Sposób realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunki wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1757 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 października 2016 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA 1
z dnia 14 lipca 2006 r.
w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2015 r. poz. 139 i 1893 oraz z 2016 r. poz. 1250) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
sposób realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych;
2)
warunki wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych, w tym dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych;
3)
sposób sprawowania kontroli ilości i jakości ścieków.
Dostawca ścieków przemysłowych wprowadzając je do urządzeń kanalizacyjnych, zapewnia:
1)
ograniczenie lub eliminację substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, określonych w przepisach dotyczących warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego;
2)
równomierne ich odprowadzanie, odpowiednio do przepustowości kanałów i dopuszczalnego obciążenia oczyszczalni ścieków;
3)
ograniczenie tych zanieczyszczeń, które niekorzystnie wpływają na pracę oczyszczalni ścieków.
W sytuacji powiadomienia przez dostawcę ścieków przemysłowych o awarii, powodującej zrzut niebezpiecznych substancji do urządzeń kanalizacyjnych, stosuje się przepisy o ochronie środowiska.
Instalowanie niezbędnych urządzeń podczyszczających ścieki przemysłowe powinno odbywać się zgodnie z najlepszymi dostępnymi technikami, uwzględniającymi w szczególności ograniczenie oddziaływania ścieków na środowisko.
Dostawca ścieków przemysłowych udostępnia przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu niezbędne dane o rodzaju i wielkości produkcji i stosowanych procesach technologicznych oraz o gospodarce ściekowej w zakładzie, w celu określenia ilości i czasowego rozkładu dopływu ścieków przemysłowych oraz rodzaju ich zanieczyszczenia.
Dostawca ścieków przemysłowych eksploatując własną sieć i urządzenia podczyszczające, jest obowiązany postępować w sposób zapewniający ochronę środowiska.
Ścieki przemysłowe nie mogą być rozcieńczane wodą w celu uzyskania dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w rozporządzeniu.
Ścieki przemysłowe mogą być wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych, jeżeli:
1)
nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia osób obsługujących urządzenia kanalizacyjne, stanu konstrukcji budowlanych i prawidłowego działania tych urządzeń oraz oczyszczalni ścieków, a także dla spełnienia przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne warunków pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi i stosowania osadów ściekowych;
2)
spełnione są przez dostawcę ścieków przemysłowych warunki posiadanego pozwolenia wodnoprawnego, gdy takie pozwolenie jest wymagane na podstawie przepisów Prawa wodnego;
3)
temperatura tych ścieków nie przekracza 35°C, a odczyn pH mieści się w przedziale od 6,5 do 9,5, z wyłączeniem ścieków zawierających cyjanki i siarczki, dla których pH mieści się w przedziale od 8 do 10;
4)
są podatne na mechaniczno-biologiczne procesy oczyszczania.
1.
Ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego odprowadzane z określonych rodzajów produkcji do urządzeń kanalizacyjnych, z zastrzeżeniem § 15, nie powinny zawierać tych substancji w ilościach przekraczających dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia powinny być spełnione w próbce średniej dobowej, proporcjonalnej do przepływu, zmieszanej z próbek pobranych przez dostawcę ścieków przemysłowych ręcznie lub automatycznie, w odstępach co najwyżej dwugodzinnych.
3.
Pobór próbek ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia, oraz pomiary stężeń tych substancji powinny być wykonywane przez dostawcę ścieków przemysłowych nie rzadziej niż raz na kwartał, w miejscu reprezentatywnym dla odprowadzanych ścieków.
1.
Ścieki przemysłowe wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych, zawierające substancje zanieczyszczające wymienione w załączniku nr 2 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem § 15, nie powinny zawierać tych substancji w ilościach przekraczających dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w tym załączniku.
2.
Dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia powinny być spełnione w próbce średniej dobowej, proporcjonalnej do przepływu, zmieszanej z próbek pobranych przez dostawcę ścieków przemysłowych ręcznie lub automatycznie, w odstępach co najwyżej dwugodzinnych. W przypadku odczynu i temperatury wartości odnoszą się do próbek jednorazowych pobranych losowo.
3.
Pobór próbek ścieków przemysłowych zawierających substancje zanieczyszczające wymienione w załączniku nr 2 do rozporządzenia oraz pomiary stężeń tych substancji powinny być wykonywane przez dostawcę ścieków przemysłowych nie rzadziej niż dwa razy w roku, w miejscu reprezentatywnym dla odprowadzanych ścieków.
1.
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne prowadząc kontrolę ścieków przemysłowych wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych, ustala miejsce, sposób i częstotliwość poboru kontrolnych próbek.
2.
Pobór kontrolnych próbek odbywa się po zawiadomieniu dostawcy ścieków przemysłowych o zamiarze przeprowadzenia kontroli i w obecności upoważnionego przedstawiciela dostawcy ścieków przemysłowych.
1.
Zakres wskaźników zanieczyszczeń i ich dopuszczalne wartości oraz maksymalną wartość strumienia objętości ścieków przemysłowych, w zależności od specyfiki tych ścieków, ustala przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, uwzględniając warunki pozwoleń wodnoprawnych, o których mowa w § 8 pkt 1 i 2.
2.
Dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ustala na podstawie:
1)
bilansu ilości i jakości ścieków komunalnych, odprowadzanych do oczyszczalni ścieków;
2)
faktycznej przepustowości oczyszczalni i stosowanej technologii oczyszczania ścieków oraz uzyskiwanego stopnia redukcji zanieczyszczeń i sposobu stosowania osadów ściekowych;
3)
uzgodnionej z dostawcą ścieków przemysłowych możliwości zastosowania w zakładzie najlepszej dostępnej techniki w produkcji i podczyszczaniu tych ścieków, w celu zmniejszenia ładunków zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych wprowadzanych do kanalizacji.
Jeżeli ilość wprowadzanych ścieków przemysłowych stanowi więcej niż 10% ogólnej ilości ścieków komunalnych odprowadzanych do oczyszczalni lub gdy jest to niezbędne dla spełnienia warunków przy stosowaniu osadów z oczyszczalni na cele nieprzemysłowe, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może ustalić niższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń niż określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
Jeżeli ilość wprowadzanych ścieków przemysłowych stanowi mniej niż 10% ogólnej ilości ścieków komunalnych odprowadzanych do oczyszczalni, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może ustalić wyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń niż określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia, po spełnieniu warunków, o których mowa w § 8.
W przypadku braku oczyszczalni ścieków w zbiorczym systemie kanalizacyjnym przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ustala warunki wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.
W badaniach próbek ścieków przemysłowych wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych stosuje się metodyki referencyjne analizy, takie jak metodyki określone w przepisach dotyczących warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.
Osady z oczyszczalni ścieków obsługującej zbiorczy system kanalizacyjny nie powinny stanowić zagrożenia dla środowiska oraz powinny nadawać się do ich stosowania zgodnie z przepisami o odpadach.
Warunki wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego w ściekach pochodzących z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ustala zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 sierpnia 2006 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 DOPUSZCZALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ DLA NIEKTÓRYCH SUBSTANCJI SZCZEGÓLNIE SZKODLIWYCH DLA ŚRODOWISKA WODNEGO W ŚCIEKACH PRZEMYSŁOWYCH WPROWADZANYCH DO URZĄDZEŃ KANALIZACYJNYCH

