kategorii tej zalicza się również gotówkę (banknoty i monety w walucie krajowej lub obcej).

Zalicza się tu również kwoty należności z tytułu zwrotnych depozytów zabezpieczających związanych z operacjami na instrumentach pochodnych.

FIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczej. Kategoria ta nie obejmuje naliczonych odsetek, które są wykazywane w kategorii Pozostałe aktywa.

Należy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczych, wykazywanych w formularzach FIN.04 i FIN.06.

FIN.07wartośćW kolumnach 5 i 6 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 4.

Kategoria ta nie obejmuje naliczonych odsetek. Odsetki te są wykazywane w formularzu FIN.25. Jednocześnie są one zaliczone do kategorii Pozostałe aktywa i wykazywane w formularzu FIN.14.

18Depozyty i pożyczki udzieloneŚrodki, które obejmują depozyty oraz należności z tytułu udzielonych pożyczek.FIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczych wykazywanych w formularzach: FIN.07, FIN.08 i FIN.09.
19Dłużne papiery wartościowePapiery wartościowe stwierdzające dług emitenta wobec właściciela tych papierów oraz zobowiązanie emitenta do zwrotu pożyczonej kwoty i zapłaty ustalonego oprocentowania w określony sposób i w określonych terminach.

Do dłużnych papierów wartościowych zalicza się:

- obligacje,

- zbywalne certyfikaty depozytowe,

- akcje uprzywilejowane niedające ich posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki,

- bony skarbowe,

- weksle,

- listy zastawne,

- bankowe papiery wartościowe,

- dłużne papiery wartościowe emitowane przez spółki zajmujące się sekurytyzacją aktywów,

- dłużne papiery wartościowe objęte sekurytyzacją.

FIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczej wraz z naliczonymi odsetkami.
FIN.04wartośćW kolumnach 2 - 10 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnie 1.

Wartość bilansowa dłużnych papierów wartościowych ujęta w kolumnach 3 i 10 formularza FIN.04 obejmuje również wartość naliczonych odsetek.

FIN.06wartośćW kolumnach 5 - 13 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 4.

Wartość bilansowa dłużnych papierów wartościowych ujęta w kolumnach 6 i 13 formularza FIN.06 obejmuje również wartość naliczonych odsetek.

Dla dłużnych papierów wartościowych wymagany jest podział według terminu pierwotnego.

20Instrumenty pochodneInstrumenty finansowe w rozumieniu ustawy o funduszachFIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczej.

Należy podać łączną sumę wartości wykazywanych w formularzach FIN.10 i FIN.11.

21Instrumenty pochodne asymetryczne (opcje) -aktywaInstrumenty dające podmiotowi rynku funduszy inwestycyjnych (nabywcy) prawo (nie obowiązek) nabycia bądź sprzedaży przed upływem określonego terminu lub w określonym przyszłym terminie ustalonej ilości instrumentu bazowego po z

góry określonej cenie. W przeciwieństwie do nabywcy wystawca instrumentu ma obowiązek realizacji kontraktu (ryzyko niesymetryczne).

Do instrumentów pochodnych asymetrycznych zalicza się:

- kontrakty o charakterze opcyjnym,

- warranty,

- prawa poboru.

FIN.10wartośćW kolumnach 6 - 14 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 5.

Dla każdej kombinacji parametrów: kategoria instrumentu bazowego, call/put, kraj, waluta rozliczenia, waluta bazowa (o ile występuje) jest wypełniany jeden wiersz sprawozdania.

22Instrumenty pochodne asymetryczne (opcje) - zobowiązaniaInstrumenty nakładające na podmiot rynku funduszy inwestycyjnych (wystawcę) obowiązek (nie prawo) nabycia bądź sprzedaży na żądanie nabywcy opcji przed upływem określonego terminu lub w określonym przyszłym terminie ustalonej ilości instrumentu bazowego po z góry określonej cenie. W przeciwieństwie do wystawcy nabywca instrumentu nie posiada obowiązku realizacji instrumentu/kontraktu (ryzyko niesymetryczne).

Do instrumentów pochodnych asymetrycznych zalicza się:

- kontrakty o charakterze opcyjnym,

- warranty,

- prawa poboru.

FIN.22wartośćW kolumnach 6 - 14 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 5.

Dla każdej kombinacji parametrów: kategoria instrumentu bazowego, call/put, kraj, waluta rozliczeniowa, waluta bazowa (o ile występuje) jest wypełniany jeden wiersz sprawozdania.

23Instrumenty pochodne symetryczne - aktywaInstrumenty pochodne, które nakładają na obie strony kontraktu symetryczne prawa i obowiązki.FIN.11wartośćW kolumnach 5 - 13 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 4.

W przypadku gdy instrument pochodny wykazuje na początek okresu sprawozdawczego wartość dodatnią, a na koniec okresu sprawozdawczego wartość ujemną, lub też gdy wykazuje na początek okresu sprawozdawczego wartość ujemną, a na koniec okresu sprawozdawczego wartość dodatnią, należy wykazać go odpowiednio w formularzach FIN.11 (wartości dodatnie) oraz FIN.23 (wartości ujemne).

Do instrumentów tych nie zalicza się kontraktów o charakterze opcyjnym, warrantów oraz praw poboru.

24Instrumenty pochodne symetryczne - zobowiązaniaInstrumenty pochodne, które nakładają na obie strony kontraktu symetryczne prawa i obowiązki.FIN.23wartośćW kolumnach 5 - 13 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 4.

Do instrumentów tych nie zalicza się kontraktów o charakterze opcyjnym, warrantów oraz praw poboru.

25Jednostki uczestnictwaKategoria w rozumieniu ustawy o funduszachFIN.15

FIN.16

wartość/liczbaW kolumnach 4 - 9 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 3.
26Kapitał funduszuKapitał funduszu stanowi różnicę wartości kapitału wpłaconego i wypłaconego.FIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczej.
27Kapitał wpłaconyKategoria w rozumieniu § 2 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych (Dz. U. Nr 249, poz. 1859)FIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczej.
28Kapitał wypłaconyKategoria w rozumieniu § 2 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych (Dz. U. Nr 249, poz. 1859)FIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczej.
29Należności z tytułu udzielonych pożyczek, z wyłączeniem należności z tytułu zakupionych papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem odkupuKategoria obejmuje należności podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych z tytułu udzielonych pożyczek, zrealizowanych poręczeń i gwarancji oraz skupionych wierzytelności.FIN.08wartośćW kolumnach 5 i 6 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 4.

Kategoria nie obejmuje naliczonych odsetek. Odsetki te są zaliczone do kategorii Pozostałe aktywa i są wykazywane w formularzach FIN.14 i FIN.25.

Kategoria ta obejmuje saldo debetowe.

Kategoria nie obejmuje wierzytelności skupionych przez fundusze sekurytyzacyjne. Wierzytelności te są wykazywane w formularzu FIN.13.

30Należności z tytułu zakupionych papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem odkupuKategoria obejmuje należności podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych z tytułu zakupionych papierów wartościowych z otrzymanym przyrzeczeniem ich odkupienia po ustalonej cenie i po upływie czasu określonego w umowie - w ramach transakcji repo. W tej pozycji wykazuje się również należności z tytułu transakcji buy-sell-back z terminem odsprzedaży po upływie czasu określonego w umowie.FIN.09wartośćW kolumnach 4 i 5 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 3.

Kategoria ta nie obejmuje naliczonych odsetek. Odsetki (przychody odsetkowe w rozumieniu § 2 pkt 24 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych (Dz. U. Nr 249, poz. 1859)) są zaliczone do kategorii Pozostałe aktywa i są wykazywane w formularzach FIN.14 i

FIN.25.

31Odsetki naliczoneWartość odsetek naliczonych w okresie sprawozdawczymFIN.25wartość
32Odsetki od depozytów złożonychWartość odsetek od depozytów złożonych w okresie sprawozdawczymFIN.25wartość
33Odsetki od otrzymanych kredytów i pożyczek oraz od innych zobowiązańWartość odsetek otrzymanych od kredytów i pożyczek oraz od innych zobowiązań w okresie sprawozdawczymFIN.25wartość
34Odsetki od udzielonych pożyczek oraz od innych należnościWartość odsetek naliczonych od udzielonych pożyczek oraz od innych należności w okresie sprawozdawczymFIN.25wartość
35Odsetki (stan na początek okresu)/ Odsetki (stan na koniec okresu)Wartość odsetek naliczonych i niezapłaconych, według stanu na początek okresu sprawozdawczego/według stanu na koniec okresu sprawozdawczegoFIN.25wartość
36Odsetki zapłaconeWartość odsetek zapłaconych w okresie sprawozdawczymFIN.25wartość
37Pozostałe aktywaKategoria obejmuje pozostałe, niezaliczone do innych pozycji w raporcie sprawozdawczym, należności finansowe podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych powstałe w wyniku różnic w czasie pomiędzy dokonywanymi transakcjami a płatnościami z ustalonym terminem pierwotnym. Do kategorii tej zalicza się również wierzytelności sekurytyzowane.FIN.02wartośćDla funduszy niebędących funduszami sekurytyzacyjnymi należy podać wartość pozycji sprawozdawczej ujętej na formularzu FIN.14.

Dla funduszy sekurytyzacyjnych należy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczych ujętych na formularzach FIN.13 i FIN.14.

FIN.14wartośćW kolumnach 3 - 4 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 2.

W szczególności zalicza się tutaj naliczone odsetki od depozytów oraz z tytułu udzielonych pożyczek, poręczeń i gwarancji.

Do kategorii tej zalicza się w szczególności: pozostałe, niezaliczone do innych pozycji, aktywa, m.in. odsetki zapadłe i niezapadłe od kredytów i pożyczek oraz innych należności, konta rozliczeniowe, koszty i przychody rozliczane w czasie.

38Pozostałe zobowiązaniaKategoria obejmuje pozostałe, niezaliczone do innych pozycji w raporcie sprawozdawczym, zobowiązania finansowe podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych powstałe w wyniku różnic w czasie pomiędzy dokonywanymi transakcjami a płatnościami z ustalonym terminem pierwotnym.FIN.24wartośćW kolumnach 2 - 3 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnie 1.

W szczególności zalicza się tutaj naliczone odsetki z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek.

39Rodzaj instrumentu pochodnego ze względu na instrument bazowyKlasyfikacja instrumentu pochodnego jest dokonywana według rodzaju tego instrumentu bazowego, który ma decydujący wpływ na wartość instrumentu pochodnego. Za instrumenty bazowe przyjmuje się m.in.: waluty, stopy procentowe, towary, kredyty, indeksy, udziałowe papiery wartościowe.FIN.11

FIN.23

* SW - swapy walutowe

* CS - dwuwalutowe swapy stóp procentowych

* IW - pozostałe instrumenty walutowe

* P - stopy procentowej

* U - udziałowe

* T - towarowe

* K - kredytowe

* O - pozostałe

Walutowymi instrumentami pochodnymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od waluty.

Instrumentami pochodnymi stóp procentowych są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od wartości stóp procentowych.

Udziałowymi instrumentami pochodnymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od cen udziałowych papierów wartościowych (najczęściej akcji) lub od wartości indeksów rynków papierów udziałowych (indeksów rynku kapitałowego). Do udziałowych instrumentów pochodnych zalicza się również prawa poboru.

Towarowymi instrumentami pochodnymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od cen towarów lub od wartości indeksów rynków towarowych.

Kredytowymi instrumentami pochodnymi są wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których wartość jest uzależniona od poziomu ryzyka związanego z wypłacalnością danego podmiotu.

Pozostałe instrumenty pochodne to wszystkie pochodne instrumenty finansowe, których nie można zakwalifikować do kategorii wymienionych powyżej.

