Sposób rozdysponowania kontyngentów celnych na przywóz w 1994 r. pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.126.581

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1993 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 15 grudnia 1993 r.
w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów celnych na przywóz w 1994 r. pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej.

Na podstawie art. 58 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445, z 1991 r. Nr 60, poz. 253, Nr 73, poz. 320 i Nr 100, poz. 442, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 oraz z 1993 r. Nr 60, poz. 279) zarządza się, co następuje:
1.
Rozdysponowanie kontyngentów celnych na przywóz pojazdów samochodowych, ustanowionych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1993 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów celnych na przywóz niektórych towarów pochodzących z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej (Dz. U. Nr 126, poz. 577), następuje w drodze wydawania pozwoleń na przywóz, na podstawie wniosków składanych przez polskie podmioty gospodarcze określone w ust. 2.
2.
Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, dotyczącym odrębnie każdej marki pojazdu samochodowego, może występować polski podmiot gospodarczy będący wyłącznym przedstawicielem producenta lub producentów pojazdów danej marki, z którym producent zawarł umowę upoważniającą do przywozu w 1994 r. takich pojazdów do Polski w ramach ustanowionego kontyngentu.
3.
Wnioski mogą być składane do Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą od dnia wejścia w życie rozporządzenia i będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń, z uwzględnieniem wielkości dotychczasowego przywozu pojazdów samochodowych danej marki na rynek polski, do czasu wyczerpania kontyngentu, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 1994 r. Wnioski złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia nie podlegają rozpatrzeniu. Kontyngent nie rozdysponowany do dnia 31 grudnia 1994 r. nie podlega rozdysponowaniu w roku 1995.
4.
Wzór wniosku o wydanie pozwolenia na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
5.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, powinny być dołączone następujące dokumenty:
1)
dokument potwierdzający uprawnienie podmiotu gospodarczego do dokonywania w ramach swojego przedsiębiorstwa obrotu towarowego z zagranicą pojazdami samochodowymi: odpis z rejestru handlowego lub innego rejestru (dokumentu) stwierdzającego status osób prawnych albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - od podmiotów nie będących osobami prawnymi,
2)
kopia dokumentu właściwego urzędu statystycznego o nadaniu identyfikatora statystycznego podmiotu (REGON),
3)
pisemne oświadczenie podmiotu zagranicznego o nadaniu polskiemu podmiotowi gospodarczemu wyłącznych uprawnień przedstawicielskich, upoważniających do przywozu pojazdów samochodowych danej marki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach kontyngentu w 1994 r., potwierdzone przez urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej właściwy dla siedziby podmiotu zagranicznego, wraz z przekładem na język polski,
4)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego stwierdzające zgłoszenie obowiązku podatkowego oraz należyte wypełnianie zobowiązań podatkowych,
5)
w przypadku rozdysponowania kontyngentu w trybie § 2 ust. 2 - kopia faktury producenta, kopia poprzednio udzielonego pozwolenia potwierdzona przez urząd celny oraz kopia faktury stanowiąca dowód sprzedaży pojazdów finalnym nabywcom albo inny dowód zbycia lub utraty pojazdu w razie zaistnienia okoliczności siły wyższej.
6)
w przypadku rozdysponowania kontyngentu w trybie § 4 - kopia umowy zawartej z finalnym nabywcą pojazdu samochodowego.
1.
Rozdysponowanie kontyngentu, o którym mowa w § 1 ust. 1, następuje w drodze wydawania pozwoleń na przywóz, które udzielane na podstawie jednego wniosku mogą dotyczyć łącznie przywozu nie więcej niż 400 sztuk pojazdów samochodowych określonych pod lp. 1 i 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia wymienionego w § 1 ust. 1, lub łącznie nie więcej niż 5 sztuk pojazdów samochodowych określonych pod lp. 3 tego załącznika.
2.
Uzyskanie pozwolenia na przywóz na podstawie kolejnego wniosku może nastąpić, jeżeli wszystkie pozwolenia udzielone na podstawie wniosku poprzedniego zostały wykorzystane i przedstawiono dokumenty wymienione w § 1 ust. 5 pkt 5.
Pozwolenia wydawane w trybie § 2 zachowują ważność przez okres 5 miesięcy od dnia wystawienia i mogą być wykorzystane nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 1994 r. oraz nie dłużej niż do dnia 31 października 1994 r.
1.
Część kontyngentu, o którym mowa w § 1 ust. 1, nie rozdysponowana lub nie wykorzystana do dnia 31 października 1994 r. podlega rozdysponowaniu w trybie określonym w niniejszym rozporządzeniu, z zastrzeżeniem ust. 3, 4 i 5.
2.
Podmioty gospodarcze obowiązane są przedłożyć w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą w terminie do dnia 10 listopada 1994 r. informacje dotyczące stopnia wykorzystania pozwoleń na przywóz udzielonych do dnia 31 października 1994 r. w ramach rozdysponowania kontyngentu, o którym mowa w § 1 ust. 1. Przepis § 1 ust. 5 pkt 5 stosuje się odpowiednio.
3.
Wydawanie pozwoleń na przywóz pojazdów samochodowych w ramach części kontyngentu nie rozdysponowanej lub nie wykorzystanej do dnia 31 października 1994 r. następuje na rzecz tych podmiotów gospodarczych, które w pełni wykorzystały udzielone pozwolenia, lub na rzecz tych, które nie ubiegały się o nie poprzednio albo pozwolenia nie uzyskały z powodu wcześniejszego rozdysponowania kontyngentu. Ograniczeń ilościowych określonych w § 2 ust. 1 nie stosuje się.
4.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na przywóz, dotyczący rozdysponowania części kontyngentu, o której mowa w ust. 3, może być składany od dnia 15 listopada 1994 r. Wniosek złożony przed tym terminem nie podlega rozpatrzeniu.
5.
Pozwolenia wydane w trybie określonym w ust. 3 mogą być wykorzystane do dnia 31 grudnia 1994 r.
W zakresie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem nie stosuje się przepisów § 1 ust. 1-5 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 31 grudnia 1989 r. w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów oraz postępowania w sprawach dotyczących pozwoleń na wywóz i przywóz w obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. z 1990 r. Nr 1, poz. 8 i Nr 60, poz. 352 oraz z 1992 r. Nr 1, poz. 2).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Do Ministra Współpracy

