Rozdział 2 - Sposób zakładania konta użytkownika oraz konta użytkownika instytucjonalnego - Sposób i tryb udzielania informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych z Krajowego Rejestru Karnego, udzielanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, sposób zakładania konta użytkownika i konta instytucjonalnego dla informacji udzielanych na zapytanie lub wniosek oraz zakres informacji o osobie lub o podmiocie zbiorowym udzielanej na żądanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2469

Akt oczekujący
Wersja od: 1 marca 2024 r.

Rozdział  2

Sposób zakładania konta użytkownika oraz konta użytkownika instytucjonalnego

§  3.  [Procedura założenia konta użytkownika]
1. 
Konto użytkownika zakłada się w systemie teleinformatycznym po określeniu nazwy użytkownika, adresu poczty elektronicznej do powiadomień, hasła oraz złożeniu podpisu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu osobistego albo uwierzytelnieniu przez użycie środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej.
2. 
Identyfikator osoby fizycznej, imię lub imiona i nazwisko są ustalane na podstawie danych odpowiednio z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu osobistego lub podpisu zaufanego albo na podstawie danych identyfikujących osobę fizyczną przekazanych za pomocą środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej i zapisywane na koncie.
3. 
Konto użytkownika zakłada się w systemie teleinformatycznym także po złożeniu wniosku z konta osoby fizycznej, które przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia zostało utworzone na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 53d ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 217, z późn. zm.).
4. 
Z chwilą założenia konta użytkownika osoba fizyczna, która je założyła, staje się administratorem konta i uprawnionym użytkownikiem oraz uzyskuje uprawnienie do składania wniosków, odbioru informacji z Rejestru i informacji z rejestru karnego państwa obcego, a także składania oraz odbioru innych pism w postępowaniach toczących się na podstawie wniosków, w zakresie określonym w art. 7 ust. 1 i 1a ustawy.
5. 
Zmiana hasła lub nazwy użytkownika wymaga potwierdzenia przez użytkownika konta podpisem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo uwierzytelnienia przez użycie środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej.
6. 
Zmiana lub dodanie imienia lub nazwiska lub dodanie identyfikatora osoby fizycznej wymaga ponownego potwierdzenia podpisem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo uwierzytelnienia przez użycie środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej.
7. 
Dodanie lub zmiana identyfikatora osoby fizycznej wymaga potwierdzenia, o którym mowa w ust. 5, umożliwiającego zweryfikowanie zgodności imienia i nazwiska z imieniem i nazwiskiem zapisanym na koncie.
8. 
Zmiana imienia lub nazwiska wymaga potwierdzenia, o którym mowa w ust. 5, umożliwiającego zweryfikowanie zgodności identyfikatora osoby fizycznej z identyfikatorem zapisanym na koncie.
9. 
W przypadku potrzeby dokonania zmiany, o której mowa w ust. 5, i braku możliwości jej potwierdzenia w sposób, o którym mowa w ust. 6 i 7, osoba fizyczna może zwrócić się z wnioskiem do Ministra Sprawiedliwości, który po pozytywnej weryfikacji wniosku dokonuje zmian na koncie osoby fizycznej.
§  4.  [Sposoby uwierzytelniania osób fizycznych]
1. 
Osoba fizyczna może zostać uwierzytelniona w jeden z następujących sposobów:
1)
przez wpisanie nazwy użytkownika i hasła;
2)
przez użycie danych weryfikowanych za pomocą kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego, który zawiera identyfikator zapisany na koncie;
3)
przez użycie środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej.
2. 
Po uwierzytelnieniu osobie fizycznej udostępnia się konta, w odniesieniu do których jest właścicielem konta, administratorem konta, uprawnionym użytkownikiem i uprawnionym użytkownikiem profilu KRK.
§  5.  [Procedura założenia konta instytucjonalnego]
1. 
Konto instytucjonalne zakłada w systemie teleinformatycznym Minister Sprawiedliwości po zgłoszeniu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego potrzeby posiadania konta wraz z jednoczesnym zgłoszeniem administratora lub administratorów konta.
2. 
Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokumenty potwierdzające umocowanie do działania w imieniu podmiotu niebędącego osobą fizyczną, chyba że stwierdzenie umocowania jest możliwe na podstawie wykazu lub innego rejestru, do którego Minister Sprawiedliwości ma dostęp drogą elektroniczną; okoliczność tę należy wskazać w treści zgłoszenia.
3. 
Zgłoszenie zawiera:
1)
nazwę lub firmę, pod którą podmiot działa;
2)
oznaczenie formy prawnej;
3)
siedzibę i adres;
4)
numer w Krajowym Rejestrze Sądowym lub NIP, a w przypadku ich braku - inny identyfikator podmiotu niebędącego osobą fizyczną;
5)
imię lub imiona i nazwisko administratora konta oraz identyfikator jego konta w systemie teleinformatycznym;
6)
wskazanie potrzeby aktywacji profilu KRK.
4. 
Konta instytucjonalnego nie zakłada się w przypadku:
1)
negatywnej weryfikacji danych identyfikujących podmiot na podstawie danych zawartych we właściwych rejestrach lub ewidencjach;
2)
ustalenia, że istnieje w systemie teleinformatycznym konto instytucjonalne tego podmiotu lub konto utworzone dla tego podmiotu na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 53d ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych;
3)
ustalenia, że nie istnieje konto użytkownika i konto osoby fizycznej utworzone na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 53d ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych osoby wskazanej jako administrator konta instytucjonalnego tego podmiotu.
§  6.  [Założenie konta instytucjonalnego poprzez zgłoszenie z konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe]
Minister Sprawiedliwości zakłada w systemie teleinformatycznym konto instytucjonalne także po zgłoszeniu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego potrzeby aktywacji profilu KRK z konta podmiotu niebędącego osobą fizyczną, które utworzono na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 53d ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.
§  7.  [Wyznaczenie administratora konta]
1. 
Dopuszczalne jest wyznaczenie więcej niż jednego administratora konta.
2. 
Właściciel konta instytucjonalnego może wyznaczyć nowego administratora konta lub odwołać dotychczasowego administratora przez zgłoszenie złożone za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do Ministra Sprawiedliwości.
3. 
Osoby działające jako administratorzy konta, uprawnieni użytkownicy i uprawnieni użytkownicy profilu KRK działają w imieniu i na rzecz właściciela konta.
§  8.  [Aktywacja profilu KRK]
1. 
Aktywacji profilu KRK dokonuje Minister Sprawiedliwości po zgłoszeniu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego potrzeby aktywacji tego profilu.
2. 
Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepis § 5 ust. 2.
3. 
Administrator konta instytucjonalnego oraz administrator konta użytkownika, na którym dokonano aktywacji profilu KRK, jest uprawniony do wskazywania w systemie teleinformatycznym uprawnionych użytkowników profilu KRK, jeżeli właścicielem konta jest podmiot, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-10a ustawy.
§  9.  [Uprawnienia użytkownika uzyskiwane po aktywacji profilu KRK]
Z chwilą aktywacji profilu KRK właściciel konta użytkownika uzyskuje uprawnienie do składania z tego konta zapytań lub wniosków, odbioru informacji z Rejestru i informacji z rejestru karnego państwa obcego, a także składania oraz odbioru innych pism w postępowaniach toczących się na podstawie zapytań lub wniosków, w odniesieniu do danych innych podmiotów niż właściciel konta.