FIN.10

FIN.22

* W - opcje walutowe

* P - stopy procentowej

* U - udziałowe

* T - towarowe

* K - kredytowe

* O - pozostałe

40Rzeczowe aktywa trwałeAktywa w rozumieniu art. 147 ustawy o funduszach. Są to aktywa, do których są ustanowione prawa własności, prawa współwłasności oraz prawa użytkowania wieczystego podmiot rynku funduszy inwestycyjnych i z których podmiot rynku funduszy inwestycyjnych może czerpać korzyści ekonomiczne poprzez ich posiadanie i użycie w określonym czasie.FIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczej wykazanej w formularzu FIN.12.
FIN.12W kolumnach 3 - 6 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 i 2.
41Typ certyfikatu inwestycyjnegoFIN.17

FIN.18

FIN.19

FIN.20

* PU - publiczny

* NP - niepubliczny

Klasyfikacja zgodna z art. 117 ustawy o funduszach.
42Typ udziałowego instrumentu finansowegoKlasyfikacja udziałowych instrumentów finansowychFIN.05* AP - akcje i prawa do akcji

* KD - kwity depozytowe

* UO - udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością

* JU - jednostki uczestnictwa

* CI - certyfikaty inwestycyjne

* UZ - tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą

* IN - inne

43Udziałowe instrumenty finansoweInstrumenty finansowe stwierdzające udział ich posiadacza w kapitale emitującej je jednostki i dające posiadaczowi prawo do uczestniczenia w zyskach tej jednostki oraz prawo do udziału w funduszach własnych w przypadku likwidacji tej jednostki.

Do tej kategorii należy zaliczyć: udziałowe instrumenty finansowe, udziały oraz tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania.

FIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczej.

Należy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczych, wykazywanych w formularzach FIN.03 oraz FIN.05.

FIN.03liczba/wartośćW kolumnach 2 - 10 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnie 1.
FIN.05liczba/wartośćW kolumnach 5 - 13 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 4.
44Wierzytelności sekurytyzowane, z wyłączeniem sekurytyzowanych papierów dłużnychKategoria w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy o funduszachFIN.13W kolumnach 4 - 12 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 3.
45Zobowiązania z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczekKategoria obejmuje kredyty i pożyczki otrzymane przez podmiot rynku funduszy inwestycyjnych od banków krajowych, instytucji kredytowych lub banków zagranicznych. Do tej kategorii należy zaliczyć zobowiązania z tytułu sprzedanych papierów wartościowych z udzielonym przyrzeczeniem odkupu.FIN.21W kolumnach 4 - 5 formularza należy wpisać wartości zagregowane odpowiadające przekrojom ujętym w kolumnach 1 - 3.

Kategoria ta nie obejmuje naliczonych odsetek. Odsetki te są zaliczone do kategorii Pozostałe zobowiązania i są wykazywane w formularzach FIN.24 i FIN.25.

46ZobowiązaniaKategoria w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych (Dz. U. Nr 249, poz. 1859)FIN.02wartośćNależy podać łączną wartość pozycji sprawozdawczych wykazywanych w formularzach,

FIN.21, FIN.22, FIN.23, FIN.24.

Definicje kodów i innych pojęć zawartych w formularzach sprawozdawczych
47Call/PutKategoria obejmuje rodzaj instrumentu pochodnego określanego jako opcja kupna call lub opcja sprzedaży put.FIN.10

FIN.22

* C - call

* P - put

Należy określić, czy pozycja dotyczy opcji typu call czy opcji typu put. Opcje typu call to opcje, dla których w wyniku realizacji następuje rzeczywisty lub umowny zakup instrumentu bazowego przez nabywcę opcji. Opcje typu put to opcje, dla których w wyniku realizacji następuje rzeczywista lub umowna sprzedaż instrumentu bazowego przez nabywcę opcji.
48Częstotliwość wyceny aktywów rzadziej niż raz na miesiącCzęstotliwość, z jaką podmiot rynku funduszy inwestycyjnych, zgodnie z zapisami w statucie, dokonuje wyceny swoich aktywów.FIN.01* tak

* nie

49Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnychIdentyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych nadany przez NBP.Identyfikator podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych zawiera ciąg sześciu znaków numerycznych.
50Kod ISINMiędzynarodowy kod określony w standardzie ISO 6166, jednoznacznie identyfikujący instrument finansowy.FIN.03

FIN.04

FIN.15

FIN.17

FIN.18

kodKod ISIN instrumentu finansowego zawiera dwanaście znaków alfanumerycznych. Kodem ISIN opisuje się również jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.
51Kod ISO kraju partnera operacji/ Kod ISO kraju emitenta/ Kod ISO kraju inicjatora sekurytyzacjiMiędzynarodowy kod kraju określony w standardzie ISO 3166-1FIN.05

FIN.06

FIN.07

FIN.08

FIN.09

FIN.10

FIN.11

FIN.12

FIN.13

FIN.14

FIN.15

FIN.16

FIN.17

FIN.18

FIN.19

FIN.20

FIN.21

FIN.22

FIN.23

kod krajuKod ISO zawiera dwa znaki alfanumeryczne.
52Kod ISO walutyMiędzynarodowy kod waluty określony w standardzie ISO 4217FIN.05

FIN.06

FIN.07

FIN.08

FIN.09

FIN.12

FIN.13

FIN.14

FIN.16

FIN.19

FIN.20

FIN.21

FIN.24

kod walutyKod ISO zawiera trzy znaki alfanumeryczne.
53Kod ISO waluty 1/

Kod ISO waluty 2

Międzynarodowy kod waluty określony w standardzie ISO 4217

Oznaczenie waluty 2 operacji wprowadza się w przypadku instrumentów dwuwalutowych.

FIN.10

FIN.11

FIN.22

FIN.23

kod waluty

ZZZ - nie dotyczy

Jako kod ISO waluty 1 należy podać kod waluty będącej walutą rozliczenia instrumentu pochodnego.

Jako kod ISO waluty 2 należy podać kod waluty będącej walutą bazową (instrumentem bazowym) instrumentu pochodnego.

W przypadku instrumentów jednowalutowych w pozycji kod ISO waluty 2 należy wybrać wpis "nie dotyczy".

Kod ISO zawiera trzy znaki alfanumeryczne.

