Rozdział 4 - Postępowanie z dokumentami z wyborów w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego - Sposób przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.1995

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 października 2018 r.

Rozdział  4

Postępowanie z dokumentami z wyborów w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego

§  12. 
Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego przechowuje dokumenty z wyborów w archiwum zakładowym w sposób zapewniający ich ochronę przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą oraz zapewniający ochronę danych osobowych znajdujących się w tych dokumentach przed nieuprawnionym ujawnieniem.
§  13. 
1. 
W terminie 5 lat od dnia wyborów dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego przekazuje dokumenty z wyborów do archiwum państwowego właściwego miejscowo dla siedziby delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
2. 
Przekazanie, o którym mowa w ust. 1, następuje na zasadach i w trybie określonych w przepisach ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
3. 
Przekazaniu nie podlegają:
1)
wykazy podpisów osób popierających:
a)
utworzenie komitetów wyborczych wyborców,
b)
listę kandydatów na posłów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,
c)
zgłoszenie kandydata na senatora,
d)
listę kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego,
e)
listę kandydatów na radnych,
f)
zgłoszenie kandydata na wójta (burmistrza, prezydenta miasta);
2)
następujące dokumenty dołączone do sprawozdań finansowych komitetów wyborczych, umożliwiające weryfikację podanych w sprawozdaniu informacji:
a)
dokumenty bankowe dotyczące każdego wydatku i wpływu na rachunek komitetu wyborczego,
b)
protokoły komisyjnej wyceny usług świadczonych nieodpłatnie na rzecz komitetu wyborczego,
c)
umowy, faktury, rachunki i inne dokumenty dotyczące kosztów i wydatków,
d)
pokwitowania odbioru materiałów wyborczych (np. plakatów, ulotek) przez komitet wyborczy,
e)
umowy rachunku bankowego,
f)
umowy kredytu (w przypadku uzyskania kredytu),
g)
umowy poręczenia (w przypadku zawarcia umowy poręczenia).
4. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 3 pkt 1, podlegają brakowaniu po upływie 10 lat od dnia wyborów.
5. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 3 pkt 2, mogą podlegać brakowaniu po upływie okresów przechowywania wynikających z przepisów o rachunkowości, ale nie wcześniej niż po upływie 5 lat od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym odbyły się wybory.
6. 
Brakowanie, o którym mowa w ust. 4 i 5, przeprowadza się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, przy czym wniosek o wyrażenie zgody na brakowanie składa dyrektor właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego, a zgodę na brakowanie wyraża dyrektor archiwum państwowego właściwego miejscowo dla siedziby delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
§  14. 
1. 
Dokumenty z wyborów przechowywane w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego udostępnia się w siedzibie tej delegatury do wglądu osobie zainteresowanej w obecności i pod nadzorem upoważnionego pracownika delegatury Krajowego Biura Wyborczego, w której te dokumenty są przechowywane.
2. 
Udostępnieniu, o którym mowa w ust. 1, nie podlegają dokumenty, o których mowa w § 13 ust. 3.
3. 
Przekazanie informacji zawartych w dokumentach z wyborów w postaci reprodukcji tych dokumentów, w tym reprodukcji uwierzytelnionych, albo w postaci pisemnej odpowiedzi na zapytanie wymaga zgody dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego.