§ 1. - Sposób rozdysponowania kontyngentów na przywóz alkoholi skażonych, niektórych napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, benzyn oraz olejów napędowych i opałowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.131.628

Akt utracił moc
Wersja od: 8 listopada 1996 r.
§  1.
1.
Rozdysponowanie kontyngentów na przywóz alkoholi skażonych, niektórych napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, benzyn oraz olejów napędowych i opałowych, ustanowionych na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r . - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445, z 1991 r. Nr 60, poz. 253, Nr 73, poz. 320 i Nr 100, poz. 442, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 oraz z 1993 r. Nr 60, poz. 279 i Nr 129, poz. 598), następuje w drodze wydawania pozwoleń na przywóz na podstawie wniosków składanych przez podmioty gospodarcze dokonujące obrotu towarowego z zagranicą, posiadające koncesję Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą na przywóz towarów objętych wnioskiem.
2.
Wzór wniosku o udzielenie pozwolenia na przywóz alkoholi skażonych, niektórych napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, benzyn oraz olejów napędowych i opałowych stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Rodzaj dokumentów i zakres informacji wymaganych przy składaniu wniosków, o których mowa w ust. 1 i 2, zawiera załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4.
Wnioski o przydział kontyngentów należy składać:
1)
na pierwsze półrocze - od dnia ustanowienia kontyngentu,
2)
na drugie półrocze - od dnia 1 czerwca.
5.
Rozdysponowanie kontyngentów na przywóz towarów, o których mowa w § 1 ust. 1, dokonywane będzie z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
wielkości sprzedaży na rynku krajowym towaru objętego wnioskiem w ostatnich dwunastu miesiącach poprzedzających datę złożenia wniosku,
2)
stopnia wykorzystania przydzielonego kontyngentu w poprzednim półroczu,
3)
wartości obrotów, w tym obrotów towarem objętym kontyngentem, w ostatnich dwunastu miesiącach poprzedzających datę złożenia wniosku,
4)
wielkości i wyposażenia posiadanej bazy magazynowej (dotyczy paliw płynnych).
6.
Przy rozdysponowaniu kontyngentów na benzyny, oleje napędowe i opałowe mogą być stosowane preferencje dla:
1)
zakładów rafineryjnych na zaopatrzenie procesu technologicznego niektórych rodzajów benzyn, olejów napędowych i opałowych w niezbędne uszlachetniające komponenty w ilościach potwierdzonych przez Ministra Przemysłu i Handlu,
2)
Wojska Polskiego na zaopatrzenie sprzętu latającego w paliwa lotnicze w ilościach potwierdzonych przez Ministra Obrony Narodowej,
3)
wytypowanej jednostki odpowiedzialnej za utrzymanie rezerw państwowych w ilościach potwierdzonych przez Ministra Przemysłu i Handlu.