Gospodarczej z Zagranicą

WNIOSEK

o wydanie pozwolenia na przywóz pojazdów

samochodowych w ramach kontyngentu celnego,

ustanowionego na 1994 r.1)

Znak sprawy ............. (numer rejestracji w MWGZ, ul.

Żurawia 4a, Warszawa)2)

Identyfikator REGON (pełny) ..................................

Wnioskodawca .................................................

(nazwa skrócona)

Wnioskodawca .................................................

(nazwa pełna)

Adres: ................................. kod pocztowy.........

nr telefonu ......... telefaksu ......... teleksu .....

Informacje o wielkości sprzedaży w 1993 r. i 1994 r. lub

przywozu na skład celny pojazdów samochodowych danej marki

pochodzących z krajów Wspólnoty Europejskiej (w sztukach):

Oznaczenie pojazdów kodami PCNW ramach kontyngentu na 1993 r.Poza kontyngentem w 1993 r. oraz w 1994 r.Ogółem (2+3)Liczba pojazdów znajdujących się na składzie celnym w dniu wystawienia wniosku
1234
PCN ...........

...........

PCN ...........

...........

Proszę o wydanie pozwolenia na przywóz w ramach rozdysponowania kontyngentu następującej liczby pojazdów samochodowych3):

A) wyposażonych w urządzenia katalityczne4):

Lp.Kod PCNMarka i model samochoduIlość sztukNazwa producentaKraj pochodzenia

Razem ilość ....................

B) nie wyposażonych w urządzenia katalityczne:

Lp.Kod PCNMarka i model samochoduIlość sztukNazwa producentaKraj pochodzenia

Razem ilość ...................

................ .................. ...................

(data wystawienia (podpis i pieczęć (imię, nazwisko,

wniosku) osoby uprawnionej) stanowisko)

______

1) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1993 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów celnych na przywóz niektórych towarów pochodzących z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej (Dz. U. Nr 126, poz. 577).

2) Numer rejestracji wpisuje Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.

Adres dla korespondencji pocztowej: Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, skrytka pocztowa P-22, 00-950 Warszawa.

3) Wniosek składa się odrębnie dla pojazdów samochodowych osobowych i towarowych.

4) Ograniczenia ilościowe, o których mowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 15 grudnia 1993 r. w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów celnych na przywóz w 1994 r. pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej (Dz. U. Nr 126, poz. 581), odnoszą się łącznie do pojazdów samochodowych wyposażonych w urządzenia katalityczne, jak i nie wyposażonych w takie urządzenia.