Lp.Rodzaj substancjiRodzaj produkcjiJednostka miaryDopuszczalne wartości
średnia dobowaśrednia miesięczna
123456
1Rtęć (Hg)Elektroliza chlorków metali alkalicznych za pomocą elektrolizerów rtęciowychmg Hg/l ścieków1)0,20,05
Zakłady przemysłu chemicznego stosujące katalizatory rtęciowe w produkcji chlorku winylu i innych procesach.

Produkcja katalizatorów rtęciowych stosowanych w produkcji chlorku winylu.

Produkcja organicznych i nieorganicznych związków rtęci oraz baterii galwanicznych zawierających rtęć.

Zakłady odzysku rtęci, wydobycia i rafinacji metali nieżelaznych oraz oczyszczania odpadów zawierających rtęć

mg Hg/l ścieków0,10,05
Inne zakładymg Hg/l ścieków0,060,03
2Kadm (Cd)Produkcja związków kadmu, wydobywanie cynku, rafinacja ołowiu i cynku, powlekanie elektrolityczne, przemysł metalowy (związany z kadmem) i metali nieżelaznych oraz produkcja: barwników, stabilizatorów, baterii elektrolitycznych, kwasu fosforowego i/lub nawozów fosforowych z fosforytów, produkcja baterii galwanicznych i akumulatorówmg Cd/l ścieków0,40,2
Przemysł szklarskimg Cd/l ścieków0,1
Przemysł ciepłowniczymg Cd/l ścieków0,05
Przemysł ceramicznymg Cd/l ścieków0,07
Inne zakładymg Cd/l ścieków0,40,2
3Heksachlorocykloheksan

(HCH)2)

mg HCH/l ścieków00
4Tetrachlorometan

(CCl4)

Produkcja tetrachlorometanu przez nadchlorowanie w procesach obejmujących i nieobejmujących prania.