54Liczba certyfikatów inwestycyjnych (stan na początek okresu)/

Liczba certyfikatów inwestycyjnych (stan na koniec okresu)

Kategoria obejmuje liczbę certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez podmiot rynku funduszy inwestycyjnych i wydanych na rzecz inwestorów lub przydzielonych inwestorom poprzez dokonanie wpisu w ewidencji uczestników funduszu, według stanu na początek okresu sprawozdawczego/według stanu na koniec okresu sprawozdawczego.FIN.17

FIN.18

FIN.19

FIN.20

liczbaLiczbę certyfikatów inwestycyjnych wykazuje się z dokładnością do trzech cyfr po przecinku.
55Liczba jednostek uczestnictwa (stan na początek okresu)/

Liczba jednostek uczestnictwa (stan na koniec okresu)

Kategoria obejmuje liczbę jednostek uczestnictwa zbytych przez podmiot rynku funduszy inwestycyjnych na rzecz inwestorów według stanu na początek okresu sprawozdawczego/według stanu na koniec okresu sprawozdawczego.FIN.15

FIN.16

liczbaLiczbę jednostek uczestnictwa wykazuje się z dokładnością do trzech cyfr po przecinku.
56Liczba papierów (stan na początek okresu)/ Liczba papierów (stan na koniec okresu)Kategoria obejmuje liczbę udziałowych instrumentów finansowych według stanu na początek okresu sprawozdawczego/według stanu na koniec okresu sprawozdawczego.FIN.03

FIN.05

liczbaLiczbę udziałowych instrumentów wartościowych wykazuje się z dokładnością do trzech cyfr po przecinku.
57Pozostałe zmianyInne zmiany wartości, które nie wynikają z transakcji, zmian wyceny lub różnic kursowych.FIN.03

FIN.04

FIN.05

FIN.06

FIN.10

FIN.11

FIN.13

FIN.22

FIN.23

wartośćPozostałe zmiany obejmują zmiany w klasyfikacji instrumentów finansowych, wynikające ze zmian w metodologii oraz z przeniesienia podmiotu do innego sektora. Są to zmiany będące wynikiem jedynie przesunięć w stanach między poszczególnymi kategoriami, a nie będące rezultatem transakcji. Przykładowe operacje powodujące powstanie pozostałych zmian to:

- umorzenie należności i zobowiązań,

- zamiana obligacji zamiennych na akcje,

- zamiana praw do akcji na akcje.

58Różnice kursoweZmiany w wartości pozycji wynikające ze stosowania kursów różnych walut obcych wyrażonych w złotych, w rozumieniu art. 30 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.), wyrażone w złotych.FIN.05

FIN.06

FIN.10

FIN.11

FIN.13

FIN.22

FIN.23

wartośćZmiany stanów wynikające z wpływu zmian kursów walut na pozycje bilansowe wyrażone w walutach obcych, przeliczone na złote.
59Termin pierwotnyKategoria w rozumieniu § 2 pkt 11 niniejszego rozporządzeniaFIN.06* K - do 1 roku włącznie

* A - powyżej 1 roku do 2 lat włącznie

* B - powyżej 2 lat

Jeżeli dany instrument jest płatny na żądanie, to należy go zakwalifikować jako instrument z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie. Jeżeli termin spłaty nie jest określony, to taki instrument należy zakwalifikować jako instrument z terminem pierwotnym powyżej dwóch lat.

Jeżeli zgodnie z umową nastąpi zamiana instrumentu finansowego z krótkoterminowego na długoterminowy, zmianę tą należy wykazać w kolumnach: Transakcje - wzrost, jako zwiększenie wartości instrumentu długoterminowego oraz Transakcje - spadek, jako zmniejszenie wartości instrumentu krótkoterminowego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do zamiany instrumentu długoterminowego na krótkoterminowy

FIN.07

FIN.08

FIN.21

* K - do 1 roku włącznie

* D - powyżej 1 roku

Jeżeli dany instrument jest płatny na żądanie, należy go zakwalifikować jako instrument z terminem pierwotnym do jednego roku włącznie. Jeżeli termin spłaty nie jest określony, to taki instrument należy zakwalifikować jako instrument z terminem pierwotnym powyżej jednego roku.

Jeżeli zgodnie z umową nastąpi zamiana instrumentu finansowego z krótkoterminowego na długoterminowy, zmianę tę należy wykazać w kolumnach: Transakcje - wzrost, jako zwiększenie wartości instrumentu długoterminowego, oraz Transakcje - spadek, jako zmniejszenie wartości instrumentu krótkoterminowego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do zamiany instrumentu długoterminowego na krótkoterminowy.

60Transakcje - sprzedażWartość składników lokat sprzedanych w okresie sprawozdawczymFIN.04

FIN.06

wartośćKategoria ta obejmuje wypłacone odsetki od dłużnych papierów wartościowych.
FIN.03

FIN.05

FIN.10

FIN.11

FIN.12

FIN.13

FIN.22

FIN.23

wartość
61Transakcje - umorzenieWartość jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych umorzonych w okresie sprawozdawczymFIN.15

FIN.16

FIN.17

FIN.18

FIN.19

FIN.20

wartość
62Transakcje - zakupWartość składników lokat zakupionych w okresie sprawozdawczymFIN.03

FIN.04

FIN.05

FIN.06

FIN.10

FIN.11

FIN.12

FIN.13

FIN.22

FIN.23

wartość
63Transakcje - zbycieWartość jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych zbytych w okresie sprawozdawczymFIN.15

FIN.16

FIN.17

FIN.18

FIN.19

FIN.20

wartość
64Wartość bilansowaWartość aktywów/zobowiązań podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych ustalona na koniec okresu sprawozdawczego zgodnie z zapisami w księgach rachunkowych podmiotu rynku funduszy inwestycyjnych. Wartość bilansowa na początek okresu jest równa wartości bilansowej na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego.FIN.05

FIN.06

FIN.13

wartośćWartość bilansowa (stan na koniec okresu) równa się wartości bilansowej (stan na początek okresu), powiększonej o transakcje zakupu/zbycia, zmniejszonej o transakcje sprzedaży/umorzenia, z uwzględnieniem zmian wyceny, różnic kursowych i pozostałych zmian.
FIN.03

