Sposób pobierania opłat za prace meljoracyjne dokonywane przy przebudowie ustroju rolnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.30.295

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 16 kwietnia 1929 r.
w sprawie sposobu pobierania opłat za prace melioracyjne dokonywane przy przebudowie ustroju rolnego.

Na mocy art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o przeprowadzaniu melioracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320) zarządzam co następuje:
1)
Po uprawomocnieniu się orzeczenia ostatecznie zatwierdzającego pracę nad przebudową ustroju rolnego, w związku z którą przeprowadzono prace melioracyjne, względnie po umorzeniu postępowania w powyższej sprawie, okręgowy urząd ziemski w myśl ustępu 1 art. 9 powołanego wyżej rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, dokona rozkładu opłat (art. 6 i 7), przypadających na poszczególne grunty, i decyzję tę ogłosi w trybie przewidzianym art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
2)
Termin płatności ustalony będzie na dzień 2 stycznia, przypadający nie wcześniej niż w 4 miesiące po uprawomocnieniu się decyzji ustalającej wymiar opłat, wydanej przez okręgowy urząd ziemski, lub po ogłoszeniu, w trybie art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, takiej decyzji wydanej przez Ministerstwo Reform Rolnych. Należne opłaty mogą być z urzędu rozłożone, zależnie od ich wysokości, na dwie do pięciu równych rat rocznych, przyczem pierwsza rata pobierana będzie w terminie, wskazanym w zdaniu poprzedniem.
Kwoty wyszczególnione w decyzji ustalającej wymiar opłat (§ 1) należy wnosić do właściwego oddziału Państwowego Banku Rolnego.
(skreślony).
Od sum niewpłaconych w przypadających terminach będzie ściągana kara za zwłokę w wysokości, pobieranej przez Państwowy Bank Rolny zgodnie ze statutem Państwowego Banku Rolnego. Kwoty niewpłacone w terminach i kary będą ściągane w sposób przepisany dla egzekucji należytości w myśl § 11 statutu Państwowego Banku Rolnego.
Okręgowe urzędy ziemskie będą sporządzały wykazy osób pociągniętych ostatecznie do uiszczenia opłat, z wyszczególnieniem sum, należnych do pobrania w danym terminie płatności. Wykazy te okręgowe urzędy ziemskie będą przesyłały Państwowemu Bankowi Rolnemu.
W końcu każdego kwartału Państwowy Bank Rolny przekazuje pobrane kwoty z tytułu należnych opłat i ściągniętych kar do Centralnej Kasy Skarbowej na właściwe pozycje budżetu Ministerstwa Reform Rolnych. Za ściąganie opłat i prowadzenie księgowości Państwowy Bank Rolny będzie pobierał od płatników łącznie z wpłatami dodatek administracyjny w wysokości określonej w myśl postanowień § 31 statutu Państwowego Banku Rolnego.
Za właścicieli gruntów w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważa się także osoby posiadające grunty w charakterze właściciela, a nieposiadające uregulowanego tytułu własności.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem Województwa Śląskiego.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 marca 1932 r. (Dz.U.32.24.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 1932 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 marca 1932 r. (Dz.U.32.24.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 1932 r.
3 § 3 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 marca 1932 r. (Dz.U.32.24.193) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 1932 r.