Produkcja chlorometanów przez chlorowanie metanu (łącznie z wysokociśnieniowym elektrolitycznym wytwarzaniem chloru) i metanolu

mg CCl4/l ścieków3,01,5
Inne zakładymg CCl4/l ścieków3,01,5
5Pentachlorofenol (PCP)

2,3,4,5,6-pięciochloro-l-hydroksybenzen i jego sole

Produkcja pentachlorofenolanu sodu przez hydrolizę heksachlorobenzenumg PCP/l ścieków2,01,0
Inne zakładymg PCP/l ścieków2,01,0
6Aldryna, dieldryna,

endryna, izodryna2)

mg/l ścieków00
7Dwuchloro-

dwufenylo-

trójchloroetan (DDT)2)

mg/l ścieków00
8Wielopierścieniowe chlorowane

dwufenyle (PCB)2)

mg/l ścieków00
9Wielopierścieniowe chlorowane trójfenyle (PCT)2)mg/l ścieków00
10Heksachlorobenzen

(HCB)

Produkcja i przetwórstwo heksachlorobenzenumg HCB/l ścieków0,00,0
Produkcja tetrachloroetylenu (PER) i tetrachlorometanu (CCl4) przez nadchlorowaniemg HCB/l ścieków3,01,5
Produkcja trichloroetylenu (TRI) i/lub tetrachloroetylenu (PER) za pomocą innych procesówmg HCB/l ścieków2,01,0
Przemysł metali nieżelaznychmg HCB/l ścieków0,003
Inne zakładymg HCB/l ścieków2,01,0
11Heksachlorobutadien

(HCBD)

Produkcja tetrachloroetylenu (PER) i tetrachlorometanu (CCl4) przez nadchlorowaniemg HCBD/l ścieków3,01
Inne zakładymg HCBD/l ścieków3,01,0
12Trichlorometan

(chloroform)

(CHCl3)

Produkcja chlorometanów z metanolu lub z kombinacji metanolu i metanu (tj. przez hydrochlorowanie metanolu, a następnie chlorowanie chlorku metylu) oraz produkcja chlorometanów przez chlorowanie metanumg CHCl3/l ścieków3)2,01,0
Inne zakładymg CHCl3/l ścieków3)2,01,0
131,2-dichloroetan

(EDC)

Produkcja 1,2-dichloroetanu bez przetwarzania i wykorzystania w tym samym zakładziemg EDC /l ścieków

przy 2 m3/t zdolności produkcyjnej oczyszczonego EDC

2,51,25
Produkcja 1,2-dichloroetanu i przetwarzanie lub wykorzystanie w tym samym zakładzie4)mg EDC/l ścieków

przy 2,5 m3/t zdolności produkcyjnej oczyszczonego EDC

5,02,5
Przetwarzanie 1,2-dichloroetanu w substancje inne niż chlorek winylu, w szczególności produkcja etylenodwuaminy, etylenopoliaminy,

1,1,1 -trichloroetanu, trichloroetylenu i nadchloroetylenu

mg EDC/l ścieków

przy 2,5 m3/t zdolności przetwarzania EDC

2,01,0
Stosowanie EDC do odtłuszczania metali poza zakładem produkującym EDC5)mg EDC/l ścieków0,20,1
Inne zakłady5)mg EDC/l ścieków0,20,1
14Trichloroetylen

(TRI)

Produkcja trichloroetylenu (TRI) i tetrachloroetylenu (PER)mg TRI/l ścieków1,00,5
Stosowanie TRI do odtłuszczania metali6)mg TRI/l ścieków0,20,1
Inne zakładymg TRI/l ścieków0,20,1
15Tetrachloroetylen

(PER)

Produkcja trichloroetylenu (TRI) i tetrachloroetylenu (PER);

proces TRI-PER

mg PER/l ścieków

przy 5 m3/t produkcji TRI+PER

1,00,5
Produkcja tetrachlorometanu i tetrachloroetylenu (PER);

proces TETRA-PER

mg PER/l ścieków

przy 2 m3/t produkcji TETRA+PER

2,51,25
Inne zakładymg PER/l ścieków1,00,5
16Trichlorobenzen

(TCB)

jako suma trzech izomerów

(1,2,3-TCB + 1,2,4-TCB + 1,2,5-TCB)

Produkcja trichlorobenzenu przez odchlorowodorowanie heksachlorocykloheksanu (HCH) i/lub przetwarzanie trichlorobenzenumg TCB/l ścieków

przy 10 m3/t produkcji

TCB

2,01,0
Produkcja i/lub przetwarzanie chlorobenzenu przez chlorowanie benzenumg TCB/l ścieków

przy 10 m3/t produkcji

lub przetworzenia jedno- lub dwuchlorobenzenu

0,10,05
Inne zakładymg TCB/l ścieków0,10,05
Objaśnienia:

1) Wartości dopuszczalne stosują się do całkowitej ilości rtęci obecnej we wszystkich zawierających rtęć ściekach odprowadzanych z terenu zakładu.