FIN.04

FIN.12

FIN.14

FIN.15

FIN.16

FIN.17

FIN.18

FIN.19

FIN.20

FIN.21

FIN.24

wartość
65Wartość nominalna (stan na początek okresu)/Wartość nominalna (stan na koniec okresu)Wartość, jaką otrzymuje inwestor przyFIN.04wartośćWartość nominalna na początek okresu jest równa
wykupie danego papieru wartościowego, przypisywana mu w momencie emisji.FIN.06wartości nominalnej na koniec poprzedniego okresu.
Kwota główna z tytułu zaciągniętej pożyczki, należna do zapłaty w dniu wymagalności zobowiązania, lub wartość złożonego depozytu, którą podmiot jest obowiązany zwrócić w terminie, w którym następuje likwidacja depozytu i od której nalicza się oprocentowanie.FIN.07

FIN.08

FIN.09

wartośćWartość nominalna na początek okresu jest równa wartości nominalnej na koniec poprzedniego okresu.
Kwota główna wierzytelności sekurytyzowanychFIN.13wartośćWartość nominalna na początek okresu jest równa wartości nominalnej na koniec poprzedniego okresu.
66Wartość rynkowa (stan na początek okresu)/Wartość rynkowa (stan na koniec okresu)Dla instrumentów pochodnych asymetrycznych (opcji) jest to wartość godziwa instrumentu pochodnego odpowiednio na początek/koniec okresu sprawozdawczego, tj. bieżąca wartość premii opcyjnej.

Dla instrumentów pochodnych symetrycznych jest to wartość godziwa instrumentu pochodnego odpowiednio na początek/koniec okresu sprawozdawczego, tj. bieżąca wartość umownego zysku bądź straty z pozycji.

FIN.10

FIN.11

FIN.22

FIN.23

wartość
67Zmiana wycenyZmiana wyceny jest to zmiana wartości (ujemna lub dodatnia) instrumentu finansowego wynikająca z aktualizacji wyceny jego wartości.FIN.06wartośćKategoria ta obejmuje naliczone i niezapłacone odsetki od dłużnych papierów wartościowych.
FIN.05

FIN.10

FIN.11

FIN.13

FIN.22

FIN.23

wartość
______

1 Lista krajowych monetarnych instytucji finansowych udostępniona jest na stronie internetowej NBP http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/sprawozdawczosc/mif.htm, natomiast lista monetarnych instytucji finansowych krajów członkowskich Unii Europejskiej znajduje się na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego http://www.ecb.int/stats/money/mfi/elegass/html/index.en.html.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

FORMULARZE I OBJAŚNIENIA DO FORMULARZY - KASY I KASA KRAJOWA

I. 

Wzory formularzy dla kas i Kasy Krajowej

Formularz PD001

Informacja o stanach dziennych wybranych składników pasywów

Poz.WyszczególnienieRazem rezydent i nierezydent
złotewaluty obce
A1B1
A2Zobowiązania wobec sektora niefinansowego
B2z tego: - bieżące
C2- terminowe
D2Zobowiązania wobec instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych,

pozostałych instytucji pośrednictwa finansowego oraz pomocniczych instytucji

finansowych1)

E2z tego: - bieżące
F2- terminowe
G2Zobowiązania wobec sektora instytucji rządowych i samorządowych
H2z tego: - bieżące
I2- terminowe
M1Zobowiązania wobec funduszy rynku pieniężnego
N1z tego: - bieżące
O1- terminowe

___________________________

1) Z wyjątkiem zobowiązań wobec banków krajowych, oddziałów instytucji kredytowych, oddziałów banków zagranicznych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-

kredytowych, które nie figurują na liście monetarnych instytucji finansowych, oraz wobec Kasy Krajowej.

)

Formularz PD002

Informacja uzupełniająca o stanach dziennych wybranych składników pasywów

Poz.WyszczególnienieRazem rezydent i nierezydent
złotewaluty obce
A1B1
F1Środki terminowe na rachunkach oszczędnościowo-kredytowych w kasach

mieszkaniowych

G1Środki terminowe z BFG
I1Środki terminowe z zagranicy instytucji sektora finansowego, niefinansowego,

rządowych i samorządowych, deponowane na 2 lata i powyżej

J1z tego: - jednostek sektora finansowego inne niż pozostałe monetarne instytucje

finansowe i międzynarodowe organizacje finansowe

K1- jednostek sektora niefinansowego
L1- jednostek sektora instytucji rządowych i samorządowych
M1Zobowiązania podporządkowane
N1Środki pozyskane na podstawie umów o prowadzenie indywidualnych kont

emerytalnych

N2Środki pozyskane na podstawie umów o prowadzenie indywidualnych kont

zabezpieczenia emerytalnego

O1Zobowiązania wobec banków w organizacji2) i z ogłoszoną upadłością lub w

likwidacji

P1z tego: - bieżące
R1- terminowe

___________________________

2) Zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym do dnia uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na rozpoczęcie działalności.

)

Formularz PD003

Informacja uzupełniająca o stanach dziennych wybranych składników pasywów

Poz.WyszczególnienieRazem rezydent i nierezydent
złotewaluty obce
A1B1
A1Środki pozyskane ze sprzedaży emisji własnych papierów wartościowych (bez odsetek)
B2z tego z terminem pierwotnym deponowania: - poniżej 2 lat
D1- 2 lata i powyżej
D2w tym:

- papiery wartościowe zabezpieczone hipotecznie o okresie wykupu powyżej 5 lat

D3- listy zastawne o okresie wykupu powyżej 5 lat
E1Zobowiązania z tytułu operacji repo
F2z tego z terminem pierwotnym deponowania: - poniżej 2 lat
H1- 2 lata i powyżej
H2w tym:

- papiery wartościowe zabezpieczone hipotecznie o okresie wykupu powyżej 5 lat

H3- listy zastawne o okresie wykupu powyżej 5 lat
H5Zobowiązania z tytułu operacji sell-buy-back
H6z tego z terminem pierwotnym deponowania: - poniżej 2 lat
H7- 2 lata i powyżej
H8w tym:

- papiery wartościowe zabezpieczone hipotecznie o okresie wykupu powyżej 5 lat

H9- listy zastawne o okresie wykupu powyżej 5 lat
I1Operacje bieżące z pocztą
J1Fundusze specjalnego przeznaczenia
K1z tego:- bieżące
L1- terminowe
N1Zobowiązania wobec banków centralnych, pozostałych monetarnych instytucji finansowych
O1z tego:- bieżące
P1- terminowe
Q2z tego z terminem pierwotnym deponowania:- poniżej 2 lat
S1- 2 lata i powyżej
T1Zobowiązania wobec międzynarodowych organizacji finansowych
U1z tego: - bieżące
V1- terminowe
W2z tego z terminem pierwotnym deponowania: - poniżej 2 lat
Y1- 2 lata i powyżej

)

Formularz PD004

Aktywa

Poz.WyszczególnienieMonetarne instytucje finansowe

(MIF)

Instytucje niemonetarnePozycje nieklasyfikowane

sektorowo

Instytucje rządowe

i samorządowe

Pozostałe sektory
OgółemPozostałe instytucje

pośrednictwa

finansowego

i pomocnicze instytucje

finansowe

Instytucje

ubezpieczeniowe

i fundusze emerytalne

PrzedsiębiorstwaGospodarstwa domowe i instytucje

niekomercyjne

Kredyty

i pożyczki na

cele

konsumpcyjne

Kredyty na

nieruchomości

mieszkaniowe

Pozostałe

kredyty

i pożyczki

A1B1C1D1E1F1G1H1I1J1
A11. Gotówka w kasiexxxxxxxxx
B12. Kredyty, pożyczki i inne należnościxx
C1z terminem pierwotnym do 1 roku włączniexxx
D1powyżej 1 roku do 5 lat włączniexxx
E1powyżej 5 latxxx
F13. Dłużne papiery wartościowexxxx
G1z terminem pierwotnym do 1 roku włączniexxxx
H1powyżej 1 roku do 2 lat włączniexxxx
I1powyżej 2 latxxxx
I2w tym z punktu 3: nierezydentów - z terminem pierwotnym do 1 roku włączniexxxx
I3powyżej 1 roku do 2 lat włączniexxxx
I4powyżej 2 latxxxx
J14. Jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnegoxxxxxxxxx
K15. Papiery wartościowe z prawem do kapitału i udziałyxxxxx
L16. Aktywa trwałexxxxxxxxx
M17. Pozostałe aktywaxxxxxxxxx
N18. Aktywa ogółemxxxxxxxxx

)

Formularz PD005

Pasywa

Poz.WyszczególnienieMonetarne instytucje finansowe

(MIF)

Instytucje niemonetarnePozycje nieklasyfikowane

sektorowo

Ogółeminstytucje

pośrednictwa

finansowego

i pomocnicze

instytucje

Instytucje

ubezpieczeniowe

i fundusze

emerytalne

PrzedsiębiorstwaGospodarstwa

domowe i

instytucje

niekomercyjne

A1B1C1D1E1F1G1
A11. Depozyty i inne zobowiązaniax
B11.1 bieżącex
C11.2 terminowe z terminem pierwotnymx
D1do 1 roku włączniex
E1powyżej 1 roku do 2 lat włączniex
F1powyżej 2 latx
F52. Emisja dłużnych papierów wartościowychxxxxxx
F6do 1 roku włączniexxxxxx
F7powyżej 1 roku do 2 lat włączniexxxxxx
F8powyżej 2 latxxxxxx
G13. Kapitał i rezerwyxxxxxx
H14. Pozostałe pasywaxxxxxx
I15. Pasywa ogółemxxxxxx

)

Formularz PD006

Aktualizacja danych kas

Numer kasy1)

Lp.WyszczególnienieDane o podmiocie
1Pełna nazwa kasy
2Adres kasy2)
3Data rozpoczęcia działalności przez kasę
4Data zakończenia działalności przez kasę
5Data połączenia kasy z innym podmiotem
6Nazwa podmiotu przejmowanego (z poz. 5)

Objaśnienia:

1) Numer kasy – numer kasy zapisany w rejestrze kas prowadzonym przez Kasę Krajową.

2) Adres kasy – nazwa ulicy, numer, kod pocztowy, miejscowość - odpowiednio dla siedziby kasy.

Pozycje 3, 4 lub 5 należy wypełnić, jeżeli którakolwiek ze wskazanych okoliczności miała miejsce.

W przypadku łączenia kas informację sporządza się dla kasy przejmującej.

)

II. 

Objaśnienia do formularzy PD001, PD002, PD003, PD004 i PD005

Jednostki instytucjonalne i sektory

Monetarne instytucje finansowe instytucje finansowe, których działalność polega na przyjmowaniu depozytów lub bliskich substytutów depozytów od podmiotów innych niż monetarne instytucje finansowe oraz na udzielaniu kredytów lub inwestowaniu w papiery wartościowe na własny rachunek.

Lista krajowych monetarnych instytucji finansowych jest udostępniona na stronie internetowej NBP: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/sprawozdawczosc/mif.htm, natomiast lista monetarnych instytucji finansowych krajów członkowskich Unii Europejskiej znajduje się na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego: http://www.ecb.inet/stats/money/mfi/elegass/html/index.en.html.

Instytucje rządowe i samorządowe obejmują: organy władzy publicznej i podległe im jednostki organizacyjne, państwowe osoby prawne oraz inne państwowe jednostki organizacyjne nieobjęte Krajowym Rejestrem Sądowym, których działalność jest finansowana ze środków publicznych w całości lub w przeważającej części (z wyjątkiem przedsiębiorstw państwowych, banków państwowych, spółek prawa handlowego). Do tego sektora zalicza się: ministerstwa i inne instytucje centralne, organy administracji samorządowej (gminne, powiatowe i wojewódzkie) i podlegające im jednostki organizacyjne oraz wszystkie centralne i lokalne jednostki instytucjonalne, których podstawową działalnością jest zabezpieczenie świadczeń społecznych.

Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego i pomocnicze instytucje finansowe:

-
pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego są to instytucje finansowe, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe realizowane poprzez zaciąganie zobowiązań w formach innych niż gotówka, depozyty lub substytuty depozytów w jednostkach instytucjonalnych innych niż monetarne instytucje finansowe. Zalicza się do nich m.in.: fundusze inwestycyjne, z wyjątkiem funduszy rynku pieniężnego zaliczanych do sektora monetarnych instytucji finansowych, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, domy maklerskie, przedsiębiorstwa leasingu finansowego, przedsiębiorstwa factoringowe, spółki utworzone w celu sekurytyzacji aktywów, banki w stanie upadłości, likwidacji oraz organizacji, towarzystwa funduszy emerytalnych.
-
pomocnicze instytucje finansowe obejmują instytucje, które nie świadczą usług finansowych, lecz przyczyniają się do ich rozwoju. Do grupy tych instytucji zalicza się m.in.: brokerów ubezpieczeniowych, doradców ubezpieczeniowych i emerytalnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, instytucje prowadzące giełdy papierów wartościowych, jednostki sprawujące nadzór nad rynkiem finansowym.

Instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne podmioty prowadzące działalność na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 950, z późn. zm.) oraz podmioty działające na podstawie ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 989, z późn. zm.). Nie zalicza się tu jednostek działających w sferze ubezpieczeń społecznych (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Narodowy Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy), które są zaliczane do sektora instytucji rządowych i samorządowych, oraz jednostek sprawujących nadzór nad rynkiem finansowym (Komisja Nadzoru Finansowego), zaliczanych do pomocniczych instytucji finansowych.

Przedsiębiorstwa jednostki, których główną działalnością jest produkcja dóbr i obrót dobrami lub świadczenie usług niefinansowych, w szczególności przedsiębiorstwa i spółki państwowe, przedsiębiorstwa i spółki prywatne oraz spółdzielnie. Zalicza się tu również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, zatrudniające powyżej 9 osób.

Gospodarstwa domowe i instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych:

-
do gospodarstw domowych zalicza się osoby lub grupy osób będące konsumentami lub producentami wyrobów i usług niefinansowych. Zalicza się tu osoby prywatne, rolników indywidualnych oraz przedsiębiorców indywidualnych, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, zatrudniające do 9 osób włącznie.
-
instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych obejmują instytucje stanowiące odrębne jednostki prawne, których podstawowe przychody stanowią dobrowolne wpłaty pieniężne lub wkłady w naturze od gospodarstw domowych, dotacje instytucji rządowych i samorządowych oraz dochody z tytułu własności. Do grupy tych instytucji zalicza się m.in.: związki zawodowe, partie polityczne, stowarzyszenia konsumentów, kościoły i związki wyznaniowe, fundusze i fundacje działające na rzecz gospodarstw domowych, instytucje dobroczynne, organizacje pomocy humanitarnej.

Rezydenci i nierezydenci

Rezydenci i nierezydenci w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. -Prawo dewizowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 826, z późn. zm.).

Pozycje nieklasyfikowane sektorowo

Pozycje, dla których nie ma wymogu identyfikacji partnera operacji, nie istnieje możliwość takiej identyfikacji bądź nie ma jej ekonomicznego uzasadnienia. Są one prezentowane w kwocie ogółem.

Międzynarodowe organizacje finansowe

Organizacje finansowe zajmujące się wielostronną współpracą i udzielaniem pomocy państwom członkowskim lub krajom trzecim.

Kategorie aktywów

1.
Gotówka w kasie - środki pieniężne w kasach i skarbcu instytucji sprawozdającej, w krajowych i zagranicznych znakach pieniężnych.
2.
Kredyty, pożyczki i inne należności - wszystkie kategorie należności, tj. kredyty, pożyczki, skupione wierzytelności, zrealizowane gwarancje i poręczenia, lokaty złożone w MIF, należności z tytułu leasingu finansowego oraz należności z tytułu innych operacji, w tym należności z tytułu operacji repo i sell-buy-back.
3.
Kredyty i pożyczki na cele konsumpcyjne - kredyty i pożyczki udzielone na cele nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub wykonywanym wolnym zawodem, przeznaczone na zakup dóbr konsumpcyjnych, zwykle trwałego użytku lub usług. Do tej kategorii zalicza się kredyty w systemie sprzedaży ratalnej, kredyty w rachunku bieżącym oraz kredyty związane z funkcjonowaniem kart kredytowych osób prywatnych.
4.
Kredyty na nieruchomości mieszkaniowe - kredyty i pożyczki udzielone na nabycie bądź uzyskanie prawa własności, budowę, przebudowę, remont domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego. Kredyty te nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą kredytobiorcy.
5.
Pozostałe kredyty i pożyczki - pozostałe, niezaliczone do powyższych dwóch kategorii kredyty, pożyczki i inne należności.
6.
Dłużne papiery wartościowe - papiery wartościowe stwierdzające dług emitenta wobec właściciela tych papierów oraz zobowiązanie emitenta do zwrotu pożyczonej kwoty i zapłaty ustalonego oprocentowania w określony sposób i w określonych terminach.

Do dłużnych papierów wartościowych zalicza się w szczególności:

-
obligacje,
-
zbywalne certyfikaty depozytowe,
-
akcje uprzywilejowane niedające ich posiadaczom prawa do udziału w podziale masy upadłościowej spółki,
-
bony skarbowe,
-
weksle,
-
listy zastawne,
-
bankowe papiery wartościowe,
-
dłużne papiery wartościowe emitowane przez spółki zajmujące się sekurytyzacją aktywów,
-
dłużne papiery wartościowe objęte sekurytyzacją.
7.
Papiery wartościowe zabezpieczone hipotecznie - w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 99, poz. 919, z późn. zm.).
8.
Listy zastawne - w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych.
9.
Jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego - portfel jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez fundusze rynku pieniężnego, zaliczane do sektora monetarnych instytucji finansowych. Wykaz funduszy klasyfikowanych jako fundusze rynku pieniężnego znajduje się na liście monetarnych instytucji finansowych zamieszczonej na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego (http://www.ecb.int/stats/money/mfi/elegass/html/index.en.html).
10.
Papiery wartościowe z prawem do kapitału i udziały - papiery wartościowe stwierdzające udział ich posiadacza w kapitale emitującej je jednostki i dające posiadaczowi prawo do uczestniczenia w zyskach tej jednostki oraz do podziału funduszy własnych w przypadku likwidacji tej jednostki.
11.
Aktywa trwałe - niefinansowe aktywa trwałe rzeczowe, wartości niematerialne i prawne, aktywa do zbycia, rzeczowy majątek trwały używany na podstawie umów leasingu, najmu i dzierżawy, należności z tytułu aktywów trwałych oddanych do użytkowania na podstawie umów leasingu, najmu i dzierżawy, nakłady na wartości niematerialne i prawne.
12.
Pozostałe aktywa -pozostałe, niezaliczone do innych pozycji aktywa.