2) Substancje, których produkcja, stosowanie i wprowadzenie do obrotu jest w Polsce zabronione.

3) Jeżeli to możliwe, wartość średnia dobowa nie powinna przekraczać dwukrotnej wartości średniej miesięcznej.

4) Jeżeli zdolność przetwarzania i wykorzystania 1,2-dichloroetanu jest większa od zdolności produkcyjnej, wartości dopuszczalne odnoszą się do całkowitej zdolności przetwarzania i wykorzystania.

5) Wartości dopuszczalne stosują się do zrzutów przekraczających 30 kg EDC na rok.

6) Wartości dopuszczalne stosują się do zrzutów przekraczających 30 kg TRI na rok.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 DOPUSZCZALNE WARTOŚCI DLA POZOSTAŁYCH WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ W ŚCIEKACH PRZEMYSŁOWYCH WPROWADZANYCH DO URZĄDZEŃ KANALIZACYJNYCH

Lp.Rodzaj substancjiJednostkaDopuszczalna wartość
1234
1Zawiesiny łatwo opadająceml/l10
2Zawiesiny ogólnemg/l1)
3Chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZTCr)mg O2/l1)
4Pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5)mg O2/l1)
5Ogólny węgiel organiczny (OWO)mg C/l1)
6Azot amonowymg NNH4/l1002) 2003)
7Azot azotynowymg NNO2/l10
8Fosfor ogólnymg P/l1)
9Chlorkimg Cl/l1000
10Siarczanymg SO4/l500
11Siarczynymg SO3/l10
12Żelazo ogólnemg Fe/l4)
13Glinmg Al/l4)
14Antymonmg Sb/l0,5
15Arsenmg As/l0,5
16Barmg Ba/l5
17Berylmg Be/l1
18Bormg B/l10
19Cynkmg Zn/l5
20Cynamg Sn/l2
21Chrom+6mg Cr/l0,2
22Chrom ogólnymg Cr/l1
23Kobaltmg Co/l1
24Miedźmg Cu/l1
25Molibdenmg Mo/l1
26Nikielmg Ni/l1
27Ołówmg Pb/l1
28Selenmg Se/l1
29Srebromg Ag/l0,5
30Talmg Tl/l1
31Tytanmg Ti/l2
32Wanadmg V/l2
33Chlor wolnymg Cl2/l1
34Chlor całkowitymg Cl2/l4
35Cyjanki związanemg CN/l5
36Cyjanki wolnemg CN/l0,5
37Fluorkimg F/l20
38Siarczkimg S/l1
39Rodankimg CNS/l30
40Fenole lotne (indeks fenolowy)mg/l15
41Węglowodory ropopochodnemg/l15
42Substancje ekstrahujące się eterem naftowymmg/l100
43Insektycydy fosforoorganicznemg/l0,1
44Lotne związki chloroorganiczne (VOX)mg Cl/l1,5
45Adsorbowalne związki chloroorganiczne (AOX)mg Cl/l1
46Lotne węglowodory aromatyczne (BTX - benzen, toluen, ksylen)mg/l1
47Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)mg C/l0,2
48Surfaktanty anionowe (substancje powierzchniowo czynne anionowe)mg/l15
49Surfaktanty niejonowe (substancje powierzchniowo czynne niejonowe)mg/l20
Objaśnienia:

1) Wartości wskaźników należy ustalać na podstawie dopuszczalnego obciążenia oczyszczalni ładunkiem tych zanieczyszczeń.

2) Dotyczy ścieków odprowadzanych do oczyszczalni dla aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców < 5000.

3) Dotyczy ścieków odprowadzanych do oczyszczalni dla aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców ≥ 5000.

4) Zanieczyszczenie ogranicza wartość wskaźnika: zawiesiny łatwo opadające.

1 Obecnie działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo kieruje Minister Infrastruktury i Budownictwa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz.U.2015.1907).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 20 lipca 2002 r. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych (Dz.U.2002.129.1108), które zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2005.85.729) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.