Kategorie pasywów

1.
Depozyty i inne zobowiązania - wszystkie środki zdeponowane w instytucji sprawozdającej, kredyty i pożyczki otrzymane, zobowiązania podporządkowane zaciągnięte w formie kredytów, zobowiązania z tytułu zabezpieczeń pieniężnych, zobowiązania z tytułu sprzedanych papierów wartościowych w operacjach repo i sell-buy-back, instrumenty dłużne wyemitowane na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, np. bony oszczędnościowe, oraz inne zobowiązania.
2.
Depozyty i inne zobowiązania bieżące - środki zdeponowane na rachunkach bieżących lub bezterminowych rachunkach oszczędnościowych (w tym książeczki oszczędnościowe płatne na żądanie) lub innych formach depozytów w instytucji sprawozdającej, które mogą być wypłacone na żądanie i bez żadnych czy istotnych restrykcji w formie gotówki lub wykorzystane do regulowania płatności za pomocą czeku, polecenia przelewu, karty płatniczej itp.
3.
Depozyty i inne zobowiązania terminowe - środki zdeponowane w instytucji sprawozdającej na określony termin, które nie mogą być wycofane przed tym terminem lub wycofanie ich powoduje istotne restrykcje, np. istotne obniżenie należnych odsetek.

Depozyty terminowe w podziale według terminów pierwotnych należy wykazywać zgodnie z terminem umownym. Jeżeli umowa określa okres utrzymywania depozytu, ale daje również możliwość wycofania całości lub części kapitału przez cały okres trwania umowy bez istotnej utraty odsetek lub poniesienia innych istotnych kosztów przez klienta, to depozyty takie należy zaliczyć do kategorii depozyty bieżące.

4.
Środki terminowe na rachunkach oszczędnościowo-kredytowych w kasach mieszkaniowych - środki zgromadzone na rachunkach oszczędnościowo-kredytowych w kasach mieszkaniowych w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 255).
5.
Środki terminowe z BFG - środki terminowe pozyskane z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, o których mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 711, z późn. zm.).
6.
Zobowiązania podporządkowane - środki zaliczone za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego do funduszy własnych kasy na podstawie i na warunkach określonych w art. 24 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1450).
7.
Środki pozyskane na podstawie umów o prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych - środki pozyskane na podstawie umów o prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. Nr 116, poz. 1205, z późn. zm.).
8.
Środki pozyskane na podstawie umów o prowadzenie indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego - środki pozyskane na podstawie umów o prowadzenie indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.
9.
Fundusze specjalnego przeznaczenia - środki zakładowych funduszy socjalnych przeznaczone dla pracowników.
10.
Operacje repo - transakcja repo jest umową, w której jedna ze stron przenosi własność określonych papierów wartościowych w zamian za przekazanie przez drugą stronę określonej kwoty środków pieniężnych i jednocześnie zobowiązuje się do zwrotu tych środków powiększonych o odsetki w późniejszym terminie w zamian za przeniesienie przez tę drugą stronę własności papierów wartościowych na pierwotnego właściciela. W transakcjach repo tymczasowy właściciel papierów wartościowych przekazuje pożytki (kupony odsetkowe) w dniu ich otrzymania podmiotowi, który zobowiązał się do odkupienia tych papierów.
11.
Operacje sell-buy-back - transakcja sell-buy-back ma cechy transakcji repo, ale pożytki (kupony odsetkowe) przysługujące w trakcie trwania transakcji są zatrzymywane przez stronę lokującą środki pieniężne. Wartość pożytków uzyskanych w trakcie trwania transakcji sell-buy-back przez tymczasowego właściciela jest uwzględniana w cenie odkupu papierów wartościowych.
12.
Operacje bieżące z pocztą - zobowiązania wynikające z rozliczeń z tytułu obsługi zastępczej z Pocztą Polską S.A.
13.
Emisja dłużnych papierów wartościowych - dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez instytucję sprawozdającą we własnym imieniu i na własny rachunek. W tej pozycji należy wykazywać również zobowiązania podporządkowane zaciągnięte w formie wyemitowanych papierów wartościowych.
14.
Kapitał i rezerwy - fundusz udziałowy, należne wpłaty na fundusz udziałowy, fundusz zasobowy, fundusz z aktualizacji wyceny, pozostałe fundusze, wynik (zysk/strata) z lat ubiegłych, rezerwy na zobowiązania, odpisy aktualizujące wartość kredytów, pożyczek i innych należności oraz pozostałe rezerwy, z wyjątkiem rezerwy na ryzyko i wydatki niezwiązane z podstawową działalnością instytucji sprawozdającej.
15.
Pozostałe pasywa - pozostałe, niezaliczone do innych pozycji zobowiązania.

Zasady wyceny i prezentacji poszczególnych kategorii aktywów i pasywów na dzień sprawozdawczy

Kategorie wyodrębnione w formularzach sprawozdawczych należy wyceniać i prezentować zgodnie z wyceną bilansową, z wyjątkiem:

1.
kredytów, pożyczek i innych należności, które należy wykazywać w kwocie kapitału do spłaty według wartości nominalnej pozostającej do spłacenia na koniec okresu sprawozdawczego i należy prezentować w ujęciu brutto (bez pomniejszania o odpisy aktualizujące wartość). Kategoria ta nie obejmuje odsetek (zarówno zapadłych, jak i naliczanych). Odsetki i prowizje należy prezentować w pozostałych aktywach, a odpisy aktualizujące wartość w kategorii kapitały i rezerwy.
2.
depozytów i innych zobowiązań, które należy wykazywać według ich wartości nominalnej bez odsetek naliczanych. Natomiast odsetki zapadłe powiększają wartość kategorii depozyty i inne zobowiązania. Odsetki naliczane należy wykazywać w kategorii Pozostałe pasywa.
3.
emisji dłużnych papierów wartościowych, które należy wykazywać według ich wartości nominalnej bez odsetek naliczanych i zapadłych. Odsetki należy wykazywać w kategorii Pozostałe pasywa.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).